Προς το περιεχόμενο

Επιλογή τρόπου ταφής


_Kostantinos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δεν μπορώ να ρωτήσω, αλλά πανάκριβες τεφροδόχους δε νομίζω για τους συγκεκριμένους. Τώρα δεν ξέρω αν τα 750€ που λες είναι με ένα απλό μεταλλικό τετράγωνο δοχείο πχ. Πάντως άλλο ένα παιδί εδώ αναφέρθηκε σε ποσά που ξεκινάνε από 1500€ που συμπίπτει περισσότερο με το δικό μου σενάριο. Δε σε αμφισβητώ, απλά ανακεφαλαιώνω όλα όσα έχουν αναφερθεί μπας και βγει άκρη τι παίζει.

Πολύ απλά, πας λοιπόν στο site τους https://cremservices.gr και επιβεβαιώνεις τις τιμές. Όπως είπα έχω ιδία γνώση οπότε δεν χωρά αμφισβήτηση. Και πάλι, αναφέρομαι στη βασική υπηρεσία αποτέφρωσης. Η εταιρεία παρέχει και άλλες υπηρεσίες που λογικά ανεβάζουν τα κόστη.

image.png.34df7f72bd1610cad034fd5ce22970cc.png

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, TriLoBiTe είπε

Δεν κάνει γκάλοπ ο νηματοθέτης αν μας νοιάζει,  οπότε τι τον νοιάζει τι σε νοιάζει;

Eσενα τι σε νοιάζει αν τον νοιάζει τι με νοιάζει;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tasanton είπε

Πέρσι τέτοια εποχή πλήρωσα 744€ για άμεσο συγγενή μου. Τώρα τι άλλα κόστη ανέλαβαν οι γνωστοί σου δεν ξέρω. Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι μια πανάκριβη τεφροδόχος (υπάρχουν διάφορες επιλογές), αλλά και πάλι η διαφορά είναι τεράστια. 

Προσοχή αναφέρομαι στην υπηρεσία αποτέφρωσης και το κόστος το γράφουν και οι ίδιοι σε σχετικό έντυπο στο site τους:

image.png.d9e0862c9ee35e169742eba239169f8c.png

Δεν ξέρω αν η οδηγία είναι πιο αυστηρή τώρα, αλλά πέρσι υπήρχε ιερέας σε εκκλησία στην Αττική που ανέλαβε την επικήδειο. Η συνεννόηση έγινε με το γραφείο τελετών. 

Επίσης η Μητρόπολη καταφανώς απορρίπτει το νόμο και το δικαίωμα στην νεκρώσιμο ακολουθία. Και κάπως έτσι φτάνουμε στο σχόλιο άλλου φίλου:

 

είμαι ενήμερος,πλέον ο Ιερέας δεν τελεί επικήδειο τελέτη οταν πρόκειτε για αποτέφρωση.

4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Οι ινδουιστές, προτεστάντες καπιταλιστές είναι;;;🤔

1600€ το κόστος της καύσης στη Ριτσώνα ξέρω εγώ από 2 περιπτώσεις γνωστών μου. Επειδή απ' ό,τι φαίνεται ξέρεις, πώς προκύπτει η διαφορά από το ποσό που αναφέρω;

είναι λίγο παρακάτω,τελική τιμή (όλα μέσα). Σκεφτείτε οτι το κρεματόρειο χρεώνει 744 με το Φ.Π.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 hours ago, kage said:

δεν ειμαι ο ανταγωνισμος δεν με αφορα αν καιγονται σε σχεδια οπως οι vikings /ασιατες ή αν τοποθετουνται σε κενοταφιο... συζητηση κανουμε

<<Αν έχεις αγοράσει τάφο δεν σε ακουμπάει κάνεις...αν έχεις νοικιάσει για 2 3 έτη τοτε φεύγει ή πληρώνεις έξτρα  για άλλα τόσα χρόνια ή πάνε σε  οστεοφυλάκιο ή ακόμη χειρότερα σε χωνευτηρι .(το χωνευτηρι βεβαια υπαρχει κ σε αποτεφρωση)

Η αποτέφρωση δεν τσουλησε στην Ελλάδα που μας ζαλιζαν τόσες δεκαετίες..

<<Έναν χρόνο λειτουργίας κλείνει το πρώτο αποτεφρωτήριο στην Ελλάδα, το οποίο βρίσκεται στη Ριτσώνα και μέχρι στιγμής έχει εξυπηρετήσει 1.380 άτομα >> >>

Στην Ελλάδα, σύµφωνα µε τα ληξιαρχικά στοιχεία, πεθαίνουν κάθε χρόνο 121.000 άνθρωποι.

συντομα και στον ελαιωνα αθηνας αποτεφρωτηριο

 

 

Δεν σε αφορά αλλα βγάζεις όμως αυθαίρετα συμπεράσματα... Το πρώτο αποτεφρωτηριο έγινε όχι για να πάνε όλοι οι νεκροί εκει αλλα για να παει οποιος το επιθυμεί αποφεύγοντας το ταξίδι (και το σχετικό κόστος) στη Βουλγαρία.
 

Η συγκεκριμένη επιχείρηση αυτα τα νούμερα περίμενε σαν βάση για τον πρώτο χρόνο λειτουργίας ώστε να ειναι βιώσιμη καθώς τα στοιχεία έδειχναν πως κάθε χρόνο κατι περισσότεροι απο 2000 νεκροί μεταφερόταν στη Βουλγαρία για αποτέφρωση. Αν εμφανιστούν και αλλα αντίστοιχα σε όλη την Ελλάδα, σταδιακά όλο και περισσότεροι θα επιλέγουν αυτη τη λύση. Ειδικά σε μεγάλα αστικά κέντρα που η παραδοσιακή ταφή ειναι μια μακάβρια εμπειρία για τους συγγενείς που μόνο σεβασμό στο νεκρό δεν δείχνει...

