Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνία Vodafone VoIP και χρήση Fritz!Box 7490 αντί του μόντεμ της Vodafone


kallidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Αναβάθμισα την σύνδεσή μου σε Vodafone VDSL2 100MBps και αναγκαστικά η τηλεφωνία έγινε ευρυζωνική από POTS, που ήταν έως τώρα.

Τοποθέτησα το μόντεμ ZTE ZXHN H267A, που μου είχε δώσει από την αρχή η Vodafone, πράγμα που αποτελούσε όρο, προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις.

Μετά την ολοκλήρωση των ρυθμίσεων πήρα τους κωδικούς τηλεφωνίας, μπαίνοντας σαν root στο ZTE ZXHN H267A για να τους χρησιμοποιήσω στο Fritz!Box 7490.

Έκανα τις σχετικές ρυθμίσεις στο Fritz!Box 7490 αλλά, ενώ ανοίγοντας την τηλεφωνική συσκευή, ακούγεται ο τηλεφωνικός τόνος, μόλις καλέσω ένα αριθμό (του κινητού μου) ακούγεται σήμα "κατειλημμένο". Επίσης όταν καλώ το σταθερό από το κινητό μου, ακούγεται ένας στιγμιαίος ήχος και κλείνει η γραμμή.

Επειδή δεν θέλω να χάσω τις ευκολίες, που μου παρέχει το Fritz!Box 7490, γνωρίζει κάποιος να μου πει, τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να λειτουργήσει κανονικά η σταθερή τηλεφωνία;

Αν αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει μέσω ρυθμίσεων στο Fritz!Box 7490, πώς θα μπορούσα ίσως να συνδέσω το ZTE ZXHN H267A σε bridge mode μετά από το Fritz!Box 7490;

Δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει bridge mode και δεν ξέρω πώς γίνεται.

Το Internet λειτουργεί πάρα πολύ καλά και με τα δυο μόντεμ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kallidis είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Αναβάθμισα την σύνδεσή μου σε Vodafone VDSL2 100MBps και αναγκαστικά η τηλεφωνία έγινε ευρυζωνική από POTS, που ήταν έως τώρα.

Τοποθέτησα το μόντεμ ZTE ZXHN H267A, που μου είχε δώσει από την αρχή η Vodafone, πράγμα που αποτελούσε όρο, προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις.

Μετά την ολοκλήρωση των ρυθμίσεων πήρα τους κωδικούς τηλεφωνίας, μπαίνοντας σαν root στο ZTE ZXHN H267A για να τους χρησιμοποιήσω στο Fritz!Box 7490.

Έκανα τις σχετικές ρυθμίσεις στο Fritz!Box 7490 αλλά, ενώ ανοίγοντας την τηλεφωνική συσκευή, ακούγεται ο τηλεφωνικός τόνος, μόλις καλέσω ένα αριθμό (του κινητού μου) ακούγεται σήμα "κατειλημμένο". Επίσης όταν καλώ το σταθερό από το κινητό μου, ακούγεται ένας στιγμιαίος ήχος και κλείνει η γραμμή.

Επειδή δεν θέλω να χάσω τις ευκολίες, που μου παρέχει το Fritz!Box 7490, γνωρίζει κάποιος να μου πει, τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να λειτουργήσει κανονικά η σταθερή τηλεφωνία;

Αν αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει μέσω ρυθμίσεων στο Fritz!Box 7490, πώς θα μπορούσα ίσως να συνδέσω το ZTE ZXHN H267A σε bridge mode μετά από το Fritz!Box 7490;

Δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει bridge mode και δεν ξέρω πώς γίνεται.

Το Internet λειτουργεί πάρα πολύ καλά και με τα δυο μόντεμ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ρίξε μια ματιά στον παρακάτω οδηγό, μήπως σου έχει ξεφύγει κάτι

https://www.adslgr.com/forum/threads/1068344-AVM-FRITZ!Box-7530?p=6974248#post6974248

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ο οδηγός είναι για το 7530, το οποίο έχει κάποια διαφορά σε σχέση με το 7490 στα Account settings του Internet.

