Προς το περιεχόμενο

Επιλογή δίσκων για NAS. Οι WD RED τα έπαιξαν.


PhoneKiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/4/2021 στις 7:20 ΠΜ, catmaster είπε

Μπερδεύτηκα εδώ... αφού υπάρχει raid-1 και ο ένας "χτύπησε" , πως βγήκαν άχρηστοι τρείς ; 
Πέραν της απορίας μου πάντως , αυτά συμβαίνουν , μπορεί να πετύχεις spinning rust που να κρατήσει χρόνια και μπορεί να σου τύχει και ολοκαίνουργιος και να χτυπήσει την ώρα που κάνεις αντικατάσταση-τοποθέτηση στο hot swap για να ξαναστηθεί η συστοιχία.Κοινώς "shit happens"... η ταλαιπωρία βέβαια του να σηκώσεις όλο το σύστημα απο τα backup και να το ξαναστήσεις είναι δεδομένη (τις περισσότερες φορές).

 

Στις 14/4/2021 στις 10:04 ΠΜ, stelios.s είπε

Και εγω μπερδεύτηκα, αφου μιλάμε για raid1 και 2 δίσκους πως βρέθηκαν 3 να αχρηστευτούν; :)

 

Στις 14/4/2021 στις 10:22 ΠΜ, Dragonlordcv2002 είπε

Τι δίσκοι ? Απλοί consumer ? Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να χαλάσει ο σκληρός είτε μόνος είτε σε συστοιχία. Αλλιώς δεν θα κρατούσαμε backup !

Είναι σύνολο 3 γιατί ο δεύτερος που αντικατέστησα δεν σταμάτησε να λειτουργεί αλλά αυτή την στιγμή έχει 509 Bad sectors.

Όλοι ήταν WD30EFRX-68EUZN0

Προφανώς έπεσα σε κακή παρτίδα. Αλλά όπως και να έχει 3 δίσκοι που λέει πως είναι για NAS και έχουν 3 χρόνια εγγύηση είναι απαράδεκτο να πεθαίνουν έτσι.

NAS my ASS. Θα πάρω backup και θα αντικαταστήσω με ότι πιο φτηνό υπάρχει καθώς δεν υπάρχουν χρήματα για RED PRO ή κάτι αντίστοιχο. Τουλάχιστον δεν θα κλαίω τα λεφτά μου.

 


 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το Synology είχα αγοράσει έναν WD 3TB RED πριν από χρόνια. (είχε 3 χρόνια εγγύηση)
Μου χάλασε πάνω στον 1,5 χρόνο, γέμισε bad sectors.
Τον είχα στείλει για RMA απευθείας στην WD, είχα παρακάμψει το κατάστημα τότε και μου τον αντικατέστησαν με ίδιο αλλά ήταν RECERTIFIED. (επισκευασμένος) 😡

Όσο και αν ακούγεται κουλό αυτός ο RECERTIFIED παίζει απροβλημάτιστα εδώ και σχεδόν 5 χρόνια τώρα. 🤪

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Είναι σύνολο 3 γιατί ο δεύτερος που αντικατέστησα δεν σταμάτησε να λειτουργεί αλλά αυτή την στιγμή έχει 509 Bad sectors.

Όλοι ήταν WD30EFRX-68EUZN0

Προφανώς έπεσα σε κακή παρτίδα. Αλλά όπως και να έχει 3 δίσκοι που λέει πως είναι για NAS και έχουν 3 χρόνια εγγύηση είναι απαράδεκτο να πεθαίνουν έτσι.

NAS my ASS. Θα πάρω backup και θα αντικαταστήσω με ότι πιο φτηνό υπάρχει καθώς δεν υπάρχουν χρήματα για RED PRO ή κάτι αντίστοιχο. Τουλάχιστον δεν θα κλαίω τα λεφτά μου.

Έχω κι εγώ την συγκεκριμένη παρτίδα και μια χαρά είναι ο δίσκος με 0 bad sectors και όπως βλέπεις και από το screenshot τον έχω ξεσκίσει στα start/stop.Αλλού κοίτα για το πρόβλημα.Στο είχα αναφέρει.Μια χαρά είναι η παρτίδα.

Spoiler

hdd.png.d24ca38b2d219311a41eaf384b053ef4.png

 

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...