Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ε προφανώς αφού είναι 2060 θα είναι χειρότερη από 3060ti και 2070s. Με την καμία δεν αξίζει η 2060 τώρα 2,5 χρόνια μετά. Τι να τα κάνεις τα 12GB σε 1080p; Εκτός αν έχει 200 ευρώ ξέρω 'γω που δεν παίζει με την καμία..

Πλακα πλακα χθες περασα παιχνιδια σε υπολογιστη με 2060/9700k forza 4 snowrunner car mechanic 2021 assetto corsa το καινουργιο και σε ολα παει μπαλα στα 2560x1080 με σταθερα 70+fps. Εβαλα και afterburner κατεβασα power limit και παιζει στα 120 watt απο 160 που επαιζε με 60 βαθμους περιπου καρτα με 2 ανεμιστηρες απλη υλοποιηση. Πολυ τιμια καρτα θα ευχαριστηθει παιχνιδι το παιδι σε αυτη την αναλυση ειναι η οθονη που ειχα παλιοτερα η um69. Τωρα για 3440x1440 εκει θες 40-50% καλυτερη καρτα για καλα FPS. Θελω να πω οτι η καθε καρτα αξιζει εφοσον και η αναλυση οθονης ειναι αυτη που πρεπει. Αν πας με 2060 να παιξεις 4k προφανως δεν αξιζει οπως αν πας με 3090 να παιξεις 1920x1080 προφανως παλι δεν αξιζει ενω για 4K ειναι λουκουμι. Το παιδι δεν το ενδιαφερουν RT/DLSS αλλα εφοσον οτι βαλαμε παει μπαλα ειναι παραπανω απο ευχαριστημενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, volman είπε

Δουλεύει επεξεργασία βίντεο και η βιντεο μνήμη είναι ταμάμ για το αντόμπι.

Πως το βλέπω εγώ: δίνεις 300 και πέρνεις α απόδοση

Θα δώσεις 80% περισσότερα για να πάρεις επιπλέον 20% απόδοση;

Αν τα έχεις δώστα.

Εγώ ακόμα πλουσιότερους δεν τους κάνω.

Το θεμα ειναι οτι εχω μεινει χωρις καρτα πανω απο χρονο γιατι εδωσα την 2070s 400 ευρω για να παω σε καλυτερη οχι να δωσω σχεδον τα ιδια λεφτα για να παω σε χειροτερη.

Φυσικα η υπομονη εχει τελειωσει και αν δεν παρω την 3060 ti στα λογικα για την εποχη 540 ευρω μεχρι τι γιορτες βλεπω να πουλαω και το υπολοιπο συστημα και να μενω με τον φορητο υπολογιστη παιχνιδια δεν παιζω στα παιδια πηρα PS5 οποτε δεν θα μου λειψει.

 

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

ε προφανώς αφού είναι 2060 θα είναι χειρότερη από 3060ti και 2070s. Με την καμία δεν αξίζει η 2060 τώρα 2,5 χρόνια μετά. Τι να τα κάνεις τα 12GB σε 1080p; Εκτός αν έχει 200 ευρώ ξέρω 'γω που δεν παίζει με την καμία..

Εγω φοβαμαι μην η 2060 των 12 gb ειναι χειροτερη απο την 2060 των 6gb

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το θεμα ειναι οτι εχω μεινει χωρις καρτα πανω απο χρονο γιατι εδωσα την 2070s 400 ευρω για να παω σε καλυτερη οχι να δωσω σχεδον τα ιδια λεφτα για να παω σε χειροτερη.

Φυσικα η υπομονη εχει τελειωσει και αν δεν παρω την 3060 ti στα λογικα για την εποχη 540 ευρω μεχρι τι γιορτες βλεπω να πουλαω και το υπολοιπο συστημα και να μενω με τον φορητο υπολογιστη παιχνιδια δεν παιζω στα παιδια πηρα PS5 οποτε δεν θα μου λειψει.

 

Εγω φοβαμαι μην η 2060 των 12 gb ειναι χειροτερη απο την 2060 των 6gb

Άκου εγώ τι έχω κάνει.

Είχα 2070 Super και την έδωσα το καλοκαίρι με το σκεπτικό να αγοράσω κάτι με περισσότερη μνήμη.

Έχω ήδη μία quadro η οποία παίζει αυτά που θέλω σε χαμηλή ανάλυση.

