Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.guru3d.com/news-story/problems-for-production-gpus-and-motherboards-high-copper-prices.html

Μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Πουλιούνται τα σαπάκια τριπλοτιμής από το msrp και ανησυχούν γιατί πήρε 1.5 χιλιάρικο ο τόνος.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ilos είπε

https://www.guru3d.com/news-story/problems-for-production-gpus-and-motherboards-high-copper-prices.html

Μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Πουλιούνται τα σαπάκια τριπλοτιμής από το msrp και ανησυχούν γιατί πήρε 1.5 χιλιάρικο ο τόνος.🤣

δεν μπορουν να πουν οτι γινεται κ θα γινεται τρελο αρμεγμα των μαινερς, 

δεν μπορει να πει η ιντελ οτι τσακιστηκα κ εφτιαξα γραφικα σε 6 μηνες γιατι μυριστηκα τρελο παγκοσμιο αρμεγμα,

δεν μπορουν να πουν οτι πουλανε προσδοκιες ονειρα κ υποσχεσεις σε μαινερς, να ριξουν δεκαχιλιαρα κ 50χιλιαρα για φαρμες κ σε 3 χρονακια ο γιος του παρτα ολα θα μαζεψει ολο το χαρτι, κ θα φανε το γλειφιτζουρι τους,

κ οι εταιριες θα λενε εμεις καρντς πουλαμε δεν ξερουμε απο κοινς..

θα βγουν κ θα πουν.. η κινα αργει να μου στειλει το καλωδιο , δεν βρισκουμε οδηγους για τα βαπορια...

 

Επεξ/σία από peiraiask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

oh how the tables have turned..

Στο 8:00

 

Όλα αυτά φιλολογικό χαρακτήρα έχουν πλέον για τον μέσο pc gamer. 600+ έχει το σαπάκι η 6600 xt ffs. Τα λέμε σε 1-2 χρόνια αφού χορτάσετε να παίζετε last gen ports στα 1080p60 με την 1060 ή 1440p/4k στα 1000000000 fps με τις 3080/3090 οι πιο προνομιούχοι. Τι και αν είναι xbone/ps4 αντί για current gen port αρκεί που θα έχω 1000 fps, am i right?🤣

Κλασικά θα βγαίνει και καμιά παπάτζα επιπέδου cyberbug αραιά και που για να μας υπενθυμίζει ο πέτσινος ότι έχει RT/DLSS που δεν έχουν οι console plebs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλα αυτά φιλολογικό χαρακτήρα έχουν πλέον για τον μέσο pc gamer. 600+ έχει το σαπάκι η 6600 xt ffs. Τα λέμε σε 1-2 χρόνια αφού χορτάσετε να παίζετε last gen ports στα 1080p60 με την 1060 ή 1440p/4k στα 1000000000 fps με τις 3080/3090 οι πιο προνομιούχοι. Τι και αν είναι xbone/ps4 αντί για current gen port αρκεί που θα έχω 1000 fps, am i right?🤣

Κλασικά θα βγαίνει και καμιά παπάτζα επιπέδου cyberbug αραιά και που για να μας υπενθυμίζει ο πέτσινος ότι έχει RT/DLSS που δεν έχουν οι console plebs.

Άν έχεις cash upfront αγοράζεις όποια nvidia κάρτα θες, κάνεις mining και τα crypto τα βάζεις αυτόματα να γίνονται € στο λογαριασμό σου και σου βγαίνει τζάμπα η κάρτα. Heck, ίσως αγοράσεις και 2η.

Όλα αυτά τα είχα αναφέρει αρκετούς μήνες πρίν. Όποιος το έκανε σήμερα έχει μια 3090 που του κόστισε 0€.  Γιατί όσο ισχύει το ότι "μια midrange κάρτα κοστίζει 600+" άλλο τόσο ισχύει το ότι κοστίζει και 0€. Όποιος έχει περιβαλλοντικές ανησυχίες ας κάνει mining για 3 μήνες να καλύψει το καπέλο μόνο, και για αυτούς τους 3 μήνες ας πάρει συγκοινωνία αντί για αυτοκίνητο ή ας μην ανάψει Air condition. Η ας την αγοράσει το χειμώνα και τα 300watt που καίει η κάρτα ας τα κόψει από την θέρμανση. Ορίστε, 0 και το ενεργειακό αποτύπωμα. 
 

