Προς το περιεχόμενο

H SpaceX κατόρθωσε να προσγειώσει το Starship 10


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Μωρέ εγώ μαζί σου είμαι, αλλά το βίντεο είναι τραγικό. Τι χρειάστηκε να κάνουν για να φαίνεται έτσι όπως φαίνεται;

ισως την βιντεοσκόπηση την ανέλαβε κάποιος απο τους παρακάτω...τώρα που έχει και αναδουλειές

https://www.imdb.com/poll/35emksFZ6bs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτα βίντεο βλέπουμε...

Παρεπιπτόντως να υπενθυμίσω ότι τις αποστολές της εποχής 1969 - 1972  στη σελήνη τις παρακολουθούσαν από τη γη με τηλεσκόπια. Η παραμικρή υποψία να υπήρχε για fake προσεληνώσεις πρώτοι οι Ρώσοι θα τους είχαν κάνει βούκινο.

Επεξ/σία από dchatz
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και πλεον απο θερμος υποστηρικτης του ελον με αφηνει πλεον αδιαφορο, ωστοσο αυτο δεν αναιρει την δουλεια που γινεται στην spacex και δεν ξερω κατα ποσο ειναι κοντα στον αρη(σιγουρα παντα οχι τοσο κοντα οσο ο ελον θελει να μας πεισει), το σιγουρο ειναι η τεραστια αποσταση που εχει απο τον ανταγωνισμο.

Λατρευω τις θεωριες συνομωσιας(οχι να τις πιστευω αλλα να τις διαβαζω γιατι τις περισσοτερες φορες ξεπερνουν την φαντασια) , αλλα η θεωρια οτι δεν πηγαμε ποτε στην σεληνη ειναι απο τις πιο ακυρες που κυκλοφορουν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sungodra είπε

Γιατι πρεπει να εισαι προσβλητικος δλδ???

Αναλυσε το "προσβλητικός". Περιμένω. Γιατί με τον ίδιο τρόπο που εσύ θεωρείς προσβλητικό το σχόλιο μου, μπορώ κάλλιστα να σου πω πως αυτοί που θεωρούν πως δεν πατήσαμε στο φεγγάρι (χωρίς μάλιστα να έχουν την παραμικρή γνώση επί του θέματος), προσβάλλουν και τη νοημοσύνη μου και τους κόπους χιλιάδων ανθρώπων που δούλεψαν και δουλεύουν πάνω στο συγκεκριμένο τομέα της έρευνας. Ορθή γνώμη, χωρίς γνώση είναι αδύνατον να υπάρχει. Γιατί αλλιώς λέγεται απλά φαινόμενο Dunning-Kruger.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εισαι προσβλητικος γιατι ενω παρεθεσες συγκεκριμενα επιχειρηματα πανω σε αυτα που εγραψα το συνεχισες υποτιμητικα οτι κοιμαμαι. Δεν παρατηρησες ομως γιατι εισαι μαγκας του πληκτρολογιου οτι δεν συνεχισα την παραθεση επιχειρηματων γιατι απλα εψαξα οτι ανεφερες και αφιερωσα 2 ωρες για να βρω και να διαβασω οτι ανεφερες.
Επισης εισαι και παραμενεις προσβλητικος γιατι παραθετεις μια διαταραχη χωρις να γνωριζεις τον συνομιλητη σου.

Ειναι ομως σημεια των καιρων οποιος εχει διαφορετικη αποψη ειτε γιατι δεν εχει ολες τις πληροφοριες ειτε γιατι μπορει να μην καταπινει αμασητα οτι του σερβιρουν ειτε γιατι δεν ετυχε να συζητησει ενα θεμα με αλλους συνομιλητες και να του μεταφερουν εστω τις αποψεις τους για να αναθεωρησει τις -μεχρι εκεινη την στιγμη- γνωσεις που ειχε να χαρακτηριζετε ελαφρα την καρδια
 

 

Επεξ/σία από Sungodra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, matsakonistisbm είπε

Και μενα ψευτικο μου φαινεται, δεν εισαι ο μονος. 

Ε λοιπόν φίλε μου, όλοι αυτοι οι άνθρωποι εδώ με την λογική σου μάλλον κοιτούσαν το τίποτα 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sungodra είπε

Εισαι προσβλητικος γιατι ενω παρεθεσες συγκεκριμενα επιχειρηματα πανω σε αυτα που εγραψα το συνεχισες υποτιμητικα οτι κοιμαμαι. Δεν παρατηρησες ομως γιατι εισαι μαγκας του πληκτρολογιου οτι δεν συνεχισα την παραθεση επιχειρηματων γιατι απλα εψαξα οτι ανεφερες και αφιερωσα 2 ωρες για να βρω και να διαβασω οτι ανεφερες.
Επισης εισαι και παραμενεις προσβλητικος γιατι παραθετεις μια διαταραχη χωρις να γνωριζεις τον συνομιλητη σου.

