Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Το είπα παραπάνω αλλά δεν το έπιασες,

Ampere Second Gen RT Cores = 2x Throughput per core vs Turing

 

RTX3070 έχει 46 RT Cores Gen 2

RTX 2080 Ti έχει 68 RT Cores Gen 1

RTX 3070 έχει περίπου 35% παραπάνω RT Throughput από την RTX2080Ti και παρόλα αυτά έχει ίδιες επιδόσεις.

 

Και σου λέω ξανά, βλέποντας ξερό throughput δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα γιατί δεν κάνει linear scaling με επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spartan117 είπε

Και σου λέω ξανά, βλέποντας ξερό throughput δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα γιατί δεν κάνει linear scaling με επιδόσεις.

Ακριβως.Σε ενα πιο βαρυ απο αποψη RT παιχνιδι,προφανως η 2080ΤΙ θα χασει περισσοτερα fps σε σχεση με την 3070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερό RT perf βλέπεις μόνο στο Marbles της NVIDIA που είναι 100% καθαρό RT, όπου η 3090 είναι 4x+ από την 2080Ti. Εκεί η 3070 θα έχει επίσης αισθητή διαφορά από μια 2080Ti. Τα παιχνίδια έχουν raster κατά κύριο λόγο και ελάχιστο RT, οπότε δεν πρόκειται να δεις τέτοιες διαφορές.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξερω οτι με την 3070 -που δόξα σοι κατάφερα και πήρα 600€, παιζω σήμερα τα πάντα 1440p full extra και συνδέω και το pc στην 4k τηλεόραση και παίζω και εκεί πχ το forza μου αξιοπρεπεστατα. Κατι που σε καμια περίπτωση δεν μπορούσα να κάνω με την 5700xt που ειχα των 450€.

Θα μου πεις συγκρίνω μήλα με αχλάδια, ωστόσο τα 150€ παραπάνω εμένα μου φάνηκαν πολύ τίμια ως διαφορά για τη διαφορά που βλεπω στη χρήση μου, η οποία αξιοποιει πλεον και το rt και dlss.

Με τις τωρινές τιμες βέβαια δεν ξέρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το είπα παραπάνω αλλά δεν το έπιασες,

Ampere Second Gen RT Cores = 2x Throughput per core vs Turing

 

RTX3070 έχει 46 RT Cores Gen 2 x 2Throughput

RTX 2080 Ti έχει 68 RT Cores Gen 1

RTX 3070 έχει περίπου 35% παραπάνω RT Throughput από την RTX2080Ti και παρόλα αυτά έχει ίδιες επιδόσεις.

 

Για δείξε μας λίγο και τις καινούριες amd στα αντίστοιχα παιχνίδια τι επιδόσεις έχουν σε rt να δω κατι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Aten-Ra said:

Σφαλιάρες το 1fps ??

Η RTX3070 (GA104) έχει περίπου 35% παραπάνω RT Throughput από την RTX 2080 Ti (TU102) και χαίρεσαι που ρίχνει “σφαλιάρες”  του ενός fps ??

A, ε πεστο ντε ότι έχει 35% παραπάνω RT throughput αλλά καταφέρνει μόνο 1 παραπάνω fps. Ντάξει τότε, την πάω πίσω να πάρω 2080ti, άλλωστε τα specs με ενδιαφέρουν, όχι οι επιδόσεις. :P 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Και πέρα από αυτό, νομίζω το σημαντικό είναι ότι η πρωην ναυαρχίδα έγινε mid range και η τωρινή ναυαρχίδα εχει ξεφύγει τελείως. Χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τις τωρινές τιμες φυσικά καθώς δεν έχει ουσία.

Εξαρτάται τι εννοείς ναυαρχίδα... Στη σειρά 20 υπήρχε η RTX Titan που είχε 2.500 $ MSRP, και τώρα η αντίστοιχη 3090 έχει 1.500 $ MSRP.

Δεν ξέρω κάποιον που να είχε 2080 Ti και να ψήθηκε να πάρει την Titan για αμεληταία διαφορά επιδόσεων με δυόμιση φορές το κόστος.

Τώρα επειδή η nVidia έκανε το κόλπο να αλλάξει το όνομα από Titan σε 3090, ώστε να φαίνεται ως η κορυφαία επιλογή για παιχνίδια, είναι μόνο επιτυχημένο marketing και τίποτε άλλο.

Επιπλέον, ο πυρετός των τιμών, όπως κάποτε ήταν και στις 1080 Ti, κάποια στιγμή θα περάσει. Υπομονή θέλει.

