Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όσο ανεβάζεις ανάλυση γίνεται πιο GPU Limited οπότε δεν φαίνεται τόσο το CPU Overhead.

Αυτό πιστεύω και εγώ. Γιατί θα πάω σε 1440p και πάλι σε NVIDIA (όταν και αν ηρεμήσει η κατάσταση φυσικά) λόγω και του encoder που τον χρειάζομαι πέρα απ' το gaming, οπότε αν δεν χρειαστεί να αλλάξω cpu καλό θα είναι, αφού δεν χρειάζομαι σε κάτι άλλο που κάνω περισσότερη επεξεργαστική ισχύ. Βέβαια τώρα που έγινε θέμα μπορεί να το λύσουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι όλα τα CPU bottleneck το ίδιο. Πχ υπάρχει CPU bottleneck λόγω αυξημένου latency που επηρεάζει τα υψηλά fps σε κάποιους συνδυασμούς CPU/GPU. Το overhead των nvidia drivers αφορά τις περιπτώσεις που η CPU τερματίζει σε πραγματική χρήση (100% cpu load), οπότε το 15-20% που "τρώνε" οι nvidia drivers οδηγεί σε πτώση της απόδοσης συγκρινόμενη με αντίστοιχη κάρτα Radeon που δεν έχει αυτό το overhead.

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βέβαια τώρα που έγινε θέμα μπορεί να το λύσουν..

Δεν υπάρχει κάτι να λύσουν, οι nvidia δεν έχουν hardware scheduler εδώ και κάποιες γενιές και επαφίονται στη CPU να το κάνει. Αν έχεις workload που τερματίζει 100% τη CPU, χρειάζεσαι ένα 15-20% δυνατότερη CPU για να ισοσκελίσεις την ανάγκη των nvidia drivers. Πχ πας από 6 core σε 8 core (+33%) και είσαι ΟΚ.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Μην αγχώνεσαι,  το ίδιο συμβαίνει και σε NVIDIA Optimized σαν το CP77.  Η 3060Τι έχει CPU Overhead με τον Ryzen 1400

CP77-Ultra-1400.png

 

Και στο Watch Dogs Legion 

Watch-Dogs-Legion-1080p-Ultra-Ryzen-1400

Όσο ανεβάζεις ανάλυση γίνεται πιο GPU Limited οπότε δεν φαίνεται τόσο το CPU Overhead.

Το μόνο που δείχνει το γράφημα του cyberbug είναι ότι όταν τρως hard CPU BN (περιπτώσεις ampere/RDNA2 με 1st gen zen και λοιπά παλαιολιθικά 4πύρηνα σαπάκια σε 1080p) ότι ο driver της amd συμπεριφέρεται ελάχιστα διαφορετικά από αυτόν της nvidia και δίνει 5-6 fps παραπάνω αντί να κάνει flatline όπως και το ίδιο το game (no pun intended😁). Γιατί σε 1080p είναι αστείο να μιλάμε για διαφορές 7 fps μεταξύ 5700xt και 6900xt και να λέμε "δε τρώει BN όπως με τις nvidia". Ok δε τρώει πάμε παρακάτω.😁

Το FH4 για μένα είναι πιο ενδιαφέρον παράδειγμα. Σαν game δεν είναι ιδιαίτερα cpu intensive και από ότι ξέρω σκελάρει καλά με αρκετούς πυρήνες - άρα κάπως σώζονται οι 1st gen zen. Εκεί για κάποιο λόγο υπάρχει όντως πρόβλημα με την game engine ή τον driver της nvidia. Αλλά είναι κάργα amd optimized τίτλος όπως αναφέρθηκε και δε το συναντάς εύκολα αλλού.

To watchdogs legion προφανώς τρώει hard cpu bn με τον 1600x και RT+DLSS, αλλά δεν έχουμε γράφημα να συγκρίνουμε τις RDNA2 γιατί με το που ενεργοποιήσεις το RT τρώνε οι ίδιες BN από την ύπαρξη τους.😁

TLDR, υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δεν ξέρουμε αν είναι θέμα driver overhead ή του ίδιου του game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω τι είδες αλλά εγώ

Άσε τα αλλά και τα δεν ξέρω. Με το που πατήσεις στο link, το πρώτο γράφημα είναι με 5900x. Βλέπουμε 2080s / 2080ti / 3070 να βγάζουν τα ίδια ακριβώς fps. Driver - νεραιδόσκονη που δουλεύει μόνο σε 2080s και αγνοεί την ti?

