Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Όντως έχει γεμίσει haters το forum. Αμα πχια

 

E αυτό σου λέω, 5% σε FPS. 

Δεν στροφαρει παροτι εχω ξυπνησει απο τις 6μιση...

Με λιγα λογια αναλογως τον τιτλο και με απλα μαθηματικα ειναι 2-3 καρε στα 50-60 καρε..στα 100 fps +5fps κ.ο.κ..Να ειμαι ειλικρινης περιμενα μικροτερη διαφορα στα 1000 σκορ διαφορα..Σορρυ αλλα δεν ασχολουμαι ιδιαiτερα με benchmarks..Ε ειναι καποια διαφορα για αυτο καποιοι ειναι δυσπιστοι βεβαια μηδαμινης σημασιας αν με ρωτας εμενα αλλα ορισμενοι ειναι αριθμολαγνοι.Ουτως η αλλως ειναι αυτο που ρωτησε και ο Λευτερης το κατα ποσο φαινεται αυτο στην οθονη.Ναι γιατι αν ειχα ας πουμε την καρτα του μπιλι να παιξω metro exodus ολα στο φουλ θα με χαλουσε που εβγαλα 5-10 fps λιγοτερα στα 1440 απο την δικη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, icenex είπε

Δεν στροφαρει παροτι εχω ξυπνησει απο τις 6μιση...

Με λιγα λογια αναλογως τον τιτλο και με απλα μαθηματικα ειναι 2-3 καρε στα 50-60 καρε..στα 100 fps +5fps κ.ο.κ..Να ειμαι ειλικρινης περιμενα μικροτερη διαφορα στα 1000 σκορ διαφορα..Σορρυ αλλα δεν ασχολουμαι ιδιαiτερα με benchmarks..Ε ειναι καποια διαφορα για αυτο καποιοι ειναι δυσπιστοι βεβαια μηδαμινης σημασιας αν με ρωτας εμενα αλλα ορισμενοι ειναι αριθμολαγνοι.Ουτως η αλλως ειναι αυτο που ρωτησε και ο Λευτερης το κατα ποσο φαινεται αυτο στην οθονη.Ναι γιατι αν ειχα ας πουμε την καρτα του μπιλι να παιξω metro exodus ολα στο φουλ θα με χαλουσε που εβγαλα 5-10 fps λιγοτερα στα 1440 απο την δικη σου...

Σίγουρα τα 5-10 fps λιγότερα που θα έβγαζες δεν είναι θέμα. Αν όμως βαράς 110C μόνιμα στις μνήμες στην FE ε θα ήταν θέμα. 

Απλά βέβαια 5-10 fps λιγότερα είναι και η 3080 στα μισά χρήματα

Όσο για τους δύσπιστους, δεν είναι τα νούμερα το θέμα τους. Ζήλια ψώρα φαντάζομαι :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχει θέμα με τα VRAM temps η FE 3090 με τέτοια γκουμουτσα cooler? 

παίζει ρόλο το cooler αλλά όχι τόσο πολύ...μάλλον θέμα pads (ποιότητας αλλά και σωστής τοποθέτησης) είναι περισσότερο στις περισσότερες υλοποιήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, BabisTs είπε

παίζει ρόλο το cooler αλλά όχι τόσο πολύ...μάλλον θέμα pads (ποιότητας αλλά και σωστής τοποθέτησης) είναι περισσότερο στις περισσότερες υλοποιήσεις

Αν ειναι δυνατον καρτα ανω των 2000 ευρω και να εχει μαπα pads και κακη τοποθετηση, δηλαδη στων 100 ευρω καρτες λογικα ουτε θερμοαγωγιμη δεν θα επρεπε να εβαζαν.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχει θέμα με τα VRAM temps η FE 3090 με τέτοια γκουμουτσα cooler? 

Όπως είπες και ο μπάμπης, θέμα pads. To ίδιο πρόβλημα έχουν ουσιαστικά και όλες οι gigabyte. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν ειναι δυνατον καρτα ανω των 2000 ευρω και να εχει μαπα pads και κακη τοποθετηση, δηλαδη στων 100 ευρω καρτες λογικα ουτε θερμοαγωγιμη δεν θα επρεπε να εβαζαν.

Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα και ειδικα σε φθηνες υλοποιησεις βλεπε gigabyte...Για μενα ειναι αδιανοητο να πληρωνεις ενα τετοιο προιον (3090 ανεξαρτητως υλοποιησης) τοσα λεφτα και να χρειαζεται να βαλεις χερι για να δουλεψει πιο σωστα απο θεμα θερμοκρασιων. Αλλα δεν φταινε αυτοι εμεις φταιμε που βρισκουν και τα κανουν.Κανονικα επρεπε να τρωνε επιστροφες στα καταστηματα ολες οι καρτες που δουλευουν στο κοκκινο να σου πω εγω αν θα συνεχιζαν να κανουν οτι κανουν..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Όπως είπες και ο μπάμπης, θέμα pads. To ίδιο πρόβλημα έχουν ουσιαστικά και όλες οι gigabyte. 

Να το φτιάξει η NVIDIA αυτό έλεος.. BFGPU και @@..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, icenex είπε

Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα και ειδικα σε φθηνες υλοποιησεις βλεπε gigabyte...Για μενα ειναι αδιανοητο να πληρωνεις ενα τετοιο προιον (3090 ανεξαρτητως υλοποιησης) τοσα λεφτα και να χρειαζεται να βαλεις χερι για να δουλεψει πιο σωστα απο θεμα θερμοκρασιων. Αλλα δεν φταινε αυτοι εμεις φταιμε που βρισκουν και τα κανουν.Κανονικα επρεπε να τρωνε επιστροφες στα καταστηματα ολες οι καρτες που δουλευουν στο κοκκινο να σου πω εγω αν θα συνεχιζαν να κανουν οτι κανουν..

Μια λυση για μενα ειναι αυτοι που τεσταρουν καρτες σε site η youtube να την τεσταρουν με τα μαμα pads και με αλλαγμενα και να στελνουν τα αποτελεσματα σε καθε εταιρια.

Αν της αλλαξεις pads χανεις την εγγυηση αν δεν την πειραξεις παρακαλας η να την πουλησεις πριν το τελος της εγγυησης η να σου χαλασει εντος εγγυησης.

Μαλλον οι εταιριες αποφασισαν να βγαζουν καρτες με ημερομηνια ληξης.

Εδω διαβαζω και για πλαστικα backplate λες και ειναι καμια 1050 ti 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μια λυση για μενα ειναι αυτοι που τεσταρουν καρτες σε site η youtube να την τεσταρουν με τα μαμα pads και με αλλαγμενα και να στελνουν τα αποτελεσματα σε καθε εταιρια.

Αν της αλλαξεις pads χανεις την εγγυηση αν δεν την πειραξεις παρακαλας η να την πουλησεις πριν το τελος της εγγυησης η να σου χαλασει εντος εγγυησης.

Μαλλον οι εταιριες αποφασισαν να βγαζουν καρτες με ημερομηνια ληξης.

Εδω διαβαζω και για πλαστικα backplate λες και ειναι καμια 1050 ti 😂

Όσο τις αγοράζει ο κόσμος έτσι όπως είναι, τόσο θα πουλάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30 βαθμους κατω σε vram περιπου η fe με αλλαγη pads σε thermalright μπρος πισω .αυτα που φορουσε λιωνανε στο χερι.ο,τι πιο αθλιο εχω δει.mining με 28 ambient μαξαρει στους 86-88.η ψυξη της ειναι κορυφαια.δεν εχει αναγκη.για τα 400 watt της (βλεπω και 412 μαξ στο gpu z) ειναι ιδανικη.μεγαλο συν κ το οτι τον περισσοτερο αερα τον πεταει εξω απο το κουτί.σε κατι στριξ που αλλαζουν pads τα vram junction πανε ακόμη χειρότερα.αναλογα την υλοποιηση βλεπεις πολλες ομορφιες

Αλλαξα και παστα φυσικα και η καρτα παει ταπα

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω της ενασχολησης μου κ κολητου που εχει δοκιμάσει σχεδον καθε υλοποιηση 3090 που κυκλοφορει  (φαρμα με 15 καρτες)μπορω να πω οτι καμια δεν εχει σωστα pads φορεμενα.αλλες ψηνονται πολυ.αλλες καπως λιγοτερο.

Στις 3080 ειναι ελαφρως καλυτερα τα πραγματα καθως φορανε one sided μνημες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Λογω της ενασχολησης μου κ κολητου που εχει δοκιμάσει σχεδον καθε υλοποιηση 3090 που κυκλοφορει  (φαρμα με 15 καρτες)μπορω να πω οτι καμια δεν εχει σωστα pads φορεμενα.αλλες ψηνονται πολυ.αλλες καπως λιγοτερο.

Το θέμα είναι να μην throttlaroun αρχικά, και κατα δεύτερον να κρατάνε τα προσχήματα, δηλαδή κάτω από ~95 βαθμούς σε βαριά workloads. Εδώ από όσα έχω δεί η Aorus βαράει 110 ακόμα και σε gaming (diaperchanger)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...