Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Άρα 5 μήνες για το καπέλο.

Και πολύ λέω...

Το difficulty αυξάνει οπότε πέφτει το profit.

To 1559 έρχεται άρα πέφτει το profit.

To συνολικό hash rate ανεβαίνει άρα το profit πέφτει γιατί μοιράζεσαι τα ίδια blocks με περισσότερους.

Νέος είσαι στο mining θα μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, omitziz είπε

Το difficulty αυξάνει οπότε πέφτει το profit.

To 1559 έρχεται άρα πέφτει το profit.

To συνολικό hash rate ανεβαίνει άρα το profit πέφτει γιατί μοιράζεσαι τα ίδια blocks με περισσότερους.

Νέος είσαι στο mining θα μάθεις.

Δεν αντιλέγω, αλλά μιλάμε πάντα με τα τωρινά δεδομένα.

Μπορεί το καλοκαίρι που θα πέσει το profit, μπορεί να υπάρχει και επαρκές απόθεμα στις κάρτες με κανονικές τιμές.

Μπορεί να αυξηθεί η δυσκολία, αλλά μπορεί και να ανέβει το προφιτ.

Όλα παίζουν...

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν είναι 300-400 μόνο. 699 έχει η 3080 κανονικά αλλά τώρα πάνω από 1500..

699 εχει η founders ομως, την οποια αν την βρεις θα την βρείς msrp. Στα 800-850 θα έπαιζε η καρτα ειτε με mining ειτε χωρις.

Ε με 1300 και κατω την εβρισκες απο τον σεπτεμβριο μεχρι σημερα. Καλα και πιο χαμηλά την εβρισκες αλλα ας παρουμε την ακραια περίπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, omitziz είπε

Το difficulty αυξάνει οπότε πέφτει το profit.

To 1559 έρχεται άρα πέφτει το profit.

To συνολικό hash rate ανεβαίνει άρα το profit πέφτει γιατί μοιράζεσαι τα ίδια blocks με περισσότερους.

Νέος είσαι στο mining θα μάθεις.

Εσυ ποσο πηρες την 3070? Ποσο καιρο χρειάζεται για να βγαλεις το καπελο που πληρωσες? Δεν καταλαβαίνω με τι διαφωνεις οταν εσυ ο ιδιος βγαζεις το καπελο σε λιγοτερο απο 1 μηνα αλλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ASFE είπε

Παρε τηλ και ρωτα τους, εμεις που να ξερουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, Herald είπε

Από το link που έδωσες,  γράφει ότι το 2020 είχε περισσότερες πωλήσεις discrete GPUs από το 2019

Αναφορά σε κείμενο

Overall, the market shipped around 41.5 million discrete graphics cards for desktop PCs in 2020, which is about 3 million more than 2019

KQEY9zuraYSGJeGMDNbTpY-970-80.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εσυ ποσο πηρες την 3070? Ποσο καιρο χρειάζεται για να βγαλεις το καπελο που πληρωσες? Δεν καταλαβαίνω με τι διαφωνεις οταν εσυ ο ιδιος βγαζεις το καπελο σε λιγοτερο απο 1 μηνα αλλα οκ. 

Εγώ σε καμία κάρτα μου δεν πλήρωσα καπέλο.  Συζητάμε όμως για κάποιον που αγοράζει σήμερα μια κάρτα , όχι υποθετικά πριν 3 μήνες.  Εάν κάποιος αγοράσει ΣΉΜΕΡΑ θα πληρώσει πολλούς μήνες καπέλο.&-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχει η λάθος αντίληψη ότι οι κάρτες δεν υπάρχουν διαθέσιμες προς αγορά λόγω των υψηλών αποδόσεων του mining.

Στην πράξη συμβαίνει το ακριβώς ανάποδο - Το mining έχει υψηλό ROI (Return on Investment) επειδή δεν υπάρχουν κάρτες διαθέσιμες. Αν υπήρχαν κάρτες διαθέσιμες σε καλές τιμές, το mining σαν δραστηριότητα θα είχε πολύ χαμηλότερο ROI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Από το link που έδωσες,  γράφει ότι το 2020 είχε περισσότερες πωλήσεις discrete GPUs από το 2019

KQEY9zuraYSGJeGMDNbTpY-970-80.png

Ok, λίγο της % πάνω από το 2019 που ήταν κάκιστη χρονιά, ενώ λανσαρίστηκαν 6-7  νέες κάρτες. Τραγική η παραγωγή δηλαδή, όχι?

