Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Να το φτιάξει η NVIDIA αυτό έλεος.. BFGPU και @@..

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Όπως είπες και ο μπάμπης, θέμα pads. To ίδιο πρόβλημα έχουν ουσιαστικά και όλες οι gigabyte. 

Η Gigabyte πάντως από τραγικές θερμοκρασίες που είχε σε 3080/3090 τώρα στις Ti έχει βάλει μυαλό και τους βάζει καλά pads. Έχει πλέον από τις καλύτερες VRAM temps.

Πρέπει να έφαγε τρελό κράξιμο και τρελό RMA..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αlmost 4 days up and mining.Αλλα εγω δεν ξερω.ειμαι amd fanboy.Ας μιλησει κανενας που εχει δει youtube κ το κατεχει κ να προσπαθησουμε να τον πείσουμε για το αντιθετο.Καλη συνεχεια απο μενα.δεν προκειται να ξαναγραψω στο παρον νημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αlmost 4 days up and mining.Αλλα εγω δεν ξερω.ειμαι amd fanboy.Ας μιλησει κανενας που εχει δει youtube κ το κατεχει κ να προσπαθησουμε να τον πείσουμε για το αντιθετο.Καλη συνεχεια απο μενα.δεν προκειται να ξαναγραψω στο παρον νημα

ωραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ουσιαστικά θέλεις κάρτα που να κάνει 90fps σε 1440p για να έχεις 60άρι σε ultrawide.
Το 4Κ είναι +67% σε pixel count και από το ultrawide!

Μικρή διορθωσούλα για όσους σκέφτονται τη μετάβαση από 2k σε ultrawide:

2560x1440 * 90fps = 331.776.000 pixels/sec
3440x1440 * 67fps = 331.891.200 pixels/sec
3840x2160 * 40fps = 331.776.000 pixels/sec

Επίσης 100άρι fps στο ultrawide, είναι 60άρι στο 4k.
3440x1440 * 100fps = 495.360.000 pixels/sec
3840x2160 * 60fps = 497.664.000 pixels/sec

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Οι Suprim 3080Ti πως τα πάνε από VRAM temps? 

Aφού φαντάζομαι δεν κάνεις mining, δεν θα έχεις θέμα. Η 3090 suprim είναι καλή, ακριβώς ίδια temps με την δικιά μου έχει. Αν θυμάμαι καλά είχα συγκρίνει με ένα παιδί από δω μέσα που είχε την suprim. 

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Σε gaming όλες ειναι μια χαρά. σε mining τραβάνει ζόρι

Δεν ισχύει αυτό. Ρώτα τον diaperchanger, η aorus του, και μάλιστα 3080 που δεν έχουν vram πίσω) βάραγε throttling και 110. Την έριξε στο νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Mining δεν κάνω, αλλά δεν θέλω να παίξει throttling σε gaming. 

Σε gaming δεν θα έχεις θέμα σίγουρα, αν είναι ίδια υλοποίηση με την 3090. Μπορεί να βαρέσεις κανά 90αρι σε 4k + RT στις ζέστες, αλλά αυτό απέχει 20 βαθμούς από το throttle. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Mining δεν κάνω, αλλά δεν θέλω να παίξει throttling σε gaming. 

Δεν ξέρω αν το ρωτάς πριν την ανοίξεις, αλλά πιστεύω ότι αν την δοκιμάσεις και δεις throttle, θα έχεις δικαίωμα για κάνα doa. 

Πάντως αν την ανοίξεις, θα μπορέσεις να τσεκάρεις το όποιο throttle με gpu-z (έχει ένα πεδίο που δείχνει το όποιο throttle συμβαίνει) αλλά και με το hwinfo64

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Δεν ξέρω αν το ρωτάς πριν την ανοίξεις, αλλά πιστεύω ότι αν την δοκιμάσεις και δεις throttle, θα έχεις δικαίωμα για κάνα doa. 

Πάντως αν την ανοίξεις, θα μπορέσεις να τσεκάρεις το όποιο throttle με gpu-z (έχει ένα πεδίο που δείχνει το όποιο throttle συμβαίνει) αλλά και με το hwinfo64

To hwinfo κάνει monitoring και στο OSD τα mem temps. Ε άμα δείς κανά 100αρι την ώρα που παίζεις, την πακετάρεις και την πάς πίσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

To hwinfo κάνει monitoring και στο OSD τα mem temps. Ε άμα δείς κανά 100αρι την ώρα που παίζεις, την πακετάρεις και την πάς πίσω :P 

Καλά ναι, απλά μιλάω για τα αντίστοιχα πεδία που αναφέρουν το thermal throttle. Ναι, μπορεί να δεις 100, αλλά αν δεν έχεις throttle μετά από κάνα 3 ώρες σε βαρύ game, έχεις όντως θέμα? Αυτό εννοώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...