Προς το περιεχόμενο

ποδηλατικο trainer


janus5555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, από που μπορώ να αγοράσω ποδηλατικό trainer σε νορμαλ τιμή από Ελλάδα (ή και εξωτερικό αλλά να φτάσει σχετικά σύντομα) ;

Και κυρίως, τί χαρακτηριστικά κοιτάω; Βλέπω παντού να πωλούνται tacx αλλά παρά τη μεγάλη διαφοροποίηση στην τιμή δε βλέπω τρελές διαφορές..

Για πείτε λίγο τί παίζει με όλα αυτά. θνξ ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι δύο κυρίες κατηγορίες είναι: trainers και rollers. Στα πρώτα το ποδήλατο είναι στατικό (συνήθως "κλειδώνει" ο πίσω τροχός με κάποιο τρόπο κι εφαρμόζεται αντίσταση μέσω μαγνήτη κτλ ή αφαιρείται εντελώς και η αλυσίδα "κάθεται" σε κασέτα στο trainer). Στα δεύτερα, η κίνηση γίνεται πάνω σε 3 κυλίνδρους - 2 για τον πίσω τροχό κι 1 για τον μπροστά.

Από εκεί και πέρα, για τις δύο κατηγορίες, υπάρχουν τα ηλεκτρονικά και τα μη ηλεκτρονικά. Τα ηλεκτρονικά επικοινωνούν μέσω ΑΝΤ+ ή/και Bluetooth με προπονητικά software/mobile apps (Zwift, TrainerRoad κτλ), τα δεύτερα όχι.

Όλα εξαρτώνται αρχικά από τον διαθέσιμο προϋπολογισμό κι από το πόσο θέλεις να δυσκολέψεις τον εαυτό σου.

Επεξ/σία από wizzy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με ενδιαφέρει roller, θα προτιμούσα ηλεκτρονικό και στατικό ώστε να έχει πολλαπλά επίπεδα αντίστασης και να προσομοιάζει κάπως διαδρομή έξω και να παρέχει και έναν έλεγχο. Όσον αφορά την τιμή, με ενδιαφέρει κάτι εισαγωγικό, σε καμία περίπτωση δεν πιάνω κάτι μηχανήματα που βλέπω 800-1000ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Εισαγωγικό κι ηλεκτρονικό trainer, χλωμό το κόβω. Τουλάχιστον, δεν έχω κάτι υπόψη μου, έχω καιρό να το ψάξω, μπορεί και να υπάρχει. Τελευταία φορά που κοίταξα τα ηλεκτρονικά trainers ξεκινούσαν από τα €600 (τιμές διαδικτύου, χωρίς μεταφορικά).

Σε trainer με ρυθμιζόμενη από τον χρήστη αντίσταση, βρίσκεις (έβρισκα) και με €300, ίσως κι οικονομικότερα αναλόγως συμβιβασμών που θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να με κατευθύνεις που να κοιτάξω; Γιατί η βασική μου ερώτηση είναι ακριβώς αυτό, που μπορώ να αγοράσω Ελλάδα ή εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ελλάδα σε ποδηλατικά καταστήματα, π.χ. cyclist.gr (υπάρχουν κι άλλα).

Από εξωτερικό, στην προ Brexit εποχή, είχες αρκετές επιλογές. Πλέον, στη θέση σου, θα κοίταζα στο bike24.com και στο amazon.de/.it/.es.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ψάχνομαι και εγώ. Θα ήθελα σε πρώτη φάση κάτι φθηνό (αν είναι εφικτό μέχρι 150€) ώστε να δω αν όντως μου αρέσει και να επενδύσω αργότερα ίσως σε κάτι καλύτερο.

Έχουμε κάποια πρόταση; Και σε μεταχειρισμένο.

Επεξ/σία από michkal91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάποιες προτάσεις μπορείς να βρεις εδώ.

Από καταστήματα εντός Ε.Ε. και με όριο τα €150, δεν έχω κάτι να προτείνω - μπορεί να υπάρχει και να μην το ξέρω. Με μεταχειρισμένα δεν ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...