1 ώρα πριν, ilos είπε

TLDR, υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δεν ξέρουμε αν είναι θέμα driver overhead ή του ίδιου του game.

To δικό μου TLDR είναι ΄πως αν έχεις 360p monitor και παίζεις με ultra low settings και έχεις μνήμες από προσφορά 1+1 του lidl μη πάρεις 3090. Πάρε 6900xt :P 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

To watchdogs legion προφανώς τρώει hard cpu bn με τον 1600x και RT+DLSS, αλλά δεν έχουμε γράφημα να συγκρίνουμε τις RDNA2 γιατί με το που ενεργοποιήσεις το RT τρώνε οι ίδιες BN από την ύπαρξη τους.😁

Συγκεκριμένα στο WD Legion οι RDNA2 τα πάνε σχετικά καλά με RT.

 

1 ώρα πριν, ilos είπε

TLDR, υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δεν ξέρουμε αν είναι θέμα driver overhead ή του ίδιου του game.

Πως δεν ξέρεις τι είναι; Όταν βλέπεις Βέγγο πάνω από 3070/3080/3090 ξέρεις πολύ καλά τι είναι. Και είναι πολλά τα παιχνίδια που σου επιβεβαιώνουν αυτή την υποψία.

Τώρα ... είναι πιθανό να έχει κάποιος μάπα CPU+RAM με 3080 σε 1080p monitor; Μάλλον απίθανο.

Το σενάριο όμως μάπα CPU+RAM με την καλοπουλημένη 3060Ti σε 1080p ... δεν είναι και τόσο απίθανο. Εκεί ίσως υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Herald είπε

Άσε τα αλλά και τα δεν ξέρω. Με το που πατήσεις στο link, το πρώτο γράφημα είναι με 5900x. Βλέπουμε 2080s / 2080ti / 3070 να βγάζουν τα ίδια ακριβώς fps. Driver - νεραιδόσκονη που δουλεύει μόνο σε 2080s και αγνοεί την ti?

To δικό μου TLDR είναι ΄πως αν έχεις 360p monitor και παίζεις με ultra low settings και έχεις μνήμες από προσφορά 1+1 του lidl μη πάρεις 3090. Πάρε 6900xt :P 

Καλά 360p καθαρό rast  και 10πλάσιο STP να έχεις από ότι δίνουν σήμερα amd/intel, τo θέμα είναι άντε να βρεις 1000hz 360p panel.😁

Anyways εγώ είμαι αιρετικός προσωπικά και πάντα προτιμούσα τα cpu bn από τα gpu bn. Αλλά ούτε high refresh monitor έχω, ούτε διχίλιαρα θα δώσω ποτέ για κάρτες, ούτε τις αλλάζω κάθε 1-2 χρόνια. Και με την 1080 τα ίδια λέγαμε όταν είχαν πρωτοκυκλοφορήσει οι 1st gen ryzen σε σχέση με τον 7700k και το 10-20% πίσω σε 1080p. Μετά από 4 χρόνια δεν υπάρχει σήμερα κάποιο από τα AAA που να μην τρως gpu bn σε 1080p high ότι cpu και να έχεις ακόμα και τον 2600k ξέρω εγώ. 1440p έχω ξεχάσει τι σημαίνει high settings.😁

37 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Συγκεκριμένα στο WD Legion οι RDNA2 τα πάνε σχετικά καλά με RT.

 

Τι έχει μόνο reflections? Ε τότε η κατάσταση θα είναι όπως στο shadow of the tomb raider. Δε την λες και ideal πάντως. ακόμα και χωρίς RT πάντως φαίνεται αυτό που θες να πεις με το driver overhead/ hardware gpu scheduler των amd. Και είναι και καλό παράδειγμα γιατί δεν είναι amd title.

Capture.jpg

Αυτό είναι το πιο σαπάκι cpu της λίστας. Όταν έχεις hard cpu bn ο driver της amd δίνει λίγο παραπάνω. Αλλά είναι κλασική περίπτωση βλέπω το δέντρο και χάνω το δάσος. Το πρόβλημα είναι εξαρχής γιατί παντρεύεις αυτές τις gpu με αυτό το cpu.

37 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πως δεν ξέρεις τι είναι; Όταν βλέπεις Βέγγο πάνω από 3070/3080/3090 ξέρεις πολύ καλά τι είναι. Και είναι πολλά τα παιχνίδια που σου επιβεβαιώνουν αυτή την υποψία.

Τώρα ... είναι πιθανό να έχει κάποιος μάπα CPU+RAM με 3080 σε 1080p monitor; Μάλλον απίθανο.

