Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Σε λογαριασμό Έλληνα απατεώνα στάλθηκε τελικά το 1500ρι και όχι σε κάποιον πεθαμένο πακιστανό!...

Καλά αυτό δεν είναι απαραίτητο.. Θα έχουν πάει στο λογαριασμό του Κωνσταντίνο ΔενΞέρωΤιΠατάω (που την πάτησε και αυτός όπως η TS) από εκεί σε κάποιο λογαριασμό Kraken/Coinbase κτλ του Mahmut IBeenHacked μετά σε κάποια διεύθυνση Monero του ΆντεΒρέςΤον που τα άλλαξε σε Doge..

Βαριέμαι..φαίνεται; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, Adrian είπε

Καλά αυτό δεν είναι απαραίτητο.. Θα έχουν πάει στο λογαριασμό του Κωνσταντίνο ΔενΞέρωΤιΠατάω (που την πάτησε και αυτός όπως η TS) από εκεί σε κάποιο λογαριασμό Kraken/Coinbase κτλ του Mahmut IBeenHacked μετά σε κάποια διεύθυνση Monero του ΆντεΒρέςΤον που τα άλλαξε σε Doge..

Βαριέμαι..φαίνεται; :-)

Μπορεί και , όπως οι προηγούμενοι ,να σηκώνουν τοπικά απο ΑΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Adrian είπε

Καλά αυτό δεν είναι απαραίτητο.. Θα έχουν πάει στο λογαριασμό του Κωνσταντίνο ΔενΞέρωΤιΠατάω (που την πάτησε και αυτός όπως η TS) από εκεί σε κάποιο λογαριασμό Kraken/Coinbase κτλ του Mahmut IBeenHacked μετά σε κάποια διεύθυνση Monero του ΆντεΒρέςΤον που τα άλλαξε σε Doge..

Βαριέμαι..φαίνεται; :-)

Αν ήταν εγκληματίες τέτοιου τύπου, αυτό θα το έκαναν από την πρώτη στιγμή, δε θα έκαναν εσωτερική μεταφορά. Άρα διψάνε για μετρητό :P. Όπως λέει και η γνωστή παροιμία " κάλλιο πέντε και στο χέρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

Μπορεί και , όπως οι προηγούμενοι ,να σηκώνουν τοπικά απο ΑΤΜ

Μπορεί ναι.. αλλά πιο δύσκολο, προϋποθέτει ότι θα έχει και την φυσική κάρτα του συγκεκριμένου χακαρισμένου λογαριασμού θεωρώ.. Αν θεωρούμε ότι έγινε από Ελλάδα όλη η δουλειά, που δεν το εχω και πολύ πιθανό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Adrian είπε

Αν θεωρούμε ότι έγινε από Ελλάδα όλη η δουλειά, που δεν το εχω και πολύ πιθανό

Δεν έχεις άδικο σε αυτό τώρα που το σκέφτομαι και βλέποντας ξανά το email....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Αν ήταν εγκληματίες τέτοιου τύπου, αυτό θα το έκαναν από την πρώτη στιγμή, δε θα έκαναν εσωτερική μεταφορά. Άρα διψάνε για μετρητό :P. Όπως λέει και η γνωστή παροιμία " κάλλιο πέντε και στο χέρι...

Ναι αλλά ξεχνάς ένα παράμετρο.. Αν το κάνεις κατευθείαν τα λεφτά μπορούν να τα μπλοκάρουν όταν γίνει η καταγγελία γιατί θέλει μέρες να γίνει το έμβασμα σε ξένο λογαριασμό. Ενώ άμα βάλεις και μερικά hops σε διάφορους λογαριασμούς στην ιδια τράπεζα έχεις μπλέξει απόρρητα/εισαγγελικές διαταγές  που οσο νάναι κερδίζουν κάποιο χρόνο..

Δεν είμαι και cybersecurity expert για να ξέρω σίγουρα πως δουλεύουν τα συστήματα.. Το έριξα στην θεωρια :rolleyes:

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και ο ίδιος ο Κωνσταντίνος τάδε να είναι μπλεγμένος, θα του κάνουν τίποτα; Θα τα κάνει ανάληψη κατευθείαν και θα πει του τα χρώσταγε. Η αστυνομία και η τράπεζα θα πουν στο θύμα κάνε μήνυση, που πέρα από τα πιθανά έξοδα μπορεί να φοβηθεί να μπλέξει κι όλας. Και άντε κάνει τη διαδικασία και δικαιώνεται, σιγά μην πάρει τίποτα πίσω, αν είναι επαγγελματίας τελειωμένος. Θα φάει ο Κων/νος 6 μήνες με αναστολή και έληξε το θέμα. Υποθετικά πάντα, αλλά από ότι έχω αντιληφθεί έτσι λειτουργεί το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόκληρη εταιρία Nikola Motor Company κοροιδεύει μεταξύ άλλων και την General Motors. Συγνώμη για την επέμβαση, αλλά όπως λέγανε παλιά , προσέχουμε που βάζουμε την υπογραφή μας. Καλή επιτυχία στον TS στο να πάρει πίσω τα χρήματα, από αυτό το πάθημα μαθαίνεις και μαθαίνουμε και συνεχίζουμε. Οι απάτες εξελίσονται συνέχεια , οπότε προσοχή. Στη Θεσσαλονίκη δρα συμμορία , τάχα θέλουμε να σας κάνουμε ενημέρωση για λογαριασμό αερίου στην είσοδο του σπιτιού σου. Τους διώχνετε , όπως έκανα και εγώ , και ας είναι η δουλειά τους. Πάρτε τηλέφωνο τους είπα , εννοείται ότι δεν έδωσα ούτε τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2021 στις 10:12 ΜΜ, greengr21 είπε

MEΓΑ λαθος που εχουν ολες οι τραπεζες ειναι με τη ταυτοποιηση κινητων,επρεπε να ενεργοποιουν το e-banking μονο αν υπηρχε χαρτι βεβαιωσης που πιστοποιειται οτι ο αριθμος κινητου ειναι δικος σου.

Στην εθνικη , για να μου ενεργοποιησουν το ebanking επρεπε να παω ο ιδιος σε ενα καταστημα, μαζι με το κινητο μου, και να μου στειλουν εκει το sms για επιβεβαιωση, να δει ο υπαλληλος οτι ειναι δικο μου το κινητο.

Οπως και εκανα δηλαδη, και πιστευω ειναι το πιο ασφαλες συστημα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Στην εθνικη , για να μου ενεργοποιησουν το ebanking επρεπε να παω ο ιδιος σε ενα καταστημα, μαζι με το κινητο μου, και να μου στειλουν εκει το sms για επιβεβαιωση, να δει ο υπαλληλος οτι ειναι δικο μου το κινητο.

Οπως και εκανα δηλαδη, και πιστευω ειναι το πιο ασφαλες συστημα αυτο

Αυτό γίνετε μόνο την πρώτη φορά όχι κάθε φορά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία τράπεζα απ΄όσο ξέρω δεν μπορείς να προσθέτεις κινητό τηλέφωνο χωρίς αποδεικτικά η/και επίσκεψη σε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Vasiliki00 είπε

να που στην Εurobank μπορείς

Δεν μπορείς. Με το δικό σου κινητό έδωσες την έγκριση να μπει η νέα συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...