Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Η Apple λέει όχι σε iPhone με USB-C θύρα για το κοντινό μέλλον


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, Neural_handshake said:

καπως πρεπει να πουλαει lightning καλωδια κ αυτη η καψερη

το οτι ειναι χειροτερα απο τα type c ειναι λεπτομερειες

1. Μπα, πουλάει και USB C καλώδια, οπότε... 

2. Και η θύρα lightning είναι χειρότερη από την θύρα USB C γιατί...; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, paredwse είπε

1. Μπα, πουλάει και USB C καλώδια, οπότε... 

2. Και η θύρα lightning είναι χειρότερη από την θύρα USB C γιατί...; 

1 Ναι αλλα στα lightning πουλαει τα δικαιωματα σε οσους θελουν να παραξουν τετοια καλωδια

2

https://www.tronsmart.com/blog/47_5-reasons-why-usb-c-is-better-than-lightning.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ghost.Dog said:

Αυτό το τυπάκι ο ... Ming-Chi Kuo.... Τι φάση?
Τον φαντάζομαι σε καμιά ελεεινή γκαρσονιέρα 4Χ5, μέσα σε ένα εφιαλτικό συγκρότημα με 10,000 ίδια διαμερίσματα  - της συμφοράς, με παρατημένα χαρτόκουτα από μισοτελειωμένα νούντλς εδώ κι εκεί. Να γράφει στο σούπερ τελευταίο του Macbook Pro M2 ξέρω γω, διασπείροντας 'φημες' εδώ κι εκεί, σε όλα τα ΔΥΤΙΚΑ social φυσικά, 

τις οποίες μετά 'ανακαλύπτουν' σε 2ο χρόνο οι... "δυτικοί αναλυτές' της Apple όπου γης. Και τον αποθεώνουν ως "τοπ αναλυτή της Apple" (αφού, ε, αυτός έχει τις... πηγές.).
Ενα παιδάκι εκει πέρα που χαζολογάει με μαντεψιές, μέσα από το παγκόσμιο άντρο του κομμουνισμού.
Πλάκες που έχει η ζωή. Να μαθαίνουμε (?) τι αποφασίζεται στο Kupertino από εργατόπαιδα της... Χανγκζου που δεν έχουν δεύτερα παπούτσια... :)

σου ριχνει τις μετοχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, paredwse είπε

1. Μπα, πουλάει και USB C καλώδια, οπότε... 

2. Και η θύρα lightning είναι χειρότερη από την θύρα USB C γιατί...; 

Μικρότερες ταχύτητες, απουσία διπλής επαφής (να βάζεις το βύσμα με όποια πλευρά θες), καταστρέφεται ευκολότερα και κουβαλάει περίπου 12W, ενώ το usb-c 100W

https://www.tronsmart.com/blog/47_5-reasons-why-usb-c-is-better-than-lightning.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

1 Ναι αλλα στα lightning πουλαει τα δικαιωματα σε οσους θελουν να παραξουν τετοια καλωδια

2

https://www.tronsmart.com/blog/47_5-reasons-why-usb-c-is-better-than-lightning.html

34 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Μικρότερες ταχύτητες, απουσία διπλής επαφής (να βάζεις το βύσμα με όποια πλευρά θες), καταστρέφεται ευκολότερα και κουβαλάει περίπου 12W, ενώ το usb-c 100W

https://www.tronsmart.com/blog/47_5-reasons-why-usb-c-is-better-than-lightning.html

Εντάξει παιδιά, μην τρέχετε! Αναπτύξτε και κάνα επιχείρημα όμως, μην ποστάρετε άρθρα διετίας… 
Το iPhone 12 διαφωνεί με τα 12W πάντως και με τις ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων. Δεν είναι θέμα βύσματος αυτά.
Το επιχείρημα πως ένα καλώδιο έχει το ίδιο βύσμα κι από τις 2 μεριές, είναι και λίγο σε φάση δεν βρίσκω κάτι ουσιαστικό να πω.

