Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Herald είπε

Nαι αλλά ο αγαπητός και αξιόπιστος atenra μίλησε για την 2060, ότι και αυτή έχει bottleneck. Πράγμα που δεν ισχύει. Και η 3060ti κομπλέ φαίνεται πάντως ίδια fps βγάζει και σε 5900x,, ποιά 2060 λέμε τώρα. 

Ο yiannis1991 έγραψε για την 2060, εγώ για 3060Ti είπα ότι μπορεί να έχει μπουκάλα με μικρά CPU ακόμα και με RT+DLSS.

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/watch-dogs-legion-2020-test-gpu-cpu

Watch-Dogs-Legion-1080p-RT-DLSS-1600-X.p

Watch-Dogs-Legion-1080p-RT-DLSS-5600-X.p

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ναι λόγο CPU overhead, αν βάλεις τον 2600 με την 5700/ΧΤ θα βγάζει παραπάνω άρα δεν φταίει το CPU αλλά η 2060.

Aυτό ποιός το γράψε ρε φίλε, ο γείτονας? Έλεος, ασχολούμε κιόλας.

15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ο yiannis1991 έγραψε για την 2060, εγώ για 3060Ti είπα ότι μπορεί να έχει μπουκάλα με μικρά CPU ακόμα και με RT+DLSS.

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/watch-dogs-legion-2020-test-gpu-cpu

Watch-Dogs-Legion-1080p-RT-DLSS-1600-X.p

Watch-Dogs-Legion-1080p-RT-DLSS-5600-X.p

 

Aυτό που δείχνεις είναι CPU μπουκάλι. Το "driver overhead" της nvidia που το βλέπεις από το διάγραμμα? Και τι εννοείς όταν λές "ακόμα και με RT + DLSS"? To RT και DLSS είναι ότι χειρότεορ για την CPU, γιατί το RT ανεβάζει τις απαιτήσεις σε CPU ενώ το DLSS αυξάνει το framerate. 

Bάλε και το διάγραμμα με τον 2600x να δούμε το μπουκάλι που ρίχνει στην 3060ti ντέ. Να περιμένω? 😛 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτό ποιός το γράψε ρε φίλε, ο γείτονας? Έλεος, ασχολούμε κιόλας.

Να μάθεις να διαβάζεις όλα τα προηγούμενα post, αυτό που έβαλες ήταν απάντηση στο παρακάτω

8 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Το να έχεις έναν Ryzen 1600Χ/2600Χ και να πάρεις μια 3060Ti για να παίζεις στα 1080p δεν νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να προσπαθήσεις για να έχεις θέμα με CPU overhead ακόμα και σε περιπτώσεις RT+DLSS

 

8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Είναι. Ο 2600 (ειδικά σε XMP που τον τρέχει το 99% του κόσμου) ρίχνει μπουκάλι σε κάποια games ακόμη και στην 2060 μου. Zen/Ζen+ δεν είναι για τέτοιες GPU..

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Να μάθεις να διαβάζεις όλα τα προηγούμενα post, αυτό που έβαλες ήταν απάντηση στο παρακάτω

 

 

Ξέρω να διαβάζω, λέει ότι ο 2600 ρίχνει μπουκάλι στην 2060 και του λές δεν φταίει ο επεξεργαστής αλλά το driver overhead της κάρτας. Όχι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ξέρω να διαβάζω, λέει ότι ο 2600 ρίχνει μπουκάλι στην 2060 και του λές δεν φταίει ο επεξεργαστής αλλά το driver overhead της κάρτας. Όχι? 

Ναι ρε φίλε, όταν λέει ότι ο 2600 ρίχνει μπουκάλι στην 2060 του λέω ότι αυτό οφείλετε στο CPU overhead που έχει η 2060, αλλιώς θα έριχνε μπουκάλι και στην 5700ΧΤ και θα είχαν τα ίδια fps.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Ναι ρε φίλε, όταν λέει ότι ο 2600 ρίχνει μπουκάλι στην 2060 του λέω ότι αυτό οφείλετε στο CPU overhead που έχει η 2060, αλλιώς θα έριχνε μπουκάλι και στην 5700ΧΤ και θα είχαν τα ίδια fps.

