Προς το περιεχόμενο

Πως να ελευθερώσετε χώρο στον Google λογαριασμό σας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από την λύση αγοράς χώρου, υπάρχει και η εναλλακτική του καθαρίσματος

Πολλοί είναι αυτοί που πλέον βασίζονται στον αποθηκευτικό χώρο της Google, που διατίθεται με κάθε λογαριασμό. Το ίδιο πολλοί είναι και αυτοί που τον χρησιμοποιούν για σημαντικά έγγραφα, φωτογραφίες και άλλα σημαντικά αρχεία. Αυτός ο χώρος όμως είναι αρκετά περιορισμένος και μπορεί σχετικά εύκολα να γεμίσει.

Με κάθε λογαριασμό, η Google διαθέτει συνολικά 15GB για όλες τις υπηρεσίες (εκτός κι αν κάποιος πληρώνει συνδρομή στο Google Workspace για να έχει μεγαλύτερο χώρο). Αυτά τα 15GB χρησιμοποιούνται για το Gmail, Google Drive όπως και κάθε φωτογραφία του Google Photos.

Για να έχετε μια γενική εικόνα χρήσης του χώρου σας, μπορείτε απλά να ανοίξετε αυτό το link. Αν κοντεύει να γεμίσει υπάρχει η λύση της αγοράς χώρου, αλλά υπάρχει και μια άλλη εναλλακτική : ένας έλεγχος των περιεχομένων που υπάρχουν και διαγραφή περιττών αρχείων.

Google Drive

Το Google Drive είναι συνήθως η υπηρεσία που καταλαμβάνει το μεγαλύτερο ποσοστό, με πολλούς χρήστες να έχουν ξεχάσει τι έχουν ανεβάσει με την πάροδο των χρόνων. Ακολουθώντας τον συγκεκριμένο σύνδεσμο, μπορείτε να δείτε όλα τα διαθέσιμα αρχεία που έχετε ανά μέγεθος και να διαγράψετε ότι δεν χρειάζεται. Επίσης από τις ρυθμίσεις πάνω δεξιά, μπορείτε να διαχειριστείτε τις εφαρμογές της Google (Διαχείριση εφαρμογών) που μπορεί να έχουν καταργηθεί αλλά συνεχίζουν να καταλαμβάνουν χώρο στον λογαριασμό σας. Φυσικά μην ξεχάσετε να ελέγξετε και να αδειάσετε τον Κάδο απορριμάτων.

google-apps-manage.PNG

Google Photos

Με τις επερχόμενες αλλαγές στην υπηρεσία Google Photos τον Ιούνιο, κάθε φωτογραφία που θα αποθηκεύεται στην υπηρεσία θα καταλαμβάνει χώρο από τα 15GB που αναφέραμε παραπάνω. Αν έχετε ήδη φωτογραφίες ανεβασμένες στο αρχικό τους μέγεθος, μπορείτε να τις μετατρέψετε μέσω των ρυθμίσεων πατώντας εδώ, και επιλέγοντας την επιλογή "Υψηλή ποιότητα". Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να συμπιέσει τις εικόνες στα 16MP και τα βίντεο σε 1080p. Βέβαια αυτό θα αφορά μόνο τα μελλοντικά uploads. Το υπάρχον περιεχόμενο μπορεί να παραμείνει με την ίδια ποιότητα.

google-photo-compress.PNG

Gmail

Τα e-mail γενικά δεν καταλαμβάνουν πολύ χώρο. Τα επισυναπτόμενα αρχεία από την άλλη, μπορούν να εξαφανίσουν πολύτιμο χώρο. Για να ελέγξετε τι γίνεται, ανοίξτε το Gmail και εισάγετε το παρακάτω στην μπάρα αναζήτησης "has:attachment larger:10M". Έτσι θα εμφανιστούν όλα τα e-mail με αρχεία μεγέθους από 10MB και πάνω. Αφού τα ελέγξετε και διαγράψετε ότι είναι άχρηστο, μη ξεχάσετε και πάλι να αδειάσετε τον Κάδο απορριμάτων.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καμία ...ζογκλερική εντολή που να διαγράφει τα άχρηστα αδιάβαστα email με ένα μαγικό τρόπο ώστε να μείνουν μόνο τα χρήσιμα, μήπως υπάρχει;!;

Αλλιώς δεν σώζομαι 😆

49B5C0A9-EDEC-4E89-A9DD-1649B70755BA.jpeg.b746f08e58da604125c25294d9be8d83.jpeg

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καμία ...ζογκλερική εντολή που να διαγράφει τα άχρηστα αδιάβαστα email με ένα μαγικό τρόπο ώστε να μείνουν μόνο τα χρήσιμα, μήπως υπάρχει;!;

Αλλιώς δεν σώζομαι 😆

49B5C0A9-EDEC-4E89-A9DD-1649B70755BA.jpeg.b746f08e58da604125c25294d9be8d83.jpeg

Amateur

image.png.e1d8a4b764770ad5421b063b8f9bcd9f.png

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, johnzoro750 είπε

Amateur

image.png.e1d8a4b764770ad5421b063b8f9bcd9f.png

Εγω ειμαι ψυχαναγκαστικος.

