Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι εκτος απο τα νουμερα που βλεπετε σε καθε τεστ στα παιχνιδια μπορειτε να καταλαβετε αυτο το συν 3-5% που σας δινει ενα OC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

6 hours ago, LLLEFTERIS said:

Να ρωτησω κατι εκτος απο τα νουμερα που βλεπετε σε καθε τεστ στα παιχνιδια μπορειτε να καταλαβετε αυτο το συν 3-5% που σας δινει ενα OC?

Για αυτό το 3-5-10% πληρώνουμε 2χιλιάρα. Γιατι και η 3080 αμα το σκεφτείς, σε 1440p ας πούμε 10% απέχει από την 3090, αλλα το χάσμα στην τιμή είνια τεράστιο. Ε όταν φτάνεις να δώσεις 1600-1700€ για 3090, θα δώσεις 100-200 παραπάνω να πάρεις καλή υλοποίηση για το 5%. Έτσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον. Κάκιστο value είναι η 3090 έτσι και αλλιώς, οπότε δεν είναι ότι κάνεις vfm αγορά με τα φτηνιάρικα μοντέλα. 

Είναι σαν να αγοράζεις Ferrari και να βάζεις φτηνιάρικη βενζίνη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Mε το paint και εσύ τα ανεβάζεις στο 3d mark? :P 

Για αυτό το 3-5-10% πληρώνουμε 2χιλιάρα. Γιατι και η 3080 αμα το σκεφτείς, σε 1440p ας πούμε 10% απέχει από την 3090, αλλα το χάσμα στην τιμή είνια τεράστιο. Ε όταν φτάνεις να δώσεις 1600-1700€ για 3090, θα δώσεις 100-200 παραπάνω να πάρεις καλή υλοποίηση για το 5%. Έτσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον. Κάκιστο value είναι η 3090 έτσι και αλλιώς, οπότε δεν είναι ότι κάνεις vfm αγορά με τα φτηνιάρικα μοντέλα. 

Για αυτό το 3-5-10% πληρώνουμε 2χιλιάρα. Γιατι και η 3080 αμα το σκεφτείς, σε 1440p ας πούμε 10% απέχει από την 3090, αλλα το χάσμα στην τιμή είνια τεράστιο. Ε όταν φτάνεις να δώσεις 1600-1700€ για 3090, θα δώσεις 100-200 παραπάνω να πάρεις καλή υλοποίηση για το 5%. Έτσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον. Κάκιστο value είναι η 3090 έτσι και αλλιώς, οπότε δεν είναι ότι κάνεις vfm αγορά με τα φτηνιάρικα μοντέλα. 

Δηλαδη ενα παιχνιδι αν το παιζεις 90 fps η 100 fps χωρις να εχεις κατι που να σου λεει με ποσα fps το παιζεις μπορεις απλα με το ματι να καταλαβεις την διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδη ενα παιχνιδι αν το παιζεις 90 fps η 100 fps χωρις να εχεις κατι που να σου λεει με ποσα fps το παιζεις μπορεις απλα με το ματι να καταλαβεις την διαφορα;

E τότε παίρνεις 3080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σιγά μην έχει 10% διαφορά 3080 και 3090 σε 1440P, τόσο είναι σε 4Κ, στις μικρότερες αναλύσεις είναι μονοψήφια η διαφορά..

Πάντως ο 5900Χ τα πάει καλύτερα βλέπω σχεδόν σε όλα τα γκειμς από 9900Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά σιγά μην έχει 10% διαφορά 3080 και 3090 σε 1440P, τόσο είναι σε 4Κ, στις μικρότερες αναλύσεις είναι μονοψήφια η διαφορά..

Πάντως ο 5900Χ τα πάει καλύτερα βλέπω σχεδόν σε όλα τα γκειμς από 9900Κ.

E ακόμα καλύτερα. Θα δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις μια μπανάνα 3090 που θα είναι χειρότερη από μια καλή 3080 σε 1440p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

E τότε παίρνεις 3080

Εγω μια καλη σαν υλοποιηση καρτα ασχετα αν ειναι 3060 3070 3080 3090 την παιρνω οχι για να μπορω να της δωσω 5-10% παραπανω και να ξερω οτι την δουλευω ζορισμενη αλλα με την προυποθεση οτι θα μου αντεξει στον χρονο και οταν ειναι να την δωσω να εχει καποια  αξια.

Ενας λογος που προτιμω τις EVGA ειναι οτι κανεις και επεκταση εγγυησης σε χαμηλη τιμη σχετικα.

Οχι γιατι θα κρατησω καρτα πανω απο τα τρια χρονια της εγγυησης αλλα ειναι διαφορετικο οταν την πουλησεις να λες εχει ακομα εγγυηση για μεγαλο χρονικο διαστημα και οχι ενα δυο μηνες.