Φυσικά έχουμε και μια μερίδα που αν δεν γράφει AMD το κουτί δεν αγοράζουν. Ε αυτοί την πάτησαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τον μέσο gamer. Μπορεί να είναι teenager, ή ένας απλός φοιτητής και να μην έχει τόσο κεφάλαιο ή να μην έχει ιδέα ούτε τα βασικά να στήσει mining rig. Για αυτό υπάρχουν και οι entry level gpu των 200 που καταργήθηκαν. Για να βολευτεί η μάζα με 1080p60 με builds των 600-800$. Εσύ κρίνεις με δεδομένα ότι και ο κάθε άσχετος παίρνει κάποιον και του το στήνει και το αφήνει κάπου στην ησυχία του να βγάζει χαρτζιλίκι με κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ ή κρυμμένο σε καμιά αποθήκη μιας δημόσιας υπηρεσίας (sic).

Η λογική atm θέλω  μια gpu, έ δωσε 600 για entry level και βγάλε τα σπασμένα από το mining είναι εντελώς εσφαλμένη, γιατί καταρχάς μπορεί να μη προλάβεις να τα βγάλεις (αν και πολύ απίθανο) και αφετέρου μπορεί να μη γουστάρω για τον οποιοδήποτε λόγο. Προσωπικά πιστεύω σε 2-3 χρόνια θα κλείσει αυτή η παρένθεση και θα εξαφανιστούν τα shitcoins από τον ορίζοντα που όλοι ποντάρουν σαν εναλλακτική για να συνεχιστεί το παραμύθι. Δε μπορείς να απαιτείς ως τότε από τον μέσο developer να έχει ως βάση ακόμα και το σαπάκι την 3060 ή την 6600xt όταν η πλειοψηφία θα έχει μείνει με τις 1060/580. Απλά θα μπει μέσα ο άνθρωπος. Οπότε μια λύση υπάρχει - να κάνει port τις last gen εκδόσεις ειδικά σε παιχνίδια όπως τα αθλητικά και τα cod που χρειάζεσαι όσο το δυνατόν μεγαλύτερη playerbase.

Αλλά μετά θα μας φταίνε οι κονσόλες και οι lazy devs.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Άν είχες cash upfront αγόραζες όποια nvidia κάρτα ήθελες, έκανες mining και τα crypto τα έβαζες αυτόματα να γίνονται € στο λογαριασμό σου και σου έβγαiνε τζάμπα η κάρτα.

Fixed.

Παρατατικός ρε φίλε, παρατατικός.

Μην πάρεις στο λαιμό σου κανένα και σκάσει τώρα 2x MSRP για καμιά LHR ή 3x για καμιά non-LHR.

Τα profits έχουν πέσει. Ούτε διπλασιασμός του ETH price ή άλλων νομισμάτων δε σώζει καθώς όποτε ανεβαίνει η τιμή πλακώνει και η κουτσή Μαρία και το difficulty ανεβαίνει. Επίσης πλησιάζει το difficulty bomb (EIP-3354) και το κυριότερο:

Υπάρχει σοβαρότατο ενδεχόμενο κατά Δεκέμβρη μήνα να μπαίνουμε σε bear market οπότε το πανηγύρι θα λάβει τέλος για όλους ;)

42 λεπτά πριν, Herald είπε

Όποιος το έκανε, σήμερα έχει μια 3090 που του κόστισε 0€.

 

42 λεπτά πριν, Herald είπε

Όποιος το έκανε σήμερα, έχει μια 3090 που του κόστισε 0€.

Πυθία φάση 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Μιλάω για τον μέσο gamer. Μπορεί να είναι teenager, ή ένας απλός φοιτητής και να μην έχει τόσο κεφάλαιο ή να μην έχει ιδέα ούτε τα βασικά να στήσει mining rig. Για αυτό υπάρχουν και οι entry level gpu των 200 που καταργήθηκαν. Για να βολευτεί η μάζα με 1080p60 με builds των 600-800$. Εσύ κρίνεις με δεδομένα ότι και ο κάθε άσχετος παίρνει κάποιον και του το στήνει και το αφήνει κάπου στην ησυχία του να βγάζει χαρτζιλίκι με κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ ή κρυμμένο σε καμιά αποθήκη μιας δημόσιας υπηρεσίας (sic)

