Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί έχει τα καλύτερα visuals της γενιάς και αμφιβάλω αν μέσα σε ένα χρόνο και κάτι μέχρι τις επόμενες θα βγει κάτι αντίστοιχο. Άντε να βγει 1 game με αντίστοιχα visuals. Το ότι έσυ αλλάζεις κάρτα κάθε 2 ή 3 γενιές είναι irrelevant αφού με αυτή τη λογική αν πάρεις κάρτα τώρα και αλλάξεις πάλι σε 3 γενιές, δηλαδή σε 5-6 χρόνια πολύ πιθανό ούτε τα 16GB της AMD δεν θα είναι αρκετά για τόσο μετά, άσε που πολύ πριν την vram θα τα έχει φτύσει ο πυρήνας. Σίγουρα θα μπορούσε να βάλει περισσότερη vram αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα φέτος, π.χ. ανύπαρκτη διαθεσιμότητα..

κανεις δεν είπε ρε μαν ότι είναι το τέλος του κόσμου ούτε θα κάτσουμε να πεθάνουμε γι αυτό... ότι είναι γυφτια είπα. τώρα το άμα έχει τα καλύτερα visuals είναι λίγο υποκειμενικό αλλα τελος πάντων εμενα τα γραφικά του μου φαίνονται πλαστικά και ψεύτικα.. το θέμα είναι άλλο... όταν τα σκας να πάρεις το top και θα αναγκαστείς να ρήξεις ρυθμίσεις λόγο vram ε πως να το κάνουμε είναι καπως όταν έχεις σκάσει 1k + και ξαναρωτάω άμα βγει η 4080 με 10bg επειδή θα παίζει cp που είναι next gen είσαι κομπλέ εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

κανεις δεν είπε ρε μαν ότι είναι το τέλος του κόσμου ούτε θα κάτσουμε να πεθάνουμε γι αυτό... ότι είναι γυφτια είπα. τώρα το άμα έχει τα καλύτερα visuals είναι λίγο υποκειμενικό αλλα τελος πάντων εμενα τα γραφικά του μου φαίνονται πλαστικά και ψεύτικα.. το θέμα είναι άλλο... όταν τα σκας να πάρεις το top και θα αναγκαστείς να ρήξεις ρυθμίσεις λόγο vram ε πως να το κάνουμε είναι καπως όταν έχεις σκάσει 1k + και ξαναρωτάω άμα βγει η 4080 με 10bg επειδή θα παίζει cp που είναι next gen είσαι κομπλέ εσύ?

Εννοώ ότι τεχνικά είναι το καλύτερο game, γι' αυτό κοιτάμε τις απαιτήσεις με βάση αυτό. Σε ποιο game συγκεκριμένα χρειάζεται να ρίξεις settings λόγω vram με την 3080;

12 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

 και ξαναρωτάω άμα βγει η 4080 με 10bg επειδή θα παίζει cp που είναι next gen είσαι κομπλέ εσύ?

απάντησα πιο πάνω σε αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εννοώ ότι τεχνικά είναι το καλύτερο game, γι' αυτό κοιτάμε τις απαιτήσεις με βάση αυτό. Σε ποιο game συγκεκριμένα χρειάζεται να ρίξεις settings λόγω vram με την 3080;

πάμε πάλι μια γιατί μπορεί να μη το διατύπωσα εγώ σωστά... το cp είναι nvidia sponsored αυτό έλειπε να μην έπαιζε... είναι ή όχι αυτή τι στιγμή τα 10 gb full οριακά για 4k? διαφωνείς ότι είναι γυφτιά από τι στιγμή του κάρτα 5 χρονων είχε 11? δε καταλαβαίνω γιατί να μη βγει κατευθείαν με 12 και να μην υπάρχει γκρίνια και ανταυτού να πρέπει να σκέφτομαι αν θα φτάνει για τα επόμενα η αν θα πρέπει να ρίξω settings με το καλημέρα ? επίσης η πλειοψηφία του κόσμου δεν αλλάζει κάρτα κάθε γενιά κρίμα να δίνεις 1μιση χιλιάρικο και να παίρνεις varm μικρότερη από 1080τι δε νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πάμε πάλι μια γιατί μπορεί να μη το διατύπωσα εγώ σωστά... το cp είναι nvidia sponsored αυτό έλειπε να μην έπαιζε... είναι ή όχι αυτή τι στιγμή τα 10 gb full οριακά για 4k? διαφωνείς ότι είναι γυφτιά από τι στιγμή του κάρτα 5 χρονων είχε 11? δε καταλαβαίνω γιατί να μη βγει κατευθείαν με 12 και να μην υπάρχει γκρίνια και ανταυτού να πρέπει να σκέφτομαι αν θα φτάνει για τα επόμενα η αν θα πρέπει να ρίξω settings με το καλημέρα ? επίσης η πλειοψηφία του κόσμου δεν αλλάζει κάρτα κάθε γενιά κρίμα να δίνεις 1μιση χιλιάρικο και να παίρνεις varm μικρότερη από 1080τι δε νομίζεις?

