Προς το περιεχόμενο

«Η νέα γενιά των Windows» έρχεται σύμφωνα με τον επικεφαλής του τμήματος


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια σύντομη παρουσία του κατά τη διάρκεια του συνεδρίου Ignite της Microsoft, ο επικεφαλής των Windows, Panos Panay, αναφέρθηκε στο μέλλον των Windows.

«Δεν έχω μιλήσει για την επόμενη γενιά των Windows και το ποια είναι τα άμεσα σχέδια μας, όμως μπορώ να σας πω ότι είμαι άκρως ενθουσιασμένος» είπε συγκεκριμένα το στέλεχος της Microsoft, για να προσθέσει ότι «Δεν θα αναφερθούμε σήμερα σ' αυτό το θέμα». Η δήλωση του Panay έγινε κατά τη διάρκεια 15λεπτης ομιλίας με τίτλο "The heartbeat of modern work", χωρίς να βγαίνει από αυτή κάποια δήλωση, αναφέροντας πάντως ότι «σήμερα μιλάμε για τα Windows 10, τις δυνατότητές τους αλλά και το πως μπορούμε να υποστηρίξουμε τους χρήστες και τους πελάτες μας».

Εντύπωση προκαλεί πάντως ο διαχωρισμός της «επόμενης γενιάς των Windows» από την έκδοση των Windows 10 που βρίσκεται τώρα σε περισσότερα από 1 δισ. υπολογιστές, με ένα σενάριο να αναφέρει ότι πιθανόν η «νέα γενιά» είναι απλά τα Windows 10X που θα κυκλοφορήσουν την άνοιξη για νέα συστήματα, με αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον. Ίσως βέβαια τα σχέδια της Microsoft για το δημοφιλές λειτουργικό είναι ποιο σημαντικά, κάτι που όπως φαίνεται θα μάθουμε σύντομα αφού αξιόπιστες πληροφορίες φέρουν την εταιρεία να ετοιμάζει online παρουσίαση τις επόμενες εβδομάδες στις οποίες θα παρουσιάσει το όραμά της για την επόμενη μεγάλη έκδοση των Windows.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, jack124 είπε

Θα μετατρέψουν τα Windows 10 σε συνδρομή σαν το office 365

Ξέρουμε τα σχέδια της ms όλα να γίνουν συνδρομές..

Τότε linux για αυτό έχω dual boot

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γίνουν windows αλουμινίου με διπλή ηχομόνωση. Λέει για κοσμογονία και συνεχίζει με διαφορές στο γραφικό περιβάλλον. Ελπίζω να μη μείνει σε αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ThanLan09 είπε

Αυτοί δεν έλεγαν ότι τα windows 10 θα είναι το τελευταίο λειτουργικό;

και η apple ελεγε οτι το κινητο μεχρι 4 ιντ κ τωρα εχει κανει ταμπλετ το iphone ....μη πιστευει κανεις τι λενε η τεχνολογια προχωρα 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι γραμμένα απο την αρχή χωρίς συμβατότητα με τα προηγούμενα καλοδεχούμενα :)

αν απλά θεωρούν σπουδαία αλλαγή το γραφικό περιβάλλον , ακόμα καλύτερα , έξτρα χατζιλίκι απο άτομα που χάσανε τα εικονίδια 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KoreanW είπε

Δεν υποτίθεται ότι τα δεκάρια είναι η «τελευταία έκδοση και δε θα υπάρξει άλλη»;

οσο το office 2019 θα ήταν η τελευταία έκδοση stand alone (setup).. Τελικά ανακοίνωσαν office 2021.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jack124 είπε

Θα μετατρέψουν τα Windows 10 σε συνδρομή σαν το office 365

Ξέρουμε τα σχέδια της ms όλα να γίνουν συνδρομές..

Είναι πιθανόν ότι τα επόμενα Windows να έχουν έκδοση με συνδρομή, όπως έχουν πχ τα antivirus, αλλά μόνο σαν full online (σε στυλ Google Stadia) έκδοση, την οπόια μπορείς να τρέξεις και από smartphones.

Θα εξακολουθεί να υπάρχει και installable έκδοση, όπως και κλειδιά χρήσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είναι γραμμένα απο την αρχή χωρίς συμβατότητα με τα προηγούμενα καλοδεχούμενα :)

αν απλά θεωρούν σπουδαία αλλαγή το γραφικό περιβάλλον , ακόμα καλύτερα , έξτρα χατζιλίκι απο άτομα που χάσανε τα εικονίδια 😁

πω τι μου θυμισες.

επαρχιακη πολη, παει ο πατερας μου για κατι τετοιο σε εναν <<μαστορα>> (πηρε το κουτι και το πηγε)

μετα απο δυο ωρες με παιρνει και μου λεει οτι ο μαστορας του πηρε 50 ευρω για <<φορματ>> !!!

μιλαμε τωρα για win xp.

περασα του τα ειπα ενα χερακι του <<μαστορα>> και στανιαρε χαρακτηρα.

παιζει να του πηρα 3-4 πελατες φιλαρακια του πατερα μου.

βεβαια ζαλιζανε μετα εμενα , αλλα ενταξει.

 

21 λεπτά πριν, GrandGamer είπε

Νέα γενιά από ευπάθειες! Δουλίτσα να υπάρχει.

δεν καταλαβα ποτε τι εχουνε τα <<μοτορια>> και σας τα φερνουνε εσας τα μαστορια.

δεν λεω για τον επαγγελματια, μιλαω για τον home user.

εκτος και αν ειναι κανενας 60 φευγα που δεν ειχε ποτε επαφη με υπολογιστες, αλλα και παλι δυσκολα το 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...