3 λεπτά πριν, Herald είπε

E ακόμα καλύτερα. Θα δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις μια μπανάνα 3090 που θα είναι χειρότερη από μια καλή 3080 σε 1440p

Εγω που εχω την 34αρα του φτωχου την Xiaomi της προσφορας των 299 ευρω και ειναι 1440Χ3440 σαν τι την υπολογιζω σαν 1440p η αλλιως;

Θα μπορει ο μικρος να παιξει σε αυτη με την 3060 Ti κανενα NFS Heat PES 2021 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω που εχω την 34αρα του φτωχου την Xiaomi της προσφορας των 299 ευρω και ειναι 1440Χ3440 σαν τι την υπολογιζω σαν 1440p η αλλιως;

Θα μπορει ο μικρος να παιξει σε αυτη με την 3060 Ti κανενα NFS Heat PES 2021 ???

Δεν είναι 1440p, είναι αρκετά παραπάνω. Προφανώς για PES και ελαφρία games μια χαρά είναι η 3060ti, για τα πιο βαριά θα πρέπει να κάνεις σοβαρές υποχωρήσεις στα settings. 

Για μένα δεν έχουν νόημα τα φτηνά ultrawide panels. Αγοράζεις φτηνό VA αλλά με ανάλυση που θες κάρτα του χιλιάρικου για να τερματίσεις τα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν είναι 1440p, είναι αρκετά παραπάνω. Προφανώς για PES και ελαφρία games μια χαρά είναι η 3060ti, για τα πιο βαριά θα πρέπει να κάνεις σοβαρές υποχωρήσεις στα settings. 

Για μένα δεν έχουν νόημα τα φτηνά ultrawide panels. Αγοράζεις φτηνό VA αλλά με ανάλυση που θες κάρτα του χιλιάρικου για να τερματίσεις τα settings.

Δεν την πηρα για παιχνιδια εχω πανω απο δυο παραθυρα ενεργα τις περισσοτερες φορες ναι παιζει το ενα παιδικα βιντεακια για την κορη μου την Νεφελη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια 3080 οσο binned και να ειναι δεν θα φτασει ποτε 3090.. Αλλο πιεζω μια καρτα για συνθετικα για λιγα λεπτα  και αλλο παιζω games.. Τωρα αν καποιος δωσει λεφτα για water block,καλη υλοποιηση 3080 και αλλαξει pads κ.ο.κ καλυτερα εξ αρχης να περιμενε να επερνε μια 3080Ti που και περισσοτερη vram εχει για τα ψηλα κλιμακια..

Σε 4κ και σε shader intensive ειδικα rtx καταστασεις στις νεες engines "θα πεσει ξυλο" μελλοντικα εδω ειμαστε μην μας λετε μετα Χριστον προφητες 😜

Τωρα φυσικα αν καποιος την εχει παρει στο msrp της τοτε σιγουρα εχει ενα εξαιρετικο vfm στα χερια του ακομη και για 4k δεν θα κλαψει τα λεφτα του σιγουρα.. Αλλα αν την χρυσοπληρωσε και θελει να παιξει ψηλα για εμενα δεν εκανε καλα.. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Για μένα δεν έχουν νόημα τα φτηνά ultrawide panels. Αγοράζεις φτηνό VA αλλά με ανάλυση που θες κάρτα του χιλιάρικου για να τερματίσεις τα settings.

Κάρτες σαν την 6700ΧΤ την παλεύουν μια χαρά σε ultrawide. +34% pixels είναι από το 1440p. Οι αντίστοιχες NVIDIA ίσως έχουν θέμα λόγω των 8GB..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παρελαβε κανεις ακομα 3080ti eagle ε;

εχουν περασει ηδη 5 εβδομαδες :( η αρχικη αναμονη ηταν 1-1,5 μηνας και γενικα κατι υπαρχει απο stock 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Κάρτες σαν την 6700ΧΤ την παλεύουν μια χαρά σε ultrawide. +34% pixels είναι από το 1440p. Οι αντίστοιχες NVIDIA ίσως έχουν θέμα λόγω των 8GB..

Ειχα σκεφτει και εγω να παω σε AMD αλλα κανω επεξεργασια βιντεο και τα προγραμματα που δουλευω θελουν Cuda

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καμια 3080 οσο binned και να ειναι δεν θα φτασει ποτε 3090.. Αλλο πιεζω μια καρτα για συνθετικα για λιγα λεπτα  και αλλο παιζω games.. Τωρα αν καποιος δωσει λεφτα για water block,καλη υλοποιηση 3080 και αλλαξει pads κ.ο.κ καλυτερα εξ αρχης να περιμενε να επερνε μια 3080Ti που και περισσοτερη vram εχει για τα ψηλα κλιμακια..

Σε 4κ και σε shader intensive ειδικα rtx καταστασεις στις νεες engines "θα πεσει ξυλο" μελλοντικα εδω ειμαστε μην μας λετε μετα Χριστον προφητες 😜

 

Δεν μιλάω για 4k, προφανώς εκεί πιστεύω θα πέσει ξύλο στο μέλλον,γιαυτό πήρα 3090 (αλλάζω κάρτα ανά 2η γενιά). Για 1440p όμως, σύμφωνα με τα reviews που βλέπω, δείχνουν κάτι 6-7% μεταξύ 3080 - 3090. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ειχα σκεφτει και εγω να παω σε AMD αλλα κανω επεξεργασια βιντεο και τα προγραμματα που δουλευω θελουν Cuda

 

και εγω για αυτο εχω καταντησει "αιχμαλωτος" της nvidia δυστυχως.. μεγαλη διαφορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...