Δεν ξέρω, δεν έχω 4Κ monitor ούτε 3080. Εσύ έχεις 4Κ + 3080 να μας πεις αν είναι full οριακά; Ναι συμφωνώ ότι θα μπορούσε να είχε περισσότερο αλλά ΟΚ τι να κάνουμε τώρα; Στην επόμενη γενιά και ειδικά σε 4Κ το είπα και πριν θα τα έχει φτύσει ο πυρήνας οπότε και 40 giga vram να είχε δεν θα έκαναν διαφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

γιατί είναι το cp77 (που είναι και nvidia sponsored) κάποιο σημείο αναφοράς? ξέρεις ότι τα επερχόμενα games δε θα ζητάνε παραπάνω? γιατί πρέπει να είναι τσίμα τσίμα όταν μιλάμε για top tier κάρτα δε κατάλαβα... επίσης δεν αλλάζουμε όλοι κάρτες κάθε γενιά, εγώ πχ αλλάζω κάθε 2 με 3 ανάλογα και τα 10gb ήταν  αποτρεπτικός παράγοντας για εμενα να αλλάξω φέτος....να φανταστώ άμα του χρόνου σου βγάλει 4080 10 gb αφού θα παίζει cyberbug θα είσαι ok?

Και εγω επειδή αλλαζω αν 2 γενιές πηγα σε 3090 λογω vram. Κακη επιλογη η 3080 για 4k για οποιον την θελει για 4 χρονια (2 γενιες δηλαδη) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Και εγω επειδή αλλαζω αν 2 γενιές πηγα σε 3090 λογω vram. Κακη επιλογη η 3080 για 4k για οποιον την θελει για 4 χρονια (2 γενιες δηλαδη) 

το μετάνιωσα που δε τα έσκασα από την πρώτη μέρα και εγώ για 3090... έχω πάρει oled και την έχω κοτσαρισμένη σε μια 980 :P ... δε πειράζει υπομονή με λολακι για κάνα χρόνο μέχρι τα νέα καρτόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Φτίαχνω pc και για κάρτα γραφικών σκέφτομαι να πάρω απο αυτό το μαγαζί https://www.alternate.de που είναι στην Γερμανία.

Έχει παραγγήλει ποτέ κανείς απο εκεί,είναι ασφαλές;Επίσης τιμολόγιο μπορώ να κόψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μετα από μόλις 6 μήνες αναμονή με πήραν απο το Πλαίσιο για μία 3060 ti που είχα παραγγείλει και παρέλαβαν αλλά ακύρωσα. Κάποιος τυχερός θα πάρει κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι άτοπη η σύγκριση μνήμης μεταξύ 3080 και 6800 με βάση την ποσότητα μόνο. Η πρώτη κάρτα φοράει GDDR6X, η 2η GDDR6

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spyros1314 είπε

Καλησπέρα

Φτίαχνω pc και για κάρτα γραφικών σκέφτομαι να πάρω απο αυτό το μαγαζί https://www.alternate.de που είναι στην Γερμανία.

Έχει παραγγήλει ποτέ κανείς απο εκεί,είναι ασφαλές;Επίσης τιμολόγιο μπορώ να κόψω;

Μια χαρά ασφαλέστατο, αλλά νομίζω δεν στέλνει πλέον Ελλάδα (από 1η Γενάρη του 2021)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Γερμανία στέλνει ακόμα το equippr.de, μπορείς να πληρώσεις και με amazon pay, μεταφορικά μου βγήκαν λίγο πάνω από 40 ευρώ.

Έχουν γενικά καλές τιμές στις GPU αλλά λίγα μοντέλα κάθε στιγμή καθώς φεύγουν γρήγορα λόγω τιμών. Πολιτική μία GPU/πελάτη οπότε δεν σε τρώνε τα μποτ αλλά φεύγουν γρήγορα ειδικά όταν έχουν πολύ καλή τιμή.