Το σενάριο όμως μάπα CPU+RAM με την καλοπουλημένη 3060Ti σε 1080p ... δεν είναι και τόσο απίθανο. Εκεί ίσως υπάρχει πρόβλημα.

Ok ας αποδεχτούμε ότι ισχύει όπως και στο HWU video και είναι πολλές οι περιπτώσεις. To target group για RDNA2 λοιπόν είναι όσοι έχουν 1st/2nd gen ryzen ή 4πύρηνα σαπάκια και 1080p monitor.😁 Δε λέω ότι είναι λίγοι, αλλά δε νομίζω αυτοί να κοιτάνε και για 3080.

Και ΒΝ τρως και πάλι με αυτά τα cpu και με τις 6800xt/6900xt σε 1080p, δεν είναι όλα τα games FH4.

Ας μου δώσει η amd, εναλλακτικό του nvenc, dlss και παρόμοιο RT και το συζητάμε και μόνο επειδή δε πολυχρησιμοποιώ cuda. 20 ευρώ λιγότερο msrp η 6700xt σε σχέση με 3070 είναι για γέλια. Δε θέλω άλλο vram, χόρτασα.😁

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Herald είπε

Α ναι, εγώ του είπα καλύτερα να πάρει 3070. Το έλα να δείς έγινε. 2 βδομάδες μετά τα ίδια άτομα που με κράζανε γράψανε ότι για τις δυνατές κάρτες θες 5th gen ryzen και οι 3rd gen είναι σκουπίδια και δεν κάνουν. Τα ίδια ατόμα σε λέω :P 

Για την ακριβεια το θεμα ξεκινησε τοτε καπως ετσι

-''για να μην εχεις καθολου μπουκαλι,παρε zen3/intel ''.

Αργοτερα προχωρησε σε

-''εαν το gpu usage δεν ειναι 99% αλλα 96-97% πχ παιζει μπουκαλι'',και τελικα κατεληξε σε

-''και zen3/intel 10 να αγορασεις παλι μπουκαλι θα εχεις,απλα λιγοτερο''.

Οι κλασσικες χαζομαρες που γραφονται εδω και χρονια.

Κατι σαν το Tomb Raider που εχει γινει το νεο Firestrike στο forum,απο το πρωτο reboot του 2012-2013 μεχρι και το τελευταιο.Σαν αυτους στα smartphones που ασχολουνται μονο με τα score σε Antutu ενα πραγμα.

Α ναι ξερω τι φταιει και γραφονται αυτα.

Φταιει που δεν υπαρχουν καρτες στην αγορα (σε φυσιολογικες τιμες) ή που δεν υπαρχουν πολλα νεα μεγαλα παιχνιδια,λες και παλιοτερα που υπηρχαν αυτα, δεν πηγαινε παλι η κουβεντα σε μπουκαλια και 720p.

Τωρα που εκλεισε η ψαλιδα μεταξυ των 2 εταιρειων και εχουμε ξεφυγει σε αναλυσεις και hz,καποιοι για να βρουν διαφορες(ειπαμε νοοτροπια cinnebench),ξεθαβουν 720p αναλυσεις για να βγουν διαφορες να συνεχιστουν οι κοντρες. 

Και ολο αυτο μονο τις ιδιες τις εταιρειες βοηθαει,αφου τους κανει τσαμπα διαφημιση για τα προιοντα τους,και παει ο κοσμος και χρυσοπληρωνει επεξεργαστες,μητρικες ή και ram(βλεπε bdie) επειδη ακουει τον Σακη και τον Μακη που του λενε οτι θα δει τεραστιες διαφορες,που φυσικα δεν βλεπει ποτε.

Σαν και τα των καρτων ενα πραγμα που το RT και Dlss βαφτιζονται αχρηστα(σε τεχνολογικο forum κιολας) επειδη δεν υποστηριζονται ακομα πληρως ή και καθολου απο την Amd. Και πιο πολυ μας απασχολει η παραπανω Vram λες και ολοι παιζουν σε 4κ(που αν επαιζαν δεν θα ασχολιοντουσαν μετα με cpu benchmarks και 720p...).

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για την ακριβεια το θεμα ξεκινησε τοτε καπως ετσι

-''για να μην εχεις καθολου μπουκαλι,παρε zen3/intel ''.

