Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως φαίνεται το Ada Lovelace θα έχει διπλασιασμό μνήμης στις αντίστοιχες κάρτες με εξαίρεση την 3090 ίσως. 

Τέλη 2022 κυκλοφορία με ανακοίνωση next-gen only παιχνιδιών με αυξημένες απαιτήσεις σε VRAM και λογικά θα αρχίσουμε να βλέπουμε και 32GB recommended RAM. 

Κάπως έτσι τα περιμένω προσωπικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, malakudi είπε

Θα έπρεπε να πέσει σε 256bit bus η 3080 ti για να έχει 16GB. Με 384bit, ή 12 ή 24. Δε γίνεται κάτι άλλο. 

Ετσι.. Τα ειχαμε πει αυτα καιρο τωρα.. Βεβαια με GDDR6x εχει αρκετο bandwidth και αρκετη vram πλεον και για να κρατησει ανετα και την επομενη γενια με 12Gb.. Τα 10Gb της 3080 ομως ηταν και παραμενουν οριακα για 4k max settings ηδη απο τωρα..

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

320bit και 20GB ήταν το σωστό για 3080Ti αλλά το έκοψαν για να μην πετσοκόψουν την 3090.

Η γιατι δεν ηθελαν απλα να χαλανε περισσοτερα λεφτα για περισσοτερη  μνημη που ειναι και ακριβοτερη αφου και ετσι θα πουλησει σαν ζεστο ψωμι και με 12.. Βεβαια λογικα κατι θα κερδιζαν απο κοστος διαυλου αλλα νομιζω οτι λογω περιορσμενης παραγωγης βολευε ετσι κατευθειαν.. Απο την μυγα ξυγκι κλασσικη nvidia

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Ετσι.. Τα ειχαμε πει αυτα καιρο τωρα.. Βεβαια με GDDR6x εχει αρκετο bandwidth και αρκετη vram πλεον και για να κρατησει ανετα και την επομενη γενια με 12Gb.. Τα 10Gb της 3080 ομως ηταν και παραμενουν οριακα για 4k max settings ηδη απο τωρα..

Αν πέσει το bandwidth της μνήμης στα επίπεδα της 3070 ti (608.3 GB/s αντί για 912,4 GB/s), πόσο "πέφτει" η απόδοση μιας 3080 ti / 3090; Δε ξέρω αν μπορεί να κατέβει τόσο με το afterburner. Θα ήταν ενδιαφέρον να το βλέπαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πέφτει λίγο η απόδοση αλλά σίγουρα είναι καλύτερα G6 και περισσότερη μνήμη παρά G6X και λιγότερη. Αλλά εντάξει, θα έχει ένα ακόμα πάτημα να πουλήσει RTX 4000 που θα συμπέσει με την κυκλοφορία next-gen only παιχνιδιών με αυξημένες απαιτήσεις σε μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αν πέσει το bandwidth της μνήμης στα επίπεδα της 3070 ti (608.3 GB/s αντί για 912,4 GB/s), πόσο "πέφτει" η απόδοση μιας 3080 ti / 3090; Δε ξέρω αν μπορεί να κατέβει τόσο με το afterburner. Θα ήταν ενδιαφέρον να το βλέπαμε. 

Δεν θυμαμαι καποιο παιχνιδι προσφατως σε 4k max settings τερματιζε την vram και παρα το διαθεσιμο bandwidth εριχνε αρκετα την αποδοση. 
Να πεσουν τα ρολογια δεν ξερω αν υπαρχει τροπος μονο αν φτιαξει καποιος custom bios με χαμηλοτερα χρονισμενη μνημη. 
Το μονο που μπορεις να κανεις θεωρητικα ειναι να τιγκαρεις σε MSAA με max settings ισως καποια παιχνιδια που χρησιμοποιουν αρκετη vram και bandwidth, οποια το υποστηριζουν δηλαδη ή να το βαλεις με εξωτερικο tool και να πειραματιστεις.. 
Εχω την εντυπωση οτι επειδη ειναι και gpu limited αναλυση θα εχει σημαντικες απωλειες αν ξεμεινεις 

57 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα πέφτει λίγο η απόδοση αλλά σίγουρα είναι καλύτερα G6 και περισσότερη μνήμη παρά G6X και λιγότερη. Αλλά εντάξει, θα έχει ένα ακόμα πάτημα να πουλήσει RTX 4000 που θα συμπέσει με την κυκλοφορία next-gen only παιχνιδιών με αυξημένες απαιτήσεις σε μνήμη.

Σε 4k ειδικα και next gen τιτλους η γρηγορη μνημη για το πολυ bandwidth με μεγαλα ρολογια στην μνημη ειναι must αλλα τι να το κανεις αν ξεμεινεις κιολας απο vram? 

Η 3080Ti μια χαρα θα ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Η 3080Ti μια χαρα θα ειναι..

Για τέλη 2022-23 χλωμό σε κόβω, δηλαδή όταν αρχίσουν να σκάνε αβέρτα οι next-gen only τίτλοι. Το optimal για 4Κ/max μάλλον θα είναι τα 16GB τα οποία θα έχει η 4070 λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για τέλη 2022-23 χλωμό σε κόβω, δηλαδή όταν αρχίσουν να σκάνε αβέρτα οι next-gen only τίτλοι. Το optimal για 4Κ/max μάλλον θα είναι τα 16GB τα οποία θα έχει η 4070 λογικά.

Καλα 3090 εχω εγω αλλα νομιζω η 3080Ti θα τα βολεψει δεν νομιζω να φτασουμε τοσο ψηλα ουτε απο τις κονσολες.. Αλλα τα εχουμε πει πολλακις θα εχουμε ξεμεινει σε gpu limited αναλυσεις απο fillrate πολυ πιο πριν σαν περιοριστικο παραγοντα

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλα 3090 εχω εγω αλλα νομιζω η 3080Ti θα τα βολεψει δεν νομιζω να φτασουμε τοσο ψηλα ουτε απο τις κονσολες.. Αλλα τα εχουμε πει πολλακις θα εχουμε ξεμεινει σε gpu limited αναλυσεις απο fillrate πολυ πιο πριν σαν περιοριστικο παραγοντα

Ε μπορεί να βγει κάνα texture pack που θα ζητάει παραπάνω και επειδή οι επόμενες κάρτες λογικά θα έχουν διπλασιασμό μνήμης δεν θα δυσκολευτούν να ανεβάσουν τις απαιτήσεις.

Το μόνο που θα τους κρατήσει να μην ξεφύγουν είναι η χάλια διαθεσιμότητα/τιμές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...