Προς το περιεχόμενο

Ενοχλήσεις από εισπρακτική.


varg88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο ξεδιάντροπος και ξεφτιλισμένος πρέπει να είναι κάποιος για να δουλεύει σε εισπρακτική;

Εγώ πάντως για σπάσιμο στη θέση σου op  όταν με καλούσαν 1)θα τους έλεγα να περιμένουν μια στιγμή και θα τους άφηνα στην αναμονή για ώρα ή 2)θα ξέσπαγα πάνω τους τα νεύρα της ημέρας κατεβάζοντας τους ο,τι υπάρχει.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Πόσο ξεδιάντροπος και ξεφτιλισμένος πρέπει να είναι κάποιος για να δουλεύει σε εισπρακτική;

Εγώ πάντως για σπάσιμο στη θέση σου op  όταν με καλούσαν 1)θα τους έλεγα να περιμένουν μια στιγμή και θα τους άφηνα στην αναμονή για ώρα ή 2)θα ξέσπαγα πάνω τους τα νεύρα της ημέρας κατεβάζοντας τους ο,τι υπάρχει.

πάντα σκέφτομαι πως αυτός που το κάνει... το κάνει από ανάγκη. Γι`αυτό νεύρα δεν βγάζω. Μια φορά που με ξύπνησαν μόνο μίλησα πολύ άσχημα με πολύ χυδαίο βρίσιμο σε μια κυρία η οποία ένιωσε πάρα πολύ άσχημα. Και δυστυχώς το έκλεισα πριν προλάβω να συνειδητοποιήσω την καφρίλα μου και να της ζητήσω συγνώμη.

Όταν έχω χρόνο και όρεξη να μιλήσω λέω κανά σενάριο... Πχ στην ερώτηση "Μπορούμε να μιλήσουμε με τον κύριο τάδε" απαντάω "πέθανε χθες.." ή στην επικύρωση των στοιχείων μου λέω τυχαία νούμερα και με ρωτάνε αν είμαι σίγουρος... αν μετακόμισα πρόσφατα κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, varg88 είπε

πάντα σκέφτομαι πως αυτός που το κάνει... το κάνει από ανάγκη. Γι`αυτό νεύρα δεν βγάζω. Μια φορά που με ξύπνησαν μόνο μίλησα πολύ άσχημα με πολύ χυδαίο βρίσιμο σε μια κυρία η οποία ένιωσε πάρα πολύ άσχημα. Και δυστυχώς το έκλεισα πριν προλάβω να συνειδητοποιήσω την καφρίλα μου και να της ζητήσω συγνώμη.

Όταν έχω χρόνο και όρεξη να μιλήσω λέω κανά σενάριο... Πχ στην ερώτηση "Μπορούμε να μιλήσουμε με τον κύριο τάδε" απαντάω "πέθανε χθες.." ή στην επικύρωση των στοιχείων μου λέω τυχαία νούμερα και με ρωτάνε αν είμαι σίγουρος... αν μετακόμισα πρόσφατα κτλ...

Για το θεμα σου με την συγκεκριμενη εταιρια δεν μπορω να βοηθησω.ΕΙχα ομως σχεδον παρομοιο θεμα.Το 2011 πεθανε ο πατερας μου και απο το 2012 και μεχρι το 2014 πληρωνα εγω το νερο.Στο χωριο πληρωνουμε μια φορα το χρονο και ενα σχετικα μικρο ποσο,καπου στο 50αρικο περιπου αν δεν εισαι ολη μερα με το λαστιχο στο χερι βεβαια.Τεσπα,παω το 2015 να πληρωσω το νερο στον Δημο (μεχρι τοτε το πληρωνα στο Ταχυδρομειο ή στην Τραπεζα) και μου κανει μια καθυστερημενη εκει:Κυριε,χρωστατε καπου 450€ απο 2004-2005-2007-2009-2010 κτλ(μαζι με προσαυξησεις).Τοτε το πληρωνε ο πατερας μου,εγω δεν ειχα σχεση.Οι λογαριασμοι που ερχοντουσαν ομως απο το 2012 και μετα εγραφαν προηγουμενο υπολλοιπο 0.Της το ειπα και ηταν σαν να μιλαγα σε τοιχο.Εχεις μου λεει αποδειξεις πληρωμης για τα χρονια που μιλαμε?Δεν ειχα.Να μην τα πολυλογω τα πληρωσα διοτι θα πηγαιναν στην Εφορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, varg88 είπε

Πάγια εντολή είχα στο 90% των πληρωμών μου όλα αυτά τα χρόνια... και για το υπόλοιπο 10% πάλι ηλεκτρονικά έκανα τις πληρωμές.