Όχι πως δεν είναι καλύτερο το USB-C γενικώς, αλλά διαβάζοντας τέτοια άρθρα είμαι και λίγο… meh…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Εντάξει παιδιά, μην τρέχετε! Αναπτύξτε και κάνα επιχείρημα όμως, μην ποστάρετε άρθρα διετίας… 
Το iPhone 12 διαφωνεί με τα 12W πάντως και με τις ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων. Δεν είναι θέμα βύσματος αυτά.
Το επιχείρημα πως ένα καλώδιο έχει το ίδιο βύσμα κι από τις 2 μεριές, είναι και λίγο σε φάση δεν βρίσκω κάτι ουσιαστικό να πω.

Όχι πως δεν είναι καλύτερο το USB-C γενικώς, αλλά διαβάζοντας τέτοια άρθρα είμαι και λίγο… meh…

 

1. Κάποιος ρώτησε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ γιατί το usb-c είναι καλύτερο από το lightning. Επάνω σε αυτό απαντήσαμε. Τόσο απλό.

2. Έτυχε, χωρίς να διαβάσω και τα υπόλοιπα σχόλια, να ποσταρω το ίδιο site. Έγκλημα, το ξέρω.

3. Άντε να δεχτώ ότι έπιασε τα όρια του lightning με τα 20W (μα τι ταχύτης!!). Άσχετα αν το USB-C πιάνει 100,ε; Ή μήπως να πούμε 120 (σωστά, είναι παλιό το άρθρο, το Mi10 Ultra φορτίζει με 120W).Τα παραβλέπουμε. Μας εγκαλεις να πούμε κάτι ουσιαστικό, παρ'ολα αυτά, δε βρίσκεις κάτι να καταρρίψεις τα υπόλοιπα που λέμε. Απλώς πετάς προσωπικές απόψεις στην προσπάθεια σου να υπερασπιστείς την επιλογή μιας εταιρίας που, αντικειμενικά, σου προσφέρει μειονεκτικο προϊόν.

Θα επαναλάβω. Απαντήσαμε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ γιατί το usb-c είναι καλύτερο από το lighting. Το αν εσένα ή εμένα μας αρέσει ή όχι το να μπορείς να βάζεις το βύσμα κι από τις 2 πλευρές, δεν αφορά κανέναν. Αντικειμενικά, το ένα έχει μια πλευρά φόρτισης, το άλλο 2, ίδιο μέγεθος, φορτίζει γρηγορότερα και έχει μεγαλύτερες ταχύτητες. Επομένως, είναι καλύτερο. Το πώς εσύ το θεωρείς ανούσιο, δεν το καταλαβαινω. Προφανώς για να έχει τόσο μεγάλη αποδοχή το usb-c, η πλειονότητα των χρηστών το βρίσκει πολύ χρησιμο. Την επόμενη φορά, όταν προσπαθείτε να υπερασπιστείτε κάποια επιλογή οποιασδήποτε εταιρείας, καλό είναι να βρίσκετε στιβαρά επιχειρήματα, όχι προσωπικές απόψεις.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, MikeKata said:

Μικρότερες ταχύτητες, απουσία διπλής επαφής (να βάζεις το βύσμα με όποια πλευρά θες), καταστρέφεται ευκολότερα και κουβαλάει περίπου 12W, ενώ το usb-c 100W

https://www.tronsmart.com/blog/47_5-reasons-why-usb-c-is-better-than-lightning.html

Πείτε μου πως χρησιμοποιείτε ακόμη καλώδια για να μεταφέρετε δεδομένα από τα κινητά σας και ασχολείστε με τις ταχύτητες που μπορεί να πιάσουν... Εγώ περα από τη φόρτιση έχω κάτι χρόνια να συνδέσω τόσο το iPhone όσο και το iPad με το καλώδιο...

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πείτε μου πως χρησιμοποιείτε ακόμη καλώδια για να μεταφέρετε δεδομένα από τα κινητά σας και ασχολείστε με τις ταχύτητες που μπορεί να πιάσουν... Εγώ περα από τη φόρτιση έχω κάτι χρόνια να συνδέσω τόσο το iPhone όσο και το iPad με το καλώδιο...

