Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Το τροφοδοτικό έχει μόνο 2 καλώδια 6+2pin.

Αρκούν αυτά ή χρειάζεται υποχρεωτικά Y-splitter 1->2 x 8pin;

 

Πάρε ενα τροφοδοτικό της προκοπής να κάνεις την δουλειά σου

https://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika.html?availability_enum=1&keyphrase=850w&o=power+supply+850w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τρέξω benchmark ή tensorflow, θα βάλω και κόφτη μέσω software στα 300W.

Απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει να μπω στον κόπο να λύσω το σύστημα για το upgrade,μην λύνω, δένω και στο καπάκι πάλι το ίδιο αν δεν παίζει με 2x8pin.

Τα Watt είναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει. Έχω στην άκρη και άλλα τροφοδοτικά, π.χ. 630W thermaltake, single rail 45A (540W) στα 12V. Μπορώ να συνδέσω αυτό παράλληλα μόνο για την GPU αλλά έχει και αυτό μόνο 2 τροφοδοσίες 8pin.

Δυστυχώς δεν γίνεται να συνδεθούν βύσματα από διαφορετικά τροφοδοτικά στο ίδιο domain επειδή η παραμικρή διαφορά στην τάση εξόδου προκαλεί βραχυκύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Το τροφοδοτικό έχει μόνο 2 καλώδια 6+2pin.

Αρκούν αυτά ή χρειάζεται υποχρεωτικά Y-splitter 1->2 x 8pin;

 

Τα καλώδιά σου έχουν μόνο ένα 6+2 pin βύσμα; Αν έχουν δύο όπως τα περισσότερα, βάζεις τα 2 6+2 από ένα καλώδιο και 1 6+2 από το δεύτερο καλώδιο. Δε χρειάζεσαι 3 χωριστά καλώδια, είναι υπερβολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Δεν θα τρέξω benchmark ή tensorflow, θα βάλω και κόφτη μέσω software στα 300W.

Απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει να μπω στον κόπο να λύσω το σύστημα για το upgrade,μην λύνω, δένω και στο καπάκι πάλι το ίδιο αν δεν παίζει με 2x8pin.

Τα Watt είναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει. Έχω στην άκρη και άλλα τροφοδοτικά, π.χ. 630W thermaltake, single rail 45A (540W) στα 12V. Μπορώ να συνδέσω αυτό παράλληλα μόνο για την GPU αλλά έχει και αυτό μόνο 2 τροφοδοσίες 8pin.

Δυστυχώς δεν γίνεται να συνδεθούν βύσματα από διαφορετικά τροφοδοτικά στο ίδιο domain επειδή η παραμικρή διαφορά στην τάση εξόδου προκαλεί βραχυκύκλωμα.

Για να καταλάβω ολοκληρο τροφοδοτικό 850w έχει μόνο 2 καλώδια pcie σε 6+2pin μονό βυσμα?

Ωραία πάρε κ ένα ακόμα να το κουμπώσεις στο τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τροφοδοτικό δεν είναι modular οπότε δεν μπορώ να προσθέσω τίποτα.

Είναι θέμα χρόνου. Θέλω να δουλέψω το βράδυ και το Σαββατοκύριακο.

Όσο καιρό θα κάνει να μου έρθει ένα Y-split cable τόσο καιρό θα κάνει και ένα τροφοδοτικό 1200W, ΑΝ βρω ετοιμοπαράδοτο.

Δεν έχει τύχει κανένας να δοκιμάσει κάρτα γραφικών χωρίς να συνδέσει όλες τις υποδοχές ρεύματος;

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Το τροφοδοτικό δεν είναι modular οπότε δεν μπορώ να προσθέσω τίποτα.

Είναι θέμα χρόνου. Θέλω να δουλέψω το βράδυ και το Σαββατοκύριακο.

Όσο καιρό θα κάνει να μου έρθει ένα Y-split cable τόσο καιρό θα κάνει και ένα τροφοδοτικό 1200W, ΑΝ βρω ετοιμοπαράδοτο.