Εφόσον λοιπόν όλες οι πληρωμές έγιναν ηλεκτρονικά, βρες από το ebanking τις συναλλαγές που έγιναν το 2014 και στείλε τους την απόδειξη τραπεζικής πληρωμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Πόσο ξεδιάντροπος και ξεφτιλισμένος πρέπει να είναι κάποιος για να δουλεύει σε εισπρακτική;

 

Πόσο ξεδιάντροπος και ξεφτιλισμένος είναι αυτός που άφησε χρέος απλήρωτο , και μάλιστα δεκάδες χιλιάδες εως δεκάδες εκατομμύρια. 

Για όσους αδυνατούν να πληρώσουν , ο νόμος Κατσέλη πιθανόν να τους καλύπτει.

Η δουλειά δεν είναι κακή, ούτε η εισπρακτική. Κακό είναι το data mining που απέτυχε. Τέτοια περίπτωση είναι και ο TS , ενώ προφανώς είναι πληρωμένο και αποδεικνύεται με τους νόμιμους τρόπους. Οι συμφορουμίτες έχουν πει διάφορους τρόπους εύρεσης αποδείξεων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοσα χρονια δεν εχετε καταλαβει οτι τιποτα δεν παραγραφεται;

Απλα οταν μαζευτουν παρα πολλα χιλιαρικα το χρεος μεταφερεται στους υφισταμενους πελατες με αυξησεις .Πχ οι αυξησεις στην κινητη τηλεφωνια που οι πελατες ουσιαστικα πληρωνουν τους "καλοπληρωτες",το σωσιμο των τραπεζων που εμεις πληρωσαμε τις απληρωτες πιστωτικες ,τα απληρωτα δανεια κλπ ,αυξησεις στη ΔΕΗ για να πληρωσουμε για μια ακομη φορα τα χρεη των αλλων

Οσο για το προβλημα του ts το θεμα ειναι να βρεις με καποιο τροπο ολες τις αποδειξεις και τελειωσες 

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LouCi4er είπε

 

Είμαι σίγουρος πως ακόμη κι αν αναγκαστώ να βρω όλες τις πληρωμές αυτοί με τη σειρά τους θα βρουν ένα απόκομμα με το οποίο θα μου λένε πως κάτι δεν πλήρωσα. Και επειδή δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση πλέον στο myaccount δεν μπορώ να βγάλω τα αποκόμματα των λογαριασμων μου για να τα αντιπαραβαλω με τις πληρωμές. Άσε που η τράπεζα στάνταρ θα με χρεώσει για κάτι τέτοιο... Και δεν ξέρω πόσα..... Να μπω σε μια διαδικασία δηλαδή όταν ούτως η άλλως όλα φαίνονται με μια απλή κίνηση/ενέργεια δική τους... 

