Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου είχαν πει από notebooksbilligers.de ότι θα την έστελναν αρχές Σεπτέμβρη μπορεί και αργότερα, σήμερα μου έστειλαν μήνυμα ότι στάλθηκε. Καλά έκανα και περίμενα να πάρω κάρτα απέξω γιατί από κάνα Πλαίσιο ακόμα στο δεν ξέρουμε θα με είχανε.1752958430_2021-08-28234736.jpg.31d6ab9947ef740cbf4956afac1a3635.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Χωρίς λίγο uv η κάρτα επειδή δεν έχει έρθει κουτί της προκοπής ώστε να μπει μέσα, την έβαλα στο παλιό ( fractal core 500 ) με αποτέλεσμα λόγω που ο χώρος δεν εχει κλιματιστικό και κάνει ακόμα ζέστη να βαράει 76-77C σε παιχνίδι και 81C σε bench πχ Unigine Superpotition Extreme 1080p. Εχω παραγγείλει άλλο κουτί, πολύ πιο αποδοτικό σε θέμα airflow το οποίο είναι στο δρόμο και θα έρθει αυτή τη βδομάδα. Θα πεις βγάλε το καπάκι, ε ποτέ δε ξερεις πότε θα γίνει καμία απροσεξία και καούν όλα

*Με το UV είμαι 67-70 σε παιχνίδια, 74 σε bench*

Απ' όσο το χα ψάξει οι giga με 8+6 pins (όχι aorus) φαίνονταν οι πιο worth επιλογές σε 3060ti. Τόσο σε vrm και power delivery όσο και σε ψύξη. Αν όντως ισχύουν τα νούμερα σου και δεν προκαλεί τόσο μεγάλες αποκλίσεις το κουτί σου τότε ή τα specs δεν αντικατοπτρίζουν το αποτέλεσμα ή κάτι πάει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alexmpl είπε

Απ' όσο το χα ψάξει οι giga με 8+6 pins (όχι aorus) φαίνονταν οι πιο worth επιλογές σε 3060ti. Τόσο σε vrm και power delivery όσο και σε ψύξη. Αν όντως ισχύουν τα νούμερα σου και δεν προκαλεί τόσο μεγάλες αποκλίσεις το κουτί σου τότε ή τα specs δεν αντικατοπτρίζουν το αποτέλεσμα ή κάτι πάει λάθος.

Σαν θερμοκρασία θεωρώ κατά 99% είναι λόγω του κουτιού. Σε διπλανό φόρουμ σε ερώτηση μου, κάτοχος Gaming OC PRO ( Ver 3.0 η οποία στην τρίτη της έκδοση χάνει το 2.5 slot cooler και γίνεται 2 slot με τροποποιήσεις ) που είναι ολόιδια με την Vision OC ( Ver. 2.0 ) σε open bench είχε 71C. 

Revision 2.0 of Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Gaming OC Pro 8G is more  compact

- Θα βγάλω σήμερα το καπάκι και θα πάρω τις ίδιες μετρήσεις στοκ & UV στο ίδιο προφίλ 

- Επίσης θα δοκιμάσω και στο νέο κουτί. 

Αν δω ότι εξακολουθούν να είναι υψηλές ( 80+ ) θα στείλω ένα μήνυμα στο support της Gigabyte γιατί στο Cosmodata δεν νομίζω να με καλύψουν, θα περάσει τον έλεγχο αφού δεν σβήνει οπότε " its fine " λογικά θα πούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδία

Φτίαχνω νέο Pc(ξέρω πως το timing δεν μπορεί να είναι χειρότερο) και δεν ξέρω ποια κάρτα γραφικών να πάρω.

Είμαι ανάμεσα σε Colorful GeForce RTX 3060 στα 606 ευρώ

και την Manli GeForce RTX 3060 Ti στα 650 ευρώ.

Γενικά θέλω να κρατήσει η κάρτα στα high γραφικά για 1080p 4-ιδανικά 5 χρόνια.Επίσης δεν θέλω να δώσω μια περιουσία καθώς στο budget είναι περιορισμένο και δεν με ενδιαφέρουν οι top υλοποιήσεις.

