Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Adrian είπε

Η μόνη εξήγηση είναι να μην είχε ενεργοποιήσει ποτέ το ΟΤΡ. Δεν θυμάμαι εάν γινόταν αυτόματα όταν πρωτοεμφανίστηκε..

δεν ισχυει πλεον ενεργοποιειται αυτοματα σχεδον σε ολες τις συναλλαγες,οχι σε ολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, greengr21 είπε

δεν ισχυει πλεον ενεργοποιειται αυτοματα σχεδον σε ολες τις συναλλαγες,οχι σε ολες

Αν καταλαβα καλα,το εχει η eurobank αυτο το προβλημα,για αυτο ολες αυτες οι ιστοριες γινονται με στοχο αυτη την τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αν καταλαβα καλα,το εχει η eurobank αυτο το προβλημα,για αυτο ολες αυτες οι ιστοριες γινονται με στοχο αυτη την τραπεζα.

MEΓΑ λαθος που εχουν ολες οι τραπεζες ειναι με τη ταυτοποιηση κινητων,επρεπε να ενεργοποιουν το e-banking μονο αν υπηρχε χαρτι βεβαιωσης που πιστοποιειται οτι ο αριθμος κινητου ειναι δικος σου.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δηλαδη η τραπεζα ξερει απο 18/12 οτι εχει κενο ασφαλειας στο συστημα της και δεν εχει κανει τιποτα? Παρτυ θα κανουν οι δικηγοροι.

Γιατι μη μου πεις οτι ειναι τοσο βοδια που σε 2.5 μηνες δεν εχουν καταλαβει αυτο που καταλαβε το ινσομνια σε 2.5 ωρες

η τράπεζα ξέρει ότι γίνονται απόπειρες phishing και ενημερώνει ορθώς τους πελάτες της να μην πατάνε σε τέτοια links, ότι δε θα ζητήσει ποτέ κωδικούς κλπ. δεν αναφέρει κάποιο κενό στο σύστημά της (ποια τράπεζα θα το έκανε θα μου πεις;;) 

το κενό είναι πολύ χαζό και δεν θα έπρεπε να λειτουργεί έτσι. Αλλά, δεν ξέρω αν νομικά μπορείς να κάνεις κάτι εναντίον της τράπεζας. η τράπεζα μπορεί να πει ότι δεν είναι κενό αλλά feature (αν πχ κινητό σου δεν έχει μπαταρία, αλλά πρέπει να κάνεις μια συναλλαγή άμεσα.. λέω εγώ μια χαζή, αλλά όχι απίθανη περίπτωση. μπορώ εγώ ο ίδιος να καταρρίψω το επιχείρημα αυτό και να σου βρω καλύτερες υλοποιήσεις, αλλά αυτό που θέλω να πω δεν είναι ότι δεν έχει ευθύνη η τράπεζα, αλλά κατά πόσο νομικά μπορείς να βγάλεις άκρη. )  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greengr21 είπε

MEΓΑ λαθος που εχουν ολες οι τραπεζες ειναι με τη ταυτοποιηση κινητων,επρεπε να ενεργοποιουν το e-banking μονο αν υπηρχε χαρτι βεβαιωσης που πιστοποιειται οτι ο αριθμος κινητου ειναι δικος σου.

Αν καταλαβα καλα,αυτο που λες στο ζητανε για να ανοιξεις λογαριασμο ή για να ζητησεις νεα καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dsvee είπε

Προσπαθησα να μειώσω το ημερήσιο οριο συναλλαγών μου, μεχρι να δω τι συμβαινει, αλλα και αυτο αλλαζει χωρις OTP

Από που χαμηλώνει το ημερήσιο όριο; Τον Δεκέμβριο που ήθελα να κάνω μια συναλλαγή πάνω από το όριο, έπρεπε να τους καλέσω. Και τώρα, μόνο επιλογή για αλλαγή ορίου ανάληψης από ΑΤΜ βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Eurobank δεν υποστηρίζει ούτε 2FA για login. Και μην αρχίσουμε τις εξυπνάδες, τι το χρειάζεσαι κτλπ, τράπεζα είναι, γιατί να μπορεί ο άλλος να δει πόσα χρήματα έχω αν μου κλέψει τον κωδικό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panos- είπε

Από που χαμηλώνει το ημερήσιο όριο; Τον Δεκέμβριο που ήθελα να κάνω μια συναλλαγή πάνω από το όριο, έπρεπε να τους καλέσω. Και τώρα, μόνο επιλογή για αλλαγή ορίου ανάληψης από ΑΤΜ βλέπω. 

