Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να πατήσεις στο ότι η τράπεζα έπρεπε να δει ότι είναι μια ασυνήθιστη συναλλαγή για τον πελάτη της (εσένα) και να μπλοκάρει τη συναλλαγή μέχρι να επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει fraud.

Αυτή πρέπει να είναι η γραμμή υπεράσπισης.

Η τράπεζα θα αρνηθεί οποιαδήποτε ευθύνη και εσύ θα πρέπει να απευθυνθείς μετά στον τραπεζικό μεσολαβητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Δεν ισχυει αυτο παντα,πχ προχειρα στο μυαλο μου taxisnet δεν χρειαζεται otp αν κανεις πληρωμη,ΔΕΗ πληρωμη μεσω του σαιτ της τουλαχιστον στην Alpha Bank δεν θελει otp και ειμαι σιγουρος θα εχει και αλλα παραδειγματα.

ναι οκ. γι αυτό είπα ελάχιστες περνάνε. Και δεν έχω καταλάβει ακόμα πως πάει.

πχ ΔΕΗ που ανέφερες, με κάρτα εθνικής θέλει επιβεβαίωση. ίσως έχει να κάνει με το αν έχεις ξανακάνει πληρωμή στον συγκεκριμένο έμπορο. Με eurobank δε θυμάμαι.

εντελώς τυχαία μόλις έκανα μια πληρωμή με curve και μου ζήτησε κι εδώ επιβεβαίωση ενώ πριν δε ζητούσε. Είχα κα΄νει αρκετές τις τελευταίες μέρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Bitbit είπε

ναι οκ. γι αυτό είπα ελάχιστες περνάνε. Και δεν έχω καταλάβει ακόμα πως πάει.

πχ ΔΕΗ που ανέφερες, με κάρτα εθνικής θέλει επιβεβαίωση. ίσως έχει να κάνει με το αν έχεις ξανακάνει πληρωμή στον συγκεκριμένο έμπορο. Με eurobank δε θυμάμαι.

εντελώς τυχαία μόλις έκανα μια πληρωμή με curve και μου ζήτησε κι εδώ επιβεβαίωση ενώ πριν δε ζητούσε. Είχα κα΄νει αρκετές τις τελευταίες μέρες

 

Με 2 τραπεζες εχω πληρωσει ΔΕΗ προσφατα στο σαιτ της Αλφα και Γιουρο,Αλφα δεν θελει Γιουρο θελει επιβεβαιωση.Α και ΟΠΑΠ με Αλφα καταθεση δεν θελει επιβεβαιωση μονο το τριψηφιο νουμερο πισω.Ενταξει Ελλαδα ειμαστε,εφορια,ΔΕΗ και ΟΠΑΠ δεν τις λες ελαχιστες περιπτωσεις 😂

Γενικα παρανοια ειναι,αν πληρωσεις ΔΕΗ μεσω Αλφα e-banking που παιρνει και προμηθεια θελει επιβεβαιωση,αν την πληρωσεις μεση του σαιτ της ΔΕΗ δεν θελει επιβεβαιωση,αντε βρες ακρη

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση της Eurobank ebank το ΟΤΡ (κωδικός μιας χρήσης) είναι άχρηστο όπως αποδείχτηκε. Αν λειτουργούσε όπως έπρεπε η κοπέλα θα είχε γλιτώσει τα λεφτά.

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Adrian είπε

Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση της Eurobank ebank το ΟΤΡ (κωδικός μιας χρήσης) είναι άχρηστο όπως αποδείχτηκε. Αν λειτουργούσε όπως έπρεπε η κοπέλα θα είχε γλιτώσει τα λεφτά.

Aν η κοπέλα δεν πίστευε ότι email της έρχεται θα είχε γλυτώσει τα λεφτά.

 

Εγω βλέπω λάθος να μην δίνει δυνατότητα να στέλνει ΟΤΡ σε email ή σε κινητό.Αν έχεις χάσει το κινητό σου τι κάνεις;Στο  email σου έχεις πρόσβαση απο παντού.Θα έπρεπε να στέλνει κωδικό σε τέτοια αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Βρε κοπελα μου, ποτε μα ποτε δεν προκειται οποιοσδηποτε να σου ζητησει κωδικους μεσω mail. Με το που βλεπεις τετοια mail τα σβηνεις.

2) Αν καταλαβα καλα...η Eurobank επιτρεπει την απενεργοποιηση του OTP χωρις να στελνει κωδικο στον κινητο η στο mail σου για επιβεβαιωση?!! Συγγνωμη, αν εχω καταλαβει καλα και οντως ισχυει αυτο, οσοι εχετε χρηματα στην συγκεκριμενη τραπεζα δεν εχετε μαζεψει τα μπογαλακια σας να φυγετε ακομα? Μιλαμε για εγκληματικη ενεργεια. Αυτα τα πραγματα δεν γινονται ουτε στην ιστοσελιδα του κυρ Μητσου. Το επομενο σταδιο ειναι να μπαινεις χωρις κωδικους, μονο με το ονομα σου.

YΓ. Η Εθνικη και η Πειραιως υποστηριζουν την αποστολη OTP για να κανεις log in? Εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ardi21 είπε

1) Βρε κοπελα μου, ποτε μα ποτε δεν προκειται οποιοσδηποτε να σου ζητησει κωδικους μεσω mail. Με το που βλεπεις τετοια mail τα σβηνεις.

