Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MTX είπε

είστε πολύ σοφοί ορισμένοι εδώ μέσα , πάτε αγοράζετε τροφοδοτικό και σας αποδίδει το 100% τις αναγραφομενης τιμής , δεν έχω να προσθέσω τίποτα , αυτό που λέω ότι δεν φτάνει σε κάθε εφαρμογή αυτά τα watt κατανάλωσης είναι για τι κάρτα γραφικών όχι για το τροφοδοτικό , επίσης από το 650W τροφοδοτικό ο φίλος θα πάρει στο 12v παραπάνω από 50A / 600w πιστεύεις?

Αδερφέ μην επιμένεις. Δεν ξέρεις τι είναι το efficiency, αστο να πάει στο καλό. Πάνω από 500watt δεν πρόκειται να γράψει το σύστημα του φίλου σε full load, μόνο που σε full load δεν θα μπεί ποτέ. Στα games το CPU άντε να φτάσει 100-130watt,η κάρτα 300 και το υπόλοιπο σύστημα ούτε 100.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Αδερφέ μην επιμένεις. Δεν ξέρεις τι είναι το efficiency, αστο να πάει στο καλό. Πάνω από 500watt δεν πρόκειται να γράψει το σύστημα του φίλου σε full load, μόνο που σε full load δεν θα μπεί ποτέ. Στα games το CPU άντε να φτάσει 100-130watt,η κάρτα 300 και το υπόλοιπο σύστημα ούτε 100.

στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ όπως τα είπες είναι , αλλα ο 11700k σε turbo mode όλους τους πυρήνες όπως τον έχω εγώ δεν θα σου παίξει στα 130w σε gaming  , αλλα ok πάω πάσο δεν το συνεχίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MTX είπε

στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ όπως τα είπες είναι , αλλα ο 11700k σε turbo mode όλους τους πυρήνες όπως τον έχω εγώ δεν θα σου παίξει στα 130w σε gaming  , αλλα ok πάω πάσο δεν το συνεχίζω

Εχώ τον 11600k σε turbo mode σε όλους τους πυρήνες και peak έχει κάνει 103watt σε gaming. Ε ο 11700k ελάχιστα πάνω θα είναι. Πόσο usage έχεις στα παιχνίδια, 30-40-50%, δεν φτάνει 200watt ούτε κατα διάνοια. Μόνο σε benchmarks. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw το μέγιστο efficiency το psu (οκ συνήθως +2-5% αν δείτε τα γραφήματα τους) το έχει κάπου στο 45-60% load. Οπότε, θεωρητικά ένα λίγο μεγαλύτερο είναι πάντα καλή ιδέα. Έχω πάρει 750 για αυτό τον λόγο. Αν και σε ώρα gaming, να φτάνω 400 (180 η κάρτα στο Warzone, και κάνα 80 cpu) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vins είπε

Πάμε το εβδομαδιαίο reminder λοιπόν...

Είμαστε τεχνολογικό φόρουμ και μπαίνουν και άνθρωποι που δε γνωρίζουν και ζητάνε συμβουλές. Δεν είπες την άποψή σου, έδωσες τεχνολογική συμβουλή, βασιζόμενος σε δεδομένα που δεν ισχύουν.

Όταν γράφω και γράφεις απόψεις, οι οποίες δε στέκουν θα δεχτείς κριτική, γιατί θα οδηγήσουν κάποιον σε λανθασμένες αποφάσεις. Και αυτό είναι το σωστό.

Δεν είναι η γκουερνικα να πει ο καθένας αν του αρέσει ή όχι. Είναι τεχνολογικά δεδομένα τα οποία είτε στέκουν, είτε δε στέκουν. Ε, τα δικά σου δε στέκουν. Απλά, λιτά κι απέριττα. 

