Προς το περιεχόμενο

Ο Intel Core i7-11700K υστερεί σε απόδοση σε σχέση με τον AMD Ryzen 7 5800X


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα η Ιντελ παραμένει στην καρδιά μου και θα παραμείνει για πάντα . Μια φορά είπα να αγοράσω amd δυστυχώς την πάτησα . Ιντελ ποιότητα εδώ και χρόνια its just simple.

  • Like 5
  • Confused 6
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mikesyper είπε

Για μένα η Ιντελ παραμένει στην καρδιά μου και θα παραμείνει για πάντα . Μια φορά είπα να αγοράσω amd δυστυχώς την πάτησα . Ιντελ ποιότητα εδώ και χρόνια its just simple.

τα ιδια ελεγα και εγω για χρονια τωρα και τελικα φετος εβαλα ενα ryzen 5 3600x ενταξει καμια σχεση και εχε το νουσου επι εποχες k9 εκαψα cpu amd γιατι απλως σταματησε να δουλευει το fan ενα βραδυ επειδη του ρθε. καμια σχεση ryzen με ιντελ πολυ μπροστα η amd

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mikesyper είπε

Για μένα η Ιντελ παραμένει στην καρδιά μου και θα παραμείνει για πάντα . Μια φορά είπα να αγοράσω amd δυστυχώς την πάτησα . Ιντελ ποιότητα εδώ και χρόνια its just simple.

Ουτε για πρωην με βυζαρες να μιλαγες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Αν θες ακριβο desktop πας σε amd.Γιατι κατω απο 180Ε ειναι μονοδρομος της Intel.

Εκει ο 10400 ειναι αχτυπητος ,εκει που εχει παει η amd τις τιμες της.

Αν και προσωπικα ουτε 350Ε θα εδινα για τον 5600Χ.

Θα προτιμουσα καποιον 8πυρηνο ιντελ σε αυτα τα λεφτα.

Που φτασαμε ρε, να ειναι στο sub 200€ vfm η intel και να προτιμαει καποιος 6πυρηνο AMD απο 8πυρηνο intel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού υπολείπονται τα cpu της σε επιδόσεις θα πρέπει να τα κάνει προσιτά με επιθετική τιμολόγηση. Εγώ π.χ. είχα σκοπό να αγοράσω τον ryzen 3600 (180-190 ευρώ) γιατι αντικειμενικά στα 6c/12t είναι ένας εξαιρετικός all arounder, κάτι που μαρτυρούν και οι πωλήσεις του άλλωστε. Αλλά μόλις είδα τον i5 10400f ότι έπεσε στα 130 ευρώ, δεν το σκέφτηκα στιγμή και πήγα εκεί. Μόνο ωφελημένοι έχουν να βγουν οι αγοραστές απο την κότρα amd/intel σε επιδόσεις και τιμές.

Επεξ/σία από enwsiths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Shyn είπε

Αξιο αναφορας οτι μπορουν ακομα να συγκριθουν με Zen3 και να φτασουν κοντα σε επιδοσεις ενω βρισκονται σε 14nm. Θεωρω οτι επιασαν τα ορια. 

Η AMD στοχευει για 5nm και η Intel θα μεταβει σε 10nm στην 12η γενια.. Δεν ξερω τι θα καταφερουν με αυτους τους ρυθμους. Ελπιζω να εχουν εστιασει σε ARM. 

Ναι όπως επίσης 12MP camera χειρότερη από 20MP....

Δε θα το σταματήσετε ποτέ αυτό το παραμύθι να συγκρίνετε nm έτσι?

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Αν θες ακριβο desktop πας σε amd.Γιατι κατω απο 180Ε ειναι μονοδρομος της Intel.

Εκει ο 10400 ειναι αχτυπητος ,εκει που εχει παει η amd τις τιμες της.

Αν και προσωπικα ουτε 350Ε θα εδινα για τον 5600Χ.

Θα προτιμουσα καποιον 8πυρηνο ιντελ σε αυτα τα λεφτα.

Ετσι ακριβώς, έφτιαξα καινούριο σχετικά οικονομικό Desktop συστηματάκι εδώ και 3-4 μήνες και ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στον i5-10400 που αναφέρεις, το απόλυτο VFM για κάτω από 200 ευρώ, πολύ ευχαριστημένος δεν έχω κανένα θέμα και παίζω και σχετικά βαριά παιχνίδια, 4Κ video editing και επεξεργασία raw αρχείων από FullFrame μηχανή. Από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει σε επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, cyberrobot είπε

Aυτο που δείχνουν τα διαγράμματα είναι ότι αν θες Desktop στην παρούσα φαση πας σε AMD αν θες Laptop ή Server Intel, πράγματα που είναι ευρέως γνωστά εδω και χρόνια

Επίσης το πόσο diverse είναι το portfolio της Intel και δεν προκειτε να χαθεί όπως πολλοί θεωρούν...

Και εγώ AMD φαν μποι δηλώνω αλλά μην τρέφουμε και ψευδαισθήσεις

Με την διαθεσιμότητα των AMD cpu, και να θες, δεν μπορεις να πας εύκολα σε AMD - ειδικά αν είσαι ευέξαπτος και σε πιάνει το φιλότιμο για τις τιμές που βλέπεις στην αγορά... Καλώς ή κακώς δεν υπάρχουν πολλοί που να λενε "αγοράζω όσο-όσο"...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι φθηνος παιρνεις τον i7 και κανεις την δουλεια σου με την igpu που εχει μεχρι να βγουν καρτες γραφικων σε λογικες τιμες,οποτε συμφερει ο καινουργιος i7 παρα ο 5800x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...