Δεν έχει τύχει κανένας να δοκιμάσει κάρτα γραφικών χωρίς να συνδέσει όλες τις υποδοχές ρεύματος;

Δεν ειναι θεμα Load. Πολυ απλα η καρτα δεν θα λειτουργησει ποτε αν δεν βαλεις και 3ο 8πινο.

Και για να ειναι 850αρι psu χωρις 4χ 8pin οπως τα νορμαλ 80+, μαλλον μιλαμε για κανενα μαρκας μεκαψες.

https://www.skroutz.gr/s/21703713/Be-Quiet-Straight-Power-11-850W-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταφερα και βρηκα 2x2060 απο alternate οι οποίες θα πάνε στα ορυχεία της Μόρια για σκάψιμο στα 400 ευρώ η μία. Παλεύω για καμιά 3070,3080 ακομα και FE αλλά πρέπει να είσαι πάνω απο το Distill για να σου κάτσει. 

Ποιος άλλος δουλεύει με distill και ποια eshop παρακολουθείτε? (ευρώπη)

Επεξ/σία από MinerGuy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περιοχή μου υπάρχει μόνο Thermaltake διαθέσιμο στα 850W και Zalman 750W αλλά δυστυχώς το zalman έχει μόνο 2 θύρες. Αξίζει το Thermaltake; Παλιά τουλάχιστον είχαν καλό όνομα;

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arispan είπε

Οχι δεν λειτουργεί και χτρειάζεσαι και ένα αντίστοιχο τροφοδοτικό πάνω απο 1200 w 

Eγώ τράβηξα καλώδιο κατευθείαν από κολώνα της ΔΕΗ να είμαι σίγουρος

2 ώρες πριν, StavrosD είπε

Αυτή την στιγμή υπάρχει πρόβλημα με την διαθεσιμότητα σε μεγάλα τροφοδοτικά.

Ως προσωρινή λύση,με τροφοδοτικό 850W, έστω και με power limit, θα λειτουργεί με 2 καλώδια 8pin; Υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά; Συγκεκριμένα αναφέρομαι στην MSI 3090 Supreme X 24GB.

Το αν θα λειτουργεί με 2 καλώδια 8pin εξάρταται από το μοντέλο. Κάποια έχουν 2 8pin, κάποια 3. Η supreme που έβαλες θέλει 3. 

Το 850w τροφοδοτικό άψογο είναι, δεν χρειάζεσαι παραπάνω. Απλά να είναι καλό, και εγώ με 850αρι είμαι

38 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Στην περιοχή μου υπάρχει μόνο Thermaltake διαθέσιμο στα 850W και Zalman 750W αλλά δυστυχώς το zalman έχει μόνο 2 θύρες. Αξίζει το Thermaltake; Παλιά τουλάχιστον είχαν καλό όνομα;

Αν δεν μας πείς συγκεικριμένο μοντέλο δεν γίνεται δουλειά. Επίσης τι CPU έχεις και τι ακριβώς θες να τρέξεις? Άλλο να έχεις CPU που τραβάει 80watt και άλλο που τραβάει 300 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σύστημα είναι X299, i7740X (ίσως αργότερα να τον αναβαθμίσω) και 2080Ti. Αυτή την στιγμή τρέχει στο 100% το CUDA, έχω ρίξει το power στο 70% και η συνολική κατανάλωση που βλέπω σε ένα πριζάκι είναι γύρω στα 310W.

Το 850W είναι bitmore, το έχω κανά 2 χρόνια. Το 1200W που έχει πρόβλημα είναι Silverstone, έχει αντέξει αρκετά χρόνια και ελπίζω μετά το service να αντέξει και άλλα τόσα. Το 630W είναι thermaltake berlin.

Στην τοπικά αγορά διαθέσιμα είναι ότι έχει το eshop και σε μαγαζί της γειτονιάς το Zalman ZM750GV-II το οποίο δυστυχώς έχει μόνο 2 8pin.

Ψάχνω της corsair το 1200W, περιμένω τηλέφωνο για διαθεσιμότητα. Για να δούμε...

 

update

Μόλις είδα ότι το Zalman 750W έχει 2 καλώδια με 2 8pin έκαστο. Να κάνω την κίνηση;

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...