Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8700 max vram usage στη 3080 και δε φορτώνει σωστά τα textures, ξεκάθαρα πρόβλημα του παιχνιδιού το οποίο θα λυθεί με patch

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stutters έχει έτσι κι αλλιώς γιατί maxαρει το ένα core αρκετά συχνά.. Είναι πρόβλημα της μηχανής γραφικών..Για τα textures ναι κάτι δεν πάει καλά θέλει patch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Stutters έχει έτσι κι αλλιώς γιατί maxαρει το ένα core αρκετά συχνά.. Είναι πρόβλημα της μηχανής γραφικών..Για τα textures ναι κάτι δεν πάει καλά θέλει patch. 

Μία από τα ίδια και το BF 2042 για πολλούς χρήστες. Η beta είναι πραγματικά για σβήσιμο όχι για προπαραγγελία και αναμονή μέχρι το Νοέμβρη.

Αν και σε γενικές γραμμές έφθανα κοντά στα 90 με 100 frames με την 3080 ti στα 1440p ultra, πάρα πολλές φορές το gpu αλλά και το cpu usage ήταν υπερβολικά χαμηλό και ακόμη και όταν ανέβαινε τα frames παρέμεναν εκεί κοντά στα 80 μέσο όρο. Γενικά πολλά σκαμπανεβάσματα ανάμεσα σε πολλά setup και στο youtube υπάρχουν τύποι με 3080 στους οποίους το παιχνίδι φαίνεται και είναι unplayable.  Μαξάρισμα δύο core από 12πύρηνες και 16πύρηνες CPU.

Στην περίπτωσή μου δεν ξέρω αν φταίνε και τα Windows 11 αλλά δε νομίζω γιατί σε άλλα παιχνίδια είμαι στα επίπεδα που ήμουν και στα Windows 10.

Απαράδεκτα πράγματα, ναι μεν beta αλλά να δούμε πόσα θα διορθώσουν μέχρι το launch του παιχνιδιού. Στο συγκεκριμένο δε τίτλο τα 16gb Ram είναι οριακά, αν τα νούμερα που μου έδινε το Afterburner ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα.

Σειρά έχει να δοκιμάσω FC6 και να δω αν όσα λένε ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα χρειάζεται patches το fc6 έχει θέματα αλλά όχι τόσο σοβαρά που να το κάνουν unplayable και εκνευριστικό που να θες να το κλήσεις.
Μου έχουν τύχει stutters αλλά είναι ελάχιστα  παρόλο που ένα core όντως σχεδόν το τερματίζει και για κάποιο λόγο μερικά ακόμα τα χρησιμοποιεί πολύ λιγότερο.
Με τη 3080Ti έχω δει μέχρι και 9.6gb vram usage σε 1440p και εδώ κάτι δεν πάει καλά δηλαδή όσοι έχουν 3080 σχεδόν τρώνε πόρτα με το καλημέρα σε 1440p?
Μια φορά έχασε τον ήχο και χρειάστηκε να κλείσω και να ανοίξω πάλι το game για να στρώσει. Στην αρχή σκέφτηκα ότι εμφανίστηκε το θέμα των zen3 & x570 με τον ήχο και τα usb που δεν μου είχε τύχει ποτέ αλλά τελικά όταν έκλεισα το game έπαιζε youtube κανονικά.
Έχω πετύχει κάποια βράχια που στέκονται στον αέρα και άλογα να περπατάνε χωρίς πόδια με την κοιλία στο έδαφος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Deu164 είπε


Έχω πετύχει κάποια βράχια που στέκονται στον αέρα και άλογα να περπατάνε χωρίς πόδια με την κοιλία στο έδαφος... 

Κλασσική Ubisoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2021 στις 7:56 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Εχουν κλεισει η κρατησεις στο site της evga και εγω που εχω παραγγειλει απο 22/1/21 μια ακομα την περιμενω.

Καλημέρα. Από την τιμή που αναγράφει το site της EVGA στις κάρτες που έχει γίνει κράτηση, τί ποσό προστίθεται ακόμα; Π.χ. σε μια κάρτα που έχoυμε κάνει κράτηση και σου λέει ότι έχει 780€, πόσα περίπου ακόμα θα κοστίσει μέχρι να έρθει στα χέρια μας; 

Επεξ/σία από exopctrela
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, exopctrela είπε

Καλημέρα. Από την τιμή που αναγράφει το site της EVGA στις κάρτες που έχει γίνει κράτηση, τί ποσό προστίθεται ακόμα; Π.χ. σε μια κάρτα που έχoυμε κάνει κράτηση και σου λέει ότι έχει 780€, πόσα περίπου ακόμα θα κοστίσει μέχρι να έρθει στα χέρια μας; 

Ένα 24% σίγουρα ΦΠΑ. + Θα έχει και κάποιο ποσό για μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, exopctrela είπε

Καλημέρα. Από την τιμή που αναγράφει το site της EVGA στις κάρτες που έχει γίνει κράτηση, τί ποσό προστίθεται ακόμα; Π.χ. σε μια κάρτα που έχoυμε κάνει κράτηση και σου λέει ότι έχει 780€, πόσα περίπου ακόμα θα κοστίσει μέχρι να έρθει στα χέρια μας; 

Οτι σου γραφουν συν 20 ευρω μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Οτι σου γραφουν συν 20 ευρω μεταφορικα.

Δεν έχει 24% ΦΠΑ?  Γιατί πριν μου έγραψαν ότι είναι +ΦΠΑ.

 

Επεξ/σία από exopctrela
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, exopctrela είπε

Δεν έχει 24% ΦΠΑ?  Γιατί πριν μου έγραψαν ότι είναι +ΦΠΑ.

 

Αυτο ειπα οτι σου γραφουν δηλαδη 24 φπα συν 20 ευρω μεταφορικα.

Απλα οπως βλεπω στο forum της EVGA υπαρχουν παραπονα απο Ευρωπη γιατι δινει 50 καρτες Αμερικη και μια στην Ευρωπη.

Συν οτι ειμαι σε αναμονη για μια καρτα 9 μηνες και για μια αλλη μολις ενα μηνα αλλα επειδη η πρωτη εχει 540 και η αλλη 999 βλεπω πρωτα να παιρνω ειδοποιηση για αυτη που ειμαι μολις ενα μηνα αναμονη παρα για την αλλη επειδη οπως εχω καταλαβει βγαζουν σε παραγωγη τις καρτες που θα τους αποφερει το μεγαλυτερο κερδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...