Προς το περιεχόμενο

Καθαριστικό Σπρευ πεπιεσμενου αέρα επικινδυνότητα


jimpap19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω διαβάσει διάφορα άρθρα σε ξένες ιστοσελίδες ότι είναι πολύ επικίνδυνο προϊόν. Γενικά όλα τα σπρευ πεπιεσμενου αέρα διαφόρων εταιριών. Καθάρισα τον υπολογιστή και το πληκτρολόγιο και δυστυχώς δεν ήταν σε ανοιχτό χώρο με αποτέλεσμα να εισπνευσω μία μικρή ποσότητα. Γνωρίζει κάποιος, ποτε μπορεί να γίνει επικίνδυνο; Δηλαδή αυτή η ποσότητα των 100-200 ML που ψέκασα και σιγουρα λίγο εισεπνευσα μπορεί να είναι επικυνδυνο για την υγεια; Έχω διαβάσει ότι έχουν προκληθεί αρκετοί θάνατοι στο εξωτερικό,αλλά δεν αναφέρουν κάπου,Ποια ποσότητα μπορεί να είναι τόσο επικίνδυνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αέριο είναι σαν αυτό που έχουμε στο γκαζάκι. Απ' ότι έχω ακούσει για το Ήλιο που βάζουμε στα μπαλόνια είναι ακαριαίος (αν θυμάμαι καλά).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20210302_184542.jpg.77d4808a79d728d43bc5e8e5aa60953c.jpg

Στο δικό μου αυτά είναι τα πιο ''χτυπητά''. Για πρόβλημα σε ανθρώπους δεν γράφει κάτι.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενδιαφέρον.. δεν ήξερα ποτέ ότι μπορεί να είναι επικίνδυνο αν το εισπνεύσεις.. καλό θα ήταν να έβαζαν καμία προειδοποιητική σήμανση - αλλά κλασικά , αν δεν πεθάνουν 5-6 να ζητάνε αποζημιώσεις - δεν ιδρώνει το αυτί καμιάς εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω δεν το γνώριζα, με παραξενευσε το γεγονός των οδηγιών που δίνει η συσκευασία. Τονίζει να γίνεται σε ανοιχτό ή πολύ καλά αεριζομενο χώρο και να μην έρχεται σε επαφή με δέρμα, να μην γίνεται κατάποση και εισπνοή. Επειδή δεν γνώριζα και νόμιζα ότι ήταν απλά ένας αέρας, παρατήρησα ότι μόλις το γύρισα λίγο ανάποδα έβγαλε ένα άσπρο παγωμένο υγρό. Και απο εκεί πήγε το μάτι μου στις οδηγίες και στην συνέχεια στο Google search στο οποίο βρήκα την επικινδυνότητα αυτών των συγκεκριμένων προϊόντων. 

Επεξ/σία από jimpap19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jimpap19 είπε

Και γω δεν το γνώριζα, με παραξενευσε το γεγονός τον οδηγιών που δίνει η συσκευασία. Τονίζει να γίνεται σε ανοιχτό ή πολύ καλά αεριζομενο χώρο και να μην έρχεται σε επαφή με δέρμα, να μην γίνεται κατάποση και εισπνοή. Επειδή δεν γνώριζα και νόμιζα ότι ήταν απλά ένας αέρας, παρατήρησα ότι μόλις το γύρισα λίγο ανάποδα έβγαλε ένα άσπρο παγωμένο υγρό. Και απο εκεί πήγε το μάτι μου στις οδηγίες και στην συνέχεια στο Google search στο οποίο βρήκα την επικινδυνότητα αυτών των συγκεκριμένων προϊόντων. 

Aρα έχει προειδοποίηση  για επικινδυνότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σίγουρα υπάρχει προειδοποίηση αλλά πουθενά δεν αναφέρει τι βλάβες μπορεί να επιφέρει σε έναν οργανισμό. Και οι οδηγίες δεν είναι σε καποιο σημείο φανερές ώστε να σε "τραβανε" το βλέμμα να δώσεις κάποια σημασια. Αγοράζοντας ένα τέτοιο προϊόν δεν πηγαίνει εύκολα ο νους ότι αυτό μπορεί να είναι τόσο επικυνδυνο. Βασικά εγώ δεν το γνώριζα καν ότι το εσωτερικό μείγμα αερίων που περιέχει μπορεί σε μεγάλες ποσότητες να είναι ακόμα και θανατηφόρα. Εγώ όταν άνοιξα το topic ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποια ποσότητα μπορεί να είναι επικίνδυνη για έναν οργανισμό. Δηλαδή αυτά τα 100-200 ml μπορούν να προκαλέσουν  κάποια ζημιά εάν δεν εφαρμοστούν σωστά οι οδηγιες;

