Προς το περιεχόμενο

H SpaceX κατόρθωσε να προσγειώσει το Starship 10


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση ότι και μετά από πέντε χρόνια θα συζητάμε για τα θεαματικά πυροτεχνήματα του Έρολ.😁

Βέβαια αυτός καθόλου δεν νοιάζεται γιατί αυτό που θέλει το κάνει και με πολύ καλό τρόπο μάλιστα. Να  ασχολείται ένας πλανήτης με αυτά και αυτός μέσω αυτής της τζάμπα διαφήμισης να αυξάνει γεωμετρικά την περιουσία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, matsakonistisbm είπε

Και μενα ψευτικο μου φαινεται, δεν εισαι ο μονος. 

Υπάρχουν τα βίντεο από άλλους παρατηρητές όπως π.χ Everyday Astronaut κλπ... Θα βγάλουμε ψεύτικη και τη SpaceX τώρα;

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Υπάρχουν τα βίντεο από άλλους παρατηρητές όπως π.χ Everyday Astronaut κλπ... Θα βγάλουμε ψεύτικη και τη SpaceX τώρα;

Θα τα τσεκαρω τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με αυτήν την φιλοσοφία δεν βλέπω να πηγαίνει μακριά η βαλίτσα...και να καταφέρει κατά τύχη να φτάσει κάπου κάθε αποστολή θα είναι αποστολή αυτοκτονίας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τα σχόλια πέρι CGI και λέω "νά'τοι οι ελληνάρες ξερόλες, που ξέρουν από καλό CGI και το ξεχωρίζουν" και μετά κάνω τον κόπο και βλέπω και το βίντεο...

Δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά το βίντεο ούτε εμένα δεν πείθει, ειδικά σε μερικά σημεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά σκεφτόμενος θεωρώ ότι είναι απίθανο να είναι CGI αλλά με βάση την πορεία της μετοχής του δεν θα το θεωρούσα και απίθανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα CGI λεεί.. Πως δεν το σκέφτηκαν και άλλοι.. Σοβαρευτείτε που θα έβγαζαν ένα CGI εν έτη 2021 σε κοινότητα 7.500.000.000 ανθρώπων με μερικά ίσως και εκατομμύρια ειδικούς στα γραφικά και στην επεξεργασία εικόνας/βίντεο πιστεύοντας ότι θα γλιτώσουν.. Δεν ήμαστε στα 90s που βλέπαμε πρώτη φορά Jurassic 😅 

.. αλλά τι λέω! Εμείς ειδικοί στα πάντα τους "πιάσαμε" εδώ στο insomnia! Γατόνια ήμαστε! :rolleyes: Οπότε δείτε και το άλλο ερασιτεχνικό βίντεο και συγκρίνετε καρέ καρέ αν συμφωνούν. Ή την κάνουμε την ανάλυση ή όχι..

Υ.Γ. Το θέμα είναι αυτό να επαναληφθεί αρκετές φορές επιτυχώς ώστε να είναι σίγουρο ότι όταν θα έχει ανθρώπους μέσα θα προσγειώνεται με (πολύ) καλή πιθανότητα. Αντε να δούμε

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, masteripper είπε

Πάντως με αυτήν την φιλοσοφία δεν βλέπω να πηγαίνει μακριά η βαλίτσα...και να καταφέρει κατά τύχη να φτάσει κάπου κάθε αποστολή θα είναι αποστολή αυτοκτονίας....

Το ίδιο γινόταν και με τους Φάλκον σε πειραματικό επίπεδο.Και όμως και τις δοκιμές τις ολοκλήρωσαν και οι πύραυλοι πλέον εκτελούν εκτοξεύσεις ρουτίνας!είμαι αισιόδοξη ότι με λίγο tweaking η ιπτάμενη δεξαμενή θα είναι επιτυχής!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εκπληκτικό. Όντως είναι τόσο μαγικό που μοιάζει με cgi. Το ίδιο είχα πάθει και όταν κατάφεραν να προσγειώσουν 2 boosters του heavy falcon ταυτόχρονα σαν να ήταν συγχρονισμένη κολύμβηση, δε το πίστευα. Η τεχνολογία μοιάζει με μαγεία ή με ψέμα αν είναι πολύ προηγμένη. Και για όσους δεν είχανε δει το προηγούμενο κατόρθωμα της SpaceX ή για όσους θέλουν να το ξαναδούν, νάτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ΛεναΛενα είπε

Το ίδιο γινόταν και με τους Φάλκον σε πειραματικό επίπεδο.Και όμως και τις δοκιμές τις ολοκλήρωσαν και οι πύραυλοι πλέον εκτελούν εκτοξεύσεις ρουτίνας!είμαι αισιόδοξη ότι με λίγο tweaking η ιπτάμενη δεξαμενή θα είναι επιτυχής!

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω...η φιλοσοφία VTVL θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη και όταν με 1 μικρό "παραπάτημα" σε πλήρως ελεγχόμενες συνθήκες έρχεται η καταστροφή τότε τι θα γίνει όταν θα προσπαθήσει στο άγνωστο.

Καλύτερα να επενδύσουμε σε άλλες φιλοσοφίες που επι του παρόντος είναι σημαντικά πιο κοστοβόρες αλλά να έχουμε 1 ποσοστό επιτυχίας αποδεκτό και να μην παίζουμε ρώσσικη ρουλέτα.

Εκ κατακλείδι είσαι στην κορυφή του αγάλματος της ελευθερίας....πόσο ασφαλής νιώθεις πάνω σε 4 "ποδαράκια" που δεν ξέρεις που θα "πατήσουν"....χρειάζεται μια απόκλιση ελάχιστων μοιρών για να μετακινηθεί το κέντρο βάρους και μπουμ...και φυσικά το εξετάσαμε το μελετήσαμε το τεστάραμε....κτλ αλλά μετά απο μέρες/μήνες στο διαστημικό κενό/κρύο και μετά απότομα υπερβολική θερμότητα μπορείς να στοιχηματίσεις ότι όλα θα πάνε ρολόι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ένας, όχι δύο, αλλά 3 ολόκληρα άτομα σε 3 σελίδες comments θεωρούν ότι είναι CGI? Νόμιζα ότι είχαμε πιάσει πάτο, αλλά φαίνεται έχουμε ακόμα δρόμο. Τουλάχιστον βρείτε κάποιο άλλο conspiracy να συζητήσουμε, όχι κάτι που έχουν καταγράψει με τα κινητά τους εκατοντάδες άτομα

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, matsakonistisbm είπε

Θα τα τσεκαρω τοτε.

 

10 ώρες πριν, razorblade334 είπε

 

 

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

Βλέπω τα σχόλια πέρι CGI και λέω "νά'τοι οι ελληνάρες ξερόλες, που ξέρουν από καλό CGI και το ξεχωρίζουν" και μετά κάνω τον κόπο και βλέπω και το βίντεο...

Δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά το βίντεο ούτε εμένα δεν πείθει, ειδικά σε μερικά σημεία...

 

Υπάρχουν οργανωμένα youtube channels  που ακολουθούν μέχρι και τι ανταλλακτικά μπαίνουν στην περιοχή τους, και εσείς εδώ απλά @@ hahaha 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

 

 

 

Υπάρχουν οργανωμένα youtube channels  που ακολουθούν μέχρι και τι ανταλλακτικά μπαίνουν στην περιοχή τους, και εσείς εδώ απλά @@ hahaha 

 

Μωρέ εγώ μαζί σου είμαι, αλλά το βίντεο είναι τραγικό. Τι χρειάστηκε να κάνουν για να φαίνεται έτσι όπως φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...