Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nikangel είπε

Μόλις μπήκα στο site της Eurobank από περιέργεια. Λέει σε μια παράγραφο πως ενεργοποιείς εσυ ως πελάτης την δικλείδα ΟTP . Επειδή κάνω χρήση της υπηρεσίας και εγώ νόμιζα πως έγινε υποχρεωτικά από την τράπεζα. Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η τράπεζα να μη εφαρμόζει τον κωδικό μιας χρήσης a priori σε όλους όσοι έχουν e banking.. 

Γιατί ήδη κάποιοι λενε ότι εμεις δεν έχουμε κινητα και δεν θέλουμε,δεν θα μας αναγκάσει κανεις να πάρουμε.Υπάρχει τετοιο θέμα εδω στο φορουμ.

Μην το ψάχνεις.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, nikangel είπε

Μόλις μπήκα στο site της Eurobank από περιέργεια. Λέει σε μια παράγραφο πως ενεργοποιείς εσυ ως πελάτης την δικλείδα ΟTP . Επειδή κάνω χρήση της υπηρεσίας και εγώ νόμιζα πως έγινε υποχρεωτικά από την τράπεζα. Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η τράπεζα να μη εφαρμόζει τον κωδικό μιας χρήσης a priori σε όλους όσοι έχουν e banking.. 

τι να σου πω, εγώ δεν ενεργοποίησα τίποτα ποτέ και αρχίσαν κάποια στιγμή τα sms. άρα το έκανε μόνη της η τράπεζα. και μάλιστα γίνεται σε όλες τις τράπεζες που έχω λογαριασμό.

Τώρα αν γίνεται να το απενεργοποιήσεις και η κοπελιά το έκανε..... Αλλά εδώ δε ξέρει τα βασικά, θα έκανε αυτό;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όμως απενεργοποιήται χωρίς κάποια επιβεβαίωση :blink:.. μόλις το δοκίμασα

Ακυρο, δεν μπορείς να κανεις συναλλαγές με απενεργοποιημένο ΟΤΡ

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christos4 είπε

στην eurobank υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης απ'όσο βλέπω. δεν το πατάω για να δω τι γίνεται γιατί είναι ο λογαριασμός της μητέρας μου και δεν θελω να της πηγαίνουν sms/emails τώρα χωρίς λόγο, αλλά αν για την απενεργοποίηση δεν απαιτείται επαλήθευση τότε ο "hacker" μπαίνει με τους κωδικούς, απενεργοποιεί το OTP και συνεχίζει. 

image.png

Δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις- απενεργοποιήσεις τίποτα αν δεν λάβεις κωδικό OTP προφανώς για τους παραπάνω λόγους. Συμπτωματικά προχθές σεταρα νέους κωδικούς λόγω παρέλευσης 3μηνου και μου ζήτησε 3 φορές OTP. Μια για την αλλαγή, μια για την ταυτοποίηση του τηλεφώνου, μια για το δακτύλιο αποτύπωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Adrian είπε

Και όμως απενεργοποιήται χωρίς κάποια επιβεβαίωση :blink:.. μόλις το δοκίμασα

μέγα λάθος της τράπεζας αυτό. θα έπρεπε η απενεργοποίηση να γίνεται αφού δώσεις βάλεις κωδικό που στέλνεται με SMS/email

 

 

@nikangel αν δεν βαριέσαι δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το OTP. άλλο η αλλαγή κωδικού (επιβεβαιώνω ότι ζητάει OTP και ενημερώνει με email ή SMS) και άλλο η απενεργοποίηση OTP. όπως προείπα δεν το δοκίμασα γιατί δεν είναι δικός μου λογαριασμός, αλλά ο @Adrian λέει ότι το έκανε χωρίς επιβεβαίωση

Επεξ/σία από christos4
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάζει η κοπέλα που την πάτησε, ας δώσει σε έναν δικηγόρο αυτή την παράμετρο να δούμε τι θα πει η τράπεζα. Είναι μεγάλο σφάλμα συστήματος να απενεργοποιείται μια δικλείδα χωρίς κωδικό. 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dsvee είπε

Τι πατάτα έχουν κάνει; Όντως τον απενεργοποίησα και εγώ χωρίς καμια δικλείδα ασφαλείας. Ούτε μήνυμα ούτε τίποτα;

Αν ισχύει αυτό θα πήγαινα στα κεντρικά τους και θα απαιτούσα τα λεφτά μου πίσω, παρουσία δικηγόρου. Διαφορετικά άμεσα στο δικαστήριο. Μιλάμε για τρομερό κενό ασφαλείας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξερετε ποιο ειναι το αστειο? οτι θες κωδικους ΟTP για να το ενεργοποίησης παλι 🙄

Δοκιμασα και απο το κινητο και απο τον υπολογιστη και στις δυο περιπτωσεις απενεργοποιούντε χωρις καμια δικλιδα ασφαλειας. 

