Προς το περιεχόμενο

Καλό ταξίδι Fotis13


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοκληρώθηκε η επιχείρηση ανάσυρσης του άνδρα που σκοτώθηκε στο φαράγγι της Γκούρας στην Πάρνηθα.

Σύμφωνα με την πυροσβεστική το θύμα παρελήφθη από Ε/Π Super Puma του Πυροσβεστικού Σώματος που τον μετέφερε στην Ελευσίνα.

Ο ορειβάτης, ηλικίας 42 ετών, εντοπίστηκε νεκρός γύρω στις 05.00 το πρωί από την Ορειβατική Ομάδα Έρευνας και Δάσωσης της ΕΜΑΚ, που τον αναζητούσε μετά από τηλεφώνημα των φίλων του στο 112.

Οι πυροσβέστες τον πλησίασαν και διαπίστωσαν ότι δεν είχε τις αισθήσεις του, αλλά δεν μπορούσαν να τον ανασύρουν λόγω του πολύ δύσβατου σημείου.

Για τον σκοπό αυτό μετέβη στο φαράγγι και δεύτερη ομάδα το πρωί, αλλά και πάλι στάθηκε αδύνατο να ανασυρθεί από τα πεζοπόρα τμήματα. Κατόπιν αυτού κλήθηκε ελικόπτερο σούπερ πούμα με το οποίο συνεχίζονται οι προσπάθειες για την ανάσυρση του νεκρού, το οποίο επιχειρεί μαζί με τους άνδρες της ΕΜΑΚ.

Σημειώνεται ότι ο 42χρονος ήταν μέλος ομάδας που είχε πάει στο φαράγγι της Γκούρας για canyoning (κατάβαση σε φαράγγι με νερό). Αυτόν τον καιρό το φαράγγι της Γκούρας έχει πολύ νερό λόγω του χιονιού αλλά και των πηγών.

Όπως είπε ο αρχηγός της ομάδας δεν μπορεί να καταλάβει τι έγινε και πως έπεσε στο κενό ο 42χρονος, αλλά μόλις συνέβη το γεγονός ειδοποίησαν αμέσως μέσω του 112, λόγω του ότι δεν έχουν σήμα τα κινητά στην περιοχή και στήθηκε άμεσα η επιχείρηση διάσωσης.

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όταν άνοιξε το θέμα και το διάβασα, μου χάλασε η διάθεση κι έχω ένα βάρος στο στήθος. Ούτε καν θα το φανταζόμουν ότι θα διάβαζα τέτοια είδηση και θα ήταν για τον Φώτη, που ο άνθρωπος ήταν Βουνό στο σώμα, την αντοχή και στο τι εμπειρία κουβαλούσε. Αλλά, δεν αργεί να γίνει το κακό - δεν λογαριάζει τίποτε απ' αυτά. Πολύ κρίμα, πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα και αδικο.. Απο τα ατομα που ξεχωρισα για την λογικη και το ηθος τους στο φορουμ. Θερμα συλληπητηρια στους δικους του ανθρωπους. Απιστευτο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον γνωρισα ποτε τον ανθρωπο, αλλα παρολα αυτα στεναχωρηθηκα, γιατι ηταν μια ανθρωπινη ζωη που χαθηκε, και ειναι πολυ κριμα.

Να εκτιματε τους ανθρωπους που εχετε στην ζωη σας, γιατι κανεις δεν ξερει, ποτε θα ειναι το τελευταιο αντιο!

θερμα συλληπητηρια στους δικους του ανθρωπους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχ  @Fotis13, ο χρήστης που όταν άρχισα να μπαίνω στο Insomnia ουκ ολίγες φορές είχα κόντρες με διάφορες απόψεις που εξέφραζε σε θέματα εργασιακά και κοινωνικά οικονομικα, από ένα σημείο και μετά βέβαια ολοένα και περισσότερο συμφωνουσαμε.

Ειχε ένα χομπυ το οποίο έχει το ρισκο του, τα θετικά και τα αρνητικά του. Μια φορά του είχα πει ότι μου άρεσε πολύ μια φωτογραφία που τράβηξε και μου είπε ευχαριστώ. 

Όπως έλεγε κάποτε και ο YourTrueLegend, ήταν μάγκας και παναθηναϊκός. 

Το περιστατικό με τον αγνοούμενο στην Πάρνηθα το άκουσα και εγώ, έλεγαν ότι έπεσε κάποιος σε μια χαράδρα σε κάποιο μέρος με νερο αλλά δεν τον έβρισκαν, λέω μέσα μου "πάλι περιστατικό με ορειβάτη", δεν είναι και λίγα όσα συμβαίνουν με ατυχήματα.

Δεν τον γνώριζα προσωπικά αλλά στεναχωρηθηκα ρε γμτ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη, αλλά τι «προδιαγραφές»/«κανονισμοί» υπάρχουν σε αυτές τις αναβάσεις;

Είχα την εντύπωση, πως ο ένας είναι δεμένος με τον άλλο...

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπήκα στο φόρουμ και πάγωσα. Ούτε που θα φανταζόμουν πως η είδηση που διάβαζα το πρωί θα αφορούσε τον Fotis13.

  Ασύλληπτο και λυπηρό. Καλό ταξίδι, κουράγιο και δύναμη στους δικούς του ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...