Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, hln3 είπε

Με την 2060 σε παιχνιδια πενταετίας είχες 15 fps σε 4Κ

Η 3070 σε 4Κ medium δινει 120 fps σε Doom Eternal, πάνω από 60 σε metro exodus κ.ο.κ

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το unplayable με τα 60 και τα 120 fps.

ειπα παραπανω "playable ναι, IQ χλωμό", ειναι κατι που δεν καταλαβες σωστα μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Πήγα απο 4K σε 1440p 240hz (Samsung Odyssey G7), DOOM Eternal με RT, HDR και DLSS στα 240hz :D

Και καλά έκανες. Και στα 100 Hz να πήγαινες πάλι καλά θα είχες κάνει.

Αυτό το 4Κ @ 50-60Hz πάντα άσχημα μου καθόταν.

Δηλαδή να έχουμε το resolution αλλά το motion clarity να το πετάμε στα σκουπίδια. Είτε γιατί η οθόνη/HDMI δε μπορούν είτε γιατί δεν έχουμε το horsepower για να σπρώξουμε το ανάλογο fps.

Πόσο μάλλον όταν σε οθόνες < 32ιν το 4Κ ουσιαστικά για να το δεις σε όλο του το μεγαλείο πρέπει να είσαι μύωπας με κολλημένη το μούρη στην οθόνη. 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Και καλά έκανες. Και στα 100 Hz να πήγαινες πάλι καλά θα είχες κάνει.

Αυτό το 4Κ @ 50-60Hz πάντα άσχημα μου καθόταν.

Δηλαδή να έχουμε το resolution αλλά το motion clarity να το πετάμε στα σκουπίδια. Είτε γιατί η οθόνη/HDMI δε μπορούν είτε γιατί δεν έχουμε το horsepower για να σπρώξουμε το ανάλογο fps.

Πόσο μάλλον όταν σε οθόνες < 32ιν το 4Κ ουσιαστικά για να το δεις σε όλο του το μεγαλείο πρέπει να είσαι μύωπας με κολλημένη το μούρη στην οθόνη. 😂

Καλό είναι το 4K, αλλά τα 240Hz μου έλειψαν (είχα 1080p 240Hz σε μια φάση). Έχει το amazon uk προσφορά την G7 στις 469 λίρες και έψαχνα για κάτι high refresh, δυστυχώς τα 4Κ είναι ακόμα IPS με μέτριο contrast οπότε γιαυτό που έψαχνα ήταν λιγο μονόδρομος αυτό το monitor.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 2 monitor το ενα  1 4κ 60 hz και το αλλο 1080 240 hz  με την 3080 τι μαζι με τον 8700κ λετε να εχω bottleneck ? γιατι δεν εχω σκοπο προς το παρων να αλλαξω επεξεργαστη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos760 είπε

θα εχω δηλαδη καταλαβα

1440 medium max + 4K εννοείται δεν θα εχεις πρόβλημα

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

1440 medium max + 4K εννοείται δεν θα εχεις πρόβλημα

βασικα δεν του εχω πει ακομα (8700κ) οτι την δευτερα σκαει μυτη καινουργια γκομενα ;) (3080ti) για να δουμε πως θα αντιδραση  γιατι απο το 17 ολο μάγκας μου το παιζει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως έχουν και πολύ νοήμα αυτά τα unlocked bios σε ampere. Καταλήγεις να καις τα διπλά watt για μία απόδοση +6% σε σχέση με ένα καλό undervolt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Από ότι φαίνεται το XOC 1000w της galax 3080ti  δουλεύει αλλά σαν πολλά δεν είναι τα 87.5 watt power draw από τη pci ?
Από ότι κατάλαβα η κάρτα είναι ftw3


R6GqBG3.png

Δουλεύει,το δοκίμασα...Σε hybrid...Σε cyberpunk είμαι στα 1950-1980 με το δικό της,μαυτό τη κλείδωσα στο 1v,500w,2055.61 με το δικό της,66 μαυτό.Δεν χτυπάω pl καθόλου,δεν Μ φαίνεται άσχημο για daily..Βέβαια θέλει προσοχή στις θερμοκρασίες,δεν κάνει για αέρα

Άσχετο,το memory junction πάει 94-96  σε cyberbug..Με το δικό της είναι στους 92 περίπου.Στους 110 δεν υποτίθεται κάνουν throttle?Όλα αυτά σε πολύ ζέστη βεβαια

9 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Δουλεύει,το δοκίμασα...Σε hybrid...Σε cyberpunk είμαι στα 1950-1980 με το δικό της,μαυτό τη κλείδωσα στο 1v,500w,2055.61  βαθμοί με το δικό της,66 μαυτό.Δεν χτυπάω pl καθόλου,δεν Μ φαίνεται άσχημο για daily..Βέβαια θέλει προσοχή στις θερμοκρασίες,δεν κάνει για αέρα

Άσχετο,το memory junction πάει 94-96  σε cyberbug,με +600..Με το δικό της είναι στους 92 περίπου.Στους 110 δεν υποτίθεται κάνουν throttle?Όλα αυτά σε πολύ ζέστη βεβαια

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Άσχετο,το memory junction πάει 94-96  σε cyberbug..Με το δικό της είναι στους 92 περίπου.Στους 110 δεν υποτίθεται κάνουν throttle?Όλα αυτά σε πολύ ζέστη βεβαια

η micron στο site  λέει 
NgP7unT.png
 

 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Matrix7 είπε

Δουλεύει,το δοκίμασα...Σε hybrid...Σε cyberpunk είμαι στα 1950-1980 με το δικό της,μαυτό τη κλείδωσα στο 1v,500w,2055.61 με το δικό της,66 μαυτό.Δεν χτυπάω pl καθόλου,δεν Μ φαίνεται άσχημο για daily..Βέβαια θέλει προσοχή στις θερμοκρασίες,δεν κάνει για αέρα

Άσχετο,το memory junction πάει 94-96  σε cyberbug..Με το δικό της είναι στους 92 περίπου.Στους 110 δεν υποτίθεται κάνουν throttle?Όλα αυτά σε πολύ ζέστη βεβαια

 

Intel stock cooler δεν έχεις κάπου ξεχασμένα? Βάλτο στο backplate με ένα 120 αρι fan και θα πέσεις 10-15 βαθμούς στο memory junction :P 

Πόσο μπροστά η Intel 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...