Ετοιμαζω ηδη εμαιλ προς eurobank....

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως γιαυτο κανουν target τη συγκεκριμενη τραπεζα ...

και οντως, με τετοιο κενο ασφαλειας κι εγω θα ελεγα παρε αγκαζε δικηγορο και πηγαινε Οθωνος (αν εισαι αθηνα). 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθησα να μειώσω το ημερήσιο οριο συναλλαγών μου, μεχρι να δω τι συμβαινει, αλλα και αυτο αλλαζει χωρις OTP, οποτε τσαμπα ο κοπος.

 

Οχι τελικα ζητάει! Το χαμήλωσα αρκετα, για να ειμαι σιγουρος, μεχρι να δουμε τι γινεται.

 

Επεξ/σία από dsvee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fredd0 είπε

προφανως γιαυτο κανουν target τη συγκεκριμενη τραπεζα ...

και οντως, με τετοιο κενο ασφαλειας κι εγω θα ελεγα παρε αγκαζε δικηγορο και πηγαινε Οθωνος (αν εισαι αθηνα). 

δεν νομίζω ότι μπορείς να κερδίσεις κάτι χωρίς να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα.. η τράπεζα έχει ενημερώσει σχετικά εδώ και καιρό (ειδοποίηση 18/12/2020)

image.png.aa53a27c6b87e7b6568bbceeb61832c0.png

και αν δεν κάνω λάθος έχουν στείλει και αντίστοιχα emails κατά καιρούς.

 

μακάρι όποιος έχει χάσει τα λεφτά του να τα πάρει πίσω φυσικά, όπως επίσης και να βρεθεί η διαδρομή των χρημάτων που εκλάπησαν προκειμένου να καταδικαστούν οι ένοχοι...

 

(φυσικά μια ερώτηση σε δικηγόρο αξίζει και θα έχει μεγαλύτερη αξία από τη δικιά μου άποψη) 

Επεξ/σία από christos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ετει 2021,μπαινεις σε σελιδα που λεει οτι εχει μπει "κλειδαρια"  στο λογαριασμο,και δεν υποψιαζεσαι.

Συνηθως λεω οτι αυτα ειναι μαθηματα,αλλα για τοσα λεφτα δεν ξερω τι να πω,μονο συλλυπητηρια και καλοχωνευτο.

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω λογαριασμους και στις 4 συστημικες τραπεζες,στις 3 εχω e-banking στην 1 που εχω το σοβαρο ποσο(τρομαρα μου χαχα) δεν ενεργοποιησα ποτε το e-banking για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, christos4 είπε

δεν νομίζω ότι μπορείς να κερδίσεις κάτι χωρίς να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα.. η τράπεζα έχει ενημερώσει σχετικά εδώ και καιρό (ειδοποίηση 18/12/2020)

image.png.aa53a27c6b87e7b6568bbceeb61832c0.png

και αν δεν κάνω λάθος έχουν στείλει και αντίστοιχα emails κατά καιρούς.

 

μακάρι όποιος έχει χάσει τα λεφτά του να τα πάρει πίσω φυσικά, όπως επίσης και να βρεθεί η διαδρομή των χρημάτων που εκλάπησαν προκειμένου να καταδικαστούν οι ένοχοι...

 

(φυσικά μια ερώτηση σε δικηγόρο αξίζει και θα έχει μεγαλύτερη αξία από τη δικιά μου άποψη) 

δηλαδη η τραπεζα ξερει απο 18/12 οτι εχει κενο ασφαλειας στο συστημα της και δεν εχει κανει τιποτα? Παρτυ θα κανουν οι δικηγοροι.

Γιατι μη μου πεις οτι ειναι τοσο βοδια που σε 2.5 μηνες δεν εχουν καταλαβει αυτο που καταλαβε το ινσομνια σε 2.5 ωρες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...