τα σβηνω σχεδον αμεσως οτι δεν χρειαζομαι.

50 χιλιαδες μαιλ...δεν θα μπορουσα να κλεισω ματι..😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

Εγω ειμαι ψυχαναγκαστικος.

τα σβηνω σχεδον αμεσως οτι δεν χρειαζομαι.

50 χιλιαδες μαιλ...δεν θα μπορουσα να κλεισω ματι..😅

μη σου τύχει...

 

Καλά,το άρθρο επιτομή idiocracy.

Γεμίζει ο απ.χώρος;

Διέγραψε άχρηστα αρχεία!

Στο τέλος του άρθρου δες πως είναι τώρα ο Μανωλάκης απο το καφέ της Χαράς!

9 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καμία ...ζογκλερική εντολή που να διαγράφει τα άχρηστα αδιάβαστα email με ένα μαγικό τρόπο ώστε να μείνουν μόνο τα χρήσιμα, μήπως υπάρχει;!;

Αλλιώς δεν σώζομαι 😆

49B5C0A9-EDEC-4E89-A9DD-1649B70755BA.jpeg.b746f08e58da604125c25294d9be8d83.jpeg

Άν δεν ήταν άχρηστα,θα τα είχες διαβάσει.

Αν είναι άχρηστα,θα τα είχες σβήσει ή θα τα είχες μπλοκάρει.

Διχασμένος much;

 

Επεξ/σία από Nera1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καμία ...ζογκλερική εντολή που να διαγράφει τα άχρηστα αδιάβαστα email με ένα μαγικό τρόπο ώστε να μείνουν μόνο τα χρήσιμα, μήπως υπάρχει;!;

Αλλιώς δεν σώζομαι 😆

49B5C0A9-EDEC-4E89-A9DD-1649B70755BA.jpeg.b746f08e58da604125c25294d9be8d83.jpeg

Τα επιλέγεις όλα και τα σβήνεις.

Αν ήταν κάτι σημαντικό, μη φοβάσαι θα σε πρήξουν ξανά.

Αν ήταν πλάκα, who cares.

Αν ήταν spam, who cares again.

Αν ήταν κάτι που λύθηκε, who cares again.

Problem solved!  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnzoro750 είπε

Amateur

image.png.e1d8a4b764770ad5421b063b8f9bcd9f.png

εχεις χαλάσει άδικα περισσότερο bandwidth απο αυτο που χρειαζεται  το perseverance για να στέλνει αρχεια απο τον Άρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως απλά να ψηθεί η κάθε google να αυξήσει τον χώρο σε δωρεάν και πληρωτέους χρήστες ή να μειώσει τις τιμές της σε year plans.Με την τιμή που έχουν φτάσει οι HDD για τις  cloud υπηρεσίες οι τιμές που ζητούν είναι πανάκριβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί μου λέει ότι τα Google Photos πιάνουν 5GB ενώ έχω επιλέξει την "Reduced Quality" ώστε να είναι χωρίς όριο;

 

Το βρήκα, λογικα΄είχα ανεβάσει κάποτε σε "original quality".  Πήγα στο recover storage και το φτιάχνει,

Επεξ/σία από dchatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καμία ...ζογκλερική εντολή που να διαγράφει τα άχρηστα αδιάβαστα email με ένα μαγικό τρόπο ώστε να μείνουν μόνο τα χρήσιμα, μήπως υπάρχει;!;

Αλλιώς δεν σώζομαι 😆

49B5C0A9-EDEC-4E89-A9DD-1649B70755BA.jpeg.b746f08e58da604125c25294d9be8d83.jpeg

Ναι το outlook.com έχει swap button, μάλιστα στα advance settings του έχει πολύ ωραία feature. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόγραμμα που να σώζει όλα τα συνημμένα σου, σε φακέλους ή αρχείο, χωρίς να ανοίγεις ένα ένα? Αν πας να δεις ένα ένα μπορεί να μην φτάνει και η υπόλοιπη ζωή σου😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εταιρικό μου να δείτε...αν και έχω απεριόριστο χώρο σβήνω συνέχεια email που δεν μου χρειάζονται...είμαι στα 200.000 διαβασμενα με πολύ κόπο...όταν γυρνάω από διακοπές κλπ φτάνω και τα 2.000 αδιάβαστα...

Προσωπικά email έχω 3. Ένα για δουλειές, ένα για προσωπικά με φίλους κλπ και ένα για διάφορα σάιτ που ζητάνε εγγραφή, για αγορές κλπ...ε στο τρίτο email μπαίνω μια φορά το μήνα αν δεν χρειάζεται και σβήνω κατά 100αδες τα email μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καμία ...ζογκλερική εντολή που να διαγράφει τα άχρηστα αδιάβαστα email με ένα μαγικό τρόπο ώστε να μείνουν μόνο τα χρήσιμα, μήπως υπάρχει;!;

Αλλιώς δεν σώζομαι 😆

49B5C0A9-EDEC-4E89-A9DD-1649B70755BA.jpeg.b746f08e58da604125c25294d9be8d83.jpeg

 

 

Στην αναζήτηση του gmail βάλε label:unread και θα σου βγάλει όλα τα αδιάβαστα.Στείλε τα   αδιάβαστα μετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...