Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Armoral είπε

Τη διαφορά θα τη δεις σίγουρα στα minimum και τεράστια διαφορά στις υπόλοιπες χρήσεις και ναι. Έδωσες τόσα για 3080ti και θα την βάλεις με 5600x;

Σου ανανέωσα το μήνυμα που απάντησες με link από το amazon.fr με την καλύτερη τιμή της αγοράς.

Αν η χρήση είναι πρωτίστως το gaming δεν υπάρχει λόγος να πάει σε 5800x. O 5600x θα τον καλύψει άνετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμασμενο 5600x με 3600 xmp timings στο cp77 βλεπεις ακομα και 40αρια και εισαι κατω απο 60 σε σημαντικο μερος του χαρτη, με σφικτες μνημες αλλαζει πολυ το πραμα, το κατω απο 60αρι στο περισσοτερο μερος του χαρτη δεν ισχυει πλεον και εκει που ντανγκαρε στα 40, εκει εισαι πλεον στο 60αρι, αντε να δεις στιγμιαία 55fps.

Τωρα ποσο πρεπει να σφιξεις για να πιασεις diminishing returns δεν το γνωριζω, φανταζομαι και με b-die downbin που πιανουν 3600c16/3800c16 με λιγο πιο χαλαρα subs δεν θα ερθει και η καταστροφη, το παν ειναι να ξεκινησεις να φευγεις απο τα subs του xmp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Άσχετο αλλά γιατί έχεις φάει τέτοιο τρελό κόλλημα με την eagle; Μια basic υλοποίηση δεν είναι;

γιατι χαροπαλευω με μια 970 και θελω να στησω pc μετα απο 6 χρονια xD 

επισης την προλαβα απο το πλαισιο οταν ειχε λαθος (;) τιμη στα 1350

την θεωρω απιστευτο vfm μιας και δεν ειναι απο τις κακες υλοποιησεις και εχουνε διορθωθει καποια θεματα που ειχαν οι 3080 της gigabyte 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως και εγώ θα πρότεινα τον 5800x σαν καλύτερη επιλογή.

Όχι ότι ο 5600x είναι κακή η ότι θα έχεις μπουκάλι σε επιδόσεις τουλάχιστον όχι άμεσα μια χαρά επαρκεί για την ώρα και αν βρει  κάπου μπουκάλι θα είναι ελάχιστο ανάξιο λόγου αν δε κοιτάζεις για το maximum
Αν μπεις στον κόπο να κάνεις αναβάθμιση και δε σκόπευες να αναβαθμίσεις όταν κυκλοφορήσουν τα νέα socket θα είσαι στο όριο… Οι μεταξωτοί κ0λοι (gpu) θέλουν και μεταξωτά βρακιά (cpu)

Για παράδειγμα κράτησα 2 screenshot από video στο youtube  που δείχνουν και το cpu usage 5600x vs 5800x με 3080 και όχι 3080ti
Κάποια ιδιαίτερη διαφορά σε επιδόσεις δεν έχουν αλλά ο 5600χ πάει σχεδόν σκασμένος 

CP77
9kugDpw.jpg

Red Dead Redemption 3
UPL0F4w.jpg

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω θα προτεινα σε οποιον ψαξει για cpu και δεν τον χρειαζεται αμεσα να περιμενει λιγο τους καινουργιος της intel να δουμε τι θα βγαλουν και μετα βλεπουμε ,γενικα ειναι λαθος να αγοραζεις κατι λιγο πριν την κυκλοφορία ενός καινούργιου 

Επεξ/σία από nikos760
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες, κυρίως για τις τιμές... έχω εκπλαγεί με το ότι θεωρούν κάποιοι καλή ευκαιρία τα 1300+ ευρώ για μια κάρτα γραφικών!! Σε μια χώρα που ο βασικός είναι ούτε τα μισά!! αν δεν πέσουν στα 700 κατοστάρικα οι 3080 παιδιά sorry αλλά ταΐζουμε άσκοπα τους κινεζοταϊβανέζους, τους σκάλπερζ και τους εμπόρους που τα έχουν κονομήσει τρελά από την κατάσταση για μερικά επιπλέον frames και μπλιμπλίκια (DLSS RTX)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, x8diesel είπε

παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες, κυρίως για τις τιμές... έχω εκπλαγεί με το ότι θεωρούν κάποιοι καλή ευκαιρία τα 1300+ ευρώ για μια κάρτα γραφικών!! Σε μια χώρα που ο βασικός είναι ούτε τα μισά!! αν δεν πέσουν στα 700 κατοστάρικα οι 3080 παιδιά sorry αλλά ταΐζουμε άσκοπα τους κινεζοταϊβανέζους, τους σκάλπερζ και τους εμπόρους που τα έχουν κονομήσει τρελά από την κατάσταση για μερικά επιπλέον frames και μπλιμπλίκια (DLSS RTX)

Σε μια χώρα που άνθρωποι που δεν έχουν να φάνε τρώνε 1 2 χιλιάρικα το χρόνο σε τσιγάρα. Εδώ τουλάχιστον περνεις τεχνολογία και αν θες σε 1 2 χρόνια την πουλάς και λίγα χρήματα. Αφήστε τον κόσμο να δώσει όπου θέλει τα χρήματα του. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Σε μια χώρα που άνθρωποι που δεν έχουν να φάνε τρώνε 1 2 χιλιάρικα το χρόνο σε τσιγάρα. Εδώ τουλάχιστον περνεις τεχνολογία και αν θες σε 1 2 χρόνια την πουλάς και λίγα χρήματα. 

βρε το θέμα είναι να σκάσεις τώρα 1300 και μετά από 2 χρόνια που θα θες να την δώσεις θα κοστίζει ούτε τα μισά καινούργια... τεσπά ήθελα να πω τον πόνο μου γιατί έχω ξεμείνει με μια ταπεινή 1060 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, x8diesel είπε

βρε το θέμα είναι να σκάσεις τώρα 1300 και μετά από 2 χρόνια που θα θες να την δώσεις θα κοστίζει ούτε τα μισά καινούργια... τεσπά ήθελα να πω τον πόνο μου γιατί έχω ξεμείνει με μια ταπεινή 1060 🤪

Τα μισά τα μισά πάλι καλά δεν είναι όμως? 2 χρόνια θα έχεις την τοπ τεχνολογία σε gpu. Δεν είμαι υπέρ των scalpers προφανώς αλλά 1350 για μια 3080ti που είναι το MSRP είναι άλλη περίπτωση δεν σηκώνει πολύ κράξιμο. Ξέρω ότι η κατασταση είναι δύσκολη για μένα πουλάς την 1060 και περιμένεις πτώση τιμών να πάρεις κάτι αισθητά καλύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, x8diesel είπε

παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες, κυρίως για τις τιμές... έχω εκπλαγεί με το ότι θεωρούν κάποιοι καλή ευκαιρία τα 1300+ ευρώ για μια κάρτα γραφικών!! Σε μια χώρα που ο βασικός είναι ούτε τα μισά!! αν δεν πέσουν στα 700 κατοστάρικα οι 3080 παιδιά sorry αλλά ταΐζουμε άσκοπα τους κινεζοταϊβανέζους, τους σκάλπερζ και τους εμπόρους που τα έχουν κονομήσει τρελά από την κατάσταση για μερικά επιπλέον frames και μπλιμπλίκια (DLSS RTX)

Αυτοί που παίρνουν βασικό δεν αγόραζαν ποτέ top κάρτες. Ακόμη και 500 ευρώ να είχε η 3080 νομίζεις θα την αγόραζε κάποιος που παίρνει βασικό; Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές αυτά και η σύγκριση των τιμών των καρτών με τον βασικό μισθό της Ελλάδας, η οποία είναι και ένα τίποτα στην παγκόσμια αγορά, είναι το λιγότερο γραφική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, x8diesel είπε

παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες, κυρίως για τις τιμές... έχω εκπλαγεί με το ότι θεωρούν κάποιοι καλή ευκαιρία τα 1300+ ευρώ για μια κάρτα γραφικών!! Σε μια χώρα που ο βασικός είναι ούτε τα μισά!! αν δεν πέσουν στα 700 κατοστάρικα οι 3080 παιδιά sorry αλλά ταΐζουμε άσκοπα τους κινεζοταϊβανέζους, τους σκάλπερζ και τους εμπόρους που τα έχουν κονομήσει τρελά από την κατάσταση για μερικά επιπλέον frames και μπλιμπλίκια (DLSS RTX)

Περί τιμης msrp+0€ δεν είχαν ούτε καν οι 2000 παίζοντας μπάλα χωρίς την τωρινή κατάσταση πάντως. Αν θυμάμαι καλά

