Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, icenex είπε

Κανεις λαθος φιλος μια χαρα επαιξε...Προσωπικα το θυμαμαι οτι επαιξε στην δικη μου υλοποιηση..msi 2070s trio.

Και το θυμαμαι γιατι ειχα βαλει στα αγαπημενα την καρτα στο σκρουτζ και δεν το ειχα βγαλει και μου πεταξε ειδοποιηση για μεγαλη πτωση τιμης.Προσωπικα την καρτα την πηρα νοεμβριο του 19 στα 560-570 και καποια στιγμη καλοκαιρι του 20 αν θυμαμαι καλα ειχε πεσει η τιμη της κανα 100ρικο  κατω..Αν θυμαμαι καλα την εβρισκες 470 ευρω την συγκεκριμενη υλοποιηση που θεωρητικα ηταν η τοπ απο μεριας msi.

Edit. Καλα θυμομουν τελικα επεσα λιγο εξω κατα ενα μηνα.

2070.jpg

κάτι που είπαμε κιόλας, το να την έβαλε κάποιο σκρουτζομαγαζο με παραλαβή 30 μέρες + πολλά τέτοια υπήρχαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα και καλή εβδομάδα όταν αγοράζουμε μια κάρτα γραφικών που έχει το χαρακτηριστικό oc σημαίνει ότι έχει γίνει εργοστασιακό oc ή ότι έχουμε την δυνατότητα να επέμβουμε για oc ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα όταν αγοράζουμε μια κάρτα γραφικών που έχει το χαρακτηριστικό oc σημαίνει ότι έχει γίνει εργοστασιακό oc ή ότι έχουμε την δυνατότητα να επέμβουμε για oc ???

Σε ολες μπορεις να κανεις overclock

Αυτες που αναγραφουν oc σημαινει οτι εχουν υποστει factory oc, δουλευουν πιο ψηλα απο τα reference ρολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα όταν αγοράζουμε μια κάρτα γραφικών που έχει το χαρακτηριστικό oc σημαίνει ότι έχει γίνει εργοστασιακό oc ή ότι έχουμε την δυνατότητα να επέμβουμε για oc ???

Πατσαβούρι τον έχουν κάνει τον όρο. Σε όλες τις κάρτες μπορείς να κάνεις oc, τις περισσότερες φορές σε αυτές που δεν γράφουν oc έχεις και περισσότερο headroom. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Πατσαβούρι τον έχουν κάνει τον όρο. Σε όλες τις κάρτες μπορείς να κάνεις oc, τις περισσότερες φορές σε αυτές που δεν γράφουν oc έχεις και περισσότερο headroom. 

Στην τελική το ίδιο θα είναι όμως, αφού οι OC ξεκινάνε από πιο ψηλά. Αυτό που παρατήρησα με την δική μου είναι ότι σε τέρμα stock τρέχει στα 1935-1950 ενώ κάτι απλές palit στο YT που έχω δει τρέχουν 1845-1860. Το καλό με τις OC εκδόσεις είναι ότι κατά κανόνα έχουν καλύτερο cooler οπότε μπορείς να πας πιο ψηλά αλλά στην ουσία οι διαφορές είναι ελάχιστες σε perf. H πιο notable διαφορά είναι ο θόρυβος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Πατσαβούρι τον έχουν κάνει τον όρο. Σε όλες τις κάρτες μπορείς να κάνεις oc, τις περισσότερες φορές σε αυτές που δεν γράφουν oc έχεις και περισσότερο headroom. 

 

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στην τελική το ίδιο θα είναι όμως, αφού οι OC ξεκινάνε από πιο ψηλά. Αυτό που παρατήρησα με την δική μου είναι ότι σε τέρμα stock τρέχει στα 1935-1950 ενώ κάτι απλές palit στο YT που έχω δει τρέχουν 1845-1860. Το καλό με τις OC εκδόσεις είναι ότι κατά κανόνα έχουν καλύτερο cooler οπότε μπορείς να πας πιο ψηλά αλλά στην ουσία οι διαφορές είναι ελάχιστες σε perf. H πιο notable διαφορά είναι ο θόρυβος..

