Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Η Apple λέει όχι σε iPhone με USB-C θύρα για το κοντινό μέλλον


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά κάνει...

Τώρα όλοι θα την κράζουν γιατί είναι ακριβη γτ γτ γτ γτ....

Παντε να δουλέψετε ή πάρτε άλλο τηλέφωνο....

Εμείς την φέραμε την χώρα μας εδώ που είναι με τις επιλογές μας.....

 

 

 

 

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Περιβαλλοντικη συνειδηση over 9000.

Σεβασμος στον καταναλωτη over 9000. 

Δεν δειχνει σεβασμο επειδη δεν εχει typec και το δειχνουν αλλες εταιριες που σε παρακολουθουν για το παραμικρο....δεν πειραζει μαλλον κατι θα ξερουν τα πολλα εκατομμυρια που την προτιμουν...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Αν θυμάμαι καλά η οδηγία ήταν για τους φορτιστές και όχι για τις συσκευές...

Ήταν για τους φορτιστές, αλλά όχι για το brick. Τη θύρα φόρτισης αφορούσε

1 ώρα πριν, gianniskks είπε

Από προχθές έχουμε να δούμε το όνομα του Ming-Chi Kuo σε κάποια είδηση περί apple. Παρεπιμπτόντως ο ίδιος προέβλεπε ότι θα έρθει σύντομα το usb-c στα iPhones, όταν μπήκε στα iPads. Αρχίζω να πιστευω ότι πρόκειται για μεγάλο παπατζή. 

 

https://www.cnbc.com/2019/12/05/apple-is-killing-lightning-connector-on-top-iphones-by-2021-kuo-says.html

 

Ο τύπος έχει πέσει μέσα στις περισσότερες προβλέψεις. Λογικό είναι να έχει κι αστοχίες. Στατιστικά να το πάρεις, έχει κύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ήταν για τους φορτιστές, αλλά όχι για το brick. Τη θύρα φόρτισης αφορούσε

Δεν επιμένω, απλά θυμάμαι ότι όλη η “κουβέντα” ήταν για να μειωθούν οι φορτιστές ώστε να μην έχουμε έναν για κάθε συσκευή και όχι τα καλώδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν επιμένω, απλά θυμάμαι ότι όλη η “κουβέντα” ήταν για να μειωθούν οι φορτιστές ώστε να μην έχουμε έναν για κάθε συσκευή και όχι τα καλώδια...

Το ζήτημα δεν είναι ο ίδιος ο φορτιστής, αλλά να μπορείς να έχεις κοινό φορτιστή για όλες τις συσκευές. Δηλαδή να έχεις κοινό πρότυπο φόρτισης (π.χ usb-c). Αυτό έλεγε και η οδηγία.

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/2020-Common-chargers-for-mobile-phones-and-similar-devices

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Για την ασύρματη φόρτιση θα συμφωνήσω, λιγότερα βάλε-βγάλε το βύσμα, μικρότερη φθορά.

και όταν οδηγείς το αυτοκίνητο ποσο πρακτικο θα είναι να φορτίζεις  ασύρματα?

στα ταξίδια αεροπλάνο τρένο λεωφορείο σε αναμονή νοσοκομεία κλπ

καλη η ασύρματη φόρτιση αλλά οχι πρακτική εκτός σπιτιού-γραφείου

 

Επεξ/σία από tadegr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και??

Δεν καταλαβαίνω τον ντόρο .. 

Πιστεύω ειναι ανάλογο με το τι συσκευές εχεις..Πχ εγω που εχω iPhone - iPad , εχω πάνω απο 3 lightning καλώδια ενώ usb-c εχω μονο για το switch 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jack124 είπε

Όλη την ώρα πέφτει σε παγκόσμιες πωλήσεις και μόλις βρεθούν εταιρείες (κινέζικες) που την ξεπερνούν τις αποκλείουν οι ΗΠΑ από Google

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, αν άφηναν την huawei σε 1-2 χρόνια όλες θα την έψαχναν με κιάλια.

Τις έχει βάλει όλες τις type-c στα macbook και δεν περίσσεψε τίποτα για τα iphone.
Όταν πήρα mbp και οι μόνες θύρες που είχε πάνω ήταν 4x type-c η αλήθεια είναι ότι ξενέρωσα στην αρχή , στον πορεία κατάλαβα ότι με μια typeC είσαι ΟΚ και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο, άλλη μια ηλίθια εμμονή να μην βάλει typeC στα iphone.
Θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για 12 max αν δεν επέμενε στο άθλιο lighting + μπαταρία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ψιλοαδιάφορο... Το USB-C δεν με έχει απασχολήσει καν ακόμα και από καλώδια lighning έχω απόθεμα.

Μόνο για το consistency θα το ήθελα, αφού σχεδόν όσα άλλα πουλάει είναι με USB-C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τυπάκι ο ... Ming-Chi Kuo.... Τι φάση?
Τον φαντάζομαι σε καμιά ελεεινή γκαρσονιέρα 4Χ5, μέσα σε ένα εφιαλτικό συγκρότημα με 10,000 ίδια διαμερίσματα  - της συμφοράς, με παρατημένα χαρτόκουτα από μισοτελειωμένα νούντλς εδώ κι εκεί. Να γράφει στο σούπερ τελευταίο του Macbook Pro M2 ξέρω γω, διασπείροντας 'φημες' εδώ κι εκεί, σε όλα τα ΔΥΤΙΚΑ social φυσικά, 

τις οποίες μετά 'ανακαλύπτουν' σε 2ο χρόνο οι... "δυτικοί αναλυτές' της Apple όπου γης. Και τον αποθεώνουν ως "τοπ αναλυτή της Apple" (αφού, ε, αυτός έχει τις... πηγές.).
Ενα παιδάκι εκει πέρα που χαζολογάει με μαντεψιές, μέσα από το παγκόσμιο άντρο του κομμουνισμού.
Πλάκες που έχει η ζωή. Να μαθαίνουμε (?) τι αποφασίζεται στο Kupertino από εργατόπαιδα της... Χανγκζου που δεν έχουν δεύτερα παπούτσια... :)

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...