Επεξ/σία από jimpap19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θα περίμενε ότι ένα τέτοιο προϊόν κόστους 2-5 ευρώ μπορεί να έχει τόσο επικίνδυνα αποτελέσματα. Για το 2021  που ζούμε πιστεύω μπορούσαν να παράγουν κάτι παρόμοιο, με πολύ λιγότερο κίνδυνο και πολύ πιο ασφαλή στην χρήση του. Τουλάχιστον καλό θα είναι να μένει μακριά από ΠΑΙΔΙΑ. Έχω πολλούς γνωστούς οι οποίοι δεν είχαν την παραμικρή ιδέα για αυτά το προϊόντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jimpap19 είπε

Ναι σίγουρα υπάρχει προειδοποίηση αλλά πουθενά δεν αναφέρει τι βλάβες μπορεί να επιφέρει σε έναν οργανισμό. Και οι οδηγίες δεν είναι σε καποιο σημείο φανερές ώστε να σε "τραβανε" το βλέμμα να δώσεις κάποια σημασια. Αγοράζοντας ένα τέτοιο προϊόν δεν πηγαίνει εύκολα ο νους ότι αυτό μπορεί να είναι τόσο επικυνδυνο. Βασικά εγώ δεν το γνώριζα καν ότι το εσωτερικό μείγμα αερίων που περιέχει μπορεί σε μεγάλες ποσότητες να είναι ακόμα και θανατηφόρα. Εγώ όταν άνοιξα το topic ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποια ποσότητα μπορεί να είναι επικίνδυνη για έναν οργανισμό. Δηλαδή αυτά τα 100-200 ml μπορούν να προκαλέσουν  κάποια ζημιά εάν δεν εφαρμοστούν σωστά οι οδηγιες;

Αν εχει προειδοποιηση και οδηγίες είναι δικο σου λάθος που δεν τα διάβασες.Μην κάνουμε σαν τα αμερικανάκια.Σαν την άλλη που έβαλε κόλλα τύπου λόγκο στα μαλλιά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαινω αυτο που εννοείς, απλα εγώ αναφέρω ότι ειναι ενα προϊόν που δεν πάει ο νους σου ότι μπορέι να προκαλέσει τετοια ζημιά, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγω υπάρχει αυτό το συμπέρασμα σε ένα topic που ξεκίνησε για μία απλή ερώτηση και ενημέρωση. Δηλαδή κάθε προϊόν που αγοράζεις, πριν το χρησιμοποιήσεις βλέπεις τα μικρά γράμματα των οδηγιών; Δεν ανέφερα πιστεύω κάτι κακό. Και ούτε έθιξα κάποιον/α. Το μόνο που ανέφερα εδώ είναι οτι οι εταιρίες που παράγουν τέτοιου είδους προϊόντα που μπορεί να προκαλέσουν ζημιά σε έναν άνθρωπο θα πρέπει να το αναφέρουν πιο καθαρά ή με πιο τρανταχτά γράμματα. Πχ ενα σηματάκι κινδύνου στο μπροστά ή στο πίσω μερος δεν θα έκανε σε κανεναν κακό. 

Επεξ/σία από jimpap19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Aρα έχει προειδοποίηση  για επικινδυνότητα.

Οχι ακριβώς.. και το κρεμοσάπουνο που έχεις στο μπάνιο γράφει "Χρήση μόνο σε εξωτερικό χώρο" ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Οχι ακριβώς.. και το κρεμοσάπουνο που έχεις στο μπάνιο γράφει "Χρήση μόνο σε εξωτερικό χώρο" ;) 

Δεν έχω ελληνικο σαπουνι για να επιβεβαιώσω αλλά και πάλι αν το γραφει ........τι;

19 λεπτά πριν, jimpap19 είπε

Καταλαβαινω αυτο που εννοείς, απλα εγώ αναφέρω ότι ειναι ενα προϊόν που δεν πάει ο νους σου ότι μπορέι να προκαλέσει τετοια ζημιά, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγω υπάρχει αυτό το συμπέρασμα σε ένα topic που ξεκίνησε για μία απλή ερώτηση και ενημέρωση. Δηλαδή κάθε προϊόν που αγοράζεις, πριν το χρησιμοποιήσεις βλέπεις τα μικρά γράμματα των οδηγιών; Δεν ανέφερα πιστεύω κάτι κακό. Και ούτε έθιξα κάποιον/α. Το μόνο που ανέφερα εδώ είναι οτι οι εταιρίες που παράγουν τέτοιου είδους προϊόντα που μπορεί να προκαλέσουν ζημιά σε έναν άνθρωπο θα πρέπει να το αναφέρουν πιο καθαρά ή με πιο τρανταχτά γράμματα. Πχ ενα σηματάκι κινδύνου στο μπροστά ή στο πίσω μερος δεν θα έκανε σε κανεναν κακό. 

Ισως οι εταιρίες υπολογίζουν στον κοινό νου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...