Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Kαλύτερο χωρίς rtx ? 🤔

Πολλες φορες εχει διαφορα η εικονα που μας αρεσει με την σωστη εικονα.

Πολλοι με καλη τηλεοραση που εφεραν ειδικο να την καλιμπραρει μετα δεν τους αρεσε η εικονα ασχετα αν αυτη ηταν η σωστη εικονα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλύτερο είναι με RT ON απλά δεν είναι καλή υλοποίηση λόγω RDNA2 και δεν φαίνεται μεγάλη διαφορά. Με RT OFF αν κουνηθείς λίγο και βγουν τα αντικείμενα από την οθόνη τότε εξαφανίζεται και η αντανάκλαση, κάτι που δεν το δείχνει στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SSR δουλεύει αν κοιτάς από συγκεκριμένη γωνία, αν αλλάξει αυτή η γωνία πολύ, για παράδειγμα αν κοιτάξεις πολύ χαμηλά θα δεις ότι η αντανάκλαση θα εξαφανιστεί. Το θέμα είναι ότι και με RT on το Far Cry 6 εξακολουθεί να χρησιμοποιεί SSR reflections σε αρκετές επιφάνειες, δεν σηκώνει το TurDNA full RT :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το SSR δουλεύει αν κοιτάς από συγκεκριμένη γωνία, αν αλλάξει αυτή η γωνία πολύ, για παράδειγμα αν κοιτάξεις πολύ χαμηλά θα δεις ότι η αντανάκλαση θα εξαφανιστεί. Το θέμα είναι ότι και με RT on το Far Cry 6 εξακολουθεί να χρησιμοποιεί SSR reflections σε αρκετές επιφάνειες, δεν σηκώνει το TurDNA full RT :P

όχι και TurDNA, δεν θα μου κοροϊδεύετε την 2060 :P είναι παραπάνω από την 6600ΧΤ στο RT

214201217_.png.5ad8ca9236413e36e45a3bb17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου όσο παίζω παιχνίδια στο pc, όταν τα fps δεν με ικανοποιούσαν, το πρώτο πράγμα που χαμήλωνα ήταν τα shadows και τα reflections. Δεν θεωρώ ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων αξίζουν το κόστος τους σε fps, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για first person shooters. Τώρα ειδικά με το rt που η διαφορά τους οπτικά είναι ελάχιστη, δεν θέλει και πολύ σκέψη. Εξαιρούνται προφανώς παιχνίδια που είναι φτιαγμένα με τέτοιον τρόπο όπου το rt κάνει μεγάλη διαφορά στο οπτικό αποτέλεσμα όπως το cyberbug, τα οποία είναι μετρημένα με τα δάχτυλα του ενός χεριού... Ακόμα και έτσι όμως προσωπικά θεωρώ fps>rt. Χίλιες φορές να είναι ομαλή η κίνηση χωρίς σπασίματα και ας βλέπω (αν βλέπω) χειρότερες αντανακλάσεις και πιο σκούρες σκιές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisde είπε

Εγώ απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου όσο παίζω παιχνίδια στο pc, όταν τα fps δεν με ικανοποιούσαν, το πρώτο πράγμα που χαμήλωνα ήταν τα shadows και τα reflections. Δεν θεωρώ ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων αξίζουν το κόστος τους σε fps, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για first person shooters. Τώρα ειδικά με το rt που η διαφορά τους οπτικά είναι ελάχιστη, δεν θέλει και πολύ σκέψη. Εξαιρούνται προφανώς παιχνίδια που είναι φτιαγμένα με τέτοιον τρόπο όπου το rt κάνει μεγάλη διαφορά στο οπτικό αποτέλεσμα όπως το cyberbug, τα οποία είναι μετρημένα με τα δάχτυλα του ενός χεριού... Ακόμα και έτσι όμως προσωπικά θεωρώ fps>rt. Χίλιες φορές να είναι ομαλή η κίνηση χωρίς σπασίματα και ας βλέπω (αν βλέπω) χειρότερες αντανακλάσεις και πιο σκούρες σκιές.

Και εγώ όταν είχα σάπια κάρτα. Αμά έχεις καλή κάρτα γιατί να μειώνεις τα details? Για να μην πέσεις από τα 200 fps στα 100 ας πούμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη δεν παιρνω 3κ τον μηνα αν τα ειχα θα εβαζα 3090 η ερωτηση ειναι καποιος που εχει πχ στην ακρη το χιλιαρικο αξιζει να παει στην 3080 η να δωσει τα μισα για 3060 ti τωρα κανα παιχνιδακι αντε να παιξει ο γιος μου που ειναι σχεδον 12 εγω ασχολουμαι με επεξεργασια βιντεο.