Αργοτερα προχωρησε σε

-''εαν το gpu usage δεν ειναι 99% αλλα 96-97% πχ παιζει μπουκαλι'',και τελικα κατεληξε σε

-''και zen3/intel 10 να αγορασεις παλι μπουκαλι θα εχεις,απλα λιγοτερο''.

Οι κλασσικες χαζομαρες που γραφονται εδω και χρονια.

Κατι σαν το Tomb Raider που εχει γινει το νεο Firestrike στο forum,απο το πρωτο reboot του 2012-2013 μεχρι και το τελευταιο.Σαν αυτους στα smartphones που ασχολουνται μονο με τα score σε Antutu ενα πραγμα.

Α ναι ξερω τι φταιει και γραφονται αυτα.

Φταιει που δεν υπαρχουν καρτες στην αγορα (σε φυσιολογικες τιμες) ή που δεν υπαρχουν πολλα νεα μεγαλα παιχνιδια,λες και παλιοτερα που υπηρχαν αυτα, δεν πηγαινε παλι η κουβεντα σε μπουκαλια και 720p.

Τωρα που εκλεισε η ψαλιδα μεταξυ των 2 εταιρειων και εχουμε ξεφυγει σε αναλυσεις και hz,καποιοι για να βρουν διαφορες(ειπαμε νοοτροπια cinnebench),ξεθαβουν 720p αναλυσεις για να βγουν διαφορες να συνεχιστουν οι κοντρες. 

Και ολο αυτο μονο τις ιδιες τις εταιρειες βοηθαει,αφου τους κανει τσαμπα διαφημιση για τα προιοντα τους,και παει ο κοσμος και χρυσοπληρωνει επεξεργαστες,μητρικες ή και ram(βλεπε bdie) επειδη ακουει τον Σακη και τον Μακη που του λενε οτι θα δει τεραστιες διαφορες,που φυσικα δεν βλεπει ποτε.

Σαν και τα των καρτων ενα πραγμα που το RT και Dlss βαφτιζονται αχρηστα(σε τεχνολογικο forum κιολας) επειδη δεν υποστηριζονται ακομα πληρως ή και καθολου απο την Amd. Και πιο πολυ μας απασχολει η παραπανω Vram λες και ολοι παιζουν σε 4κ(που αν επαιζαν δεν θα ασχολιοντουσαν μετα με cpu benchmarks και 720p...).

 

Για αυτό και εγώ όποτε μιλάω για cpu bn κάνω και τον διαχωρισμό σε hard cpu bn. Ακόμα και κάθε παιχνίδι να πάρεις ξεχωριστά (ειδικά στα open world) υπάρχουν περιοχές σημεία που άλλοτε θα είσαι cpu και άλλοτε gpu bottlenecked ανάλογα το hardware και τα settings σου. Ο καθένας ελπίζω να έχει την κριτική ικανότητα και να αποφασίζει τι χρειάζεται πραγματικά από το να πληρώνει σομπρέρα αυτήν την περίοδο.

Όσο αφορά τα cpu, αυτή τη περίοδο οι τιμές που παίζουν skroutz οι amd (ακόμα και οι zen2 ffs) είναι για γέλια. Πάντα προτείνω 10400f  σε όποιον θέλει απλά ένα μηχάνημα για γενική χρήση/light gaming. Και ο 5600x της νέας intel που είναι το "go to gaming cpu" από τα media της πλάκας ιστορία είναι με αυτή τη διαφορά τιμής από τον 10600kf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικο δεν ειναι?

Υποτιθεται οτι το ολο θεμα του cpu bottleneck οταν τονιζεται πολυ σε ενα τεχνολογικο forum,θα πρεπει να αφορα ακραια σεναρια τυπου

Στο συμφορουμιτη για παραδειγμα με τον 3600x και την 3080,οι αλλοι του εδωσαν την εντυπωση οτι η 3080 του σε 1440p που παιζει,θα αποδιδει σαν 2060 ξερω γω(οτι δηλαδη την κοβει τρελα ο επεξεργαστης)και για αυτο να αλλαξει σε zen3 να βρει το φως το αληθινο,επειδη οπως ειναι λογικο εχουν κυκλοφορησει καλυτεροι επεξεργαστες απο αυτον.

Δηλαδη και 8700k/9900k να εχεις,παλι μπορει να πεταχτει καποιος να σου πει''παρε 5900x/11900k που αποδιδει καλυτερα και υποστηριζει και pcie 4 και s.a.m/bar). Τρεχα γυρευε .

Ιδια καταστροφολογια υπηρχε και πριν ανακοινωθουν/κυκλοφορησουν οι rtx 3000 ή και οι amd rx τελευταιες καρτες,τοτε που δεν υπηρχε το θεμα του mining/ζητησης/τιμων.