Απλά είδα ένα βίντεο για την 3060 που το oc έκανε πραγματικά καλή δουλειά και επειδή έχω την zotac 3060 oc υπέθεσα ότι στην δική μου κάρτα η αντίστοιχη διαδικασία έχει γίνει απ το εργοστάσιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

 

Απλά είδα ένα βίντεο για την 3060 που το oc έκανε πραγματικά καλή δουλειά και επειδή έχω την zotac 3060 oc υπέθεσα ότι στην δική μου κάρτα η αντίστοιχη διαδικασία έχει γίνει απ το εργοστάσιο 

Τι εννοείς πραγματικά καλή δουλειά; 5%; 8%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς πραγματικά καλή δουλειά; 5%; 8%;

Δεν γνωρίζω σε ποσοστό πως μεταφράζεται σε 1080 είχε +10 fps και σε 2κ περίπου +6 στα benchmarks τα νούμερα ήταν αρκετά καλύτερα +500 στα περισσότερα συγκριτικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

κάτι που είπαμε κιόλας, το να την έβαλε κάποιο σκρουτζομαγαζο με παραλαβή 30 μέρες + πολλά τέτοια υπήρχαν. 

Τo συγκεκριμένο είναι μια χαρά κατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Τo συγκεκριμένο είναι μια χαρά κατάστημα. 

ποιο κατάστημα λέμε διότι δεν βλέπω να έγραψε κάτι εκτός και αν έγινε 5 σελίδες πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

ποιο κατάστημα λέμε διότι δεν βλέπω να έγραψε κάτι εκτός και αν έγινε 5 σελίδες πριν

Visionstudio ''σε'' λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

κάτι που είπαμε κιόλας, το να την έβαλε κάποιο σκρουτζομαγαζο με παραλαβή 30 μέρες + πολλά τέτοια υπήρχαν. 

Ελπιζω να ξερεις πως λειτουργει η εξελιξη τιμης στο σκρουτζ και οτι απλα βαζει την μικροτερη τιμη και σε πoιο καταστημα παιζει η μικροτερη τιμη και οχι ολα τα καταστηματα που εχουν την καρτα και ας την εχουν πχ και με 1 ευρω διαφορα την ιδια χρονικη περιοδο.

Τουτεστιν δεν με γελαει η μνημη μου οτι επαιξε κατω απο 500 και σιγουρα υπηρχε ετοιμοπαραδοτη γιατι συνηθως κοιταω και τα μαγαζια που την εχουν ετοιμοπαραδοτη και σιγουρα την ειχε το multicopter που ειχα παρει και εγω την δικη μου απλα αν δεν ητανε στα 468 που τοτε ητανε η χαμηλοτερη τιμη αντε να την ειχε 10-20 ευρω πιο ακριβα... δηλαδη 478-488...

Τεσπα δεν εχω λογο να υποστηριξω κατι τετοιο δεν εχω καποιο κερδος μιας και στην κουβεντα μπηκα επειδη ειδα να γραφονται τετοια σχολια ενω ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι η δικη μου σιγουρα επαιξε κατω απο 500 και σιγουρα ετοιμοπαραδοτη γιατι παντοτε το συγκρινω το συγκεκριμενο κριτηριο, επειδη ειμαι προθυμος να δωσω 10-20 ευρω αν ειναι να την παρω την ιδια μερα και οχι να περιμενω 1 μηνα.

Ps. Και το θεμα ειναι λιγο τραγικο αν με ρωτατε εμενα γιατι οταν λεμε αν κατι επαιξε κατω απο 500 τοτε και το 499 ειναι κατω απο 500 δεν καταλαβαινω τι συμπερασμα θα βγαλετε με αυτο...Ναι οκ επαιξε 40 κατω απο τα 500 δεν ειναι λες και επαιξε 390-410 που ειναι κοντα στα 400.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ε ναι ενώ οι AMD είναι φθηνές ξέρω 'γω..

Σχετικό-άσχετο: FYI, άνοιξα ticket στην MSI επειδή το hotspot μου φτάνει 90 κάτι και μου είπαν "it's very normal"..

Οχι το ασχετο ειναι οι τιμες τις AMD στο thread των ampere.

Στο σχετικο, αν εχεις 65+ core με την μαμα αθλια παστα που βαζει συνηθως η msi το 90 hotspot its very normal, τωρα αν εχεις 50 core και 90 hotspot εχεις και θεμα εφαρμογης της ψυκτρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Οχι το ασχετο ειναι οι τιμες τις AMD στο thread των ampere.

Στο σχετικο, αν εχεις 65+ core με την μαμα αθλια παστα που βαζει συνηθως η msi το 90 hotspot its very normal, τωρα αν εχεις 50 core και 90 hotspot εχεις και θεμα εφαρμογης της ψυκτρας.

70 core. Ναι το σκέφτηκα για την paste αλλά δεν θέλω να χάσω την εγγύηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

κάτι που είπαμε κιόλας, το να την έβαλε κάποιο σκρουτζομαγαζο με παραλαβή 30 μέρες + πολλά τέτοια υπήρχαν. 

Και αυτό αλλά και κάτι ψεύτικες τιμές που σκάνε συχνά με άκυρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...