Προς το περιεχόμενο

Days Gone [PC]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω τι γραφετε εγω γυρναω απο τη δουλεια πτωμα και θελω να μπω στο παιχνιδι να σκοτωσω καμια ορδη και να απολαυσω για ακομα μια φορα τον κοσμο του παιχνιδιου να χαλαρωσω. Τα αλλα ειναι περιττα. Μονο απο αυτο για μενα το παιχνιδι εχει πετυχει τον σκοπο του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 503
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πως γινεται να εχεις αντιθετη αποψη απο μενα απο την στιγμη που αυτα που αναφερω παραπανω ειναι ετσι ακριβως στο παιχνιδι? Επισης πως γινεται να διαφωνεις,χωρις καν να εχεις γραψει καπου την αποψη σου για το παιχνιδι(τι σαρεσε,τι δεν σαρεσε κλπ)?

Αντιθετη αποψη μπορει να εχεις στο εαν σαρεσε περισσοτερο το παιχνιδι,που ειναι προφανως δεκτο και ισχυει παντου.

Εγραψες ομως οτι δινει μαθηματα σε εταιρειες τυπου Ubisoft για το πως πρεπει να γινονται τα Open world παιχνιδια,ενω εχει παρα πολλα στοιχεια απο αυτην μεσα οπως αναφερω παραπανω. 

Τελος εαν σε καθε θεμα παιχνιδιου,σχολιαζαν μονο οσοι εβρισκαν το ταδε παιχνιδι σαν τελειο και το ιδανικο,τοτε χανεται και το ολο νοημα αυτων των θεματων. Ειναι σαν να παει καποιος στο metacritic και να βλεπει να ειναι αναρτημενες μονο οι κριτικες/βαθμολογιες με τα 10ρια.

Στο Red Dead 2 για παραδειγμα που και υψηλες βαθμολογιες πηρε οπως και βραβεια και θεωρειται απο τα καλυτερα Open world παιχνιδια,μια χαρα θυμαμαι να βλεπω κοσμο να αναφερει πραγματα που τον χαλασαν(ακομα και αν το εβγαλε game of the year),οπως τον χειρισμο,το αρχικο κομματι/ρυθμο,το shooting κλπ.

Ετσι γινεται κουβεντα. Οχι να γραφουν ολοι''πωπω το παιχνιδι ειναι φοβερο. 10/10''.

Την άποψή μου την έγραψα: μου αρέσει υπερβολικά και δεν βρήκα τίποτε το αρνητικό. Βεβαίως και δίνει μαθήματα στην Ubi (κατά την άποψή μου πάντα) διότι αντιθέτως από τα παιχνίδια της Ubi, το συγκεκριμένο δεν με έκανε να βαρεθώ ούτε στο ελάχιστο.

Τέλος στα φόρουμ απ' όσο θυμάμαι, γράφουμε την αποψή μας όπως θέλουμε - και εγώ δεν είχα καμμιά πρόθεση να κάνω αναλυτικό review όπως λες. Εξέφρασα τον ενθουσιασμό μου για το συγκεκριμένο παιχνίδι, τίποτα περισσότερο- τίποτα λιγότερο. 

Τώρα γιατί κάποιοι θέλετε να μας μειώσετε τον ενθουσιασμό που έχουμε για το days gone, δεν το καταλαβαίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2021 στις 10:02 ΜΜ, gregpec2 είπε

Την άποψή μου την έγραψα: μου αρέσει υπερβολικά και δεν βρήκα τίποτε το αρνητικό. Βεβαίως και δίνει μαθήματα στην Ubi (κατά την άποψή μου πάντα) διότι αντιθέτως από τα παιχνίδια της Ubi, το συγκεκριμένο δεν με έκανε να βαρεθώ ούτε στο ελάχιστο.