Παρε κοσμε κονσολες που αποδιδουν οπως 2080super,θα κανουν παπαδες μπλα μπλα μπλα,δεν βγαζουν προβληματα οπως στα PC, η 3080 θα κοστιζει οσο η 2080ti day one κλπ

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο πολύ το ψάχνουν κάποιοι τόσο θα βρίσκουν αδυναμίες και περιπτώσεις μποτιλιαρίσματος. Ευχαριστηθείτε τα μηχανήματα σας, αξιοποιήστε τα και μην ψάχνετε αφορμή για αλλαγές και αναβαθμίσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Για την ακριβεια το θεμα ξεκινησε τοτε καπως ετσι

-''για να μην εχεις καθολου μπουκαλι,παρε zen3/intel ''.

Αργοτερα προχωρησε σε

-''εαν το gpu usage δεν ειναι 99% αλλα 96-97% πχ παιζει μπουκαλι'',και τελικα κατεληξε σε

-''και zen3/intel 10 να αγορασεις παλι μπουκαλι θα εχεις,απλα λιγοτερο''.

Έχεις άδικο και το ξέρεις.

Το "αν δεν είναι 99 αλλά 96-97" δεν γράφτηκε σαν πρόβλημα, αλλά σαν θεωρία του τι είνια το bottleneck. Προφανώς αν η κάρτα είναι στο 96-97 δεν σε νοιάζει. Στην ίδια σελίδα το παλικάρι ανέβασε video με το GPU usage να πέφτει 60-70 και 80%. Αυτό είναι σοβαρό μπουκάλι όταν πληρώνεις για 3080 και παίρνεις επιδόσεις 1080ti. 

Eμένα η άποψη μου είναι οτι οι κάρτες όπως 3080 και πάνω παραείναι δυνατές για να παίζεις σε 1440p / 1080p χωρίς το ανάλογο hardware (top CPU και ram). 

Mπουκάλι πάντα θα υπάρχει σε κάποιο παιχνίδι ότι CPU και να πάρεις. Και zen 8950x να βάλεις 3 γενιές από τώρα πάλι θα ρίχνει μπουκάλι πχ. στο cs go. Εκεί όμως μιλάμε για ακραία σενάρια σε CPU bound games. Το θέμα είναι να μην τρώς μπουκάλι σε παιχνίδια που υποτιθέται είναι gpu bound. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν εχει καλυφθει πιο πριν, αλλα οσον αφορα στο Resizable BAR, εχει βγει bios στη Gigabyte με υποστηριξη για z390/9th Gen (τουλα χιστον για την AORUS PRO που εχω).

Screenshot_2021-03-20 Z390 AORUS PRO (rev 1 0) Support Motherboard - GIGABYTE Global.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr. Cat είπε

Δε ξερω αν εχει καλυφθει πιο πριν, αλλα οσον αφορα στο Resizable BAR, εχει βγει bios στη Gigabyte με υποστηριξη για z390/9th Gen (τουλα χιστον για την AORUS PRO που εχω).

Screenshot_2021-03-20 Z390 AORUS PRO (rev 1 0) Support Motherboard - GIGABYTE Global.png

Οι περισσοτερες μητρικες, αν οχι ολες, ειναι ετοιμες (τουλαχιστον για οσα chipsets υποστηριζονται απο rebar)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr. Cat είπε

Δε ξερω αν εχει καλυφθει πιο πριν, αλλα οσον αφορα στο Resizable BAR, εχει βγει bios στη Gigabyte με υποστηριξη για z390/9th Gen (τουλα χιστον για την AORUS PRO που εχω).

Screenshot_2021-03-20 Z390 AORUS PRO (rev 1 0) Support Motherboard - GIGABYTE Global.png

 

Έστειλα mail στο technical support τους σχετικά με το αν θα κυκλοφορήσουν BIOS και για τις Z370 μητρικές και μου απάντησαν ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο. Άμα με ξαναδούν να μου γράψουν. Απαράδεκτοι...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Έστειλα mail στο technical support τους σχετικά με το αν θα κυκλοφορήσουν BIOS και για τις Z370 μητρικές και μου απάντησαν ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο. Άμα με ξαναδούν να μου γράψουν. Απαράδεκτοι...

Νομιζω μπορει να μην ειναι θεμα μονο Gigabyte... Απ οτι καταλαβαινω γενικα το z370 θεωρειται EOL...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...