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tasanton είπε

 

- Όντως η διαδικασία της καύσης διαρκεί αρκετές ώρες και το όλο σκηνικό είναι μια αρκετά περίεργη εμπειρία.

 

Λογικα δεν θα εχουν καλα incinerator.σε ενα καλο εργσλειο που σε 10 15 λεπτα εχει ανεβσσει 1000 1100 'c σε δεκα λεπτα δεν μενει τιποτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kage είπε

Υπάρχει εδώ κ 1.5 χρόνο στην ριτσωνα παίζει να μην βγάζει ουτε τα έξοδα του...μόλις 1300 άτομα σε ένα χρόνο ενώ κάθε μέρα φεύγουν γύρω στους 100... 

Θα κάνω εντιτ αύριο γ να βρω ένα ποστ π έλεγε έχει μυρωδια και θέλει ώρες!!! 

Επειδή έκανα κάτι αυτοματισμούς στο συγκεκριμένο αποτεφρωτήριο δεν υπάρχουν μυρωδιές. Μετά τον κυρίως θάλαμο καύσης υπάρχει ο θάλαμος καύσης καυσαερίων και μετά πάμε σε 2 ,αν θυμάμαι καλά, στάδια φιλτραρίσματος των καυσαερίων.

Είναι μια από τις ελάχιστες μονάδες που είπα είμαστε Ευρώπη.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Τι σχεση εχει η καυση με τα μηνοσυνα κλπ ? Μπορει καποος να πιστευει και να εχει γινει κανονικα η νεκροσιμη ακολουθια και να θελει καυση .Οσο για το οικονομικο δεν νομιζω να ειναι πιο φτηνη η καυση .

Με μια πολυ προχειρη ματια ξεκιναει απο 1500 ευρω.

δεν γίνεται ο χριστιανός να επιλέξει καύση , είναι αντίθετο με την χριστιανική θρησκεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πατέρας μου ήθελε καύση παρόλο που ήταν Χριστιανός Ορθόδοξος, και το σεβάστηκα απόλυτα. Το μόνο που είπα ήταν, να το γράψει και να το υπογράψει για τους συγγενείς που θα ανακατεύονταν χωρίς να τους πέφτει λόγος. Δεν υπάρχει καμία αναφορά στην Αγία Γραφή που να το απαγορεύει! Παραδόσεις και μετέπειτα συγγράματα έθιμα κτλ. είναι να είχαμε να λέγαμε... Ο Θεός (υπάρχει ή όχι) δεν θα κολλήσει στο είδος της κηδείας μας, αλλά στη συμπεριφορά μας εν ζωή...

Επεξ/σία από angelponiros
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 ώρες πριν, angelponiros είπε

Ο πατέρας μου ήθελε καύση παρόλο που ήταν Χριστιανός Ορθόδοξος, και το σεβάστηκα απόλυτα. Το μόνο που είπα ήταν, να το γράψει και να το υπογράψει για τους συγγενείς που θα ανακατεύονταν χωρίς να τους πέφτει λόγος. Δεν υπάρχει καμία αναφορά στην Αγία Γραφή που να το απαγορεύει! Παραδόσεις και μετέπειτα συγγράματα έθιμα κτλ. είναι να είχαμε να λέγαμε... Ο Θεός (υπάρχει ή όχι) δεν θα κολλήσει στο είδος της κηδείας μας, αλλά στη συμπεριφορά μας εν ζωή...

η χριστιανική ορθόδοξη πίστη διέπεται από ΚΑΝΟΝΕΣ , η καύση νεκρών δεν είναι αποδεκτή από την ορθοδοξία , τέλος, όποιος "χριστιανός" διαφωνεί είναι αιρετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Molpadia είπε

η χριστιανική ορθόδοξη πίστη διέπεται από ΚΑΝΟΝΕΣ , η καύση νεκρών δεν είναι αποδεκτή από την ορθοδοξία , τέλος, όποιος "χριστιανός" διαφωνεί είναι αιρετικός.

Αγάπη μονο!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κανόνες αυτοί, μπορούν να αλλάξουν για λόγους αξιοπρέπειας και μόνο!

Δηλαδή. είναι ωραίο θέαμα, κάποια στιγμή να σου δίνουν τα κόκκαλα στο χέρι;

Κόκκαλα κουβαλάγαμε από τις ταβέρνες στα Σπάτα.

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Οι κανόνες αυτοί, μπορούν να αλλάξουν για λόγους αξιοπρέπειας και μόνο!

Δηλαδή. είναι ωραίο θέαμα, κάποια στιγμή να σου δίνουν τα κόκκαλα στο χέρι;

Κόκκαλα κουβαλάγαμε από τις ταβέρνες στα Σπάτα.

ΟΧΙ δεν μπορούν να αλλάξουν , τι νομίζεις ; τιμές στο σούπερ μάρκετ αλλάζεις ;

53 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αγάπη μονο!!

 

τι σχέση έχει αυτό που γράφεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Molpadia είπε

ΟΧΙ δεν μπορούν να αλλάξουν , τι νομίζεις ; τιμές στο σούπερ μάρκετ αλλάζεις ;

τι σχέση έχει αυτό που γράφεις;

Και πάλι αγάπη.Είμαι σίγουρος ότι οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...