Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Σιγα θα κανεις δυο χρονια συμβολαιο με την ΔΕΗ και θα στην δινει δωρο. :lol:

Υπάρχει και η εκδοχή του 24 κατασκευαστές προτιμούν skip.......αν ζητήσουν (που θα ζητήσουν ) τον πάτο τους σε χρήμα........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια ερωτηση. Με την καρτα της υπογραφης (Zotac Trinity 3090) έχω διαφορετικά temps σε ίδια GPU Loads μεταξύ παιχνιδιων.

Πχ. με 80-90% GPU Load στο Forza5/HellBlade έχω 60-65 temps, ενώ σε κατι Plague Tale και Days Gone παει 75+ με τις ιδιες ακριβως συνθηκες.

Ειναι νορμαλ συμπεριφορα αυτη και έχει να κανει με το ποσο καλο/κακο-γραμμενο ειναι ενα παιχνιδι?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα τις απαιτήσεις.

Θυμάμαι με τη 3070:

Resident Evil Village ULTRA preset = 80-85+C° 

Warzone Ultra 90% = 70-C°

Αυτά στοκ χωρίς UV σε κλειστό κουτί τότε με ανύπαρκτο airflow (*Fractal Core 500)

Με UV -5/6 βαθμούς.

 

*Πλέον δεν έχω αυτό το κουτί.

 

* RTX 3070 EAGLE OC Gigabyte (rev 1.0)

[ μέσα Μαϊου 2021 ]

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι όσα games έχουν πολύ vegatation/alpha textures ανεβάζουν πολύ την θερμοκρασία. Η πιο ακραία θερμοκρασία που έχω δει είναι μέσα στα δάση του Witcher 3 και στην Τάιγκα του Metro Exodus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια μια ερωτηση. Με την καρτα της υπογραφης (Zotac Trinity 3090) έχω διαφορετικά temps σε ίδια GPU Loads μεταξύ παιχνιδιων.

Πχ. με 80-90% GPU Load στο Forza5/HellBlade έχω 60-65 temps, ενώ σε κατι Plague Tale και Tales Gone παει 75+ με τις ιδιες ακριβως συνθηκες.

Ειναι νορμαλ συμπεριφορα αυτη και έχει να κανει με το ποσο καλο/κακο-γραμμενο ειναι ενα παιχνιδι?

Παρόμοια απορία έχω και εγώ και το συμπέρασμα που έχω καταλήξει είναι στο πως είναι γραμμένο το game
Εκτός του καλογραμμένου και κακογραμμένου τον μεγάλο ρόλο παίζει η game engine που είναι γραμμένο το game μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες της αλλά και πόσες από αυτές έχουν χρησιμοποιηθεί

Τον τελευταίο  καιρό/ χρόνια οι περισσότεροι game developers τα φτιάχνουν με τη νοοτροπία του one size fits all και βλέπουμε games που οι τελευτές και ποιο δυνατές κάρτες δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα γιατί δε χρησιμοποιούνται όλες οι δυνατότητες για το instruction range που έχουν αλλά και οι παλιότερες να είναι οριακά playable ή και unplayable στα lowest settings γιατί ναι μεν τα games είναι κυρίως φορτωμένα με instructions στα οποία μπορούσαν κάποτε να αποδώσουν αλλά είναι τέτοιος ο φόρτος που απλά το horsepower πλεον δεν επαρκεί

Επεξ/σία από Deu164
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια μια ερωτηση. Με την καρτα της υπογραφης (Zotac Trinity 3090) έχω διαφορετικά temps σε ίδια GPU Loads μεταξύ παιχνιδιων.

Πχ. με 80-90% GPU Load στο Forza5/HellBlade έχω 60-65 temps, ενώ σε κατι Plague Tale και Tales Gone παει 75+ με τις ιδιες ακριβως συνθηκες.

Ειναι νορμαλ συμπεριφορα αυτη και έχει να κανει με το ποσο καλο/κακο-γραμμενο ειναι ενα παιχνιδι?

Tα temps δεν εξαρτόνται από το % usage αλλά από την κατανάλωση. Κάποια παιχνίδια χρησιμοποιούν μεγαλύτερο μέρος της κάρτας και άρα υπάρχει και μεγαλύτερη καταναλώση ---> θερμοκρασίες. 

1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

Έχω παρατηρήσει ότι όσα games έχουν πολύ vegatation/alpha textures ανεβάζουν πολύ την θερμοκρασία. Η πιο ακραία θερμοκρασία που έχω δει είναι μέσα στα δάση του Witcher 3 και στην Τάιγκα του Metro Exodus..

Γατάκι, παίξε new world. 87 είχα χτυπήσει :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

450w TDP και ζήτημα αν είναι +10% σε επιδόσεις σε σχέση με την 3090. Έχει βαλτώσει λίγο η κατάσταση. Απλά pushάρουν κατανάλωση για να βγάλουν επιδόσεις. Μέχρι που θα πάει αυτό; Να δούμε και με τα 5nm τι θα γίνει, αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Λένε ότι το release αυτό απλά θα φέρει πιο ομαλά τα 500-600W κατανάλωση των επόμενων καρτών και φυσικά το 2000αρο MSRP.

Με το καλό να καταστρέψουν εντελώς το pc gaming αυτοί που από αυτό φτιάχτηκαν.

Δεν υπάρχουν αυτά τα χρήματα για να συντηρηθεί όλο το κύκλωμα (αφού αντίστοιχα θα ανέβουν και οι μικρότερες κάρτες).

Το RT+4K που θέλουν να πουλάνε, απλά δεν είναι εφικτό χωρίς πολύ σοβαρή αλλαγή αρχιτεκτονικής.

Με reconstruction κανείς δε γμσε, όσο κι αν θέλουν να πείσουν για το αντίθετο.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να δούμε τι θα συμβεί στο mid-to-high range, μία κάρτα δηλαδή να παίζει τα πάντα σε 1440p, 60-80fps για τα single και 100-120fps για τα multi. Γιατί φέτος μας μάμισαν σε αυτή την κατηγορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

450w TDP και ζήτημα αν είναι +10% σε επιδόσεις σε σχέση με την 3090. Έχει βαλτώσει λίγο η κατάσταση. Απλά pushάρουν κατανάλωση για να βγάλουν επιδόσεις. Μέχρι που θα πάει αυτό; Να δούμε και με τα 5nm τι θα γίνει, αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες.

Αν ειναι 10% κανω upgrade. Για 1-2% παει η δουλεια lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...