Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, μετά απο αρκετό καιρό!

Επειδή είχα πολύ καιρό αποχή απο τα δρώμενα , μπορεί να μου κάνει κάποιος update τι γίνεται με την κατάσταση με τις κάρτες γραφικών?

Εχω ξεμείνει με την 5700xt (έχω να ακουμπήσω pc κανα 6μηνο) και τώρα που θα ξεκινήσει να χειμωνιαζει θα ξαναρχίσει το καψιμο!

Σε τι κατάσταση είμαστε με διαθεσιμότητα/τιμές?

Αξίζει να πουλήσω την δικιά μου να πάω για καινούργια? Μένω όπως όχι μέχρι την next gen? 

Aυτά! 

Καλημέρα φίλε μου. Εχει κάνα 2 βδομάδες οι τιμές έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν πάλι και ακούγεται ότι θα γίνουν πολύ χειρότερα τα πράγματα. Δίνεις την 5700xt 600 650 σε miner και τσιμπάς 3060ti 6600xt 6700ΧΤ όσο προλαβαίνεις αναλόγως την ανάλυση που είσαι. Με τα Windows 11 έρχονται αρκετά καλούδια καλό είναι να έχεις μια κάρτα νέας γενιάς να εκμεταλλευτεις τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Παίζω προς το παρόν 1440p 144hz. 

Χμμ ωραία θα το σκεφτώ τότε να κάνω αυτό που λές. 

Βλέπω μονο 3060ti υπάρχει σε λογική τιμή.

Σιγά την λογική. Για υλοποίηση που δεν ακούγεται σε όλη τη γειτονιά θες 730+..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Παίζω προς το παρόν 1440p 144hz. 

Χμμ ωραία θα το σκεφτώ τότε να κάνω αυτό που λές. 

Βλέπω μονο 3060ti υπάρχει σε λογική τιμή.

Κομπλέ θα είσαι ότι προλαβαίνεις οι τιμές έχουν ανέβει και θα εξαφανιστούν οι 3060 3060ti σε 1 μήνα κόβουν την παραγωγή πολύ. Γενικά ο χειμώνας θα είναι δύσκολος κρούσματα παντού κόσμος δεν κάνει το εμβόλιο και θα κλείσουν πολλά εργοστάσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να μπω δλδη στο τριπάκι να πάω σε 3060ti απο 5700XT? 

Δεν θα με χαλούσε και το RT on experience να πω την αλήθεια.

Θα βάλω αν είναι αγγελία την δικιά μου απο άυριο και αν μου την ζητήσουν αγοράζω 3060ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Αξίζει να μπω δλδη στο τριπάκι να πάω σε 3060ti απο 5700XT? 

Δεν θα με χαλούσε και το RT on experience να πω την αλήθεια.

Θα βάλω αν είναι αγγελία την δικιά μου απο άυριο και αν μου την ζητήσουν αγοράζω 3060ti.

Αν δεν κάνεις mining δεν έχει νόημα να κρατάς την 5700xt. Την πουλάς και παίρνεις 3060ti ή 6700xt περίπου στην ίδια τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με μια φοβερη και τρομερη vega 64 nitro+ που δεν κανω mining ποσο την δινω δηλαδη για να παρω μια 3080?

η δεν αξιζει τωρα που αρχισε να παιζει και κανα κομματι στην αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

Αξίζει να μπω δλδη στο τριπάκι να πάω σε 3060ti απο 5700XT? 

Δεν θα με χαλούσε και το RT on experience να πω την αλήθεια.

Θα βάλω αν είναι αγγελία την δικιά μου απο άυριο και αν μου την ζητήσουν αγοράζω 3060ti.

Αν βαζεις πανω απο 150Ε απο τη τσεπη σου κατ εμε δεν αξιζει.

Εκανα ακριβως αυτη τη μεταβαση και στο λεω.μονο που μενα μου βγηκε 67Ε η αλλαγη καθως ηταν σχετικα φθηνες οι καρτες αν και δυσευρετες ακομα, ενω οι μεταχειρισμενες ειχαν ανεβει ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Αν βαζεις πανω απο 150Ε απο τη τσεπη σου κατ εμε δεν αξιζει.

Εκανα ακριβως αυτη τη μεταβαση και στο λεω.μονο που μενα μου βγηκε 67Ε η αλλαγη καθως ηταν σχετικα φθηνες οι καρτες αν και δυσευρετες ακομα, ενω οι μεταχειρισμενες ειχαν ανεβει ηδη.

Συμφωνώ. Δεν αξίζει πάνω απο 100€ να σκάσω για την διαφορά.

Αλλά μέχρι 100 ειναι κομπλέ. ΘΑ έχω καλύτερη αξία μεταπωλησης και εγγυηση και τεχνολογίες νέες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, morehp είπε

αφού δεν είναι open source δεν λέει μία

εν το μεταξύ το ότι δεν είναι open source τα features της NVIDIA δεν λέει κάτι αφού είναι πλέον plugins στις μηχανές γραφικών, και το RT και το DLSS, ενώ και η διαδικασία για να τα βάλει ένα studio στο game του έχει απλοποιηθεί αρκετά. Σίγουρα όμως αν δεν έβγαζε το FSR η AMD δεν θα ανοιγόταν έτσι η NVIDIA, πάντα βοηθάει ο ανταγωνισμός, όπως έγινε και με τα threads στους intel. Θέλω να δω όμως στην τελική που θα βοηθήσει το ότι είναι open source το FSR, και εννοώ επί της ουσίας στα games. Η πιθανόν μεγαλύτερη υιοθέτηση θα είναι λόγω open source ή λόγω κονσολών; Επίσης θα δούμε τα studios να πειραματίζονται με τον κώδικα του FSR και να τον βελτιώνουν; Γιατί αυτή είναι η ουσία του open source. To ότι δουλεύει παντού θετικό αλλά αναμενόμενο είναι αφού είναι ένας απλός upscaler, δεν έκανε "μαγικά" η AMD για να δουλεύει και στις maxwell. Είναι σαν να λέμε "wow, τα shadows και το ambient occlusion δουλεύει και στις 600 series!! yay!"

Wait for DirectML..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε η καρούλα, από τις φωτογραφίες περίμενα το πλαστικό να είναι πολύ κακιάς ποιότητας που τελικά δεν ισχύει το software της innο δεν λέει και πολλά(η RGB επιλογή είναι γκριζαρισμένη δεν ξέρω τι παίζει εκεί)  με το afterburner θα μείνω.

1.jpg

2..png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε πριν μερικές εβδομάδες έλεγα για τα περί αύξηση τιμών τον gpu που έρχεται και τη σχέση τους με τη μεταφορά...
Δεν αφορά μόνο τις gpu είναι γενικό αλλά με αφορμή τη συζήτηση που είχε γίνει τότε σχετικά με το κόστος των μεταφορών και τη σταδιακή μείωση της διαθεσιμότητα αφήνω εδώ αυτό το video όποιος θέλει να πάρει μια ιδέα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...