Καμία σχέση. Ούτε εγω το έχω κρυμμένο σε κάποια γωνία αποθήκη κλπα. Παλιά είχα mining rig με τις 1080ti, πλέον απλά κάνω mining με την κάρτα στο PC μου όταν δεν παίζω. Επειδή έχω και περιβαλλοντικές ανησυχίες, αυστηρά μόνο το χειμώνα (μπορώ να σου στείλω και τον λογαριασμό μου στο nicehash να το δείς). Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη γνώση, ένα πρόγραμμα κατεβάζεις και πατάς START. 

Ναί το ανέφερα και πρίν ότι αν δεν έχεις το κασέρι upfront δεν μπορείς να το κάνεις, αλλά ρε φίλε αν δεν έχεις να δώσεις 600€ "δάνειο" δεν ξέρω κατά πόσο το κύριο πρόβλημα σου είναι το να αναβαθμίσεις την κάρτα γραφικών σου για να παίζεις παιχνίδια. 

Αναφορά σε κείμενο

Η λογική atm θέλω  μια gpu, έ δωσε 600 για entry level και βγάλε τα σπασμένα από το mining είναι εντελώς εσφαλμένη, γιατί καταρχάς μπορεί να μη προλάβεις να τα βγάλεις (αν και πολύ απίθανο) και αφετέρου μπορεί να μη γουστάρω για τον οποιοδήποτε λόγο.

To να λες δεν γουστάρω να κάνω mining για οποιοδήποτε λόγο είναι σαν να λές δεν γουστάρω να πάρω κάρτα τζάμπα ή σε MSRP. Ε οκ, τότε πάρτηνα στα 800+€ ξερώ γώ. 

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Fixed.

Παρατατικός ρε φίλε, παρατατικός.

Μην πάρεις στο λαιμό σου κανένα και σκάσει τώρα 2x MSRP για καμιά LHR ή 3x για καμιά non-LHR.

Τα profits έχουν πέσει. Ούτε διπλασιασμός του ETH price ή άλλων νομισμάτων δε σώζει καθώς όποτε ανεβαίνει η τιμή πλακώνει και η κουτσή Μαρία και το difficulty ανεβαίνει. Επίσης πλησιάζει το difficulty bomb (EIP-3354) και το κυριότερο:

Υπάρχει σοβαρότατο ενδεχόμενο κατά Δεκέμβρη μήνα να μπαίνουμε σε bear market οπότε το πανηγύρι θα λάβει τέλος για όλους ;)

 

Πυθία φάση 😂

Τα profits σήμερα είναι στο ίδιο επίπεδο που ήταν όταν πήρα την 3090. Με mining μόνο το χειμώνα και αφαίρεση του ρεύματος έχω σχεδόν ξοφλήσει την κάρτα. Ok έκανα hold, αλλά και να τα πουλάγα επί τη εμφανίση θα είχα βγάλει 1000αρικό+. Δηλαδή μια 3090 στα 1000€. Αντίστοιχα ας πούμε μια 3070 θα μου είχε βγεί στα 200€ ξερώ γώ. 

Δεν κάνω καμία Πυθία, το έχω γράψει πολλές φορές από τον Δεκέμβριο - Ιανουάριο , από τότε που είχαν ξεκινήσει τα ποστς για τις τιμές. Ναι οκ, και εγώ σήμερα δεν θα αγόραζα κάρτα βασιζόμενος στο mining, αλλά κατά 99% θα προλάβεις να βγάλεις αρκετά για να σου βγεί η κάρτα στο MSRP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μην κοροϊδευόμαστε τώρα για να στήσεις σωστό mining rig χρειάζονται κάποιες γνώσεις αν δε το έχεις ξανακάνει. Από hexedit/flashάρισμα vbios μέχρι αυτοσχέδια racks, ψάξιμο για pcie risers, γνώση hiveOS κλπ κλπ. Δεν είναι απλά ένα "κουμπάκι" αν θες να το κάνεις αποδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Ρε συ μην κοροϊδευόμαστε τώρα για να στήσεις σωστό mining rig χρειάζονται κάποιες γνώσεις αν δε το έχεις ξανακάνει. Από hexedit/flashάρισμα vbios μέχρι αυτοσχέδια racks, ψάξιμο για pcie risers, γνώση hiveOS κλπ κλπ. Δεν είναι απλά ένα "κουμπάκι" αν θες να το κάνεις αποδοτικά.