Με αυτό το τρόπο πάντα είχα μία κάρτα και με την πρώτη ευκαιρία να πάρω κάτι που ταιριάζει στις απαιτήσεις μου (οικονομικά και απόδοση).

Εσύ μπορείς αυτή την στιγμή να πάρεις μία T600 (4 γίγα μνήμη) με 200 ευρώ, να την χρησιμοποιήσεις για όσο θέλεις και όταν την πουλήσεις μεταχειρισμένη να χάσει 10-20% της αξίας της.

Δεν θα σε καλύψει, αλλά δουλειά θα κάνεις με χαμηλότερες αναλύσεις.

Με αυτό το τρόπο άμεσα έχεις κάρτα (δεν ήξερα ότι ξέμεινες εδώ και 1 χρόνο) και όταν βγει κάτι καλό το αρπάζεις.

Την 3060 ΤΙ στα 540 δεν βλέπω σύντομα να την αγοράζεις.

Στο παρακάτω βίντεο χρησιμοποιείτε η T400 η οποία έχει απόδοση παρόμοια με την δική μου. Αυτή που σου προτείνω είναι 80% ποιο γρήγορη και έχει περίπου την μισή απόδοση της 2060.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, volman είπε

Άκου εγώ τι έχω κάνει.

Είχα 2070 Super και την έδωσα το καλοκαίρι με το σκεπτικό να αγοράσω κάτι με περισσότερη μνήμη.

Έχω ήδη μία quadro η οποία παίζει αυτά που θέλω σε χαμηλή ανάλυση.

Με αυτό το τρόπο πάντα είχα μία κάρτα και με την πρώτη ευκαιρία να πάρω κάτι που ταιριάζει στις απαιτήσεις μου (οικονομικά και απόδοση).

Εσύ μπορείς αυτή την στιγμή να πάρεις μία T600 (4 γίγα μνήμη) με 200 ευρώ, να την χρησιμοποιήσεις για όσο θέλεις και όταν την πουλήσεις μεταχειρισμένη να χάσει 10-20% της αξίας της.

Δεν θα σε καλύψει, αλλά δουλειά θα κάνεις με χαμηλότερες αναλύσεις.

Με αυτό το τρόπο άμεσα έχεις κάρτα (δεν ήξερα ότι ξέμεινες εδώ και 1 χρόνο) και όταν βγει κάτι καλό το αρπάζεις.

Την 3060 ΤΙ στα 540 δεν βλέπω σύντομα να την αγοράζεις.

Στο παρακάτω βίντεο χρησιμοποιείτε η T400 η οποία έχει απόδοση παρόμοια με την δική μου. Αυτή που σου προτείνω είναι 80% ποιο γρήγορη και έχει περίπου την μισή απόδοση της 2060.

 

Κοιτα τον τελευταιο καιρο αυτο που κανω στον υπολογιστη ειναι να χαζευω στο ιντερνετ οποτε μια χαρα την βγαζω με τον φορητο. Ο γιος με ζαλιζε για καρτα να παιζει αλλα με το PS5 το ελυσα το προβλημα.

Δηλαδη την καρτα ποιο πολυ την θελω για ψυχολογικους λογους που εχω τον υπολοιπο υπολογιστη σκεπασμενο παρα για πρακτικους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρεα! Στήνω εναν καινούργιο υπολογιστη και θα θελα να κανω μια ερωτηση. Σιγουρα θα υπαρχει η απαντηση εδω νεσα αλλα δε μπορω να διαβαζω 470 σελιδες! Θελω για το build μου μια 3060ti ή μια 3070, υπαρχει καποιο μαγαζι που να μπορω να κανω preorder σε κανονικη τιμη(κατω απο 600€ εννοω κανονικη) και ας μου ερθει και σε 3 μηνες, ή ζω σε αλλον πλανητη και κατι τετοιο δεν υφίσταται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VyronPeristeri είπε

Καλησπέρα στην παρεα! Στήνω εναν καινούργιο υπολογιστη και θα θελα να κανω μια ερωτηση. Σιγουρα θα υπαρχει η απαντηση εδω νεσα αλλα δε μπορω να διαβαζω 470 σελιδες! Θελω για το build μου μια 3060ti ή μια 3070, υπαρχει καποιο μαγαζι που να μπορω να κανω preorder σε κανονικη τιμη(κατω απο 600€ εννοω κανονικη) και ας μου ερθει και σε 3 μηνες, ή ζω σε αλλον πλανητη και κατι τετοιο δεν υφίσταται;