*εξαιρουμένων των τιμολογίων & λοιπών παιδιών που αγοράζουν με επ.φπα από Γερμανία κλπ

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτοί που παίρνουν βασικό δεν αγόραζαν ποτέ top κάρτες. Ακόμη και 500 ευρώ να είχε η 3080 νομίζεις θα την αγόραζε κάποιος που παίρνει βασικό; Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές αυτά και η σύγκριση των τιμών των καρτών με τον βασικό μισθό της Ελλάδας, η οποία είναι και ένα τίποτα στην παγκόσμια αγορά, είναι το λιγότερο γραφική..

αν μου βρεις με 500 την πήρα εχθες 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Δοκιμασμενο 5600x με 3600 xmp timings στο cp77 βλεπεις ακομα και 40αρια και εισαι κατω απο 60 σε σημαντικο μερος του χαρτη, με σφικτες μνημες αλλαζει πολυ το πραμα, το κατω απο 60αρι στο περισσοτερο μερος του χαρτη δεν ισχυει πλεον και εκει που ντανγκαρε στα 40, εκει εισαι πλεον στο 60αρι, αντε να δεις στιγμιαία 55fps.

Τωρα ποσο πρεπει να σφιξεις για να πιασεις diminishing returns δεν το γνωριζω, φανταζομαι και με b-die downbin που πιανουν 3600c16/3800c16 με λιγο πιο χαλαρα subs δεν θα ερθει και η καταστροφη, το παν ειναι να ξεκινησεις να φευγεις απο τα subs του xmp.

Τα ίδια παρατηρησα και εγώ στον 11600k. Βεβαια καρφωμένο 60αρι δεν εχει, σε 2-3 περιοχές πέφτει στα low 50. Αλλα δεν σηκώνει και μνήμες το τουβλο, 3333c13 τρέχω. 

43 λεπτά πριν, x8diesel είπε

παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες, κυρίως για τις τιμές... έχω εκπλαγεί με το ότι θεωρούν κάποιοι καλή ευκαιρία τα 1300+ ευρώ για μια κάρτα γραφικών!! Σε μια χώρα που ο βασικός είναι ούτε τα μισά!! αν δεν πέσουν στα 700 κατοστάρικα οι 3080 παιδιά sorry αλλά ταΐζουμε άσκοπα τους κινεζοταϊβανέζους, τους σκάλπερζ και τους εμπόρους που τα έχουν κονομήσει τρελά από την κατάσταση για μερικά επιπλέον frames και μπλιμπλίκια (DLSS RTX)

Δηλαδη αν πεσει στα 700 ευρω ειναι καλή αγορά μια καρτα γραφικών τετοιας τιμης για καποιον που παιρνει το βασικο? Εχει χαθει η μπαλα μου φαινεται γενικοτερα.

Εγώ οταν επαιρνα τον βασικό παντως 150 εδινα ταβανι. Εκανα μια υπερβαση καποια στιγμή και εδωσα 220 για μια 1060 3gb. 

Δηλαδη εκει που πας να πεις κατι ας πουμε λογικο, γινεσαι πιο παραλογος απτο παράλογο. Το high end σε οποιοδηποτε χομπι, ακομα και σε συλλογή τηλεκάρτας, δεν ειναι για αυτους που εχουν 550 ευρω μισθο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, x8diesel είπε

παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες, κυρίως για τις τιμές... έχω εκπλαγεί με το ότι θεωρούν κάποιοι καλή ευκαιρία τα 1300+ ευρώ για μια κάρτα γραφικών!! Σε μια χώρα που ο βασικός είναι ούτε τα μισά!! αν δεν πέσουν στα 700 κατοστάρικα οι 3080 παιδιά sorry αλλά ταΐζουμε άσκοπα τους κινεζοταϊβανέζους, τους σκάλπερζ και τους εμπόρους που τα έχουν κονομήσει τρελά από την κατάσταση για μερικά επιπλέον frames και μπλιμπλίκια (DLSS RTX)

Οι κάρτες των 1000+ είναι για 1440p/4K κυρίως. Ε όποιος έχει εξοπλισμό για τέτοιες αναλύσεις συνήθως έχει να δώσει και για αυτές τις κάρτες. Ειδικά αν θες 4Κ δεν έχεις πολλές επιλογές για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...