Όταν χρωστάς λεφτά σε έναν λογαριασμό ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να γίνει μεταβίβαση σε άλλο όνομα! Πρέπει να είναι τακτοποιημένος ο λογαριασμός και να έχεις και τη συγκατάθεση και των δύο ανθρώπων που ζητούν την αλλαγή των στοιχείων. Αυτό δεν το αρνούνται ούτε και οι ίδιοι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια περίπτωση με forthnet έχω και εγώ εδώ και ...11 χρόνια, αφορά μια οφειλή που εγώ δεν αναγνωρίζω και μετά από αλληλογραφία το 2013 η forthnet την πήγε σε 75€ περίπου από τα 120+ που έλεγε αρχικά. Από τότε έχω 2-3 τηλεφωνήματα από δικηγορικά,2-3 διαφορετικά, έντονες συζητήσεις στην αρχή που τα τελευταία χρόνια το πάω στο χαλαρό ενώ στο πρόσφατο τηλ το περασμένο καλοκαίρι τους ζήτησα και νομικές συμβουλές για άλλο θέμα και ευγενικά το αρνήθηκαν....Μόνο μια φορά τους άρπαξα κανονιά όταν μου ανέφερε επί λέξη πως η οφειλή μου είναι 180€ και θα την διπλασιάσουν οι τόκοι και θα πάνε δικαστικά. Έφαγε άκυρο και αυτή στέλνοντάς τους το μαιλ με τα 75€ και λέγοντάς τους πως κατέγραψα την κλήση και θα τους κυνηγήσω και ψευδή δήλωση και απειλή. Γενικά όταν σε ξανα-πάρουν να τους πεις πως η κλήση καταγράφεται από εσένα και να το κάνεις.
Απλά να πω πως από το 2015 είμαι ξανά συνδρομητής nova πλέων, την οποία την έχει φίλος στην πόλη μου και του έιπα να ψάξει αν όντος χρωστάω τίποτα και στο ΑΦΜ μου είδε πως δεν βγαίνει τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να μιλήσεις με συνήγορο του πολίτη να σου δώσουν ένα μπούσουλα του τι πρέπει να κάνεις.Εδώ τζάπα χάνεις το χρόνο σου.Απλά διαβάζεις τυχαίες περιπτώσεις που συνέβησαν στον καθένα μας και δεν βγάζεις άκρη του πως να κινηθείς.Το μόνο σίγουρο πάντως είναι οτι εφόσον είσαι εντάξυ στις πληρωμές σου δεν θα έχεις πρόβλημα.Εξάλου , αν το πάμε και ένα βήμα παραπέρα ακόμα και δικαστικά να το τραβήξουν (που δεν το νομίζω) , είναι αυτοί που πρέπει να αποδείξουν οτι έχεις ανεξόφλητο λογαριασμό , οπότε εαν αναγκαστούν να βγουν παραστατικά στη φόρα θα αναγκαστεί και η τράπεζά σου που έκανες τις πληρωμές να σου δώσει αντίγραφο των κινήσεων του λογαριασμού σου την επίμαχη περίοδο που αμφισβητείται ο όποιος εκρρεμής λογαριασμός σου.Και πίστεψέ με , όταν οι ίδιοι γνωρίζουν οτι λένε ψέματα , ΔΕΝ το τραβάνε δικαστικώς.Απλά κοιτάνε μπας και σε τρομάξουν και ξεκολήσουν τίποτα ψιλά.Αν τσιμπήσεις τσίμπησες δηλαδή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, tarantules είπε

Το σωστό είναι να μιλήσεις με συνήγορο του πολίτη να σου δώσουν ένα μπούσουλα του τι πρέπει να κάνεις.Εδώ τζάπα χάνεις το χρόνο σου.Απλά διαβάζεις τυχαίες περιπτώσεις που συνέβησαν στον καθένα μας και δεν βγάζεις άκρη του πως να κινηθείς.Το μόνο σίγουρο πάντως είναι οτι εφόσον είσαι εντάξυ στις πληρωμές σου δεν θα έχεις πρόβλημα.Εξάλου , αν το πάμε και ένα βήμα παραπέρα ακόμα και δικαστικά να το τραβήξουν (που δεν το νομίζω) , είναι αυτοί που πρέπει να αποδείξουν οτι έχεις ανεξόφλητο λογαριασμό , οπότε εαν αναγκαστούν να βγουν παραστατικά στη φόρα θα αναγκαστεί και η τράπεζά σου που έκανες τις πληρωμές να σου δώσει αντίγραφο των κινήσεων του λογαριασμού σου την επίμαχη περίοδο που αμφισβητείται ο όποιος εκρρεμής λογαριασμός σου.Και πίστεψέ με , όταν οι ίδιοι γνωρίζουν οτι λένε ψέματα , ΔΕΝ το τραβάνε δικαστικώς.Απλά κοιτάνε μπας και σε τρομάξουν και ξεκολήσουν τίποτα ψιλά.Αν τσιμπήσεις τσίμπησες δηλαδή.

ακριβώς

η σωστή επιλογή είναι να μιλήσεις με τον συνήγορο του πολίτη

από εκεί και πέρα θα κληθεί η εταιρεία (NOVA) να αποδείξει τα λεγόμενα της ότι όντως χρωστάς άρα θα πρέπει να προσκομίσει παραστατικό που να μην υπάρχει η αντίστοιχη απόδειξη πληρωμής από την τράπεζα η οποία θα κληθεί και αυτή να προσκομίσεις τις αποδείξεις που εσύ έχεις πληρώσει.