Για να συνδεθεί το 7490 στο Internet χρειάζεται να συμπληρωθούν τα στοιχεία σύνδεσης στο Internet που έχει δώσει η Vodafone και να μπει VLAN-ID 835.

Αν τσεκάρω την επιλογή Νο στο "Is account information required?" και θέσω VLAN-ID 837 λειτουργεί το τηλέφωνο αλλά δεν γίνεται σύνδεση στον server για Internet.

Επίσης δεν υπάρχει πεδίο για ρύθμιση Pbit όπως αναφέρεται στον οδηγό για το 7530.

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kallidis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ο οδηγός είναι για το 7530, το οποίο έχει κάποια διαφορά σε σχέση με το 7490 στα Account settings του Internet.

Για να συνδεθεί το 7490 στο Internet χρειάζεται να συμπληρωθούν τα στοιχεία σύνδεσης στο Internet που έχει δώσει η Vodafone και να μπει VLAN-ID 835.

Αν τσεκάρω την επιλογή Νο στο "Is account information required?" και θέσω VLAN-ID 837 λειτουργεί το τηλέφωνο αλλά δεν γίνεται σύνδεση στον server για Internet.

Επίσης δεν υπάρχει πεδίο για ρύθμιση Pbit όπως αναφέρεται στον οδηγό για το 7530.

Καμιά ιδέα?

Βεβαιώσου πρώτα ότι έχεις ενεργοποιήσει το advanced view. Πάνω δεξιά στις 3 τελίτσες.

θα χρειαστεί να ενεργοποιήσεις ξεχωριστό pvc για τηλεφωνία 

image.jpeg.b9cde9fbffe44cc2153a1bfa8071f7df.jpeg
 

Απ ότι είδα έχεις ποστάρει και στο άλλο forum, οπότε σίγουρα θα βρεθεί κάποιος που θα το έχει κάνει με Vodafone για να αε βοηθήσει παραπάνω.

Δες μια και το παρακάτω

https://www.adslgr.com/forum/threads/847020-HOL-VoIP-και-Fritz!Box-7390?p=6800981#post6800981

τώρα πρόσεξα ότι έχεις vdsl, οπότε τσέκαρε το vlan και όχι το pvc

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Βεβαιώσου πρώτα ότι έχεις ενεργοποιήσει το advanced view. Πάνω δεξιά στις 3 τελίτσες.

θα χρειαστεί να ενεργοποιήσεις ξεχωριστό pvc για τηλεφωνία 

image.jpeg.b9cde9fbffe44cc2153a1bfa8071f7df.jpeg

Για να καταλάβω, εννοείς ότι πρέπει να συμπληρώσω τα πεδία της φωτογραφίας με τί? Με τα στοιχεία της τηλεφωνίας ή τα στοιχεία σύνδεσης στο Internet? To 835 παραμένει ή πρέπει να γίνει 837? Όταν βάζω 837 δεν έχω Internet.

1.jpg

Επεξ/σία από kallidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallidis είπε

Για να καταλάβω, εννοείς ότι πρέπει να συμπληρώσω τα πεδία της φωτογραφίας με τί? Με τα στοιχεία της τηλεφωνίας ή τα στοιχεία σύνδεσης στο Internet? To 835 param;enei ;h pr;epei na g;inei 837? Όταν βάζω 837 δεν έχω Internet.

1.jpg

Έκανα επεξεργασία στο παραπάνω μήνυμα , ότι τώρα πρόσεξα πως έχεις Vdsl και θα πρέπει να τσεκάρεις το vlan. Έχω βάλει και σχετικό link από το άλλο forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Έκανα επεξεργασία στο παραπάνω μήνυμα , ότι τώρα πρόσεξα πως έχεις Vdsl και θα πρέπει να τσεκάρεις το vlan. Έχω βάλει και σχετικό link από το άλλο forum

Τελικά δούλεψε και η τηλεφωνία και το Internet. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...