4 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εγώ σε καμία κάρτα μου δεν πλήρωσα καπέλο.  Συζητάμε όμως για κάποιον που αγοράζει σήμερα μια κάρτα , όχι υποθετικά πριν 3 μήνες.  Εάν κάποιος αγοράσει ΣΉΜΕΡΑ θα πληρώσει πολλούς μήνες καπέλο.&-

Πόσο την πήρες την 3070? Πως δεν πλήρωσες καπέλο, σε MSRP την πήρες? Δεν γίνεται να κουνάμε τα goalpost. 


Πριν 1 μήνα έβρισκες 3070 στα 640€. Δηλαδή όσο πήρες και εσύ την δικιά σου νομίζω, χωρίς καπέλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ok, λίγο της % πάνω από το 2019 που ήταν κάκιστη χρονιά, ενώ λανσαρίστηκαν 6-7  νέες κάρτες. Τραγική η παραγωγή δηλαδή, όχι?

Το σύνολο του 2020 είναι στα έπιπλα του 2015/2016, και τότε είχαμε τραγική  παραγωγή ??


F29Q9EJTL92iwNPEFYrkYY.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το σύνολο του 2020 είναι στα έπιπλα του 2015/2016, και τότε είχαμε τραγική  παραγωγή ??


F29Q9EJTL92iwNPEFYrkYY.png

H δεν ξέρω να διαβάζω γραφήματα ή κάτι λές λάθος. Τα διπλάσια shipments δεν δείχνει στο γράφημα το 2015 σε σχέση με το 2020?

Βεβαία καταλαβένεις οτι το 2020 υπάρχει υπερτετραπλάσια ζήτηση σε κάρτες από ότι το 2015 και όχι μόνο λόγω mining. Αυξήθηκε ο αριθμός των gamers γενικότερα (το βλέπεις και στις πωλήσεις παιχνιδιών), οπότε και το mining να σβήσει, η ζήτηση δεν καλύπτεται.

Εγώ βλέπω το 2017 που ήταν πάλι της μόδας το σκάψιμο 60% πάνω τα shipments σε σχέση με σήμερα. 

 

*Είμαι από κινητό και το 2005 το είδα σαν 2015 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Ok, λίγο της % πάνω από το 2019 που ήταν κάκιστη χρονιά, ενώ λανσαρίστηκαν 6-7  νέες κάρτες. Τραγική η παραγωγή δηλαδή, όχι?

Πόσο την πήρες την 3070? Πως δεν πλήρωσες καπέλο, σε MSRP την πήρες? Δεν γίνεται να κουνάμε τα goalpost. 


Πριν 1 μήνα έβρισκες 3070 στα 640€. Δηλαδή όσο πήρες και εσύ την δικιά σου νομίζω, χωρίς καπέλο. 

429£ την 3070 με ρεβο , 419 τις 3060ti zotac από .es, 849 - 899 τις 3080 από cosmodata.

Τις 3060 έχω πληρώσει παραπάνω στα 459 αλλά δεν έχω ελπίδα να παραλάβω πριν ακυρώσω. 

 

Δεν θέλω να μου λες πριν 1 2 3 4 μήνες , για τώρα μιλούσαμε.

 

Εάν ακόμα μπορείς να βρεις με 1 μήνα καπέλο φέρε μου 2 ντουζίνες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, omitziz είπε

429£ την 3070 με ρεβο , 419 τις 3060ti zotac από .es, 849 - 899 τις 3080 από cosmodata.

Τις 3060 έχω πληρώσει παραπάνω στα 459 αλλά δεν έχω ελπίδα να παραλάβω πριν ακυρώσω. 

 

Δεν θέλω να μου λες πριν 1 2 3 4 μήνες , για τώρα μιλούσαμε.

Eσυ μπορεί να μιλούσες για τώρα, εγώ όχι. Το έγραψα κιόλας , απτο Σεπτέμβριο το ίδιο κλάμα πέφτει με τις τιμές. Αυτός που ήθελε κάρτα και οχι να κλαφτεί θα είχε αγοράσει ήδη. Εσύ πώς αγόρασες? Εγώ πώς αγόρασα? Πλήρωσα ένα "μικρό καπέλο" (όπως το βλέπει κανείς το καπέλο, μιας και το MSRP δεν αφορά custom μοντέλα) και το έβγαλα σε 20 μέρες mining. 

1800€ είχε η κάρτα μου MSRP αν δεν κάνω λάθος, την πήρα στα 2015€. Κυριολεκτικά 20 ημέρες σκάψιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

H δεν ξέρω να διαβάζω γραφήματα ή κάτι λές λάθος. Τα διπλάσια shipments δεν δείχνει στο γράφημα το 2015 σε σχέση με το 2020?

2015

Q1 = 11.3

Q2 = 9.38

Q3 = 11.97

Q4 = 11.38

Total = 44.03

2020 

Q1 = 9.5

Q2 = 9.5

Q3 = 11.5

Q4 = 11.00

Total = 41.5

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...