Τέλος στα φόρουμ απ' όσο θυμάμαι, γράφουμε την αποψή μας όπως θέλουμε - και εγώ δεν είχα καμμιά πρόθεση να κάνω αναλυτικό review όπως λες. Εξέφρασα τον ενθουσιασμό μου για το συγκεκριμένο παιχνίδι, τίποτα περισσότερο- τίποτα λιγότερο. 

Τώρα γιατί κάποιοι θέλετε να μας μειώσετε τον ενθουσιασμό που έχουμε για το days gone, δεν το καταλαβαίνω.

Spoiler

 

υποτίθεται ότι σε ένα forum μπαίνει κάποιος και συμμετέχει περισσότερο  για να κάνει κουβέντα για ένα παιχνίδι και άρα αν αναφέρονται περισσότερα πράγματα για αυτό(όπως θετικά και αρνητικά ),βοηθάει πολύ περισσότερο όχι μόνο αυτούς που σχολιάζουν αλλά και αυτούς που παρακολουθούν(υποψηφιουσ αγοραστές )το θέμα να έχουν καλύτερη/πιο ολοκληρωμένη αποψη  .  

Και στο steam  πολλές φορές τα θετικά reviews των ατόμων μια χαρά αναφέρουν και πράγματα που δεν τους άρεσαν και τόσο.

Τελος την προσωπική μου άποψη για το παιχνίδι την έχω γράψει πίσω στο 2019 στο θέμα του στο ps4 ,στο οποίο θέμα θα δείτε τους περισσότερους να μην συμφωνούν με τους χαρακτηρισμούς περί τέλειου παιχνιδιού . 
Το ξαναλέω ,το να άρεσε σε κάποιον ένα παιχνίδι περισσότερο από κάποιον άλλον ,δεν είναι κάτι το κακό .Το να παρουσιάζεται όμως σαν τέλειο ένα παιχνίδι που ξεκάθαρα δεν είναι ,ε δεν είναι και ότι το καλύτερο ,γιατί πιο πολύ σαν οπαδικό σχόλιο είναι παρά αντικειμενικό . Άλλο το ένα και άλλο το άλλο . 

Και εμένα μου άρεσε το παιχνίδι ,αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το πω τέλειο όταν δεν είναι .

Και σίγουρα δεν θα βγω και hater επειδή έχω μάθει σε όλα τα πράγματα να βλέπω και τα θετικά /υπέρ και τα αρνητικά /κατά . Δεν ειμαστε σε Facebook group αποκλειστικά για όποιον του αρέσει το παιχνίδι .

 

Στις 6/7/2021 στις 10:01 ΜΜ, Arkin είπε

Δεν ξερω τι γραφετε εγω γυρναω απο τη δουλεια πτωμα και θελω να μπω στο παιχνιδι να σκοτωσω καμια ορδη και να απολαυσω για ακομα μια φορα τον κοσμο του παιχνιδιου να χαλαρωσω. Τα αλλα ειναι περιττα.

Spoiler

 

Σε forum είμαστε αγαπητέ ,ποια αλλά είναι περιττά ; Το να κριτικάρουμε το παιχνίδι όπως γίνεται στα θέματα των άλλων παιχνιδιών ;

Όχι τίποτα άλλο αλλά τις προάλλες κάτι μου έλεγες περί αντικειμενικότητας και σίγουρα το παραπάνω απέχει από αυτο ..

Τι να πω ,ακόμα και στο red dead η Witcher 3 (παιχνίδια με παγκόσμια διάκριση/αναγνώριση από όλους και βραβεία ),μια χαρά έβλεπα κόσμο και να είναι ενθουσιασμένος με αυτά και να αναφέρει τι τον χάλασε χωρίς να χάνεται ο ενθουσιασμός του .

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 6:43 ΜΜ, Fulgore είπε

Οι ποιοι?

Εχει αρκετα θεματα το παιχνιδι οπως εχει γραφτει και παλιοτερα οπως

-το ψιλο ανουσιο open world.Δεν εχεις πολλα πραγματα να κανεις.

Γεματος ο χαρτης απο τα ιδια και τα ιδια οπως enemy enchantments και nero checkpoints και αντε οταν πετυχεις στο δρομο και κανα ακυρο civilian για rescue.

