Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Inler είπε

Μήπως είσαι με 75hz monitor ή vsync ανοιχτό? Κανονικά έχουν 27-28% διαφορά σε απόδοση αν θυμάμαι καλά.

Σε πολύ λίγες περιπτώσεις βγαίνει μπροστά η 3060 λόγο μεγαλύτερης μνήμης αλλά σε πολύ λίγες περιπτώσεις. Δεν ξέρω εάν και το bfv πρέπει να συμπεριληφθεί μέσα σε αυτές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρω εδώ για να έχετε το νου σας όσοι ψάχνετε με partalert, ότι κάποιες φορές μπορεί να τύχει να ανεβάσουν και Links από Amazon τα οποία είναι κομπίνες οπότε να έχετε το νου σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Inler είπε

Μήπως είσαι με 75hz monitor ή vsync ανοιχτό? Κανονικά έχουν 27-28% διαφορά σε απόδοση αν θυμάμαι καλά.

Τι να πώ..η οθόνη μου ειναι η Dell S2721D που είναι 75hz με G-Sync, το οποίο το έχω ενεργοποιήσει στο Control.

Αυτό που μου την δίνει είναι οτι αμα βγάλω το V-Sync απο τα VIDEO SETTINGS του BF5 ,
μου κάνει Screen Tearing στο κέντρο της οθόνης στα γρήγορα δεξιά -αριστέρα οταν παίζεις..

κάτι που υποτίθεται με το G-Sync enabled δεν θα έπρεπε να το κάνει, σωστά ?

 

image.png.ab476410724bb11b1d550e77e1a75dea.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Τι να πώ..η οθόνη μου ειναι η Dell S2721D που είναι 75hz με G-Sync, το οποίο το έχω ενεργοποιήσει στο Control.

Αυτό που μου την δίνει είναι οτι αμα βγάλω το V-Sync απο τα VIDEO SETTINGS του BF5 ,
μου κάνει Screen Tearing στο κέντρο της οθόνης στα γρήγορα δεξιά -αριστέρα οταν παίζεις..

κάτι που υποτίθεται με το G-Sync enabled δεν θα έπρεπε να το κάνει, σωστά ?

 

image.png.ab476410724bb11b1d550e77e1a75dea.png

 

Δεν είναι gsync, αλλά freesync. 75 hz και gsync σπάνια πάνε μαζί.😆 Μπορείς να ενεργοποιήσεις όμως το adaptive sync/vrr και σε nvidia αν τσεκάρεις από κάτω την επιλογή που σου λέει enable settings. Τα αποτελέσματα ανάλογα το panel ποικίλουν. άλλα δουλεύουν jet, άλλα έχουν flickering σε κάποια hz, άλλα έχουν chromatic distortions κλπ. Πχ το δικό μου κάτω από τα ~54 hz παρουσιάζει flickering (μπορείς να το τσεκάρεις με το pendulum demo) αν και το freesync range του είναι 48-75.

Αν κάνεις force off το vsync τρως tearing έτσι και αλλιώς. Για να μην έχεις tearing αλλά ούτε και stuttering χρειάζεσαι vsync on, adaptive sync βάλε 72 fps frame cap και παρακάλα να μην έχεις drops κάτω από το freesync range.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν είναι gsync, αλλά freesync. 75 hz και gsync σπάνια πάνε μαζί.😆 Μπορείς να ενεργοποιήσεις όμως το adaptive sync/vrr και σε nvidia αν τσεκάρεις από κάτω την επιλογή που σου λέει enable settings. Τα αποτελέσματα ανάλογα το panel ποικίλουν. άλλα δουλεύουν jet, άλλα έχουν flickering σε κάποια hz, άλλα έχουν chromatic distortions κλπ. Πχ το δικό μου κάτω από τα ~54 hz παρουσιάζει flickering (μπορείς να το τσεκάρεις με το pendulum demo) αν και το freesync range του είναι 48-75.

Αν κάνεις force off το vsync τρως tearing έτσι και αλλιώς. Για να μην έχεις tearing αλλά ούτε και stuttering χρειάζεσαι vsync on, adaptive sync βάλε 72 fps frame cap και παρακάλα να μην έχεις drops κάτω από το freesync range.

Εγώ πάντως στο δικό μου  (aoc Q3279VWF) έχω λύσει κάποια θεματακια βάζοντας μέσω CRU εύρος 36-76hz. Μπορεί να βοηθήσει κάποιον. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Εγώ πάντως στο δικό μου  (aoc Q3279VWF) έχω λύσει κάποια θεματακια βάζοντας μέσω CRU εύρος 36-76hz. Μπορεί να βοηθήσει κάποιον. 

Την ίδια έχω σε va panel, θα το δοκιμάσω thx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Τι κερδίζεις με αυτό πάντως? Μπαίνει σε LFC mode?

Παίζει στα 38-74 synced και lfc κάτω από τα 38 έως πολύ χαμηλά (κάποιοι λένε και έως το 1, αλλά δεν μπόρεσα να τσεκαρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Παίζει στα 38-74 synced και lfc κάτω από τα 38 έως πολύ χαμηλά (κάποιοι λένε και έως το 1, αλλά δεν μπόρεσα να τσεκαρω)

Weird. Και τι κερδίζεις πλην του μεγαλύτερου range. Θα έχεις και πάλι flickering πιο κάτω λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα, μην το κάνεις με extension block, πάτα edit δίπλα ακριβώς από το μοντέλο της οθονης στο αρχικό παράθυρο και μόλις ανοίξει το μακρόστενο παράθυρο δίπλα, βάλε  στο v rate 36 - 76. 

Εμένα εξαφανίστηκε το flickering/tearing που ειχα στο cyberpunk με την 3070 σε σημεία που έπεφτα στα 25-30 fps.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ πάντως στο δικό μου  (aoc Q3279VWF) έχω λύσει κάποια θεματακια βάζοντας μέσω CRU εύρος 36-76hz. Μπορεί να βοηθήσει κάποιον. 

Σου κρατάει τις ρυθμίσεις όμως και μετά από restart;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...