Χρησιμοποιούμε. Βλέπεις, το USB χρησιμοποιείται για χιλιάδες άλλες εφαρμογές πέραν του να περνάς τις φωτογραφίες. Μεγάλοι όγκοι δεδομένων (σαν τα backup που χρειάστηκε να πάρουμε λόγω καταστροφής του δίσκου δουλειάς), bootable linux usb sticks και χιλιάδες άλλες, ανάλογα τη χρήση του καθενός. Να επαναλάβω για ακόμα μια φορά το "όταν προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την επιλογή μιας εταιρίας να σας δώσει αντικειμενικά κατώτερο προϊόν, μη χρησιμοποιείτε προσωπικές απόψεις απέναντι σε αντικειμενικά στοιχεία" ή καταντάει κουραστικό; Το ότι ΕΣΥ δεν έχεις απαίτηση γρηγορου data transfer ,δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν έχουμε.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Προφανώς για να έχει τόσο μεγάλη αποδοχή το usb-c, η πλειονότητα των χρηστών το βρίσκει πολύ χρησιμο. Την επόμενη φορά, όταν προσπαθείτε να υπερασπιστείτε κάποια επιλογή οποιασδήποτε εταιρείας, καλό είναι να βρίσκετε στιβαρά επιχειρήματα, όχι προσωπικές απόψεις.

Και το αντίθετο

Προφανώς για να έχει τόσο μεγάλη αποδοχή το iphone (με το lighting) ,η πλειονότητα των χρηστών το βρίσκει πολύ χρησιμο. Την επόμενη φορά, όταν προσπαθείτε να υπερασπιστείτε κάποια επιλογή οποιασδήποτε εταιρείας, καλό είναι να βρίσκετε στιβαρά επιχειρήματα, όχι προσωπικές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, MikeKata said:

Χρησιμοποιούμε. Βλέπεις, το USB χρησιμοποιείται για χιλιάδες άλλες εφαρμογές πέραν του να περνάς τις φωτογραφίες. Μεγάλοι όγκοι δεδομένων (σαν τα backup που χρειάστηκε να πάρουμε λόγω καταστροφής του δίσκου δουλειάς), bootable linux usb sticks και χιλιάδες άλλες, ανάλογα τη χρήση του καθενός. Να επαναλάβω για ακόμα μια φορά το "όταν προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την επιλογή μιας εταιρίας να σας δώσει αντικειμενικά κατώτερο προϊόν, μη χρησιμοποιείτε προσωπικές απόψεις απέναντι σε αντικειμενικά στοιχεία" ή καταντάει κουραστικό; Το ότι ΕΣΥ δεν έχεις απαίτηση γρηγορου data transfer ,δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν έχουμε.

Συγγνώμη αλλά μιλάμε για το usb και το lightning σε mobile συσκευές και όχι για το πρότυπο usb γενικότερα! :) Πες μου τι σχέση έχει το backup του δίσκου σου και το bootable iso με το κινητό σου...

Fast data transfer προφανως και θέλω από το κινητό και το tablet μου και το έχω μέσω του airdrop με το laptop και το desktop μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Και το αντίθετο

Προφανώς για να έχει τόσο μεγάλη αποδοχή το iphone (με το lighting) ,η πλειονότητα των χρηστών το βρίσκει πολύ χρησιμο. Την επόμενη φορά, όταν προσπαθείτε να υπερασπιστείτε κάποια επιλογή οποιασδήποτε εταιρείας, καλό είναι να βρίσκετε στιβαρά επιχειρήματα, όχι προσωπικές απόψεις.

Με τη διαφορά ότι η αποδοχή του usb-c επεκτείνεται και στο lineup της ίδιας της Apple, όχι μόνο σε ένα κύκλο χρηστών μιας συγκεκριμένης εταιρίας. Λογικό σφάλμα λέγεται, δεν πειράζει, συμβαίνει και στους καλύτερους. Φυσικά, τα αντικειμενικά στοιχεία που λέγαμε, είναι οι ανώτερες ταχύτητες, τα περισσότερα Watt φόρτισης κλπ, τα οποία δεν άγγιξες.

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Συγγνώμη αλλά μιλάμε για το usb και το lightning σε mobile συσκευές και όχι για το πρότυπο usb γενικότερα! :) 

Το ίδιο καλώδιο ακριβώς είναι που βγάζω από το φορτιστή για να συνδέσω το δίσκο και το κινητό και ο,τι θέλω. Μιλήσαμε για το standard για την ακρίβεια. Και ρώτησε ο φίλος γιατί είναι καλύτερο το ένα από το άλλο. Ε, αυτό εξηγήσαμε. Ούτε αν το προτιμούμε, ούτε τίποτα. Το ένα έχει χαρακτηριστικά ανώτερα του άλλου, πώς να το κάνουμε;

Βέβαια, στα σχόλια μπλέξαμε μέσα port, φορτιστές, καλώδια, ναι, καταλαβαίνω την παρανόηση. Αλλά θεωρώ ότι το νόημα παραμένει το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Φυσικά, τα αντικειμενικά στοιχεία που λέγαμε, είναι οι ανώτερες ταχύτητες, τα περισσότερα Watt φόρτισης κλπ, τα οποία δεν άγγιξες.