Ε άρα τι μου λές να μάθω να διαβάζω? Αφού αυτό ακριβώς που έγραψα είπες!

Από τα διαγράμματα θες να μας το δείξεις αυτό? Γιατί εγώ όσα είδα (ανέβασα και το forza 4) δεν φαίνεται να ισχύει, εκτός αν υπάρχει θέμα overhead και στον 5900x που είναι αδύναμο CPU.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε άρα τι μου λές να μάθω να διαβάζω? Αφού αυτό ακριβώς που έγραψα είπες!

Από τα διαγράμματα θες να μας το δείξεις αυτό? Γιατί εγώ όσα είδα (ανέβασα και το forza 4) δεν φαίνεται να ισχύει, εκτός αν υπάρχει θέμα overhead και στον 5900x που είναι αδύναμο CPU.  

Εσύ είπες ότι εγώ μίλησα για μπουκάλι στην 2060, πράγμα που δεν έκανα. Απλά απάντησα στον Yiannis1991 ότι αν ρίχνει μπουκάλι στην 2060 τότε είναι λόγο της κάρτας και του overhead και όχι λόγο του CPU.

Ορίστε CPU Overhead στην 3060ti και χωρίς RT+DLSS με τον 1600X

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/cyberpunk-2077-2020-test-gpu-cpu

CP77-Ultra-1600x.png

CP77-Ultra-5600x.png

 

Αναφορά σε κείμενο

Από τα διαγράμματα θες να μας το δείξεις αυτό? Γιατί εγώ όσα είδα (ανέβασα και το forza 4) δεν φαίνεται να ισχύει, εκτός αν υπάρχει θέμα overhead και στον 5900x που είναι αδύναμο CPU.  

Ας ανεβάσει ο yiannis1991 που είπε για το μπουκάλι στην 2060

 

Και να προσθέσω ότι και στο FH4 έχει overhead h 3060Τι  και γενικά όλες οι Ampere και φαίνεται από το γεγονός ότι με τον Ryzen 1400 η 5700ΧΤ βγάζει το μάξιμουμ των fps ενώ όλες οι Ampere μπουκαλιάζουν τρελά και πρέπει να ανεβάσεις επεξεργαστική ισχύ για να φτάσουν να βγάλουν το μάξιμουμ που μπορούν να δώσουν.

https://gamegpu.com/racing-simulators-/-гонки/forza-horizon-4-test-gpu-cpu

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο forza horizon που έβαλες τώρα στο τέλος τα είδες τα γραφήματα? Αν θες να μου αναλύσεις πώς ακριβώς 2080s / 2080ti / 3070 έχουν ακριβώς τα ίδια FPS είμαι όλος αυτιά. 

Driver overhead των ampere δεν είναι, αλλιώς δεν θα ήταν εκεί πάνω η 3080 και η 3090. Μεγαλύτερο driver overhead των turing δεν είναι, γιατί η 2080ti βγάζει τα ίδια fps με την 3070. Μπουκάλι του CPU δεν είναι, γιατί υπάρχουν 3 κάρτες από πάνω που βγάζουν 40-50 fps παραπάνω. 

2 εξηγήσεις βλέπω εγώ, το site είναι για τα καλαμπόκια, ή κάποιος μαγικός driver finewine που δίνει boost μόνο σε 2080s / 2080 και όχι σε 2080ti.

Σακούω.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδατε πόσο κακιά είναι η nvidia που έβγαλε κάρτα στο 1.5,K και δεν τραβάει με cpu που βρίσκονται πιο κοντά στην κυκλοφορία του fx8350 απ' ότι στο σήμερα ; Είδατε ; (πείτε ναι ναι για να γλιτώσουμε) Είδατε πόσο καλή είναι η amd που σε κάρτα του χιλιάρικου δεν έβαλε dlss και έκανε πως έβαλε rt και παίζει πολύ καλά άριστα τέλεια σε sempron duron phenom κλπ. (πείτε πάλι ναι ναι να γλυτωσουμε). 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ναι ρε φίλε, όταν λέει ότι ο 2600 ρίχνει μπουκάλι στην 2060 του λέω ότι αυτό οφείλετε στο CPU overhead που έχει η 2060, αλλιώς θα έριχνε μπουκάλι και στην 5700ΧΤ και θα είχαν τα ίδια fps.