Από πληρωμές με τιμολόγια δεν ξέρω τι παίζει, θα χρειαστεί να το δεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Μια χαρά ασφαλέστατο, αλλά νομίζω δεν στέλνει πλέον Ελλάδα (από 1η Γενάρη του 2021)

 Αυτά είναι, κοινή αγορά σου λέει μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, hln3 είπε

Είναι άτοπη η σύγκριση μνήμης μεταξύ 3080 και 6800 με βάση την ποσότητα μόνο. Η πρώτη κάρτα φοράει GDDR6X, η 2η GDDR6

τρίχες κατσαρές του πέτσινου είναι αυτά περί GDDR6X. Αν ένα game θέλει 11GB δε πα να έχεις και GDDR6XXX, τα 10 δεν φτάνουν. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει game (μέχρι στιγμής;) σε αυτή τη γενιά που δεν φτάνουν τα 10GB για 4Κ. Άσε που σε κάποια games (π.χ. Βλαχάρα) η 3080 δεν κάνει 60άρι σε 4Κ https://www.techpowerup.com/review/assassins-creed-valhalla-benchmark-test-performance-analysis/4.html ενώ στο CP77 θέλει DLSS, οπότε γίνεται αυτό που έχω ξαναπει. Πιο γρήγορα θα τα φτύσει ο πυρήνας παρά η vram. Είναι τέρμα βαρύ το 4Κ, δεν μπορείς να πεις ότι θα κρατήσεις 2 γενιές την ίδια κάρτα για 4Κ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, petasis είπε

 Αυτά είναι, κοινή αγορά σου λέει μετά...

Καλά δοκίμασε, μπορεί τώρα να στέλνουν. Τότε γίνοταν της τρελής με τα κούριερ που χρέωναν 100€ και το έκοψαν

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

τρίχες κατσαρές του πέτσινου είναι αυτά περί GDDR6X. Αν ένα game θέλει 11GB δε πα να έχεις και GDDR6XXX, τα 10 δεν φτάνουν. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει game (μέχρι στιγμής;) σε αυτή τη γενιά που δεν φτάνουν τα 10GB για 4Κ. Άσε που σε κάποια games (π.χ. Βλαχάρα) η 3080 δεν κάνει 60άρι σε 4Κ https://www.techpowerup.com/review/assassins-creed-valhalla-benchmark-test-performance-analysis/4.html ενώ στο CP77 θέλει DLSS, οπότε γίνεται αυτό που έχω ξαναπει. Πιο γρήγορα θα τα φτύσει ο πυρήνας παρά η vram. Είναι τέρμα βαρύ το 4Κ, δεν μπορείς να πεις ότι θα κρατήσεις 2 γενιές την ίδια κάρτα για 4Κ..

Η μια θα ξεμένει από vram και η άλλη από bandwidth :P 

Προσωπικά πιστεύω κάνανε **** με τα 10gb, θα το δούμε 2 years down the line αν αρχίσει να ανοίγει η ψαλίδα σε σχέση με την 3090, που πιστεύω πως θα γίνει, γιαυτό πήρα 3090. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Η μια θα ξεμένει από vram και η άλλη από bandwidth :P 

Προσωπικά πιστεύω κάνανε **** με τα 10gb, θα το δούμε 2 years down the line αν αρχίσει να ανοίγει η ψαλίδα σε σχέση με την 3090, που πιστεύω πως θα γίνει, γιαυτό πήρα 3090. 

Βέβαια δεν σημαίνει ότι οι απαιτήσεις σε vram θα αυξάνονται επ' άπειρον, κάπου θα πιάσουν ταβάνι. Να δούμε τι θα γίνει με τα true next gen games του χρόνου (αυτά που δεν θα βγουν για One X και ps4 δηλαδή) και φαντάζομαι εκεί θα μείνουν οι απαιτήσεις μέχρι τις επόμενες κονσόλες. Σίγουρα θα υπάρχουν που και που games που θες λόγω visuals, θες λόγω κακού optimization θα θέλουν παραπάνω vram, αλλά θεωρώ η πλειοψηφία θα συμβαδίζει με τις κονσόλες, αφού τα games με βάση αυτές φτιάχνονται, πάντα αυτό γίνεται. Άσχετο αλλά οι next gen πόσο vram έχουν;

Σε κάθε περίπτωση όμως πιστεύω ότι με την 3080 αν χρειαστεί πρώτα θα ρίξεις settings λόγω πυρήνα παρά λόγω των 10GB..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...