Επεξ/σία από spyros1314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, spyros1314 είπε

Manli GeForce RTX 3060 Ti στα 650 ευρώ.

Καθαρά και μόνο για το όνομα ή μετέπειτα αξία μεταπώλησης, πάρε την Palit που την έχει +20 ευρώ** ( η οποία ήταν προχθές 629€! παραδόξως - πάνω κάτω σαν ασανσέρ οι τιμές στο f**store που είχε απόθεμα αρκετές 3060Ti σε καλές σχετικά τιμές.

Παρατηρούσα μια εβδομάδα το τι έκαναν γιατί ηθελε και φίλος μου 3060Ti ( τελικά δε πήρε )

Palit 3060Ti Dual OC

3 μέρες ηταν 649 επεσε για 2 μέρες 629, ανέβηκε 649, επεσε 639, ανέβηκε 679, έπεσε 649, ανέβηκε 679. Πρέπει να έχει κάποιον αλγόριθμο να διαβαζει την επισκεψιμότητα και να αναδιαμορφώνει τιμές

**ή πάρε τους ένα τηλέφωνο και ζήτα τους αν γίνεται να στη δώσουν 629 ή 649€. Τη Πέμπτη τόσο είχε, τελευταία φορά ή και γενικότερα εδώ και 1.5 βδομάδα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Σαν θερμοκρασία θεωρώ κατά 99% είναι λόγω του κουτιού. Σε διπλανό φόρουμ σε ερώτηση μου, κάτοχος Gaming OC PRO ( Ver 3.0 η οποία στην τρίτη της έκδοση χάνει το 2.5 slot cooler και γίνεται 2 slot με τροποποιήσεις ) που είναι ολόιδια με την Vision OC ( Ver. 2.0 ) σε open bench είχε 71C. 

Revision 2.0 of Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Gaming OC Pro 8G is more  compact

- Θα βγάλω σήμερα το καπάκι και θα πάρω τις ίδιες μετρήσεις στοκ & UV στο ίδιο προφίλ 

- Επίσης θα δοκιμάσω και στο νέο κουτί. 

Αν δω ότι εξακολουθούν να είναι υψηλές ( 80+ ) θα στείλω ένα μήνυμα στο support της Gigabyte γιατί στο Cosmodata δεν νομίζω να με καλύψουν, θα περάσει τον έλεγχο αφού δεν σβήνει οπότε " its fine " λογικά θα πούν.

καντην undervolt πολλες καρτες εχουν τετοια θεματα αν εχεις υπομονη για rma και στο δεκτουν αλλο καπελο

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Καθαρά και μόνο για το όνομα ή μετέπειτα αξία μεταπώλησης, πάρε την Palit που την έχει +20 ευρώ** ( η οποία ήταν   προχθές 629€! παραδόξως - πάνω κάτω σαν ασανσέρ οι τιμές στο f**store που είχε απόθεμα αρκετές 3060Ti σε καλές σχετικά τιμές.

Παρατηρούσα μια εβδομάδα το τι έκαναν γιατί ηθελε και φίλος μου 3060Ti ( τελικά δε πήρε )

Palit 3060Ti Dual OC

3 μέρες ηταν 649 επεσε για 2 μέρες 629, ανέβηκε 649, επεσε 639, ανέβηκε 679, έπεσε 649, ανέβηκε 679. Πρέπει να έχει κάποιον αλγόριθμο να διαβαζει την επισκεψιμότητα και να αναδιαμορφώνει τιμές

**ή πάρε τους ένα τηλέφωνο και ζήτα τους αν γίνεται να στη δώσουν 629 ή 649€. Τη Πέμπτη τόσο είχε, τελευταία φορά ή και γενικότερα εδώ και 1.5 βδομάδα.