τα οποία σα χρήστη δε με απασχολούν ,προτιμώ την ευκολία του lighting

6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Να επαναλάβω για ακόμα μια φορά το "όταν προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την επιλογή μιας εταιρίας να σας δώσει αντικειμενικά κατώτερο προϊόν, μη χρησιμοποιείτε προσωπικές απόψεις απέναντι σε αντικειμενικά στοιχεία" ή καταντάει κουραστικό;

δεν δικαιολογεί κανένας τίποτα, δεν αγοράζει κάποιος iphone με το ζόρι...

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Το ότι ΕΣΥ δεν έχεις απαίτηση γρηγορου data transfer ,δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν έχουμε.

αν έχεις iphone τότε ΕΣΥ έχεις κάνει λάθος αγορά γιατί δε σε καλύπτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

τα οποία σα χρήστη δε με απασχολούν ,προτιμώ την ευκολία του lighting

Επανερχόμαστε στο αρχικό. Μας ρώτησε κάποιος ΓΙΑΤΙ το lightning είναι χειρότερο από το usb-c. Τους λόγους τους εξήγησα και είναι αντικειμενικοί ,όχι προσωπικοί. Το αν σε απασχολούν ή όχι για τη χρήση σου, δεν αφορά την οικονομία της συζήτησης. Ήταν απλά μια ανεπιτυχής προσπάθεια απάντησης.

Να το πω υπερβολικά απλά. Έχεις στο χέρι σου περισσότερες δυνατότητες χωρίς επιπλέον κόστος, βάρος, όγκο ή οτιδήποτε άλλο (usb-c). Το πώς το χρησιμοποιείς δεν αφορά κανέναν πέραν από σένα. Οι δυνατότητες παραμένουν εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, MikeKata said:

Με τη διαφορά ότι η αποδοχή του usb-c επεκτείνεται και στο lineup της ίδιας της Apple, όχι μόνο σε ένα κύκλο χρηστών μιας συγκεκριμένης εταιρίας. Λογικό σφάλμα λέγεται, δεν πειράζει, συμβαίνει και στους καλύτερους. Φυσικά, τα αντικειμενικά στοιχεία που λέγαμε, είναι οι ανώτερες ταχύτητες, τα περισσότερα Watt φόρτισης κλπ, τα οποία δεν άγγιξες.

Το ίδιο καλώδιο ακριβώς είναι που βγάζω από το φορτιστή για να συνδέσω το δίσκο και το κινητό και ο,τι θέλω. Μιλήσαμε για το standard για την ακρίβεια. Και ρώτησε ο φίλος γιατί είναι καλύτερο το ένα από το άλλο. Ε, αυτό εξηγήσαμε. Ούτε αν το προτιμούμε, ούτε τίποτα. Το ένα έχει χαρακτηριστικά ανώτερα του άλλου, πώς να το κάνουμε;

Βέβαια, στα σχόλια μπλέξαμε μέσα port, φορτιστές, καλώδια, ναι, καταλαβαίνω την παρανόηση. Αλλά θεωρώ ότι το νόημα παραμένει το ίδιο.

Ωραία. Θες να μιλήσουμε και για το μπάχαλο μεταξύ των καλωδίων usb type c? Νομίζεις πως επειδή το βυσματακι στα 2 άκρα είναι ίδιο πως έχεις ένα τέτοιο και καθάρισες; Για δοκίμασε να κανεις data transfer και να το μετρήσεις κιόλας με διαφορα usb type c καλώδια. Και μετά δοκίμασε να μετρήσεις και τι ρεύμα μπορεί να περάσει από το κάθε καλώδιο... 

Καλή η θεωρία αλλά κι εσείς στην πράξη παραβλέπετε μερικά πραγματάκια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...