Αυτα ειναι κλασσικα για να γεμιζει ο χαρτης οπως βλεπουμε και ισως στα περισσοτερα Open world παιχνιδια στην γενια που μας περασε. Ενδιαφεροντα στην αρχη,αλλα δυστηχως μονοτονα και επαναλαμβανομενα αργοτερα.

-μια απο τα ιδια και τα camps. Κανεις κλασσικα πολλες αποστολες που ειναι επαναλαμβανομενες για να ανεβασεις το Trust σε αυτους και να σου πουλανε καλυτερα πραγματα. Μια απο τα ιδια,βαρετο και επαναλαμβανομενο και φερνει πολυ(με την κακη εννοια)σε Ubisoft μερια.

-ακομα και για τα hordes που ειναι απο τα main events του παιχνιδιου,και αυτα λογω του μεγαλο ογκου των zombie κατανταει και αυτο σε kiting γυρω γυρω απο μια περιοχη και φυσικα γινεται και αυτο επαναλαμβανομενο

-στο κομματι της ιστοριας και εκει το παιχνιδι τα χαλαει αρκετα. Ενω ο Deacon ειναι αρκετα συμπαθητικος και ο Boozer ειναι καλο sidekick του(γενικα πετυχαινουν διανα το κομματι του μηχανοβιου,αν και δεν παιρνει παραπανω upgrades η μηχανη δυστηχως),δυστηχως οι ''κακοι'' του παιχνιδιου(δεν εννοω τα zombies)ειναι αστα να πανε.

Δεν βοηθαει και πολυ το γεγονος οτι στο μεγαλυτερο κομματι του παιχνιδιου,απλα παιζεις με τον Deacon που κανει διαφορες αγγαριες στα διαφορα camps σε ενα post apocalyptic κοσμο χωρις καποιο σοβαρο λογο και αιτια.

Με λιγα λογια το παιχνιδι ειναι συνολικα μια χαρα για αυτο που ειναι,αλλα μεχρι εκει.

@gregpec2πες σε τι μπερδευτηκες να σου λυσω την απορια σου.

Εγω ''μπερδεύτηκα΄με αυτο που εγραψες πιο πισω,γιατι οπως αναφερω απο τα παραπανω,δεν ειναι τα πραγματα τοσο τελεια και ιδανικα οπως τα παρουσιαζετε ορισμενοι εδω μεσα.

Βασικα δεν εχεις γραψει τιποτα ουσιωδες. Καθεσαι και μιλας για επαναλαμβανομενες αποστολες σε ενα παιχνιδι που εχει

διαρκεια 80 ωρες. Αυτο συμβαινει παντου σε ολα τα Open world παιχνιδια με μεγαλη διαρκεια. το θεμα ειναι εαν σε κουραζουν αυτες οι επαναληψεις,.Η απαντηση ειναι ΟΧΙ. Διοτι τοσο το setting, η ατμοσφαιρα, τα καιρικα φαινομενα και ο κοσμος του παιχνιδιου σε προκαλουν να τον εξερευνησεις. Προσωπικα το εχω τερματισει 3 φορες και για μεαν ειναι8,5/10.

Τωρα οσοι γραφουν για μετριοτητα μαλλον παιξανε διαφορετικο παιχνιδι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2021 στις 7:36 ΜΜ, roginsky12 είπε

Βασικα δεν εχεις γραψει τιποτα ουσιωδες. Καθεσαι και μιλας για επαναλαμβανομενες αποστολες σε ενα παιχνιδι που εχει

διαρκεια 80 ωρες. Αυτο συμβαινει παντου σε ολα τα Open world παιχνιδια με μεγαλη διαρκεια. το θεμα ειναι εαν σε κουραζουν αυτες οι επαναληψεις,.Η απαντηση ειναι ΟΧΙ. Διοτι τοσο το setting, η ατμοσφαιρα, τα καιρικα φαινομενα και ο κοσμος του παιχνιδιου σε προκαλουν να τον εξερευνησεις. Προσωπικα το εχω τερματισει 3 φορες και για μεαν ειναι8,5/10.