Δηλαδη με λιγα λογια τα αξιζει τα συν 500+ η 3080 απο την 3060 ti ειναι ειναι πολλα για αυτα που προσφερει σε σχεση με την 3060 ti ασχετα με ποσα βγαζει ο καθενας.

Αν και ηδη τους εχω PS5 οποτε σιγα μην κατσει να παιξει σε υπολογιστη και 34αρα Xiaomi ενω εχει 65αρα OLED στην κονσολα

Για την 3060 ΤΙ θα δώσεις πάνω από 800.

Δεν αξίζει καμία αγορά τώρα ως vfm.

Αν θες περίμενε ένα δίμηνο που θα ανακοινωθεί η 2060 με 12 γίγα μνήμη στα 300 γιούρια.

Αυτή η αγορά αξίζει αυτά τα φράγκα.

Όταν αρχίσουν ζόρια τέλος 2022 και θα πέσουν οι τιμές στα καρτόνια, τσιμπάς και μία 4090 στα 2 χιλιάρικα γιατί μόνο τότε αξίζει να ξοδέψεις τέτοιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Herald είπε

Και εγώ όταν είχα σάπια κάρτα. Αμά έχεις καλή κάρτα γιατί να μειώνεις τα details? Για να μην πέσεις από τα 200 fps στα 100 ας πούμε?

Νομίζω ότι είναι προφανές ότι αν τρέχεις το εκάστοτε παιχνίδι με τα fps που σε ικανοποιούν (σχετικό αυτό, εξαρτάται από το παιχνίδι και τα γούστα του καθενός) τα βάζεις όλα ultra + rt + δεν ξέρω εγώ τι άλλο και δεν ξανασχολείσαι. Μιλάμε για περιπτώσεις που (ακόμα και αν έχεις καλή κάρτα) δεν σου φτάνουν / δεν σε ικανοποιούν τα fps που βγάζεις για τον α,β λόγο. Αν εσένα σου αρέσει να βλέπεις μη ομαλή κίνηση σε αντάλλαγμα το πιο ρεαλιστικό reflection ή της πιο soft σκιάς, με γεια σου και χαρά σου, εμένα δεν μου αρέσει. Αν μπορείς να τα έχεις όλα, προφανώς μαγκιά σου.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, volman είπε

Για την 3060 ΤΙ θα δώσεις πάνω από 800.

Δεν αξίζει καμία αγορά τώρα ως vfm.

Αν θες περίμενε ένα δίμηνο που θα ανακοινωθεί η 2060 με 12 γίγα μνήμη στα 300 γιούρια.

Αυτή η αγορά αξίζει αυτά τα φράγκα.

Όταν αρχίσουν ζόρια τέλος 2022 και θα πέσουν οι τιμές στα καρτόνια, τσιμπάς και μία 4090 στα 2 χιλιάρικα γιατί μόνο τότε αξίζει να ξοδέψεις τέτοιο ποσό.

Γραφω οτι ειμαι στην λιστα αναμονης για τις δυο καρτες στα 540 η 3060 ti και στα 999 η 3080  800 δεν δινω που να βρω πετρελαιο στην αυλη μου.

Screenshot 2021-10-08 at 13-05-49 EVGA Queue Tracker.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisde είπε

Νομίζω ότι είναι προφανές ότι αν τρέχεις το εκάστοτε παιχνίδι με τα fps που σε ικανοποιούν (σχετικό αυτό, εξαρτάται από το παιχνίδι και τα γούστα του καθενός) τα βάζεις όλα ultra + rt + δεν ξέρω εγώ τι άλλο και δεν ξανασχολείσαι. Μιλάμε για περιπτώσεις που (ακόμα και αν έχεις καλή κάρτα) δεν σου φτάνουν / δεν σε ικανοποιούν τα fps που βγάζεις για τον α,β λόγο.

Τα ultra γενικά δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με τα very high, τσάμπα fps χάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Τα ultra γενικά δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με τα very high, τσάμπα fps χάνεις.

Σχετικό και αυτό. Όπου ισχύει, έχεις δίκιο. Σε πολλά παιχνίδια όμως επηρεάζει το pop up των αντικειμένων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Γραφω οτι ειμαι στην λιστα αναμονης για τις δυο καρτες στα 540 η 3060 ti και στα 999 η 3080  800 δεν δινω που να βρω πετρελαιο στην αυλη μου.

