Προς το περιεχόμενο

Συσκευή για WiFi στα 5 χλμ


onty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην περιοχή που μένω κανένας παροχος εδώ και 3 χρόνια δεν έχει καταφέρει να μου δώσει γραμμή ίντερνετ με την αιτιολογία ότι δεν υπάρχουν πολλές γραμμές και όταν απελευθέρωθει κάποια βλέπουμε. Οπότε σκέφτηκα αν υπάρχει κάποια συσκευή ώστε να πιάσω από το WiFi που έχει φίλος που μένει στα 5 χλμ. Είδα κάτι συσκευές αλλά δεν έχω ιδέα αν κάνουν για την δουλεία μου και τι άλλο θέλουν ως προϋπόθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίρνεις 2 τέτοια. Επιγραμματικά: Το ένα πάει στο σπίτι του φίλου σου και το σετάρεις ως Access Point/Bridge και το άλλο πάει σε σένα και το σετάρεις ως Station/Router. Όσο πιό καλή οπτική επαφή μεταξύ σας, τόσο πιό καλό το σήμα. Στέλνω ίντερνετ σε συγχωριανό στα 300 μέτρα αλλά παρεμβάλλονται σπίτια/δέντρα, οπότε το σήμα μας είναι στα -70db. Η σύνδεσή μου είναι 50άρα και αυτός στην πράξη λαμβάνει περίπου 17-18.

 

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες από τις ρυθμίσεις του πομπού.

Πρόσεξε στην τρίτη φωτογραφία την απόσταση. Εγώ το έχω κανονικά στα 300 μέτρα αλλά το έβαλα στα 5χλμ. τώρα για να το δεις.

 

ubu1.png

ubu2.png

ubu3.png

Επεξ/σία από Πιτούλιας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή κ ως είναι εντελώς άσχετος και δεν έχω την οικονομική πολυτέλεια να πάρω κάτι και τελικά να μην γίνει δουλειά, ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς λειτουργούν αυτές οι συσκευές; Βάζω την μια εγώ σπίτι μου σε ένα μπαλκόνι, την συνδέω με την μπριζα και με ένα καλώδιο ethernet στον υπολογιστή; η εκπέμπει WiFi; Είναι καλύτερα μήπως να πάρω μια που να εγγυάται μεγαλύτερη εμβέλεια ας πουμε 10 χλμ για να έχω σίγουρα καλή ταχύτητα στα 5 χλμ που είναι ο φίλος μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτηση κλειδι ειναι ποσα data θα χρησιμοποιησεις...

και το λεω αυτο, γιατι με ενα modem-router και καρτοκινητη sim μπορεις να εχεις αρκετο ογκο με λιγα χρηματα, αφου εμπλεκεται και το οικονομικο (οπως ειπες και λογικο ειναι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, onty είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή κ ως είναι εντελώς άσχετος και δεν έχω την οικονομική πολυτέλεια να πάρω κάτι και τελικά να μην γίνει δουλειά, ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς λειτουργούν αυτές οι συσκευές; Βάζω την μια εγώ σπίτι μου σε ένα μπαλκόνι, την συνδέω με την μπριζα και με ένα καλώδιο ethernet στον υπολογιστή; η εκπέμπει WiFi; Είναι καλύτερα μήπως να πάρω μια που να εγγυάται μεγαλύτερη εμβέλεια ας πουμε 10 χλμ για να έχω σίγουρα καλή ταχύτητα στα 5 χλμ που είναι ο φίλος μου; 

Τη βάζεις στο μπαλκόνι ή στη σκεπή και τη συνδέεις με το καλώδιο ethernet στο μόντεμ/ρούτερ. Είτε για να πάρει είτε για να δώσει ίντερνετ.

26 λεπτά πριν, chios είπε

Αυτά που έβαλε ο φίλος δεν κάνουν για τόσο μακρά, θέλεις αλλά μηχανήματα λεφτά και σίγουρα τεχνικό να τα σεταρει .

