Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Να σε πω οτι αυτο σκεφτομαι τωρα? Αλλα δεν θα μπορεσω να την επιστρεψω και να παρω τα χρηματα πισω γιατι εχουν περασει 25 μερες και για να κοψω δευτερο τιμολογιο δυσκολα δεν θα περασει εφορια δευτερη GPU σε 1 χρονο. Αλλιως θα την εδινα 600 την 6700xt και θα επερνα αυτη παλι με 600 που θα μου εβγαινε με τιμολογιο.

Δώσε την στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

MSRP όλες έχουν πολύ κάτω από ότι τις δίνουν.

Όπως βλέπεις η κατάσταση έχει αρχίσει να φτιάχνει.

Σε κάνα μήνα και το 20% πάνω από την MSRP πολύ θα μας φαίνεται.

Εξαίρεση οι 3080, ακόμα και οι LHR, και οι 6800/ΧΤ και 3070/3060Ti που τους έχει μείνει η αρχική "καλή" MSRP.

Αυτές θα αργήσουν να πλησιάσουν το MSRP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Δώσε την στις αγγελίες.

Εκει θα την εδινα στο 600αρι θα φυγει αμεσα. Αλλα δευτερο τιμολογιο δεν θα περασει οποτε δεν εχει επιστροφη ΦΠΑ. Δελεαστικοτατη τιμη παντως για 3070ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Όπως βλέπεις η κατάσταση έχει αρχίσει να φτιάχνει.

Σε κάνα μήνα και το 20% πάνω από την MSRP πολύ θα μας φαίνεται.

Εξαίρεση οι 3080, ακόμα και οι LHR, και οι 6800/ΧΤ και 3070/3060Ti που τους έχει μείνει η αρχική "καλή" MSRP.

Αυτές θα αργήσουν να πλησιάσουν το MSRP.

Το msrp νομίζω αφορά τις κάρτες της Nvidia και όχι των τρίτων κατασκευαστών πάντως.

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εκει θα την εδινα στο 600αρι θα φυγει αμεσα. Αλλα δευτερο τιμολογιο δεν θα περασει οποτε δεν εχει επιστροφη ΦΠΑ. Δελεαστικοτατη τιμη παντως για 3070ti. 

Δες τις επιλογές σου, δε χάνεις τίποτα. Νομίζω μπορεί να φύγει και λίγο πάνω από 600.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το msrp νομίζω αφορά τις κάρτες της Nvidia και όχι των τρίτων κατασκευαστών πάντως.

Ναι.

Αλλά το χρησιμοποιούμε σαν μπούσουλα.

Επίσης, παραδοσιακά, τα φτηνά μοντέλα των AIBs (όπως π.χ. αυτή η Zotac 3070Ti) κινούνται στο MSRP όταν υπάρχει ομαλότητα στην αγορά.

Στις AMD μάλιστα βρίσκεις πολύ συχνά καλές custom AIB κάρτες χαμηλότερα από το MSRP, όταν υπάρχει ομαλότητα πάντα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Ναι.

Αλλά το χρησιμοποιούμε σαν μπούσουλα.

Επίσης, παραδοσιακά, τα φτηνά μοντέλα των AIBs κινούνται στο MSRP όταν υπάρχει ομαλότητα στην αγορά.

Στις AMD μάλιστα βρίσκεις πολύ συχνά καλές custom AIB κάρτες χαμηλότερα από το MSRP, όταν υπάρχει ομαλότητα πάντα.

Στην Nvidia δεν το έχω δει ποτέ αυτό. Για την AMD συμφωνώ.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το msrp νομίζω αφορά τις κάρτες της Nvidia και όχι των τρίτων κατασκευαστών πάντως.

Δες τις επιλογές σου, δε χάνεις τίποτα. Νομίζω μπορεί να φύγει και λίγο πάνω από 600.

Θα το δω ναι ειναι ενα 20% καλυτερη μαζι με το RT με πολυ δελεαστικη τιμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Στην Nvidia δεν το έχω δει ποτέ αυτό.

Δεν ψάχνεις αρκετά μάλλον (Amazon, κτλ κτλ)

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Θα το δω ναι ειναι ενα 20% καλυτερη μαζι με το RT με πολυ δελεαστικη τιμη. 

έχει μόνο 8GB VRAM. Για τώρα φτάνει. Για αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν ψάχνεις αρκετά μάλλον (Amazon, κτλ κτλ)

Νομίζω ότι ψάχνω υπερβολικά. Δεν έχει παίξει τέτοια τιμή σε καμία υλοποίηση κοντά στο msrp. Μόνο οι Vega έπαιζαν σε κανονικές τιμές amazon, οι Nitro 5700xt κυρίως, αν όχι μόνο εδώ, στο Πλαίσιο. Αυτή τη στιγμή οι φθηνότερες 3070ti στο amazon έχουν ένα 900άρι εύκολα.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Αυτή τη στιγμή οι φθηνότερες 3070ti στο amazon έχουν ένα 900άρι εύκολα.

Το Amazon δεν έχει καλές τιμές τώρα.

Έχει καλές τιμές ΜΟΝΟ όταν βγάζει GPU σε προσφορά.