Για να το κάνεις ultra efficient θέλει λίγο ψάξιμο και δοκιμές, κυρίως σε LHR κάρτες.

Για να φτάσεις στο 98% του βέλτιστου είναι απλά ένα κουμπάκι start

Για AMD θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο αλλά και πάλι το bios modding είναι προαιρετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων έχουμε εκτροχιάσει την συζήτηση εντελώς. Εγώ απλά είπα ότι είναι άθλια η κατάσταση στο pc gaming και θα χειροτερέψει τα επόμενα χρόνια (άσχετα αν κάνει ο κόσμος mining ή όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Ρε συ μην κοροϊδευόμαστε τώρα για να στήσεις σωστό mining rig χρειάζονται κάποιες γνώσεις αν δε το έχεις ξανακάνει. Από hexedit/flashάρισμα vbios μέχρι αυτοσχέδια racks, ψάξιμο για pcie risers, γνώση hiveOS κλπ κλπ. Δεν είναι απλά ένα "κουμπάκι" αν θες να το κάνεις αποδοτικά.

Tι θα πεί αποδοτικά και "σωστό mining rig"? Χωρίς φλασαρίσματα, hex edits, vbios, racks pcie risers και γνώση hiveOS, πατώντας απλά ένα κουμπάκι, όποιος αγόρασε πχ. μια 3070 τον Νοέμβριο σήμερα έχει βγάλει το 70+% του κόστους της με mining 10-12 ώρες την ημέρα και gaming τις υπόλοιπες. Τώρα αν θες να παίζεις πάνω από 12 ώρες την ημέρα ε ok, θα σε πάρει λίγο χρόνο παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilos είπε

Η λογική atm θέλω  μια gpu, έ δωσε 600 για entry level και βγάλε τα σπασμένα από το mining είναι εντελώς εσφαλμένη,

+1 αλλά είναι μία εφαρμόσιμη λύση δεδομένων των συνθηκών που επικρατούν και σίγουρα πολύ πιο παραγωγική από την άπειρη γκρίνια για τις τιμές (λες και θα αλλάξει κάτι) και τα γνωστά μανιφέστα του στυλ "να μην αγοράσει κανείς κάρτα για να δουν αυτοί" και "όσοι δίνουν 1500 ευρώ για κάρτα είναι κορόιδα", κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ilos είπε

Τέλος πάντων έχουμε εκτροχιάσει την συζήτηση εντελώς. Εγώ απλά είπα ότι είναι άθλια η κατάσταση στο pc gaming και θα χειροτερέψει τα επόμενα χρόνια (άσχετα αν κάνει ο κόσμος mining ή όχι).

Επειδή βλέπεις μόνο το αρνητικό του πράγματος. Ταυτόχρονα με αυτούς που δεν θέλουν για δικούς τους λόγους να κάνουν mining υπάρχουν και gamers που πήρανε κάρτα επειδή μπορεί να τους βγεί 0€ λόγω mining που σε διαφορετική περίπτωση θα μένανε με την 1050 τους ξερώ γώ. 

Η πιο αποδοτική κάρτα σε mining της γενιάς ας πούμε είναι ταυτόχρονα και πρώτη στο steam survey (3070). Φαντάζομαι αρκετοί από αυτούς την αγοράσανε γιατί μπορεί να τους βγεί πάμφτηνη / τζάμπα απτο mining.  Oπότε δεν βλέπω γιατί οι devs να προβληματίζονται για κάτι. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Η πιο αποδοτική κάρτα σε mining της γενιάς ας πούμε είναι ταυτόχρονα και πρώτη στο steam survey (3070). Oπότε δεν βλέπω γιατί οι devs να προβληματίζονται για κάτι. 

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

H 1060 ανεβαίνει, αντί να κατεβαίνει σε ποσοστά. Δε προβληματίζονται καθόλου.😁

Αν και ειδικά για τις 1060 υπάρχει asterisk στο steam survey λόγω του μεγάλου αριθμού των internet cafe που συμμετέχουν από Ασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...