Πάντως από γενιά σε γενιά, η μεγαλύτερη διαφορά ήταν από 980 Ti σε 1080 Ti, σχεδόν 65-70% πάνω.

Η 2080 Ti, κάπου στο 25-30% από 1080 Ti, και η 3080 κάπου 20-25% από 2080 Ti.

Μόνο σε 4K ανάλυση έχει κάποιο νόημα που η 2080 Ti, παίζει στο όριο των 60 FPS σε βαριά παιχνίδια, ενώ οι 3080-3090 το περνάνε άνετα το όριο αυτό.

Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις 4K οθόνη τα χρήματα είναι πάρα πολλά για τις "ναυαρχίδες" της σειράς 30...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, deltaphi είπε

Εξαρτάται τι εννοείς ναυαρχίδα... Στη σειρά 20 υπήρχε η RTX Titan που είχε 2.500 $ MSRP, και τώρα η αντίστοιχη 3090 έχει 1.500 $ MSRP.

Δεν ξέρω κάποιον που να είχε 2080 Ti και να ψήθηκε να πάρει την Titan για αμεληταία διαφορά επιδόσεων με δυόμιση φορές το κόστος.

Τώρα επειδή η nVidia έκανε το κόλπο να αλλάξει το όνομα από Titan σε 3090, ώστε να φαίνεται ως η κορυφαία επιλογή για παιχνίδια, είναι μόνο επιτυχημένο marketing και τίποτε άλλο.

Επιπλέον, ο πυρετός των τιμών, όπως κάποτε ήταν και στις 1080 Ti, κάποια στιγμή θα περάσει. Υπομονή θέλει.

Πάντως από γενιά σε γενιά, η μεγαλύτερη διαφορά ήταν από 980 Ti σε 1080 Ti, σχεδόν 65-70% πάνω.

Η 2080 Ti, κάπου στο 25-30% από 1080 Ti, και η 3080 κάπου 20-25% από 2080 Ti.

Μόνο σε 4K ανάλυση έχει κάποιο νόημα που η 2080 Ti, παίζει στο όριο των 60 FPS σε βαριά παιχνίδια, ενώ οι 3080-3090 το περνάνε άνετα το όριο αυτό.

Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις 4K οθόνη τα χρήματα είναι πάρα πολλά για τις "ναυαρχίδες" της σειράς 30...

Συγνώμη κιόλας, γράφεις οτι μειώθηκε η τιμή της Titan κατά 1000$ αλλά το θεωρείς απλά επιτυχημένο marketing και πούλησε λόγω αλλαγής ονόματος. Δηλαδή τα 1000$ κάτω είναι αμελητέα, το σημαντικό είναι το όνομα. Ντάξει. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Συγνώμη κιόλας, γράφεις οτι μειώθηκε η τιμή της Titan κατά 1000$ αλλά το θεωρείς απλά επιτυχημένο marketing και πούλησε λόγω αλλαγής ονόματος. Δηλαδή τα 1000$ κάτω είναι αμελητέα, το σημαντικό είναι το όνομα. Ντάξει. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

Απλά και στην παρουσίαση ο πέτσινος αναφέρθηκε στην 3080 ως Flagship! Την 3090 την ξεχώρισε για άλλη χρήση.

Επίσης τα 700 $ με τα 1500 $ MSRP, είναι 2,15 φορές κόστος για μικρή διαφορά, όπως ήταν και η Titan για την 2080 Ti.

Τα 24GB vram, για παιχνίδια θέλει πολύ καιρό ακόμα για να τα αξιοποιήσεις, ενώ για επαγγελματική χρήση (Blender, κλπ), εκεί χρειάζεται. Συνεπώς η 3090 είναι επαγγελματική κάρτα που παίζει και παιχνίδια, όπως ήταν η Titan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ναυαρχίδα είναι η 3080 διά στόματος πέτσινου, και σε σχέση με την 2080Ti είναι λίγο πάνω από 30% σε 4Κ. Καλά είναι για generation to generation, όχι great, αλλά καλά. Τον 106 πυρήνα πετσόκοψαν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Η ναυαρχίδα είναι η 3080 διά στόματος πέτσινου, και σε σχέση με την 2080Ti είναι λίγο πάνω από 30% σε 4Κ. Καλά είναι για generation to generation, όχι great, αλλά καλά. Τον 106 πυρήνα πετσόκοψαν..

Σωστά τα λες, πριν λίγο πόσταρα κάτι ανάλογο.