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Νομίζω ότι ψάχνω υπερβολικά. Δεν έχει παίξει τέτοια τιμή σε καμία υλοποίηση κοντά στο msrp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτέλους! Μετά από τόσους μήνες και 4-5 ακυρώσεις καρτών. Και άσε το pccomponentes να ψάχνεται πότε θα μου τη φέρει...Ακύρωση στους Ισπανούς το παγωτό ΕΒΓΑ και μας την έκανε ευχάριστα το ΑΠαίσιο Παρασκευιάτικα 😆 (και στα ίδια χρήματα)

Capture.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δεν ψάχνεις αρκετά μάλλον (Amazon, κτλ κτλ)

έχει μόνο 8GB VRAM. Για τώρα φτάνει. Για αργότερα;

Και ακριβως εδω ειναι γιατι στεκομαι ακομα στο κουμπι της παραγγελιας γιατι στα 3440x1440 βλεπω απο το 2022 να μην επαρκουν τα 8gb vram δεν ξερω ποσο θα ανεβουν οι απαιτησεις αλλα με τις νεες κονσολες εκει βλεπω να πηγαινει το πραγμα. Στα θετικα το πολυ ανωτερο RT που ενα contro/metro θελω να παιξω καποια στιγμη και το DLSS παλι για τα ιδια παιχνιδια ισως και κανα CP2077 που αυτο εχω σκοπο να το πιασω σε κανα 2 χρονια με τα θεματα που εχει.

Screenshot_2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το Amazon δεν έχει καλές τιμές τώρα.

Έχει καλές τιμές ΜΟΝΟ όταν βγάζει GPU σε προσφορά.

Είχαν παίξει και κάτι Gigabyte Gaming OC γύρω στα 500 ευρώ, το msrp ήταν χαμηλότερα όμως και όλες οι κάρτες που αναφέρεις έπαιξαν ελάχιστα σε αυτές τις τιμές με λίγα κομμάτια αν θυμάμαι καλά.

Άστα Nvidia δεν έβρισκες ποτέ στο msrp. Αυτές οι τιμές ήταν για τις founders edition και ειδικά σήμερα το msrp είναι ουτοπικό. Το αναφέρουν όλοι οι κατασκευαστές. Μακάρι πάντως να δούμε τιμές εκεί.

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Και ακριβως εδω ειναι γιατι στεκομαι ακομα στο κουμπι της παραγγελιας γιατι στα 3440x1440 βλεπω απο το 2022 να μην επαρκουν τα 8gb vram δεν ξερω ποσο θα ανεβουν οι απαιτησεις αλλα με τις νεες κονσολες εκει βλεπω να πηγαινει το πραγμα. Στα θετικα το πολυ ανωτερο RT που ενα contro/metro θελω να παιξω καποια στιγμη και το DLSS παλι για τα ιδια παιχνιδια ισως και κανα CP2077 που αυτο εχω σκοπο να το πιασω σε κανα 2 χρονια με τα θεματα που εχει.

Screenshot_2.png

Δεν έχει θέμα η κάρτα μέχρι τότε. Αφού σε πολλά θα είσαι με DLSS. Σε 4k θα αντιμετωπίσεις θέμα εκτός αν και πάλι χρησιμοποιήσεις DLSS.

Άσε που αυτές, οι "μικρής" κατηγορίας κάρτες δεν είναι για 4k. Δηλαδή που να πεις ότι πήρα 6700xt για 4k gaming και να μη γελάσουν.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Άστα Nvidia δεν έβρισκες ποτέ στο msrp

Από Ελλάδα. Από εξωτερικό ναι.

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Είχαν παίξει και κάτι Gigabyte Gaming OC γύρω στα 500 ευρώ, το msrp ήταν χαμηλότερα όμως και όλες οι κάρτες που αναφέρεις έπαιξαν ελάχιστα σε αυτές τις τιμές με λίγα κομμάτια αν θυμάμαι καλά.

Μα δεν είπα κάπου ότι έπαιζαν για μήνες αυτές οι τιμές. Είπα "σε προσφορά".

Σε μερικές από αυτές που σου έδειξα είχαν πολλά κομμάτια. Όχι 2-3 και τελειώσαμε.

Φτηνές υλοποιήσεις μεν αλλά πήρε κόσμος -σχετικά- φτηνή Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Από Ελλάδα. Από εξωτερικό ναι.

Μα δεν είπα κάπου ότι έπαιζαν για μήνες αυτές οι τιμές. Είπα "σε προσφορά".

Σε μερικές από αυτές που σου έδειξα είχαν πολλά κομμάτια. Όχι 2-3 και τελειώσαμε.

Φτηνές υλοποιήσεις μεν αλλά πήρε κόσμος -σχετικά- φτηνή Nvidia.

Τέλος πάντων επειδή παρακολουθώ τις τιμές δε θα συμφωνήσω, εκείνες οι κάρτες ήταν απλά η εξαίρεση που επιβεβαίωνε τον κανόνα.

Σε γενικές γραμμές μόνο AMD έπαιζαν κοντά στο msrp σε υλοποιήσεις τρίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...