τότε να γράφετε μονο εσείς οι δυο τρεις έξυπνοι στο forum εμείς οι υπόλοιποι να καθόμαστε να σας θαυμάζουμε , ποια λανθασμένη συμβουλή του έδωσα εγώ του παιδιού , που του είπα ότι είσαι ok παίζεις με αυτό το τροφοδοτικό αλλα καλο είναι να είναι λίγο μεγαλύτερο να μην ζορίζεται , και πετάγεστε εσείς οι έξυπνοι από το πουθενά να με κοντράρεται για 50w διαφορα λες και έβγαλα calculator να κάνω τι σουμα , δηλαδή ok δεν είναι 600 είναι 550w κλαιν μαιν , ρε άντε πάτε να δείτε αν έρχομαι , το τροφοδοτικό του 50A  μαξιμουμ βγάζει στα 12V , που σημαίνει ότι έχουμε 600w διαθέσιμα για αυτά που θέλουμε όχι 650W, αυτά είναι που έχουνε σημασία , και η κάρτα μαζί με τον cpu θέλουνε τολάχιστον 45A , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλη την ώρα θα τραβάνε από το σύστημα αυτά τα αμπέρ , μια φορα όμως αν τα χρειαστεί το σύστημα και δεν τα έχει θα κρασηαρι , το σωστό είναι να είσαι λίγο παραπάνω για να μην ζορίζεται τόσο απλά , εσείς συνεχίστε το ποίημα σας , ο άλλος τρέχει 11600K στα 4.8Ghz σε όλους τους πυρήνες στα 103W ο μοναδικός στο πλανήτη και σε οποιο forum να πας να δεις τα διαφορα test είναι τολάχιστον από 160W και πάνω , και το ξαναλέω και είναι το τελευταίο που γράφω για αυτό το θέμα , καλύτερα λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό και ας μην χρειαστεί ποτε , 

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MTX είπε

τρέχει 11600K στα 4.8Ghz σε όλους τους πυρήνες στα 103W ο μοναδικός στο πλανήτη και σε οποιο forum να πας να δεις τα διαφορα test είναι τολάχιστον από 160W και πάνω

Σου είπε ότι σε gaming έχει τόση κατανάλωση. Σχεδόν σε κανένα σενάριο δεν τρέχει gpu + cpu 100% usage. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σου είπε ότι σε gaming έχει τόση κατανάλωση. Σχεδόν σε κανένα σενάριο δεν τρέχει gpu + cpu 100% usage. 

θα σου πω ένα παιχνίδι που τρέχουνε στο 100% σχεδόν , the forest όλα ultra ,και υπάρχουν και αλλα εκεί κοντά , αν το έχεις παίξε να το διαπιστώσεις , δεν ξέρω αν είναι θέμα κακού σχεδιασμού του παιχνιδιού , εκτος και αν δεν το έχετε παρατηρήσει γιατί ποτε δεν σας ένοιαζε το ρεύμα και η κατανάλωση ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, MTX είπε

θα σου πω ένα παιχνίδι που τρέχουνε στο 100% σχεδόν , the forest όλα ultra ,και υπάρχουν και αλλα εκεί κοντά , αν το έχεις παίξε να το διαπιστώσεις , δεν ξέρω αν είναι θέμα κακού σχεδιασμού του παιχνιδιού , εκτος και αν δεν το έχετε παρατηρήσει γιατί ποτε δεν σας ένοιαζε το ρεύμα και η κατανάλωση ,

https://store.steampowered.com/app/242760/The_Forest/

Αν λες αυτό έχει υπερβολικά χαμηλές απαιτήσεις, ακόμη και στα recommended έχει την GTX 560, μια κάρτα που την χρησιμοποιούσαν στην Αρχαία Ελλάδα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MTX είπε

τότε να γράφετε μονο εσείς οι δυο τρεις έξυπνοι στο forum εμείς οι υπόλοιποι να καθόμαστε να σας θαυμάζουμε , ποια λανθασμένη συμβουλή του έδωσα εγώ του παιδιού , που του είπα ότι είσαι ok παίζεις με αυτό το τροφοδοτικό αλλα καλο είναι να είναι λίγο μεγαλύτερο να μην ζορίζεται , και πετάγεστε εσείς οι έξυπνοι από το πουθενά να με κοντράρεται για 50w διαφορα λες και έβγαλα calculator να κάνω τι σουμα , δηλαδή ok δεν είναι 600 είναι 550w κλαιν μαιν , ρε άντε πάτε να δείτε αν έρχομαι , το τροφοδοτικό του 50A  μαξιμουμ βγάζει στα 12V , που σημαίνει ότι έχουμε 600w διαθέσιμα για αυτά που θέλουμε όχι 650W, αυτά είναι που έχουνε σημασία , και η κάρτα μαζί με τον cpu θέλουνε τολάχιστον 45A , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλη την ώρα θα τραβάνε από το σύστημα αυτά τα αμπέρ , μια φορα όμως αν τα χρειαστεί το σύστημα και δεν τα έχει θα κρασηαρι , το σωστό είναι να είσαι λίγο παραπάνω για να μην ζορίζεται τόσο απλά , εσείς συνεχίστε το ποίημα σας , ο άλλος τρέχει 11600K στα 4.8Ghz σε όλους τους πυρήνες στα 103W ο μοναδικός στο πλανήτη και σε οποιο forum να πας να δεις τα διαφορα test είναι τολάχιστον από 160W και πάνω , και το ξαναλέω και είναι το τελευταίο που γράφω για αυτό το θέμα , καλύτερα λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό και ας μην χρειαστεί ποτε , 

