Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με undervolt τρώγεται, σίγουρα δεν είναι RDNA2 με TSMC 7nm (καθαρά απο άποψη perf/watt) αλλά καλυτερεύει η κατάσταση.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Gainward 3070 53 βαθμούς όσο παίζω Warzone με κανά 27-8 ambient με ac στο χαμηλό. (1440/170 fps DLSS 95+ usage) 

Και εγώ δεν εμπιστευομουν κάτι πέρα από τα γνωστά brands, αλλά τελικά αρκετά τίμιες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skritikos είπε

Gainward/Palit/PNY είναι ίδιες εταιρίες. Εγώ από μια used Gainward 1660 Ti που παραλίγο να αγοράσω άρχισα να τις ψάχνω, και είδα πως δεν έχουμε τίποτα χειρότερο από τις άλλες. Και καλά θα κάνουμε να μην μας νοιάζει το sticker αλλά η πραγματική ποιότητα (σε όλα, κάρτες, οχήματα, ανθρώπους!).

 

 

Έχουν ένα μειονέκτημα. Επειδή είναι ψιλοάγνωστες δεν έχεις επιλογές για υδρόψυξη. Waterblock μόνο η alphacool έβγαλε, και από ότι διαβάζω είναι και λίγο σάπιο. Ενώ άμα έχεις rog strix ας πούμε, έχεις να διαλέξεις μεταξύ 20 blocks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχουν ένα μειονέκτημα. Επειδή είναι ψιλοάγνωστες δεν έχεις επιλογές για υδρόψυξη. Waterblock μόνο η alphacool έβγαλε, και από ότι διαβάζω είναι και λίγο σάπιο. Ενώ άμα έχεις rog strix ας πούμε, έχεις να διαλέξεις μεταξύ 20 blocks.

Ισχύει αλλά δεν με πειράζει καθόλου προσωπικά. Είναι 'μικρές' οι απαιτήσεις μου και δεν θυσιάζω την απλότητα και αξιοπιστία του αέρα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά Palit και σια δεν έχουν κάνει τρελά ανοίγματα στη δύση και γι αυτό είναι ψιλοαγνωστες σε εμάς. Ασία πχ τις γνωρίζουν όλοι, όπως και την Colorful που άμα την πεις σε κανέναν εδώ θα σε ρωτήσει αν την πήρες από λαϊκή 😅

Επίσης μέχρι τις Turing ήταν μεν καλές, αλλά κάπως basic γιατί έκοβαν κόστη από όπου μπορούσαν. Στις ampere ξεμυτισαν παραπανω κι έκαναν εξαιρετικά αξιόλογες προσπάθειες σε όλες σχεδόν τις σειρές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 minutes ago, vins said:

 Στις ampere ξεμυτισαν παραπανω κι έκαναν εξαιρετικά αξιόλογες προσπάθειες σε όλες σχεδόν τις σειρές τους.

sure, αγννοούμε εντελώς τον παράγωντα stock performance και noise performance εδώ μέσα. Λέμε άκυρα νούμερα και όποιον πάρουμε στον λαιμό μας :D . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skritikos είπε

Gainward/Palit/PNY είναι ίδιες εταιρίες. Εγώ από μια used Gainward 1660 Ti που παραλίγο να αγοράσω άρχισα να τις ψάχνω, και είδα πως δεν έχουν τίποτα χειρότερο από τις άλλες. Και καλά θα κάνουμε να μην μας νοιάζει το sticker αλλά η πραγματική ποιότητα (σε όλα, κάρτες, οχήματα, ανθρώπους!).

 

 

Αυτες τις καρτες εγω γενικα δεν τις προσεχα καν γιατι ελεγα ενταξει ειδικα σε επιπεδο hardware που ειμαι basic σε γνωσεις, ας εμπιστευτω την πλειοψηφια με τις τοπ εταιριες κτλπ. Φετος αρχισα να ασχολουμε πολυ για να μαθαινω καινουργια πραματα με τα lockdown που φαγαμε στη μαπα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

sure, αγννοούμε εντελώς τον παράγωντα stock performance και noise performance εδώ μέσα. Λέμε άκυρα νούμερα και όποιον πάρουμε στον λαιμό μας :D . 