Τωρα οσοι γραφουν για μετριοτητα μαλλον παιξανε διαφορετικο παιχνιδι..

Spoiler

 

Προφανως δεν εχω γραψει τιποτα ουσιωδες. Ξερεις γιατι?

Γιατι το θεμα του παιχνιδιου 3-4 ατομα το εχετε παρει τελειως οπαδικα,και δεν δεχεστε να γραφτει η παραμικρη κριτικη για αυτο(ειπαμε το παιχνιδι ειναι τελειο...),μονο ανταλλασετε likes μεταξυ σας. 

Λες και ειμαστε σε fan club ομαδα για το Days Gone ενα πραγμα.. Αρα ναι μολις εμφανιστει καποιος να διαφωνει με αυτο(καλη ωρα εγω),γινεται ο ''κακος''της παρεας.

Αρα στον κουβα ο διαλογος/αντιλογος/κουβεντα στο θεμα αυτο για οποιον θελει να κριτικαρει/αξιολογησει το παιχνιδι και δεν συμφωνει με τα περι ''τελειου'' .

Για την διαρκεια,σου εγινε διορθωση στην προηγουμενη σελιδα,και παλι λαθος διαρκεια αναφερεις...

Εγω παντως πουθενα δεν εγραψα για μετριοτητα,ουτε επαιξα διαφορετικο παιχνιδι.Απλα ξερεις οταν καποιος εχει παιξει ορισμενα παιχνιδια οπως

  • Witcher 3
  • Red Dead 2
  • CP2077
  • Last Of Us part 1 και 2
  • Death Stranding

και οχι κυριως τα παιχνιδια της Ubisoft,ναι μου ειναι πολυ πιο δυσκολο να εντυπωσιαστώ απο το Days Gone σε πολλους τομεις, και να το βγαλω φοβερο,τελειο,10/10,αψεγαδιαστο.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Προφανως δεν εχω γραψει τιποτα ουσιωδες. Ξερεις γιατι?

Γιατι το θεμα του παιχνιδιου 3-4 ατομα το εχετε παρει τελειως οπαδικα,και δεν δεχεστε να γραφτει η παραμικρη κριτικη για αυτο(ειπαμε το παιχνιδι ειναι τελειο...),μονο ανταλλασετε likes μεταξυ σας. 

Λες και ειμαστε σε fan club ομαδα για το Days Gone ενα πραγμα.. Αρα ναι μολις εμφανιστει καποιος να διαφωνει με αυτο(καλη ωρα εγω),γινεται ο ''κακος''της παρεας.

Αρα στον κουβα ο διαλογος/αντιλογος/κουβεντα στο θεμα αυτο για οποιον θελει να κριτικαρει/αξιολογησει το παιχνιδι και δεν συμφωνει με τα περι ''τελειου'' .

Για την διαρκεια,σου εγινε διορθωση στην προηγουμενη σελιδα,και παλι λαθος διαρκεια αναφερεις...

Εγω παντως πουθενα δεν εγραψα για μετριοτητα,ουτε επαιξα διαφορετικο παιχνιδι.Απλα ξερεις οταν καποιος εχει παιξει ορισμενα παιχνιδια οπως

  • Witcher 3
  • Red Dead 2
  • CP2077
  • Last Of Us part 1 και 2
  • Death Stranding

και οχι κυριως τα παιχνιδια της Ubisoft,ναι μου ειναι πολυ πιο δυσκολο να εντυπωσιαστώ απο το Days Gone σε πολλους τομεις, και να το βγαλω φοβερο,τελειο,10/10,αψεγαδιαστο.