5 λεπτά πριν, deltaphi είπε

Απλά και στην παρουσίαση ο πέτσινος αναφέρθηκε στην 3080 ως Flagship! Την 3090 την ξεχώρισε για άλλη χρήση.

Επίσης τα 700 $ με τα 1500 $ MSRP, είναι 2,15 φορές κόστος για μικρή διαφορά, όπως ήταν και η Titan για την 2080 Ti.

Τα 24GB vram, για παιχνίδια θέλει πολύ καιρό ακόμα για να τα αξιοποιήσεις, ενώ για επαγγελματική χρήση (Blender, κλπ), εκεί χρειάζεται. Συνεπώς η 3090 είναι επαγγελματική κάρτα που παίζει και παιχνίδια, όπως ήταν η Titan.

Αν οι τιμές ήταν όπως στον τιμοκατάλογο της nVidia, θα ήταν καλά, απλά η πτώση τιμών που ανακοίνωσαν λόγω του ανταγωνισμού με την AMD έμεινε στα χαρτιά και στην ουσία πουλιούνται και πιο ακριβά από τις προηγούμενες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, deltaphi είπε

Απλά και στην παρουσίαση ο πέτσινος αναφέρθηκε στην 3080 ως Flagship! Την 3090 την ξεχώρισε για άλλη χρήση.

Επίσης τα 700 $ με τα 1500 $ MSRP, είναι 2,15 φορές κόστος για μικρή διαφορά, όπως ήταν και η Titan για την 2080 Ti.

Τα 24GB vram, για παιχνίδια θέλει πολύ καιρό ακόμα για να τα αξιοποιήσεις, ενώ για επαγγελματική χρήση (Blender, κλπ), εκεί χρειάζεται. Συνεπώς η 3090 είναι επαγγελματική κάρτα που παίζει και παιχνίδια, όπως ήταν η Titan.

Που κολλάνε αυτά που γράφεις με αυτό που έγραψα? Λέω οτι αν και η RTX titan είχε 1500 αντί για 2500 θα πούλαγε όσο και η 3090, και ας λεγόταν Titan. Το όνομα μικρό ρόλο έπαιξε, η διαφορά τιμής είναι τεράστια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Που κολλάνε αυτά που γράφεις με αυτό που έγραψα? Λέω οτι αν και η RTX titan είχε 1500 αντί για 2500 θα πούλαγε όσο και η 3090, και ας λεγόταν Titan. Το όνομα μικρό ρόλο έπαιξε, η διαφορά τιμής είναι τεράστια.

Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε άπειρες και να λέμε αν η Titan είχε 1500 θα πουλούσε.

Είναι αυτονόητο ότι η μικρή διαφορά στην τιμή μπορεί να σε κάνει να πας στο πιο ακριβό, αλλά στην πράξη, όταν στο Πλαίσιο από 2100 πήγε 2600 η Strix OC μέσα σε δύο μήνες, η διαφορά που λέει ο κατασκευαστής τελικά δεν υπάρχει.

Τέλος πάντων, δεν έγινε και τίποτε, συζήτηση κάνουμε δεν θίγουμε κανένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, deltaphi είπε

Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε άπειρες και να λέμε αν η Titan είχε 1500 θα πουλούσε.

Είναι αυτονόητο ότι η μικρή διαφορά στην τιμή μπορεί να σε κάνει να πας στο πιο ακριβό, αλλά στην πράξη, όταν στο Πλαίσιο από 2100 πήγε 2600 η Strix OC μέσα σε δύο μήνες, η διαφορά που λέει ο κατασκευαστής τελικά δεν υπάρχει.

Τέλος πάντων, δεν έγινε και τίποτε, συζήτηση κάνουμε δεν θίγουμε κανένα.

Μα εσύ ανέφερες σαν τιμή τα 1500. Και πλέον δεν συγκρίνεις Founders με founders. Αν υπήρχε και RTX titan strix oc η τιμή αντίστοιχα θα ήταν 4k ας πούμε.

Ε συζήτηση κάνουμε, αλλά όταν μου λές ότι δεν παίζουν ρόλο τα 1000$ διαφορά τιμής αλλά το....όνομα, ξέρω γώ, δεν μου φαίνεται σοβαρή συζήτηση.

Λογικό είναι άλλωστε αυτός που την πήρε να ξέρει καλύτερα αν την πήρε λόγω...ονόματος σε σχέση με κάποιον που δεν την πήρε. Μπορεί τα 24gb να είναι πολλά, αλλά τα 10 της 3080 είναι λίγα. Εγώ που σκοπεύω να κάνω jump μια γενιά ας πούμε θα έτρωγα φόλα με τα 10gb. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...