609 ειχε η manli γυαλι και παντελονι lee χρηματηστηριο η τιμες

Πηρα την Inno3d και δεν το μετανιωσα λεπτο καρταρα με τρομερη ψυκτρα

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

καντην undervolt πολλες καρτες εχουν τετοια θεματα αν εχεις υπομονη για rma και στο δεκτουν αλλο καπελο

609 ειχε η manli γυαλι και παντελονι lee χρηματηστηριο η τιμες

Πηρα την Inno3d και δεν το μετανιωσα λεπτο καρταρα με τρομερη ψυκτρα

Όντως από θέμα θερμοκρασιών ήταν λαχείο η inno3d τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Παρατηρούσα μια εβδομάδα το τι έκαναν γιατί ηθελε και φίλος μου 3060Ti ( τελικά δε πήρε )

Palit 3060Ti Dual OC

3 μέρες ηταν 649 επεσε για 2 μέρες 629, ανέβηκε 649, επεσε 639, ανέβηκε 679, έπεσε 649, ανέβηκε 679. Πρέπει να έχει κάποιον αλγόριθμο να διαβαζει την επισκεψιμότητα και να αναδιαμορφώνει τιμές

Σαν αεροπλάνο κάνει αυτή. Την πούλησα.

Δεν τη σώζει ούτε UV αν θέλεις ησυχία.

Έχουν και αυτό το άσχημο ηχητικό προφίλ οι ανεμιστήρες της.

Στις 1800 rpm η Aorus 3080 Xtreme που έχω τώρα πρακτικά ίσα που ακούγεται (δεν ξέρω πως το κατάφερε η Giga) ενώ η Palit Dual στις 1800rpm αρχίζει να γίνεται ενοχλητική.

Σε στοκ φάση είναι συχνά στις 2300rpm οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2021 στις 4:35 ΜΜ, kkatzos είπε

Σαν αεροπλάνο κάνει αυτή. Την πούλησα.

Δεν τη σώζει ούτε UV αν θέλεις ησυχία.

Έχουν και αυτό το άσχημο ηχητικό προφίλ οι ανεμιστήρες της.

Στις 1800 rpm η Aorus 3080 Xtreme που έχω τώρα πρακτικά ίσα που ακούγεται (δεν ξέρω πως το κατάφερε η Giga) ενώ η Palit Dual στις 1800rpm αρχίζει να γίνεται ενοχλητική.

Σε στοκ φάση είναι συχνά στις 2300rpm οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Δε ξέρω αλλά είναι κυριολεκτικά αθόρυβη η κάρτα, πρόβλημα σε αυτό δεν έχω κανένα. Ενα κλικ πιο ήσυχη από Eagle 3070 η οποία ούτε αυτή ακουγόταν μέχρι 75%.

Άνοιξα το καπάκι. Δυστυχώς είμαι εκτός σπιτιού και δεν έχω μαζί μου τα screenshots.

Οπότε εντελώς πρόχειρα ότι θυμάμαι:

Με ΑΝΟΙΚΤΟ καπακι.

Στοκ ( θερμ.δωματιου ~29C - Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει κλιματιστικό ούτε για δείγμα οπότε κατάσταση... #welcomeToTheJUNGLE )

.....

σε Superpotition 1080 Extreme / 4K optimized: 

STOCK 

http://gpuz.techpowerup.com/21/08/31/z4a.png

75C ανοιχτό

vs

81C κλειστό

UV

69-70C ανοιχτό

 vs 

74-75C κλειστό 

fans max %:   83%

 

Στις 29/8/2021 στις 5:50 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Δεν τη σώζει ούτε UV αν θέλεις ησυχία.

Έχουν και αυτό το άσχημο ηχητικό προφίλ οι ανεμιστήρες της.

Δεν έχω την Eagle. 