 

Μιλώντας για τον εαυτό μου και μόνο, εξέφρασα την πολύ θετική μου άποψη και μόνο για το παιχνίδι με ενθουσιασμό, χωρίς να επιτίθομαι σε κανέναν που πιθανόν να είχε άλλη γνώμη. Αυτό, για άγνωστο λόγο, φαίνεται ενόχλησε κάποιους, ανάμεσά τους και εσένα, ο οποίος προσπάθησες να αποδομήσεις αυτή την άποψή μου. Θα μπορούσες απλά να πεις οτι διαφωνείς με αυτή, αντί να αρχίσεις να αναρωτιέσαι πως μπορεί να μας αρέσει ο κόσμος που είναι άδειος, κ.τ.λ. και να θεωρούμε οτι το παιχνίδι είναι φοβερό. Στο ξαναείπα: λέγεται γούστο, τόσο απλά.

Η κριτική σου λοιπόν αναφερόταν στην άποψή μου, και όχι σε αυτό καθ'αυτό το παιχνίδι, και αυτό είναι που με ενόχλησε.

Επίσης, δεν είσαι ο μόνος που έχει παίξει τα παιχνίδια που αναφέρεις, οπότε αυτό δεν λέει τίποτα.

Τώρα για fan club και λοιπά που λες, τα αφήνω ασχολίαστα.

Επεξ/σία από gregpec2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2021 στις 11:22 ΜΜ, gregpec2 είπε

Θα μπορούσες απλά να πεις οτι διαφωνείς με αυτή, αντί να αρχίσεις να αναρωτιέσαι πως μπορεί να μας αρέσει ο κόσμος που είναι άδειος, κ.τ.λ. και να θεωρούμε οτι το παιχνίδι είναι φοβερό. Στο ξαναείπα: λέγεται γούστο, τόσο απλά.

Spoiler

 

Βγαζεις λάθος συμπέρασμα για μένα γιατί δεν έχεις παρακολουθήσει το εδώ θέμα από τις προηγούμενες σελίδες στις οποίες μια χαρά είχα αναφέρει πως διαφωνώ με την υπερβολικά θετική εικόνα που παρουσίαζαν ορισμένοι.

Και στο θέμα του στο ps4 υπήρχαν κάποιοι που το είχαν βγάλει ένα από τα καλύτερα της προηγούμενης γενιάς χωρίς βέβαια να πουν το γιατί.

Καταλαβες λοιπόν γιατί ε ενοχλούμαι όπως λες όταν διαβάζω διθυράμβους ;Γιατί το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πει κάποιος (ακόμα και αν δεν το έχει παίξει )ποσό φοβερό και τρομερό είναι το κάθε παιχνιδι. Στα επιχειρήματα είναι που όλοι κολλάνε πάντα κατά διαβολική σύμπτωση . 
Τα περί γούστου που λες ισχύουν περισσότερο στις ταινίες παρά στα παιχνίδια .  Το να σαρεσει πχ η επανάληψη είναι ναι μεν θέμα γούστου αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπάρχει επανάληψη η οποία από μόνη της είναι κάτι το αρνητικό σε single player παιχνίδι όπως το grind σε jrpg . Μια από τα ίδια και στο open world του πράγματος και στο map clearing .

Τέλος είπαμε σε forum είμαστε και διάλογος /αντίλογος δεν γίνεται αν λένε όλοι ποσό φοβερό η ποσό μάπα είναι ένα παιχνίδι .

 


 

Στις 8/7/2021 στις 1:44 ΠΜ, roginsky12 είπε

πρωτο λαθος 8.5/10 εγραψα εγω.

Γραψε με επιχειρηματα γιατι δεν το θεωρεις τελειο τοτε...

Spoiler

 

Να σου υπενθυμίσω ότι

α)εσυ 10σελιδες πιο πίσω είπες ότι το παιχνίδι για κάτω από 8/10 δεν είναι χωρίς να έχεις γράψει το παραμικρό για αυτό

β)του έχεις βάλει 8.5/10 πάλι χωρίς να έχεις αναφέρει επιχειρήματα για αυτό (γιατί δεν του έβαλες παραπάνω πχ).