Καλά η 3070 gamerock oc που κράτησα καιρό, και σε stock (οκ stock oc από τη μάνα της) και σε noise performance έσπερνε.

Ειδικά σε θόρυβο που έχω πλέον παραπάνω ευαισθησία νομίζω ότι μόνο νερό θα μπορούσε να πάει καλύτερα από το πραγματικά κτηνώδες cooler... (γι'αυτό και πάω σε hybrid, ξέρεις εσύ 😁 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

32 C ambient ? Δεν κόλλησες πάνω στη καρέκλα ;

Έχω πάθει ζορική ψύξη Αύγουστο με το air-conditioning και 5 μέρες δεν μπορούσα να κοιμηθώ και δεν τα ξανά άνοιξα 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Έχω πάθει ζορική ψύξη Αύγουστο με το air-conditioning και 5 μέρες δεν μπορούσα να κοιμηθώ και δεν τα ξανά άνοιξα 

Μπορείς να το έχεις να μην ρίχνει τον αέρα πάνω σου..Με 32 C ambient πάντως είναι για να στάζεις ολόκληρος όχι να ευχαριστιέσαι gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vins είπε

Βασικά Palit και σια δεν έχουν κάνει τρελά ανοίγματα στη δύση και γι αυτό είναι ψιλοαγνωστες σε εμάς. Ασία πχ τις γνωρίζουν όλοι, όπως και την Colorful που άμα την πεις σε κανέναν εδώ θα σε ρωτήσει αν την πήρες από λαϊκή 😅

Επίσης μέχρι τις Turing ήταν μεν καλές, αλλά κάπως basic γιατί έκοβαν κόστη από όπου μπορούσαν. Στις ampere ξεμυτισαν παραπανω κι έκαναν εξαιρετικά αξιόλογες προσπάθειες σε όλες σχεδόν τις σειρές τους.

Εγώ διάβασα από μέλος εδώ ότι είχε pascal Palit και ήταν τούμπανη, γιαυτό τσίμπησα και εγώ. Και εσύ αν κατάλαβα καλά είδες τα νούμερα που ανέβαζα και ψήθηκες.

Γιαυτό λέω καλό είναι να μη γράφονται ότι νάναι, γιατί αρκετός κόσμος αγοράζει με βάση αυτά που διαβάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Μπορείς να το έχεις να μην ρίχνει τον αέρα πάνω σου..Με 32 C ambient πάντως είναι για να στάζεις ολόκληρος όχι να ευχαριστιέσαι gaming.

Δεν κάθομαι μόνο το βράδυ καμία ώρα ,για τεσταρισμα να δω την κάρτα από περιέργεια πως συμπεριφέρεται με καύσωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ διάβασα από μέλος εδώ ότι είχε pascal Palit και ήταν τούμπανη, γιαυτό τσίμπησα και εγώ. Και εσύ αν κατάλαβα καλά είδες τα νούμερα που ανέβαζα και ψήθηκες.

Γιαυτό λέω καλό είναι να μη γράφονται ότι νάναι, γιατί αρκετός κόσμος αγοράζει με βάση αυτά που διαβάζει.

Εγώ βασικά πρώτα την αγόρασα και μετά άρχισα ψάξιμο κι ερωτήσεις και σε βρήκα με την 3090 και λέω εδώ είμαστε 😂

Αλλά είχαν περάσει παλιότερα 2 colorful 1060 από τα χέρια μου οι οποίες αν και δε σου γέμιζαν το μάτι, 2/2 ήταν binned και τρομερά δροσερές/αθόρυβες (αλλά και παράλληλα καρακιτσαριό 😁 ), οπότε γενικά είμαι ανοιχτόμυαλος

10 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δεν κάθομαι μόνο το βράδυ καμία ώρα ,για τεσταρισμα να δω την κάρτα από περιέργεια πως συμπεριφέρεται με καύσωνα

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είσαι ICE-T πλέον, με 32C MEL-T πρέπει να έχεις γίνει 😂

(οκ φτάνουν τα αστεία για σήμερα, σε δρόσισα κάπως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...