Μην το κουράζουμε άλλο, αυτό ακριβώς, τίποτ' άλλο.

Συμβουλή: βρες καινούργια ιστορία asap, αυτή εδώ δεν τραβάει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Στο forza horizon που έβαλες τώρα στο τέλος τα είδες τα γραφήματα? Αν θες να μου αναλύσεις πώς ακριβώς 2080s / 2080ti / 3070 έχουν ακριβώς τα ίδια FPS είμαι όλος αυτιά. 

Driver overhead των ampere δεν είναι, αλλιώς δεν θα ήταν εκεί πάνω η 3080 και η 3090. Μεγαλύτερο driver overhead των turing δεν είναι, γιατί η 2080ti βγάζει τα ίδια fps με την 3070. Μπουκάλι του CPU δεν είναι, γιατί υπάρχουν 3 κάρτες από πάνω που βγάζουν 40-50 fps παραπάνω. 

2 εξηγήσεις βλέπω εγώ, το site είναι για τα καλαμπόκια, ή κάποιος μαγικός driver finewine που δίνει boost μόνο σε 2080s / 2080 και όχι σε 2080ti.

Σακούω.

Δεν ξέρω τι είδες αλλά εγώ έγραψα ότι η 3060Ti με τον Ryzen 1400 έχει μπουκάλι λόγο CPU Overhead πολύ άπλα γιατί η 5700ΧΤ με τον ίδιο επεξεργαστή βγάζει παραπάνω fps.  Αν δεν είχε CPU Overhead η Ampere, τότε η 3060Ti θα έβγαζε το λιγότερο τα ίδια με την 5700ΧΤ με τον Ryzen 1400. Αυτό είναι ξεκάθαρο και πιστεύω ότι το καταλαβαίνουν όλοι.

Επίσης αν πάμε στις μεγάλες GPU θα δεις ότι η 6900ΧΤ τρώει μπουκάλι μέχρι και τον Ryzen 2600Χ ενώ με τον Ryzen 3600X βγάζει το μέγιστο (152min-179max).  Από την άλλη μεριά η 3090 τρώει μπουκάλι απο CPU Overhead και με τον 3600Χ και πρέπει να πας στον Ryzen 5600Χ για να πάρεις το μέγιστο της κάρτας το οποίο είναι περίπου το ίδιο με την 6900ΧΤ σε αυτόν τον τίτλο. 

Το ίδιο γίνεται και με τα Intel CPU πχ η 6900ΧΤ βγάζει το μέγιστο ακόμα και με τον 7700Κ ενώ η 3090 έχει CPU Overhead και με τον 8700Κ , με τον 9700Κ , ακόμα και με τον 9900Κ και πρέπει να πας στον 10900Κ για να φτάσεις να πάρεις το maximum fps.

https://gamegpu.com/racing-simulators-/-гонки/forza-horizon-4-test-gpu-cpu

FH4-Max-Ryzen-1400.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

FH4, πιο AMD optimized πεθαίνει..Next

 Μην αγχώνεσαι,  το ίδιο συμβαίνει και σε NVIDIA Optimized σαν το CP77.  Η 3060Τι έχει CPU Overhead με τον Ryzen 1400

CP77-Ultra-1400.png

 

Και στο Watch Dogs Legion 

Watch-Dogs-Legion-1080p-Ultra-Ryzen-1400

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε 1440p σε DX12/VULKAN λογικά δεν συμβαίνει να φανταστώ ε;

Όσο ανεβάζεις ανάλυση γίνεται πιο GPU Limited οπότε δεν φαίνεται τόσο το CPU Overhead.

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε 1440p σε DX12/VULKAN λογικά δεν συμβαίνει να φανταστώ ε;

Τώρα έβλεπα το Watch Dogs Legion,  η 3090 τρώει CPU Overhead ακόμα και στα 4Κ (DX12-Raster).

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/watch-dogs-legion-2020-test-gpu-cpu

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...