Θα απαντήσω στην ερώτηση με ερώτηση:

-Πόσους ήλιους έχει ο πλανήτης σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Θα απαντήσω στην ερώτηση με ερώτηση:

-Πόσους ήλιους έχει ο πλανήτης σου;

Χαχαχα!!! Τοσο τραγικα ειναι τα πραγματα; Με βλεπω για gt710 δηλαδη! Απ το site της evga δεν γινεται με καποιον τροπο να προπαραγγειλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VyronPeristeri είπε

Χαχαχα!!! Τοσο τραγικα ειναι τα πραγματα; Με βλεπω για gt710 δηλαδη! Απ το site της evga δεν γινεται με καποιον τροπο να προπαραγγειλεις;

Μπαίνεις σε σειρα προτεραιότητας αλλα πότε θα παραλάβεις άγνωστο.κανε μια προσπάθεια και εκεί.Ααλλά από Ελληνικά καταστήματα η μεταχειρισμένες μην περιμένεις προκοπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alldaynews είπε

Μπαίνεις σε σειρα προτεραιότητας αλλα πότε θα παραλάβεις άγνωστο.κανε μια προσπάθεια και εκεί.Ααλλά από Ελληνικά καταστήματα η μεταχειρισμένες μην περιμένεις προκοπή

Δεν λεω απο ελληνικα καταστηματα. Εννοείται πως δεν περιμενω απο αυτα. Για εξωτερικο μιλουσα και δεν με νοιαζει να περιμενω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, VyronPeristeri είπε

Χαχαχα!!! Τοσο τραγικα ειναι τα πραγματα; Με βλεπω για gt710 δηλαδη! Απ το site της evga δεν γινεται με καποιον τροπο να προπαραγγειλεις;

Εχουν κλεισει η κρατησεις στο site της evga και εγω που εχω παραγγειλει απο 22/1/21 μια ακομα την περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχουν κλεισει η κρατησεις στο site της evga και εγω που εχω παραγγειλει απο 22/1/21 μια ακομα την περιμενω.

Ευχαριστω για την απαντηση. Αρα καλα πιστευα οτι δεν γινονται αυτη τη στιγμη αλλες παραγγελιες. Τους εχεις ρωτησει αν θα παραλαβεις καποια στιγμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VyronPeristeri είπε

Καλησπέρα στην παρεα! Στήνω εναν καινούργιο υπολογιστη και θα θελα να κανω μια ερωτηση. Σιγουρα θα υπαρχει η απαντηση εδω νεσα αλλα δε μπορω να διαβαζω 470 σελιδες! Θελω για το build μου μια 3060ti ή μια 3070, υπαρχει καποιο μαγαζι που να μπορω να κανω preorder σε κανονικη τιμη(κατω απο 600€ εννοω κανονικη) και ας μου ερθει και σε 3 μηνες, ή ζω σε αλλον πλανητη και κατι τετοιο δεν υφίσταται;

Κανονική τιμή για 3060ti είναι δυστυχώς στα 650 ευρώ, αν έχεις γνωστό στη Γερμανία βρίσκεις σε αυτή τη τιμή (πχ τώρα υπάρχει διαθέσιμη στα γερμανικά Mediamarkt). Ελλάδα βλέπω 840 η φθηνότερη. Τα 400$ MSRP δεν υπάρχουν ούτε θα υπάρξουν ξανά ποτέ, τα ξεχνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, VyronPeristeri είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Αρα καλα πιστευα οτι δεν γινονται αυτη τη στιγμη αλλες παραγγελιες. Τους εχεις ρωτησει αν θα παραλαβεις καποια στιγμη;

Όχι το έχουν γράψει πως δεν είναι σίγουρο πως θα παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κανονική τιμή για 3060ti είναι δυστυχώς στα 650 ευρώ, αν έχεις γνωστό στη Γερμανία βρίσκεις σε αυτή τη τιμή (πχ τώρα υπάρχει διαθέσιμη στα γερμανικά Mediamarkt). Ελλάδα βλέπω 840 η φθηνότερη. Τα 400$ MSRP δεν υπάρχουν ούτε θα υπάρξουν ξανά ποτέ, τα ξεχνάς.

Μια χαρα στα 650€ σε συγκριση με Ελλαδα. Στελνουν κανονικα; Δεν το ειχα καθολου στα υποψιν μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...