γ)το έχω κάνει ήδη αυτό στην προηγούμενη σελίδα.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Βγαζεις λάθος συμπέρασμα για μένα γιατί δεν έχεις παρακολουθήσει το εδώ θέμα από τις προηγούμενες σελίδες στις οποίες μια χαρά είχα αναφέρει πως διαφωνώ με την υπερβολικά θετική εικόνα που παρουσίαζαν ορισμένοι.

Και στο θέμα του στο ps4 υπήρχαν κάποιοι που το είχαν βγάλει ένα από τα καλύτερα της προηγούμενης γενιάς χωρίς βέβαια να πουν το γιατί.

Καταλαβες λοιπόν γιατί ε ενοχλούμαι όπως λες όταν διαβάζω διθυράμβους ;Γιατί το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πει κάποιος (ακόμα και αν δεν το έχει παίξει )ποσό φοβερό και τρομερό είναι το κάθε παιχνιδι. Στα επιχειρήματα είναι που όλοι κολλάνε πάντα κατά διαβολική σύμπτωση . 
Τα περί γούστου που λες ισχύουν περισσότερο στις ταινίες παρά στα παιχνίδια .  Το να σαρεσει πχ η επανάληψη είναι ναι μεν θέμα γούστου αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπάρχει επανάληψη η οποία από μόνη της είναι κάτι το αρνητικό σε single player παιχνίδι όπως το grind σε jrpg . Μια από τα ίδια και στο open world του πράγματος και στο map clearing .

Τέλος είπαμε σε forum είμαστε και διάλογος /αντίλογος δεν γίνεται αν λένε όλοι ποσό φοβερό η ποσό μάπα είναι ένα παιχνίδι .
 

 

Δεν βγάζω κανένα λάθος συμπέρασμα διότι εγώ αναφέρθηκα σε σένα μόνο αφού σχολίασες τη δική μου επίμαχη ανάρτηση. Ειδάλλως, δεν θα ασχολιόμουν καν με την άποψή σου - η οποία είναι απολύτως σεβαστή - αλλά με αφήνει παντελώς αδιάφορο. 

Από που και ως που θα πρέπει να λέμε επακριβώς γιατί μας άρεσε το τάδε παιχνίδι και να δίνουμε εξηγήσεις; (παρόλο που είπα 2-3 πράγματα). Είναι υποχρεωτικό;

Δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί ενοχλείσαι όταν ακούς διθυράμβους. Δεν έχουμε το δικαίωμα να έχουμε άποψη και να την εκφέρουμε όπως εμείς θέλουμε; Εμένα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το RdR 2. Έπρεπε να κριτικάρω όλους αυτούς που μιλάγανε διθυραμβικά;

Άλλο διάλογος λοιπόν, άλλο σε <<μαλώνω>> για την άποψή σου.

Επεξ/σία από gregpec2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Οχι,αλλα ερχεται σε αντιθεση με την ολη φιλοσοφια των forum.

Δηλαδη αν καποιος βαριεται να σχολιασει/πει την αποψη του,ε ξερω γω,ας  προτιμησει καποια αλλη πλατφορμα να το κανει τυπου steam reviews,metacritic user score,youtube κλπ. 

Με τους διθυραμβους δεν ενοχλουμαι γενικα και αοριστα. Με τους διθυραμβους χωρις λογικα επιχειρηματα διαφωνω οπως ειναι λογικο και αναμενομενο.

Δεν νομιζω να εγραψα καπου οτι δεν εχει ο οποιοσδηποτε δικαιωμα αποψης .

Το πως αυτος θα την εκφερει ομως παιζει τεραστιο ρολο οταν μιλαμε για ιντερνετ+γραπτο λογο που ειναι ευκολα παρεξηγήσιμος.

Για το Red Dead παντως να σου πω,οτι υπηρχε και κοσμος που σχολιαζε,που δεν του αρεσε το παιχνιδι και το παρατησε/βαρεθηκε ή αλλοι που δεν ενθουσιαστηκαν τοσο πολυ. σελιδες.