Ειναι ομως σημεια των καιρων οποιος εχει διαφορετικη αποψη ειτε γιατι δεν εχει ολες τις πληροφοριες ειτε γιατι μπορει να μην καταπινει αμασητα οτι του σερβιρουν ειτε γιατι δεν ετυχε να συζητησει ενα θεμα με αλλους συνομιλητες και να του μεταφερουν εστω τις αποψεις τους για να αναθεωρησει τις -μεχρι εκεινη την στιγμη- γνωσεις που ειχε να χαρακτηριζετε ελαφρα την καρδια
 

 

Το γεγονός ότι αναγνώρισες τον εαυτό σου στο σχόλιο μου, το οποίο ξεκάθαρα αναφερόταν σε αυτούς που έγραφαν ότι δεν πήγαμε στη Σελήνη ΑΦΟΎ είχα παραθέσει τα επιχειρήματα μου (το δικό σου σχόλιο ήταν πρίν), δεν αποτελεί δικό μου θέμα. Όταν κάποιος προσβάλλεται χωρίς καν να τον αναφέρουν ούτε να τον φωτογραφίζουν (ξαναδιάβασε σωστά όλα τα σχόλια), είναι αποκλειστικά δικό του ζήτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11.42 με 11.53 φαίνεται υπερβολικά ψεύτικο. Και παράξενο οτι είναι πάνω στο γύρισμα του διασημόπλοιου. Τώρα για ποιο λογο προτιμήσαν cgi απο κανονικό footage ένας θεός ξέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που υπήρξε αυτή η διαρροή. Baby steps...Το πώς φωνάζουν από χαρά οι άνθρωποι εκεί είναι τρομερό. 

Θα τα πάει καλύτερα την επόμενη φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Κρίμα που υπήρξε αυτή η διαρροή. Baby steps...Το πώς φωνάζουν από χαρά οι άνθρωποι εκεί είναι τρομερό. 

Θα τα πάει καλύτερα την επόμενη φορά. 

Κοίτα το DC-X  ήταν το '95 και είχε πετύχει την βασική ιδεα. Η ερώτηση είναι αν πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε με το VTVL  για "coolness points", γιατι ειναι κάτι πολλές φορές ακριβότερο και πιο επικινδυνο απο συμβατική προσγείωση σαν του Orbiter, και μαλλον ακριβότερο και πιο επικινδυνο απο ενα νέο πιθανό σύστημα που θα επετρεπε ανάκτηση και επαναχρησιμοποίηση μετα απο προσθαλάσσωση με αλεξίπτωτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, povaras είπε

11.42 με 11.53 φαίνεται υπερβολικά ψεύτικο. Και παράξενο οτι είναι πάνω στο γύρισμα του διασημόπλοιου. Τώρα για ποιο λογο προτιμήσαν cgi απο κανονικό footage ένας θεός ξέρει

Στο 11.53 στο transition των πλανων φαινεται οτι δεν ειναι cgi. Η φλογα που εντελει προκαλεσε την εκρηξη ειναι ιδια και στα 2 πλανα. Δεν θα μπορουσαν να την προβλεψουν.
Λογικο να εχει σκαλωσει ο κοσμος (καλοπιστα θελω να πιστευω) αλλα τεχνικα μιλοντας η διαφορα στην ποιοτητα του closeup πλανου με το αλλο του τηλεφακου εξηγειται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, papageord είπε

Στο 11.53 στο transition των πλανων φαινεται οτι δεν ειναι cgi. Η φλογα που εντελει προκαλεσε την εκρηξη ειναι ιδια και στα 2 πλανα. Δεν θα μπορουσαν να την προβλεψουν.
Λογικο να εχει σκαλωσει ο κοσμος (καλοπιστα θελω να πιστευω) αλλα τεχνικα μιλοντας η διαφορα στην ποιοτητα του closeup πλανου με το αλλο του τηλεφακου εξηγειται. 

Εννοειται καλοπιστα πάντα, ετσι και αλλιως και εμενα μου την σπανε οι συνωμοσιολογοι. Μιλάω παντα για αυτά τα δευτερόλεπτα.Απλα επειδή κανω cg μου φαινεται τοσο οικεία ψεύτικο που με σοκάρει να είναι αληθινό.

Επεξ/σία από povaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, povaras είπε

Εννοειται καλοπιστα πάντα, ετσι και αλλιως και εμενα μου την σπανε οι συνωμοσιολογοι. Μιλάω παντα για αυτά τα δευτερόλεπτα.Απλα επειδή κανω cg μου φαινεται τοσο οικεία ψεύτικο που με σοκάρει να είναι αληθινό.

Στο 5,55 χρησιμοποιουν την ιδια καμερα. Λογω απογειωσης ειχε πολυ κουνημα, το οποιο εμφανιζεται παλι στο τελος της προσγειωσης οταν ερχεται καθετα και ξανακουναει. Εγω σκαλωσα με το tracking σε ολη την διαρκεια της πτησης και της πτωσης του. Ρομποτικο σιγουρα, ανθρωπος δεν το κανει τοσο τελεια, οπως και ο σκυλος της boston dynamic που φαινεται σε κατι βιντεο να κοβει βολτες στο σημειο της πτωσης 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, povaras είπε

Εννοειται καλοπιστα πάντα, ετσι και αλλιως και εμενα μου την σπανε οι συνωμοσιολογοι. Μιλάω παντα για αυτά τα δευτερόλεπτα.Απλα επειδή κανω cg μου φαινεται τοσο οικεία ψεύτικο που με σοκάρει να είναι αληθινό.

Έχουν βάλει πολλές κάμερες επάνω στο starhoper το πρώτο μικρό που φτιάξανε και είναι δίπλα από το σημείο που προσγειώνεται και έσκασε... Για αυτό φαίνεται τόσο καλά... Θα ψάξω να βρω φωτογραφία που έχουν βάλει τα πάντα όλα (θερμικές και άλλα πολλά που δεν βλέπουμε)

Βρήκαν μόνο μια παλιά

 

Έχουν και πιο νέα στο reddit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...