επίσης δεν γίνεται καμία μεταβίβαση τηλεφωνικού αριθμού/διαδικτύου/τηλεόρασης σε άλλο κάτοχο αν ο προηγούμενος χρωστάει (1η κάρτα)

εγώ προσωπικά θα απαξιούσα να απαντήσω με την εισπρακτική-δικηγορική εταιρεία

θα μιλούσα μόνο με την εταιρεία (NOVA) ή με τις αρμόδιες αρχές.

για να καταλήξει κάτι στα δικαστήρια θα πρέπει να έχουν όφελος από αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ζητάς να σου στείλουν τον απλήρωτο λογαριασμό.

- Βλέπεις μέσω ebanking αν τον έχεις πληρώσει.

- Τους στέλνεις την απόδειξη από την τράπεζα. Και τους διαολοστέλνεις.

Αν σε ξαναενοχλήσουν, κάνεις καταγγελία για την εισπρακτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, unforgiven είπε

- Ζητάς να σου στείλουν τον απλήρωτο λογαριασμό.

- Βλέπεις μέσω ebanking αν τον έχεις πληρώσει.

- Τους στέλνεις την απόδειξη από την τράπεζα. Και τους διαολοστέλνεις.

Αν σε ξαναενοχλήσουν, κάνεις καταγγελία για την εισπρακτική.

ο TS λέει ότι έγινε από ανενεργό λογαριασμό ebanking κατόχου ( που δεν είναι εν ζωή ;  ) οπότε υπάρχει ένα τραπεζικό εμπόδιο ( ζητάνε χρήματα για την υπηρεσία )

Επεξ/σία από Jos3ph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ακριβώς θα βοηθήσει ο συνήγορος του πολίτη;
Δεν έχει τις διαφορές του ο TS με υπηρεσίες του κράτους.

Με το συνήγορο του καταναλωτή ίσως θέλετε να πείτε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν είχα μεταφερθεί απο Nova σε Cosmote μου είχαν βάλει "ποινή" αποχώρησης 150€.

Στο συμβόλαιο που είχαμε υπογράψει ανέφερε σε πίνακα το ποσό πρόορης αποχώρησης και ήταν 0. (έσπασα το συμβόλαιο στους 23 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση και μετά τους 16 μήνες ήταν 0€)

Σε διάφορες επικοινωνίες μου είπαν οτι με την ανανέωση που είχα κάνει άλλαξαν οι όροι.

Απαίτησα να μου στείλουν το υπογεγραμμένο συμβόλαιο που φυσικά δεν υπήρχε και την κλήση που μου ανέφεραν τους αλλαγμένους όρους και τους δεχόμουν.

Δεν έκαναν τίποτα. Με πήρε μια εισπρακτική μετά απο λίγο καιρό και τους είπα να με ενοχλήσουν όταν έχω τα αρχεία.

Δεν ξέρω αν το ποσό παραγράφηκε αλλά δεν με ξαναενόχλησαν. Για καλό και για κακό τους έστειλα το ίδιο email ανά 2 μήνες.

Κάνε κάτι παρόμοιο. Απαίτησε να σου στείλουν αναλυτικό ιστορικό πληρωμών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Πώς ακριβώς θα βοηθήσει ο συνήγορος του πολίτη;
Δεν έχει τις διαφορές του ο TS με υπηρεσίες του κράτους.

Με το συνήγορο του καταναλωτή ίσως θέλετε να πείτε.

ναι έχεις απόλυτα δίκιο

συγνώμη.

17 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

ο TS λέει ότι έγινε από ανενεργό λογαριασμό ebanking κατόχου ( που δεν είναι εν ζωή ;  ) οπότε υπάρχει ένα τραπεζικό εμπόδιο ( ζητάνε χρήματα για την υπηρεσία )

κάπου έχεις μπερδευτεί φίλε μου ο TS δεν έχει αναφέρει κάτι τέτοιο...

απλά η τράπεζα για να σου δώσει αποδείξεις κτλ...θα το κάνει έναντι αμοιβής πράγμα που θέλει να αποφύγει ο TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...