Υπηρχε κοσμος ο οποιος μια χαρα εγραφε τι τον χαλουσε οπως το αρχικο κομματι του παιχνιδιου,το shooting, τρεξιμο που πρεπει να πατας συνεχεια ενα κουμπι και παει λεγοντας.

Ουτε το παιχνιδι εγινε μετριατζα επειδη αναφερθηκαν αυτα,ουτε οι υπολοιποι επεσαν να τους φανε γιατι πολυ απλα αυτα τα που ανεφεραν(ασχετως του ποσο ενοχλουν καποιον)υπηρχαν οντως μεσα στο παιχνιδι.

Δεν ηταν τοσο μονοπλευρα τα πραγματα οπως εδω στις τελευταιες σελιδες.

Δηλαδη στο internet δεν ξερει κανενας τον αλλο,χωρις λογικα επιχειρηματα,πως ακριβως να τον παρει ο αλλος στα σοβαρα?

Ξερεις εγω με ποσα ατομα καθομουν περυσι στο θεμα του Last Of Us που ελεγαν ποσο τελειο ή μαπα ηταν το παιχνιδι,και οπως φανηκε αργοτερα στην πορεια δεν το ειχαν καν παιξει?

Και οχι τιποτα αλλο αλλα αναφερθηκε και η Ubisoft,που υποτιθεται οτι εδω και χρονια ειναι παραδειγμα προς αποφυγη σε οτι εχει να κανει με σχεδιασμο open world παιχνιδιων.

 

 

Στις 18/5/2021 στις 6:24 ΜΜ, Fulgore είπε

I just dont know what is wrong with a 6 / 10, is it means the game is good and a bit over average. What is wrong with that, pretty much anyone who ever talked about this game said they had some fun playing it but it was flawed.

We need to stop handing out 8's and 9's to every title or it starts to be meaningless. A 6 or a 7 can be a really fun game that you enjoy a lot.

 

The problem is people think if they enjoyed the game, it MUST be perfect and should easily be an 9-10. They almost seem to take it personally if they like a game that doesn't get a great review, like the reviewer is saying they have bad taste or something.

You can thoroughly enjoy a mediocre/bad game though.... that doesn't mean the game, when viewed objectively, isn't mediocre/bad.

Τα παραπανω τα αναφερω επειδη το 79/100 στο metacritic καποιοι το θεωρουν κακο.

Spoiler

Ενα πολυ πετυχημενο σχολιο που ειχα αναφερει παλιοτερα στο εδω θεμα και ταιριαζει γαντι στο ποσο λαθος αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι τις βαθμολογιες. Ταιριαζει γαντι σε αυτα που γραφονται στις τελευταιες σελιδες.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ενα πολυ πετυχημενο σχολιο που ειχα αναφερει παλιοτερα στο εδω θεμα και ταιριαζει γαντι στο ποσο λαθος αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι τις βαθμολογιες. Ταιριαζει γαντι σε αυτα που γραφονται στις τελευταιες σελιδες.

Απορώ που μπαίνεις στην διαδικασία, το game κατέχει την τελευταία θέση στην λίστα των Sony exclusives και δέχτηκε μικτές βαθμολογίες και για αυτό δεν πρόκειται να βγει συνεχεια.

Τώρα άμα κάποιοι δεν μπορούν να δεχτούν την πραγματικότητα, προβλήματα τους και ας συνεχίσουν να το υπερασπίζονται ως το καλύτερο game που βγήκε ποτε, δεν πρόκειται να αλλάξει το γεγονός ότι δεν είναι και ούτε πρόκειται να γίνει ποτε.