Vision OC ver. 2

Στις 29/8/2021 στις 3:14 ΜΜ, hondakkias31 είπε

καντην undervolt πολλες καρτες εχουν τετοια θεματα αν εχεις υπομονη για rma και στο δεκτουν αλλο καπελο

609 ειχε η manli γυαλι και παντελονι lee χρηματηστηριο η τιμες

Πηρα την Inno3d και δεν το μετανιωσα λεπτο καρταρα με τρομερη ψυκτρα

Το εν λόγω μαγαζί πρωί είχε την Χ κάρτα γραφικών πχ Gaming OC Pro version 3: 649 το απόγευμα 659 την επόμενη μέρα το πρωί 679, μετά πάλι έπεσε. Παίζανε με τις τιμές κάθε 3 περίπου ώρες.

Οι υλοποιήσεις που παίζανε τραμπολίνο ήταν 

Inno 3D Twin X2 

Inno 3D Red ( η 2.5σλοτ με το κόκκινο πτερύγιο στα πλάγια )

Gigabyte Gaming OC Pro & Gaming OC 

Palit Dual V1 & DUAL OC 

και η Manli

Δε εμφανιζόταν οι αλλαγές τιμών στο Σκρουτζ. Έτυχε να κοιτάω μια βδομάδα και το έβλεπα live. Άλλη τιμή πρωί άλλη το απόγευμα άλλη το βράδυ. Πάνω κάτω ανάλογα τα κλικς λογικά.

 

Μέχρι που από την Δευτέρα ξεπουλησαν φαίνεται και επέστρεψαν σε στασιμότητα οι τιμές τους.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Σαν θερμοκρασία θεωρώ κατά 99% είναι λόγω του κουτιού. Σε διπλανό φόρουμ σε ερώτηση μου, κάτοχος Gaming OC PRO ( Ver 3.0 η οποία στην τρίτη της έκδοση χάνει το 2.5 slot cooler και γίνεται 2 slot με τροποποιήσεις ) που είναι ολόιδια με την Vision OC ( Ver. 2.0 ) σε open bench είχε 71C.

Στην 2η έκδοση της χάνει το 2.5 slot cooler, στην 3η απλά μπαίνει το LHR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

Άνοιξα το καπάκι. Δυστυχώς είμαι εκτός σπιτιού και δεν έχω μαζί μου τα screenshots.

Οπότε εντελώς πρόχειρα ότι θυμάμαι:

Με ΑΝΟΙΚΤΟ καπακι.

Στοκ ( θερμ.δωματιου ~29C - Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει κλιματιστικό ούτε για δείγμα οπότε κατάσταση... #welcomeToTheJUNGLE )

.....

σε Superpotition 1080 Extreme / 4K optimized: 

STOCK

75C ανοιχτό

vs

81C κλειστό

UV

69-70C ανοιχτό

 vs 

74-75C κλειστό 

fans max %:   83%

Μιας και είμαστε σε παρόμοια φάση (~31-32C ambient χωρίς AC είμαι atm) είπα να τρέξω και γω supo.

 

Χωρίς UV με +170c να παίζει από 1980 μέχρι 2130 mhz power limited.

1515006249_1080extremeOC.png.143475cf56e3d48ba5ac3efc170d04a6.png

1381184433_4koptimizedOC.png.4ce98656f070d8260f4d5c4ff865521b.png

To fan curve μου στους 65C φτάνει στο 70%.

 

Με UV 1950mhz στα 900mV (που για κάποιο λόγω φτάνει 1980. Στο supo έπαιζε χωρίς θέμα βέβαια, όπως και στο aco, αλλά στο control με full graphics + full RT τρώει crashes αν ξεπεράσει τα 1950 οπότε το ρυθμίζω λίγο πιο κάτω στο AB.)

834936388_1080extremeUV.png.d6e1816ddd36ddc64f8f8c3d3a745874.png

78722332_4koptimizedUV.png.17a0052764b63028e520bf9af742b574.png

Στους 60C ~65% fans.

 

Η κάρτα είναι μέσα σε 500DX.

 

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα η Palit 3060Ti Dual OC ειναι θορυβωδης;επειδη εχω καταληξει να την αγορασω και με βαζουν σε σκεψεις οι διφορουμενες αποψεις.Τουλαχιστον το μονο σιγουρο εχει καλες θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...