The nanostation M2 can carry a WiFi connection up to 12 km

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πιτούλιας είπε

Παίρνεις 2 τέτοια. Επιγραμματικά: Το ένα πάει στο σπίτι του φίλου σου και το σετάρεις ως Access Point/Bridge και το άλλο πάει σε σένα και το σετάρεις ως Station/Router. Όσο πιό καλή οπτική επαφή μεταξύ σας, τόσο πιό καλό το σήμα. Στέλνω ίντερνετ σε συγχωριανό στα 300 μέτρα αλλά παρεμβάλλονται σπίτια/δέντρα, οπότε το σήμα μας είναι στα -70db. Η σύνδεσή μου είναι 50άρα και αυτός στην πράξη λαμβάνει περίπου 17-18.

 

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες από τις ρυθμίσεις του πομπού.

Πρόσεξε στην τρίτη φωτογραφία την απόσταση. Εγώ το έχω κανονικά στα 300 μέτρα αλλά το έβαλα στα 5χλμ. τώρα για να το δεις.

 

ubu1.png

ubu2.png

ubu3.png

Tα 5χιλ για αυτό το μηχάνημα είναι οριακά, αν πάρουμε και τις καιρικές συνθήκες πιστεύω ότι θα έχει προβλήματα, θελει κατι πιο ισχυρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στο κινητό μια παλιό σύνδεση wind με απεριόριστα δεδομένα υποτίθεται και κάνω hot spot, αλλά μέχρι τα 30gb κατεβάζω με ταχύτητα 20mb/s και μετά πέφτει στο 0.5. Το θέμα είναι ότι τώρα θέλω και μόνιμο ίντερνετ στο σπίτι, ακόμα και όταν λείπω με το κινητό και δεν μπορώ να κάνω Hotspot. Ο φίλος έχει στο σπίτι 50αρα και στο speed test βγάζει 42 mb download. Εμένα άμα πιάνω κοντά στα 10 mb μου αρκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, αυτές οι συσκευές είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για αυτό που θέλεις. Με σωστές ρυθμίσεις και καλή οπτική επαφή μεταξύ των 2 σημείων, θα έχεις το απόλυτο της ταχύτητας, σα να βρίσκεσαι δίπλα στο ρούτερ του φίλου σου. Χωρίς να το δοκιμάσεις όμως, δεν γίνεται. Σου προτείνω να ξοδέψεις αυτά τα λεφτά και να αγοράσεις τις 2 συσκευές, είτε το nanostation M2 είτε το Μ5. Θα χρειαστείς επιπλέον καλώδια ethernet 5, 7.5, 10 ή 20 μέτρων, ανάλογα με το πού θα βγάλετε τις κεραίες ο φίλος σου κι εσύ. Και βεβαίως, ένα οποιοδήποτε παλιό ή νέο ρούτερ, έτσι ώστε να μοιράζεις το ίντερνετ στο σπίτι σου.

 

Αν πας για το Μ5, οι 2 συσκευές κάνουν 125 ευρώ περίπου. Το δοκιμάζεις και στην περίπτωση που δεν σου δουλέψει, θα πουλήσεις τις συσκευές.

Μην ανησυχείς, πολύς κόσμος τις αγοράζει. Τις δίνεις με ένα 100-110άρικο μετά. Θα έχεις χάσει 25-30 ευρώ συνολικά, αλλά θα το έχεις δοκιμάσει.

 

Υ.Γ. Το σετάρισμα είναι πολύ εύκολο, μην κάνεις καμιά χαζομάρα και δώσεις λεφτά σε "τεχνικό"...