από την εφαρμογή για android γίνεται αν πας στην κάρτα (όχι στο λογαριασμό) και κάνεις long press, σου εμφανίζει ένα "cards control" και από εκεί αλλάζεις τα όρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, argimeg είπε

H Eurobank δεν υποστηρίζει ούτε 2FA για login. Και μην αρχίσουμε τις εξυπνάδες, τι το χρειάζεσαι κτλπ, τράπεζα είναι, γιατί να μπορεί ο άλλος να δει πόσα χρήματα έχω αν μου κλέψει τον κωδικό;;;

καλα εδω μπορεις να δεις μονο με αμκα και αφμ αναλυτικο σημειωμα συνταξης,εβγαλα ενα χαρτι συνταξης για τον πατερα μου και δεν ειχα συνειδητοποιησει ποσο ευκολο ειναι ο οποιοσδηποτε να βρισκει τετοια πραγματα...

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΡΥΑ απο εφαρμογες μεσω κινητων ονλινε τυπου λεφτα στο λεπτο κλπ..ολα αυτα ειναι για ατομα εξοικειωμενα στο διαδικτυο και υποψιασμενα και αν...και οχι για την μαζικη πλειοψηφια του κοσμου..Κριμα..αλλα οι..επενδυτες ειναι μανουλες σε αυτα..σαν τους νιγηριανους με τα σαιτ γνωριμιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christos4 είπε

από την εφαρμογή για android γίνεται αν πας στην κάρτα (όχι στο λογαριασμό) και κάνεις long press, σου εμφανίζει ένα "cards control" και από εκεί αλλάζεις τα όρια 

Απο την εφαρμογη android ουτε εγω βρηκα πως γινεται.

Εκανα αυτο που λες αλλα αν δεν κανω λαθος απο εκει ρυθμιζεις το ανωτατο οριο αναληψης απο ΑΤΜ, οχι το ημερήσιο οριο στο e-banking. 

Απο υπολογιστη πάντως πας επανω στο μπλε εικονιδιο Προφιλ -> Ρυθμίσεις και μετα Οριο συναλλαγων με e banking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enrique19 είπε

ΜΑΚΡΥΑ απο εφαρμογες μεσω κινητων ονλινε τυπου λεφτα στο λεπτο κλπ..ολα αυτα ειναι για ατομα εξοικειωμενα στο διαδικτυο και υποψιασμενα και αν...και οχι για την μαζικη πλειοψηφια του κοσμου..Κριμα..αλλα οι..επενδυτες ειναι μανουλες σε αυτα..σαν τους νιγηριανους με τα σαιτ γνωριμιων.

η υπηρεσία λεφτά στο λεπτό δεν έχει σχέση με το παρόν θέμα και χρησιμοποιείται για διαφορετικού είδους απάτες (και είναι μόνο στην τράπεζα Πειραιώς, νομίζω οι άλλες τράπεζες δεν έχουν αντίστοιχη υπηρεσία)  :-)

 

1 λεπτό πριν, dsvee είπε

Απο την εφαρμογη android ουτε εγω βρηκα πως γινεται.

Εκανα αυτο που λες αλλα αν δεν κανω λαθος απο εκει ρυθμιζεις το ανωτατο οριο αναληψης απο ΑΤΜ, οχι το ημερήσιο οριο στο e-banking. 

Απο υπολογιστη πάντως πας επανω στο μπλε εικονιδιο Προφιλ -> Ρυθμίσεις και μετα Οριο συναλλαγων με e banking

σωστά, δε διάβασα καλά το μήνυμα, νόμιζα οτι μιλούσαμε για ATM. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Πλέον και τα στοιχεία της κάρτας σου να σου κλέψουν, ελάχιστες συναλλαγές περνάνε online χωρίς επιβεβαίωση από το app (ή sms)

Οπότε ή έστειλες εσύ τα χρήματα (δε θέλω να το σχολιάσω αυτό) ή έφτασε η Παρασκευή

Δεν ισχυει αυτο παντα,πχ προχειρα στο μυαλο μου taxisnet δεν χρειαζεται otp αν κανεις πληρωμη,ΔΕΗ πληρωμη μεσω του σαιτ της τουλαχιστον στην Alpha Bank δεν θελει otp και ειμαι σιγουρος θα εχει και αλλα παραδειγματα.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...