Προς το περιεχόμενο

H SpaceX κατόρθωσε να προσγειώσει το Starship 10


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Δεν πειράζει. Αυτοί που είναι επικεφαλείς των προγραμμάτων ευτυχώς δεν έχουν. Δεν τους αφήνουν βλέπεις τα διαθέσιμα δεδομένα που έχουν δημοσιοποιηθεί και ελεγχθεί ως προς την εγκυρότητα τους ξανά και ξανά από επιστήμονες σε όλο τον κόσμο (και τους τότε Σοβιετικούς μαζί).

ούτε εμένα με πειράζει. πάντως από ντοκιμαντέρ που έχω δει 2 ήταν οι αποτυχίες από την τότε περίοδο. α) σχεδόν η πλειονότητα των φιλμ από την Σελήνη έχει καταστραφεί και β) ότι λόγω της στασιμότητας που έδειξε μετά η ΝΑΣΑ χάθηκε τεράστια τεχνογνωσία

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sungodra είπε

για το αν εστειλαν αστροναυτες και προσγειωθηκαν στην Σεληνη?? Εχω καποιες επιφυλαξεις.

Για πολλά πολλά χρόνια ήμουν 1000% σίγουρος γιαυτό το πελώριο επίτευγμα...το μεγαλύτερο της ανθρωπότητας....τώρα μετά απο σχεδόν 50 χρόνια απραξίας - αδυναμίας επανάληψης.... δεν θα παραξενευόμουν αν τελικά οι συνωμοσιολόγοι έχουν δίκιο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sungodra είπε

ούτε εμένα με πειράζει. πάντως από ντοκιμαντέρ που έχω δει 2 ήταν οι αποτυχίες από την τότε περίοδο. α) σχεδόν η πλειονότητα των φιλμ από την Σελήνη έχει καταστραφεί και β) ότι λόγω της στασιμότητας που έδειξε μετά η ΝΑΣΑ χάθηκε τεράστια τεχνογνωσία

Το α) έχει καταρριφθεί εδώ και χρόνια. Για αυτό διαβάζουμε δεδομένα και papers για το κάθε ντοκιμαντέρ που βγάζει ο καθένας χωρίς να χρειάζεται να επαληθεύσει αυτά που λέει. Το μόνο που "χάθηκε" ήταν τα δεδομένα από ΕΝΑ σταθμό λήψης. Με τη διαφορά ότι τα δεδομένα των Apollo στέλνονταν και αντιγράφονταν αμέσως σε πολλές τοποθεσίες για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Το β) επίσης έχει εξηγηθεί εδώ και δεκαετίες. Ήταν καθαρά πολιτικοί οι λόγοι που πήγαν και δεν υπήρχε μετά λόγος να σπαταλάνε τόσα λεφτά για έρευνα σε αντικείμενο που δεν το υποστηρίζει πλέον ο κόσμος, ενώ την ίδια δουλειά μπορούσαν να την κάνουν με ρομπότ.

Τόσο απλά. Καμιά τεχνογνωσία δε χάθηκε. Το αντίθετο. Εκεί είναι. Ίσα ίσα που πριν κάποια χρόνια, ερευνητές (δε θυμάμαι το πανεπιστήμιο, αν θες το βρίσκω) ανέλυσαν αν μπορούμε να φτιάξουμε μια μηχανή του πυραύλου F1 σήμερα. Κατέληξαν ότι φυσικά και θα μπορούσαμε που αποδοτικότερα, με μόλις 140 κομμάτια. Ο F1 το 1969 είχε κάποιες δεκάδες χιλιάδες κομμάτια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, PCharon είπε

Υ.Γ. Ακόμα και η φωτό που έχετε βάλει στο θέμα είναι εκπληκτική, λες κι είναι βγαλμένη από ταινία μοιάζει!

Πράγματι... όπως κ πλάνα τέτοιου τύπου! Epic

E47B8F6D-9F06-4048-A92B-55FBBB749916.gif.ce6312e8b58845291b2b3b08d18b32df.gif

(sorry for bad quality)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετική δουλειά , μπράβο τους , βήμα βήμα , ακόμα και οι μικρές αποτυχίες είναι βήματα εμπρός. Και ο Έντισον μέχρι να κάνει την λάμπα έκαψε πολύ πράμα. :D

Επεξ/σία από nitroc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Πόδια δεν άνοιξαν σωστά ;/ 

 

1 ώρα πριν, aposkama είπε

Δεν είναι επιτυχία να εκραγεί, ούτε καν αποτυχία δεν το λες καθότι ήταν η τρίτη και φαρμακερή, δεν έχει άλλο σκάφος εξ όσων μαθαίνω.

μην ξανά μάθεις από εκεί ... έχει το 11 έτοιμο μέχρι το 15 φτιαχνουν τα λέμε σε 1 μήνα πάλι :D   

zvkqlvcwuwk61.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Αυτό που νομίζεται ότι έτσι με την μια πήγαμε στο διάστημα να το προσέξετε λίγο...

Ξέρω, ο παππούς της οικογένειας δούλευε στο Μπαϊκονούρ, προγραμματιστής συστημάτων εκτόξευσης.


Λάθος παράθεση έκανα αλλά επειδή με ρώτησες ποιο πάνω.

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

cgi video είδαμε;;; πολύ ψευτικο

aqbbvzjuj1l61.jpg

 

Λογικά 10.000 άτομα εκεί γύρο όλοι πληρωμένοι ηθοποιοί έτσι ;  :P 

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Τρελή επιτυχία ...το προσγειώσαμε...αλλά παραπάτησε....φτου....

Και εσείς βρε μπαγλαμάδες σήμερα βρήκατε να κάνετε δοκιμή....δεν ξέρετε το 4-3-21

xD είναι οκ έχουν και άλλα :D
a5i8z965vzj61.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βάλουνε λιγότερα καύσιμα ίσα ίσα να ανέβει και να κατέβει και θα είμαστε οκ και διαρροή να παίξει δεν θα κάνει μπάμ τουλάχιστον οχι μεγάλο 😸

Πλάκα πλάκα αν είχαμε κάναν Μάσκ να ασχολείται κοντά στα 50χρόνια,δηλ απο τότε που πήγε (αν πήγε) στο φεγγάρι η ΝΑΣΑ και που μετά δεν κάνανε σχεδόν τίποτα,θα είχαμε αποικίες στόν Αρη τώρα χαλαρά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Ας βάλουνε λιγότερα καύσιμα ίσα ίσα να ανέβει και να κατέβει και θα είμαστε οκ και διαρροή να παίξει δεν θα κάνει μπάμ τουλάχιστον οχι μεγάλο 😸

Πλάκα πλάκα αν είχαμε κάναν Μάσκ να ασχολείται κοντά στα 50χρόνια,δηλ απο τότε που πήγε (αν πήγε) στο φεγγάρι η ΝΑΣΑ και που μετά δεν κάνανε σχεδόν τίποτα,θα είχαμε αποικίες στόν Αρη τώρα χαλαρά.

 

ή αυτό ... ή τα πιο ακριβά πυροτεχνήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BadIronTree είπε

aqbbvzjuj1l61.jpg

 

Λογικά 10.000 άτομα εκεί γύρο όλοι πληρωμένοι ηθοποιοί έτσι ;  :P 

xD είναι οκ έχουν και άλλα :D
a5i8z965vzj61.jpgσαν τα άτομα του open TV κ; Ι του σκαι με τη δήθεν γεμάτη παραλίας;;; εγώ δεν είδα άτομο ο; ντως 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...