Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, misterman είπε

Παιδια τελικα η Palit 3060Ti Dual OC ειναι θορυβωδης;επειδη εχω καταληξει να την αγορασω και με βαζουν σε σκεψεις οι διφορουμενες αποψεις.Τουλαχιστον το μονο σιγουρο εχει καλες θερμοκρασιες.

Όλες οι κάρτες έχουν καλές Τ. Άλλωστε ποιες θεωρούνται κακές θερμοκρασίες; Καμία κάρτα δεν βαράει 80άρια έτσι και αλλιώς. Φυσικά μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις και όχι 32 βαθμούς εσωτερική ή σε κάποια SFF κουτιά που είναι φουρνάκια. Η συγκεκριμένη Palit στα reviews είναι λίγο κάτω από 70 αλλά με αρκετούτσικο θόρυβο. Βέβαια έχεις headroom, να στοχεύσεις ας πούμε τους 75 ώστε να ρίξεις λίγο τα fans..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα GPU είναι δεν παθαίνει τίποτα, υπάρχει μια τρέλα γενικά με τις θερμοκρασίες των GPUs..Κάποτε οι GPUs βαρούσαν 90-92C(GTX480) και δεν υπήρχε κανένα θέμα και κάποιοι τρελαίνονται όταν βλέπουν 80C.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, misterman είπε

Παιδια τελικα η Palit 3060Ti Dual OC ειναι θορυβωδης;επειδη εχω καταληξει να την αγορασω και με βαζουν σε σκεψεις οι διφορουμενες αποψεις.Τουλαχιστον το μονο σιγουρο εχει καλες θερμοκρασιες.

200W με ψυκτρα 400gr και θορυβώδεις ανεμιστήρες.

Η RX480 των 150W που είχα είχε μεγαλύτερη ψύκτρα και πάλι θόρυβο έκανε.

Η Palit Dual είναι θορυβώδης. Για να μην είναι θα πρέπει να φτιαχτεί custom προφιλ και να χτυπάει 75C το καταχείμωνο και σχεδόν 85C το καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Τελευταία ερώτηση για να μην κουράζω.Σε κάρτες αυτής της δύναμης υπάρχουν υλοποιήσεις με "ιδανική" αναλογία θερμοκρασίας-θορύβου;όχι τρελές απαιτήσεις,απλά να μην είναι το ένα πολύ ψηλά(θερμοκρασίες)προς όφελος του άλλου(θόρυβος)και αντίστροφα.

ΥΓ. To κουτί μου είναι το Cougar MX410 Mesh-G RGB και ψύκτρα η Coolermaster Hyper 212 EVO.Με τις 1660 ti/super ήταν ψυγείο και φυσικά ούτε που καταλάβαινες ότι υπάρχει κάρτα μέσα από την πλήρη απουσία θορύβου αλλά καταλαβαίνω τώρα ότι αυτά είναι ανέφικτα με κάρτες όπως η 3060 ti.

Επεξ/σία από misterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Για να μην είναι θα πρέπει να φτιαχτεί custom προφιλ και να χτυπάει 75C το καταχείμωνο και σχεδόν 85C το καλοκαίρι.

όχι και τόσο διαφορά. Χειμώνας με καλοκαίρι στους 5 βαθμούς είναι η διαφορά στην εσωτερική. 21 το Χειμώνα με καλοριφέρ και 26 το καλοκαίρι με A/C, οπότε ένα προφίλ για 73-75 το Χειμώνα και ένα για ~78 το καλοκαίρι, άντε με λίγο πιο δυνατά τα fans θα είναι ΟΚ. Τώρα αν κάποιος δίνει 650+ για GPU και τσιγκουνεύεται το A/C, τουλάχιστον τις 2-3 ώρες που παίζει, ε εντάξει θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδανική αναλογία είναι σχετικό, Γενικός κάνονας είναι ότι όσο ποιο μεγάλες οι διαστάσεις τις ψυκτήρας  η διάμετρος των ανεμιστήρων και ο αριθμός τούς τόσο ποιο ήσυχη θα είναι και με χαμηλότερες θερμοκρασίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, misterman είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Τελευταία ερώτηση για να μην κουράζω.Σε κάρτες αυτής της δύναμης υπάρχουν υλοποιήσεις με "ιδανική" αναλογία θερμοκρασίας-θορύβου;όχι τρελές απαιτήσεις,απλά να μην είναι το ένα πολύ ψηλά(θερμοκρασίες)προς όφελος του άλλου(θόρυβος)και αντίστροφα.

ΥΓ. To κουτί μου είναι το Cougar MX410 Mesh-G RGB και ψύκτρα η Coolermaster Hyper 212 EVO.Με τις 1660 ti/super ήταν ψυγείο και φυσικά ούτε που καταλάβαινες ότι υπάρχει κάρτα μέσα από την πλήρη απουσία θορύβου αλλά καταλαβαίνω τώρα ότι αυτά είναι ανέφικτα με κάρτες όπως η 3060 ti.

 

Gainward Ghost OC αν τη βρεις πουθενά.

Από τις 2Σλοτες. Πλέον όμως μόνο 2.5-3+ σλοτ για να μένουν ήσυχες και δροσερές. Σοβαρά το σκέφτομαι και γω αν δεν δω τις θερμοκρασίες που θέλω στο NR200 να βρω μια απλή βάση φάση bench table να τα έχω χύμα να τελειώνουμε. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Gainward Ghost OC αν τη βρεις πουθενά.