Σε games είναι τουλάχιστον 160watt o 11600k? :P 😮 :D 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Armoral είπε

Η Zotac εν τω μεταξύ έχει σελίδες ακόμη και για τους Σλάβους που θέλουν να πείσουν τον κόσμο με τη βοήθεια της Φράου ότι είναι απόγονοι του Μέγα Αλέξανδρου, ενώ για Ελλάδα τίποτα.

Απλά απαράδεκτοι και πρέπει να φάνε ένα καλό πακέτο από email  και μποϊκοτάζ αν δεν κατανοήσουν ότι τα ακουμπάμε και σε αυτούς χοντρά.

Εκτός αν δεν τους απασχολεί και θεωρούν ότι η αλβανική ή η σλοβένικη αγορά είναι σημαντικότερες στα Βαλκάνια από την ελληνική.

1872834153_.png.b1d6af2b21ce5d4db7b26e8d2263f6fe.png

 

Εδώ δεν σεβόμαστε εμείς οι ίδιοι την γλώσσα μας, θες να έχει και Ελληνικά η Zotac;; Υπάρχουν άτομα που τα έχουν όλα στα Αγγλικά (OS, Steam, Uplay κ.τ.λ.) και από τις 10 λέξεις που λένε οι 5 είναι αγγλικές. Εγώ θα έλεγα ότι είναι έξυπνη (η Zotac) γιατί έχει καταλάβει τι είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε games είναι τουλάχιστον 160watt o 11600k? :P 😮 :D 
 

Επειδη διαβασα τα ποστς που κανετε για τις καταναλωσεις τεσταρα καμια ωρα 8700k στα 4.8 1.26voltage στο horizon που θελει cpu και τραβηξε 110watt το μεγιστο. Αν τραβουσαν 160αρια 6πυρηνοι δεν θα μας εφτανε κανενα psu.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όντως σε κάποια σημεία να τραβάει πολύ παραπάνω κάποια νέα cpu.

Βέβαια μία εύκολη λύση είναι να κατεβάσεις το power limit της cpu, αν πας γυρω στα 125 από το full σε rocket lake δεν θα δεις και καποια φοβερη διαφορά στις επιδόσεις.

Σε gaming σενάρια πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Επειδη διαβασα τα ποστς που κανετε για τις καταναλωσεις τεσταρα καμια ωρα 8700k στα 4.8 1.26voltage στο horizon που θελει cpu και τραβηξε 110watt το μεγιστο. Αν τραβουσαν 160αρια 6πυρηνοι δεν θα μας εφτανε κανενα psu.

Eμένα έφτανε κάτι peak στα 130w αλλά μιλάμε για 5.1ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eμένα έφτανε κάτι peak στα 130w αλλά μιλάμε για 5.1ghz

Τοσο τραβανε τα 6πυρηνα και μιλαμε για all cores. Αλλιως ειναι εκει στα 90-95 το πολυ. Τα 160watt ισως τα δουμε σε καποιο intel burn test με 5.1ghz που ουτε το 0.1% δεν παιζει ετσι το 95% τα αφηνουν ολα stock. Απο παλιοτερο bench στα 4.9 ειχα δει μεχρι 145watt σε IBTL με 1.30vcore. 

https://postimg.cc/CRyN6NKF

IBT-4-9-Very-High.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Armoral είπε

Πολύ δύσκολα να παίζεις με rt ultra  στην 1070. Εδώ 3070ti και κολώνει σε QHD αν δε βάλεις και κανα DLSS.

 

Κι όμως το παίζω high rtx ultra settings 60fps 1080p. έχω καλό μοντέλο oc την armor και έχει ίδιες επιδόσεις με την 1070ti reference. μπορώ να ανεβάσω βίντεο αν δε πιστεύετε στο κανάλι μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...