Ένα game δεν γίνετε καλύτερο με το να προσπαθώ να πίσω τον κόσμο ότι είναι τέλειο γιατί πολύ απλά αρέσει σε μένα. Aλλο γούστο και άλλο ποιότητα. Anyways το thread έχει καταντήσει chat room αναμεταξύ τεσσάρων ατόμων. Enjoy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Απορώ που μπαίνεις στην διαδικασία

Καθαρα επειδη ειναι νεκρη περιοδος  τωρα το καλοκαιρι γυρω απο το gaming(βλεπεις και τα αλλα θεματα)

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Απορώ που μπαίνεις στην διαδικασία, το game κατέχει την τελευταία θέση στην λίστα των Sony exclusives και δέχτηκε μικτές βαθμολογίες και για αυτό δεν πρόκειται να βγει συνεχεια.

Τώρα άμα κάποιοι δεν μπορούν να δεχτούν την πραγματικότητα, προβλήματα τους και ας συνεχίσουν να το υπερασπίζονται ως το καλύτερο game που βγήκε ποτε, δεν πρόκειται να αλλάξει το γεγονός ότι δεν είναι και ούτε πρόκειται να γίνει ποτε.

Ένα game δεν γίνετε καλύτερο με το να προσπαθώ να πίσω τον κόσμο ότι είναι τέλειο γιατί πολύ απλά αρέσει σε μένα. Aλλο γούστο και άλλο ποιότητα. Anyways το thread έχει καταντήσει chat room αναμεταξύ τεσσάρων ατόμων. Enjoy.

Εχεις αντιληφθει οτι εισαι μειοψηφια?...εχεις δει τι βαθμολογιες εχει παρει το παιχνιδι σε steam?

Παντελως ακυρο το σχολιο σου

11 ώρες πριν, Fulgore είπε

Βγαζεις λάθος συμπέρασμα για μένα γιατί δεν έχεις παρακολουθήσει το εδώ θέμα από τις προηγούμενες σελίδες στις οποίες μια χαρά είχα αναφέρει πως διαφωνώ με την υπερβολικά θετική εικόνα που παρουσίαζαν ορισμένοι.

Και στο θέμα του στο ps4 υπήρχαν κάποιοι που το είχαν βγάλει ένα από τα καλύτερα της προηγούμενης γενιάς χωρίς βέβαια να πουν το γιατί.

Καταλαβες λοιπόν γιατί ε ενοχλούμαι όπως λες όταν διαβάζω διθυράμβους ;Γιατί το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πει κάποιος (ακόμα και αν δεν το έχει παίξει )ποσό φοβερό και τρομερό είναι το κάθε παιχνιδι. Στα επιχειρήματα είναι που όλοι κολλάνε πάντα κατά διαβολική σύμπτωση . 
Τα περί γούστου που λες ισχύουν περισσότερο στις ταινίες παρά στα παιχνίδια .  Το να σαρεσει πχ η επανάληψη είναι ναι μεν θέμα γούστου αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπάρχει επανάληψη η οποία από μόνη της είναι κάτι το αρνητικό σε single player παιχνίδι όπως το grind σε jrpg . Μια από τα ίδια και στο open world του πράγματος και στο map clearing .

Τέλος είπαμε σε forum είμαστε και διάλογος /αντίλογος δεν γίνεται αν λένε όλοι ποσό φοβερό η ποσό μάπα είναι ένα παιχνίδι .
 

Να σου υπενθυμίσω ότι

α)εσυ 10σελιδες πιο πίσω είπες ότι το παιχνίδι για κάτω από 8/10 δεν είναι χωρίς να έχεις γράψει το παραμικρό για αυτό

β)του έχεις βάλει 8.5/10 πάλι χωρίς να έχεις αναφέρει επιχειρήματα για αυτό (γιατί δεν του έβαλες παραπάνω πχ).

γ)το έχω κάνει ήδη αυτό στην προηγούμενη σελίδα.

Κακο πραγμα η αρνηση. Ακομα χειροτερο ειναι οταν προσπαθεις να επιβαλεις τη γνωμη σου στους αλλους.

Εγω γραψει γιατι θεωρω...οπως και η πλειοψηφια των gamers...το παιχνιδι κορυφαιο.Απλα αρνησε να τα δεχτεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...