2) Αν καταλαβα καλα...η Eurobank επιτρεπει την απενεργοποιηση του OTP χωρις να στελνει κωδικο στον κινητο η στο mail σου για επιβεβαιωση?!! Συγγνωμη, οσοι εχετε χρηματα στην συγκεκριμενη τραπεζα δεν εχετε μαζεψει τα μπογαλακια σας να φυγετε ακομα? Μιλαμε για εγκληματικη ενεργεια.

YΓ. Η Εθνικη και η Πειραιως υποστηριζουν την αποστολη OTP για να κανεις log in? Εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι.

η πειραιώς απ'όσο ξέρω όχι. αλλά αν πας να κάνεις κάποια συναλλαγή θα σου ζητήσει επιβεβαίωση από το κινητό (εκτός αν έχεις βάλει κάποιον λογαριασμό σε ειδική κατηγορία και έχεις ζητήσει να μην ζητάει επιβεβαίωση κάθε φορά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christos4 είπε

η πειραιώς απ'όσο ξέρω όχι. αλλά αν πας να κάνεις κάποια συναλλαγή θα σου ζητήσει επιβεβαίωση από το κινητό (εκτός αν έχεις βάλει κάποιον λογαριασμό σε ειδική κατηγορία και έχεις ζητήσει να μην ζητάει επιβεβαίωση κάθε φορά) 

Ναι αυτο το θεωρω δεδομενο. Απλα ειπα μηπως μπορεις να το ρυθμισεις να σου στελνει και στο log in για extra ασφαλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ardi21 είπε

1) Βρε κοπελα μου, ποτε μα ποτε δεν προκειται οποιοσδηποτε να σου ζητησει κωδικους μεσω mail. Με το που βλεπεις τετοια mail τα σβηνεις.

2) Αν καταλαβα καλα...η Eurobank επιτρεπει την απενεργοποιηση του OTP χωρις να στελνει κωδικο στον κινητο η στο mail σου για επιβεβαιωση?!! Συγγνωμη, αν εχω καταλαβει καλα και οντως ισχυει αυτο, οσοι εχετε χρηματα στην συγκεκριμενη τραπεζα δεν εχετε μαζεψει τα μπογαλακια σας να φυγετε ακομα? Μιλαμε για εγκληματικη ενεργεια. Αυτα τα πραγματα δεν γινονται ουτε στην ιστοσελιδα του κυρ Μητσου. Το επομενο σταδιο ειναι να μπαινεις χωρις κωδικους, μονο με το ονομα σου.

YΓ. Η Εθνικη και η Πειραιως υποστηριζουν την αποστολη OTP για να κανεις log in? Εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι.

1) η κοπελα δεν εδωσε κωδικους. μπηκε ενα σαιτ που εμοιαζε ιδιο με το οριτζιναλ, και εκανε log in

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

1) η κοπελα δεν εδωσε κωδικους. μπηκε ενα σαιτ που εμοιαζε ιδιο με το οριτζιναλ, και εκανε log in

Αυτο εννοω. Στην ουσια της ζητησαν να βαλει τους κωδικους της επειδη ο λογαριασμος "κλειδωθηκε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

1) η κοπελα δεν εδωσε κωδικους. μπηκε ενα σαιτ που εμοιαζε ιδιο με το οριτζιναλ, και εκανε log in

Το ίδιο είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Αυτο εννοω. Στην ουσια της ζητησαν να βαλει τους κωδικους της επειδη ο λογαριασμος "κλειδωθηκε".

Δεν είναι το ίδιο. Τα παλιά σκαμ σου έλεγαν να στείλεις τον κωδικό σου μέσω mail, εποχές 2004.

Πλέον μιλάμε για ανθρωπους που κάθησαν και έφτιαξαν ολόκληρο κλονο του σάιτ για να σε κοροϊδέψουν και να κάνεις log in.

Σκέψου μια γυναίκα να είναι στο iphone της και να της έρχεται το mail, να πατάει το Λίνκ , και να μπαίνει από το κινητό σε μια σελίδα τέτοια. Που από το κινητό δεν βλέπεις και πολλές λεπτομέρειες... άνετα την πατας

 

 

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα όταν βάζω κωδικούς ελέγχω τo domain name. Είναι όντως ασφαλές; Αν πχ λέει www1.whatever.taxisnet.gov.gr, κοιτάω ότι ισχύει το bold. Δυστυχώς πολλές κυβερνητικές σελίδες έχουν ληγμένα πιστοποιητικά, ότι σημαίνει αυτό.

Τώρα για το OTP τα έχω ξαναγράψει. Εμένα σε αγορά αεροπορικών εισιτηρίων και κλείσιμο ξενοδοχείου(από booking) >150 ευρώ, δε μου είχε ζητήσει OTP, Εθνική. Πρόσφατα δε μου ζήτησε για Pizzafan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimosthenisG είπε

Δεν είναι το ίδιο. Τα παλιά σκαμ σου έλεγαν να στείλεις τον κωδικό σου. Πλέον μιλάμε για ανθρωπους που κάθησαν και έφτιαξαν ολόκληρο κλονο του σάιτ για να σε κοροϊδέψουν

 

Σιγα την αντιγραφή που έκαναν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dsvee είπε

και ξερετε ποιο ειναι το αστειο? οτι θες κωδικους ΟTP για να το ενεργοποίησης παλι 🙄

Δοκιμασα και απο το κινητο και απο τον υπολογιστη και στις δυο περιπτωσεις απενεργοποιούντε χωρις καμια δικλιδα ασφαλειας. 

Ετοιμαζω ηδη εμαιλ προς eurobank....

Το θεμα ειναι τι γινεται στην περιπτωση που δοκιμασεις να κανεις συναλλαγη οταν ειναι απενεργοποιημενο. Προχωραει η συναλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...