Επεξ/σία από Πιτούλιας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2021 στις 3:13 ΜΜ, Πιτούλιας είπε

Φίλε μου, αυτές οι συσκευές είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για αυτό που θέλεις. Με σωστές ρυθμίσεις και καλή οπτική επαφή μεταξύ των 2 σημείων, θα έχεις το απόλυτο της ταχύτητας, σα να βρίσκεσαι δίπλα στο ρούτερ του φίλου σου. Χωρίς να το δοκιμάσεις όμως, δεν γίνεται. Σου προτείνω να ξοδέψεις αυτά τα λεφτά και να αγοράσεις τις 2 συσκευές, είτε το nanostation M2 είτε το Μ5. Θα χρειαστείς επιπλέον καλώδια ethernet 5, 7.5, 10 ή 20 μέτρων, ανάλογα με το πού θα βγάλετε τις κεραίες ο φίλος σου κι εσύ. Και βεβαίως, ένα οποιοδήποτε παλιό ή νέο ρούτερ, έτσι ώστε να μοιράζεις το ίντερνετ στο σπίτι σου.

 

Αν πας για το Μ5, οι 2 συσκευές κάνουν 125 ευρώ περίπου. Το δοκιμάζεις και στην περίπτωση που δεν σου δουλέψει, θα πουλήσεις τις συσκευές.

Μην ανησυχείς, πολύς κόσμος τις αγοράζει. Τις δίνεις με ένα 100-110άρικο μετά. Θα έχεις χάσει 25-30 ευρώ συνολικά, αλλά θα το έχεις δοκιμάσει.

 

Υ.Γ. Το σετάρισμα είναι πολύ εύκολο, μην κάνεις καμιά χαζομάρα και δώσεις λεφτά σε "τεχνικό"...

συμφωνώ οτι ειναι ευκολο στο σεταρισμα .. ως προς τα μενου τους !!!!

την σωστή σκόπευση στα 5 χλμ πως θα την κανει ? αζιμούθιο και ανύψωση πως θα το ρυθμίσει ? (μην μου πεις με το ματι και αναλογα την σταθμη σηματος που θα βλεπει στο μενού )

η μισή μοίρα δεξια η αριστερα στον πομπό σε απόσταση 5χλμ μπορει να γίνει για παραδειγμα μισο μετρο παραδίπλα στον δέκτη !!! και φυσικά να μην πιανει ποτέ τίποτα !

αν ηταν η αποσταση 150 200 μετρα εκεί παω πάσο το φτιαχνεις με το μάτι.

επίσης θεωρώ άκρως απαραίτητα 2 αντικεραυνικά για τα δύο σημεία , εφοσον ειναι σε επαρχία με χωράφια κλπ. (εκτος αν θελετε στην πρώτη καταιγίδα να γινει ολος ο ενεργος εξοπλισμός κάρβουνο !!! )

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

συμφωνώ οτι ειναι ευκολο στο σεταρισμα .. ως προς τα μενου τους !!!!

την σωστή σκόπευση στα 5 χλμ πως θα την κανει ? αζιμούθιο και ανύψωση πως θα το ρυθμίσει ? (μην μου πεις με το ματι και αναλογα την σταθμη σηματος που θα βλεπει στο μενού )

η μισή μοίρα δεξια η αριστερα στον πομπό σε απόσταση 5χλμ μπορει να γίνει για παραδειγμα μισο μετρο παραδίπλα στον δέκτη !!! και φυσικά να μην πιανει ποτέ τίποτα !

αν ηταν η αποσταση 150 200 μετρα εκεί παω πάσο το φτιαχνεις με το μάτι.

επίσης θεωρώ άκρως απαραίτητα 2 αντικεραυνικά για τα δύο σημεία , εφοσον ειναι σε επαρχία με χωράφια κλπ. (εκτος αν θελετε στην πρώτη καταιγίδα να γινει ολος ο ενεργος εξοπλισμός κάρβουνο !!! )

αν έχει το υψόμετρο των 2 σημείων και ρυθμίσει τη κλίση ,2 άτομα εύκολα μπορούν να το φέρουν εκεί που πρέπει γιατί ο λωβος εκπομπης ειναι 60 μοιρες+ όποτε το σημα θα το πιάσει εύκολα(ακομα και με το ματι)  και με λίγο υπομονή με το dbμετρο του μενου θα κανει και τη μικρορυθμιση.

το τέλειο είναι να έχεις όργανο και το κανείς σε 10 λεπτά ,αν κουβαλήσεις τεχνικό πάει το 100ευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...