Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, foukas είπε

Φίλος φίλου ρώτησε τι παίζει κάποιον που δουλεύει στο πλαίσιο και του λέει ότι οι περισσότεροι υπάλληλοι δεν έχουν πια πρόσβαση σε πληροφορίες για κάρτες γιατί πηγαίνανε λέει στην αρχή κάποιοι υπάλληλοι του πλαισίου και τις παίρνανε πρώτοι για να τις βάλουν αγγελίες... 

Ισως εξηγεί και το γιατί όποτε παίρνουμε τηλ μας λένε "δεν ξέρουμε τίποτα". 

καλα το ξερα οτι επαιζε τετοια φαση σιγουρα αφου οι ιδιοι και οι ιδιοι πουλουσανε καρτες στις αγγελιες οταν δεν υπηρχε τιποτα στην αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ανάμεσα σε Gigabyte Aorus Master 3070, 3070Ti και Asus Strix OC 2080Τι στα ίδια περίπου λεφτά επιλέγουμε την τελευταία λόγω μνήμης φαντάζομαι;

Με τα power limits στην κάθε μια από αυτές τι παίζει;

πηγα απο 2080ti σε 3070,δεν είχαν καμία διαφορά σε FPS παραμόνο οταν είχε DLSS. Εαν κάνεις την κίνηση σου προτείνω 3070ti

Επεξ/σία από cyberguy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Πανωλεθρία στο Μιλάνο. 

Marvel’s Avengers – Native 4K versus NVIDIA DLSS versus AMD FSR

Now what’s also interesting here is that DLSS also runs faster than FSR in Marvel’s Avengers (at least on our RTX 3080). As we can clearly see, DLSS was constantly faster, by around 4-5fps, than FSR.

In conclusion, NVIDIA’s DLSS implementation in Marvel’s Avengers is truly amazing. Not only does it look better than AMD’s FSR, but it also runs faster. Additionally, DLSS reduces aliasing to such a degree that is even better than native resolutions.

Καλά, από το FSR είναι καλύτερο. Από το native δεν είναι.

Έχει και αυτό το τεχνητό επιπρόσθετο sharpening που έχει πάντα το DLSS. Αυξημένο contrast στις ακμές των πολυγώνων, unsharpen mask φάση.

Επίσης έχει και διάφορες αστοχίες στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Είναι όμως από τις πολύ καλές DLSS υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ανάμεσα σε Gigabyte Aorus Master 3070, 3070Ti και Asus Strix OC 2080Τι στα ίδια περίπου λεφτά επιλέγουμε την τελευταία λόγω μνήμης φαντάζομαι;

Με τα power limits στην κάθε μια από αυτές τι παίζει;

Τα limits τα αλλάζεις με άλλο bios να ξέρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Τα limits τα αλλάζεις με άλλο bios να ξέρεις 

Ναι, αλλά π.χ. πόσο παίρνει σε απόδοση μια 3070, πόσο μια 3070Ti και πόσο μια 2080Τι με άλλο bios που έχει ψηλότερο power limit; Μήπως η 2080Ti έχει μεγαλύτερο περιθώριο αφού είναι το κορυφαίο μοντέλο των Turing;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ανάμεσα σε Gigabyte Aorus Master 3070, 3070Ti και Asus Strix OC 2080Τι στα ίδια περίπου λεφτά επιλέγουμε την τελευταία λόγω μνήμης φαντάζομαι;

Με τα power limits στην κάθε μια από αυτές τι παίζει;

Όσο αυξάνει η ανάλυση η 3070ti "ανοίγει" γραμμικά την διαφορά με την 2080ti.   

Αν συνέβαινε το αντίστροφο, δηλαδή η 2080ti έκλεινε την διαφορά σε μεγαλύτερες αναλύσεις , αντε να  σκεφτόμασταν ότι βοηθέται η 2080ti από την μνήμη. 

Αν είναι στα ίδια περίπου λεφτά εννοείται 3070ti. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Μια χαρά αξιοπιστία έχει το Πλαίσιο. Τώρα για τις ουρές δεν έχω ιδέα πως τις διαχειρίζονται καθώς δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, αλλά από τις αγορές μου έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ήμουν σαφής νομίζω,αναφερόμουν στο θέμα των eagle,κ μόνο αυτό😉.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dem είπε

Όσο αυξάνει η ανάλυση η 3070ti "ανοίγει" γραμμικά την διαφορά με την 2080ti.   