Screenshot 2021-10-08 at 13-05-49 EVGA Queue Tracker.png

Ακόμα και 550 δεν αξίζει.

Έτσι όπως είναι η κατάσταση πάνω από 300-350 ευρώ δεν αξίζει να δώσεις.

Ακόμα και η μεσοβέζικη λύση της 2060 με 12 γίγα μνήμη αξίζει αρκετά περισσότερο.

Τέλος του 2022 την δίνεις 200 ευρώ (θα την έχεις αγοράσει 300-350) και προχωράς να πάρεις αρκετά καλύτερο καρτόνι σε αρκετά καλύτερη τιμή.

Τέλος του 2022 δεν θα υπάρχει αυτή η τρελή έλλειψη από τσιπάκια. Επίσης η ιντέλα ξεκινάει μπαλίτσα από δεύτερο τρίμηνο του 2022.

Είχα 2060 (με 6 γίγα μνήμη), πήρα 2070 σούπερ με 8 και η χρυσή τομή για εμένα είναι οποιαδήποτε αγορά με πάνω από 8 γίγα μνήμη.

Εγώ προσωπικά εκεί έχω καταλήξει μετά από έρευνα αγοράς.

Εδώ και ένα χρόνο έχει εξευτελιστεί η αξία των χρημάτων και η τιμολόγηση με χιλιάρικα - διχίλιαρα είναι συνηθισμένο.

Όχι ρε παιδιά, δεν πάει έτσι.

Και που σε, με 12 γίγα μνήμη η επεξεργασία βίντεο είναι ακόμα καλύτερη. Κάθε γίγα μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, volman είπε

Ακόμα και 550 δεν αξίζει.

Έτσι όπως είναι η κατάσταση πάνω από 300-350 ευρώ δεν αξίζει να δώσεις.

Ακόμα και η μεσοβέζικη λύση της 2060 με 12 γίγα μνήμη αξίζει αρκετά περισσότερο.

Τέλος του 2022 την δίνεις 200 ευρώ (θα την έχεις αγοράσει 300-350) και προχωράς να πάρεις αρκετά καλύτερο καρτόνι σε αρκετά καλύτερη τιμή.

Τέλος του 2022 δεν θα υπάρχει αυτή η τρελή έλλειψη από τσιπάκια. Επίσης η ιντέλα ξεκινάει μπαλίτσα από δεύτερο τρίμηνο του 2022.

Είχα 2060 (με 6 γίγα μνήμη), πήρα 2070 σούπερ με 8 και η χρυσή τομή για εμένα είναι οποιαδήποτε αγορά με πάνω από 8 γίγα μνήμη.

Εγώ προσωπικά εκεί έχω καταλήξει μετά από έρευνα αγοράς.

Εδώ και ένα χρόνο έχει εξευτελιστεί η αξία των χρημάτων και η τιμολόγηση με χιλιάρικα - διχίλιαρα είναι συνηθισμένο.

Όχι ρε παιδιά, δεν πάει έτσι.

Και που σε, με 12 γίγα μνήμη η επεξεργασία βίντεο είναι ακόμα καλύτερη. Κάθε γίγα μετράει.

Περυσι τον Αυγουστο εδωσα την EVGA 2070S XC 3 μηνων 400 ευρω.

Η 3060 Ti ειναι λιγο καλυτερη απο την 2080S οποτε οριακα τα 540 τα αξιζει.

Φοβαμαι μηπως η 2060 των 12gb ειναι σαν την 3060 των 12gb δηλαδη χειροτερη απο την 3060 ti και χειροτερη απο την 2070s που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, hln3 είπε

Τα ultra γενικά δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με τα very high, τσάμπα fps χάνεις.

Όταν έχεις αγοράσει το top-dog ομως τα θες όλα max, αλλιώς δεν σκας 1500άρια για GPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όταν έχεις αγοράσει το top-dog ομως τα θες όλα max, αλλιώς δεν σκας 1500άρια για GPU.

Ναι βρε αδερφέ αλλά αν για το χ,ψ λόγο σε ένα παιχνίδι η super-duper κάρτα σου δεν αποδίδει όπως θες με ultra rt τα πάντα όλα, δεν θα κάνεις κάποια παραχώρηση για να έχεις τα fps που θες; Σώνει και καλά να τα έχεις όλα τέρμα και ας πέφτεις και στα 40fps που λεει ο λόγος; Οκ ο καθένας όπως τη βρίσκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...