= Palit Dual OC

Gainward = Palit

Το βλέπεις και στο βίντεο πιστεύω.

Οι διαφορές είναι λόγω διαφορετικού bin προφανώς.

Κατά τα άλλα ... 69C με 1800rpm (άρα θόρυβος) σε open bench με air-condition στους 22C η ambient.

Μέσα σε κουτί και καλοκαίρι ... γίνεται πανηγύρι.

------------

Σε Phanteks Enthoo Pro M με 4 x 140mm και δεδομένου ότι δίνω έμφαση στο θόρυβο:

Τώρα με την 3080 Xtreme με 370W bios και ίσα που την ακούω.

Με την Palit των 200W ήταν στιγμές που πραγματικά με ενοχλούσε ο θόρυβος.

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

= Palit Dual OC

Gainward = Palit

Το βλέπεις και στο βίντεο πιστεύω.

Οι διαφορές είναι λόγω διαφορετικού bin προφανώς.

Κατά τα άλλα ... 69C με 1800rpm (άρα θόρυβος) σε open bench με air-condition στους 22C η ambient.

Μέσα σε κουτί και καλοκαίρι ... γίνεται πανηγύρι.

------------

Σε Phanteks Enthoo Pro M με 4 x 140mm και δεδομένου ότι δίνω έμφαση στο θόρυβο:

Τώρα με την 3080 Xtreme με 370W bios και ίσα που την ακούω.

Με την Palit των 200W ήταν στιγμές που πραγματικά με ενοχλούσε ο θόρυβος.

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Γενικά οτιδήποτε Value for money ΟΚ μάρκας για μεταπώληση ή κάλυψη εγγύησης γιατί οι τιμές ανέβηκαν το παίρνεις και τέλος. Δεδομένου των ανώμαλων συνθηκών και τιμών που διανύουμε μέχρι 250€ από το msrp ας πούμε ότι το τρώμε αν δε γίνεται αλλιώς. Φυσικά όσοι δεν έχουμε επιλογή για τις τιμολογιάρες τρώμε μεγαλύτερο 🥒. Ιδανικά παίρνεις 2.5-3+ σλοτ υλοποιηση και τέλος ΑΡΚΕΙ να μη φτάσεις επίπεδα τιμών που έβρισκες 3070/Ti. 

 

btw έχει να προτείνει κανείς όρθιο ή ξαπλωτο "case" φάση test bench table?

 

Υ.Γ  νομίζω λέει κάτι για τη ψυχτρα της ο reviewer έχει μια μικρή κατασκευαστική διαφορά και δε φαίνεται εκ πρώτης όψεως.

Επίσης, 3080 xtreme. Λογικό ρε συ. Κτήνος ψήκτρα VS καημένη ατροφική 

ΤΟΥΒΛΟ VS πλακακι 

Godzilla VS Zilla

 

3584267_5.jpg?h=1500&w=1500&hash=8CA6254

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παιδιά για τις απαντήσεις και το video.Ούτε που περίμενα πως η gainward ghost θα ήταν η καλύτερη υλοποίηση σε σχέση με τις άλλες 3.Κι εγώ δίνω μεγάλη σημασία στον θόρυβο και ιδανικά θα προτιμούσα καλύτερες υλοποιήσεις αλλά με το πρόβλημα της διαθεσιμότητας και των τιμών δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές.Κάνεις την καλύτερη δυνατή έχοντας γνώση πως όντως πάνω κάτω θα το φας το 🥒 και βολεύεσαι.Πάλι καλά που 9/10 φορές παίζω με ακουστικά.

Και η Inno 3D GeForce RTX 3060 Ti 8GB Twin X2 OC δείχνει καλή για μη σούπερ μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το παρατηρώ εδώ και λίγο καιρό...αηδία έχει καταντήσει.Νιωθω ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις με πηραν από το πλαίσιο οτι η 3060 Zotac που ειχα παραγγειλει 25/2 sta 459 ευρω έγινε διαθέσιμη. να σπευσω λέτε ή να περιμένω για κάτι καλύτερο σε budget μέχρι 600 ευρω?  τι θέλω για να αντικαταστήσει μια 1050ti και να με βοηθησει σε κάποια λογισμικά φωτογραμετρίας αν έχει κάποιος εμπειρα (agisoft metashape,pix4d )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, περιμένω απο Amazon Zotac RTX 3080 TI AMP HOLO, στην τιμή που την είδα και την πήρα δεν το σκέφτηκα καν, έπεσε παραγγελία, γνωρίζετε τι λέει σαν υλοποιήση, νομίζω οτι είναι αρκετά καλή, μια τίμια μεσαία υλοποιήση γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vfragos είπε

Καλημέρα, περιμένω απο Amazon Zotac RTX 3080 TI AMP HOLO, στην τιμή που την είδα και την πήρα δεν το σκέφτηκα καν, έπεσε παραγγελία, γνωρίζετε τι λέει σαν υλοποιήση, νομίζω οτι είναι αρκετά καλή, μια τίμια μεσαία υλοποιήση γενικά.

https://www.guru3d.com/articles-pages/zotac-geforce-rtx-3080-ti-amp-holo-review,1.html

71 βαθμοί με 42db, ε κάνει φασαρία. Αλλά μπορείς να ρίξεις τα fans με στόχο τους 75-78 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...