Αν συνέβαινε το αντίστροφο, δηλαδή η 2080ti έκλεινε την διαφορά σε μεγαλύτερες αναλύσεις , αντε να  σκεφτόμασταν ότι βοηθέται η 2080ti από την μνήμη. 

Αν είναι στα ίδια περίπου λεφτά εννοείται 3070ti. 

Εγώ πάλι έβλεπα ότι σε κάμποσα παιχνίδια παίρνει κεφάλι λόγω μνήμης η 2080Ti. Και θα είναι όλο και πιο συχνό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Εγώ πάλι έβλεπα ότι σε κάμποσα παιχνίδια παίρνει κεφάλι λόγω μνήμης η 2080Ti. Και θα είναι όλο και πιο συχνό αυτό.

σε πιο παιχνιδι δηλαδή ειδες να παιρνει κεφαλι η 2080 ti σε σχεση με την 3070 ti ,το να τρωει το κεφαλι μπορει αλλα να παιρνει δεν το νομίζω μεχρι και σε 4k που δεν προορίζεται η καρτα γι αυτην την ανάλυση την κερδιζει

 

Επεξ/σία από nikos760
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Ναι τρομερό μοντέλο η oc armor ίσως η πιο φθηνή από όλες, τύφλα να έχει η asus rog strix. 

Κάτσε ωρε τόσα δεν τραβάει σε gaming χαλάρωσε εκτός και αν έχεις πειράξει τίποτα στο bios και παίζεις με ανεβασμένα ρεύματα.. Ναι σιγά turbo mode βάλε και κανά intercooler και καμιά εξάτμιση 

C-K60xI8xBA ορίστε. και μου κόβει 5 6 fps η εγγραφή. και σε κάποια σημεία πάει 55 60 όταν μαζεύονται πολλοί εχθροί πέφτει στα 30

1 λεπτό πριν, razorblade334 είπε

C-K60xI8xBA ορίστε. και μου κόβει 5 6 fps η εγγραφή. και σε κάποια σημεία πάει 55 60 όταν μαζεύονται πολλοί εχθροί πέφτει στα 30 οπότε πρώτα Ν; βλέπεις κάτι και μετά να έχεις; απο ότι είδες φτάνει τα 1900mhz η κάρτα. είναι σ; Ν μια 1070ti σε απόδοση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

C-K60xI8xBA ορίστε. και μου κόβει 5 6 fps η εγγραφή. και σε κάποια σημεία πάει 55 60 όταν μαζεύονται πολλοί εχθροί πέφτει στα 30

Αρα φιλε μου ειναι ακριβως οπως το βιντεο πιο πανω που βαλαμε. Εγραψες για 60αρι για αυτο σκαλωσαμε. Ενω παει μεχρι 38 και ειναι σε μερος που δεν εχει πολυ RT. Ειχες γραψει και για ultra αν θυμαμαι ενω ειναι high με high ray tracing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερη διαφορα....αυριο σκοτωνω την 2080ti να κανω "upgrade" σε 3070ti. Για τους κατοχους των 2080ti πραγματικο upgrade ειναι οι 3080/3080ti, δηλαδη οι 3080ti ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα μιας και η high end καρτα του πετσινου ηταν high end για καποιους μηνες και μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Εγώ πάλι έβλεπα ότι σε κάμποσα παιχνίδια παίρνει κεφάλι λόγω μνήμης η 2080Ti. Και θα είναι όλο και πιο συχνό αυτό.

Aν είσαι σε 1440p και δεν σε νοιάζει να ρίξεις textures σε 1-2 παιχνίδια που ίσως το χρειάζονται λόγω vram τότε παίρνεις 3070ti. Εξαρτάται και από τις τιμές βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

C-K60xI8xBA ορίστε. και μου κόβει 5 6 fps η εγγραφή. και σε κάποια σημεία πάει 55 60 όταν μαζεύονται πολλοί εχθροί πέφτει στα 30

 

Σε fight να φανταστώ πάμε σε τίποτα πονηρά black, blue screen? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

Σε fight να φανταστώ πάμε σε τίποτα πονηρά black, blue screen? 

Γενικα το παιχνιδι το βλεπω unplayable στο πιο πανω βιντεο. Χιλιες φορες κλεισιμο RT και να πιασει καθαρο 60αρι μιας και μιλαμε για FPS παιχνιδι παρα να πεφτει μεχρι τα 30 που εκει απλα δεν παιζεις σε μαχη εχεις χασει απο τα αποδυτηρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...