Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Νέο Nintendo Switch με OLED οθόνη 7 ιντσών και έξοδο 4Κ


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Konstantinos92 είπε
  • Last of Us
  • Jack & Daxter
  • Ratchet and Clank
  • GTA VI
  • FF VII
  • Ghost of Tsushima 
  • Knack
  • Gran Turismo
  • MediEvil
  • Uncharted
  • Sly Cooper
  • Elder Scrolls 
  • Infamous
  • Halo
  • Gears of War
  • Call of Duty
  • Kingdom Hearts III

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:PlayStation_2-only_games

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:PlayStation_3-only_games

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:PlayStation_4-only_games

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Xbox_One-only_games

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Xbox_360-only_games

Nintendo:

  • Animal Crossing 
  • Legend of Zelda: Skyward's Sword (Wii)
  • Super Mario 64 (2020 release 😂)
  • Splatoon
  • Mario Party
  • Mario Kart
  • 3D Cardboards

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, johnny7_7 είπε

Με 4Κ και υψηλότερη επεξεργαστική ισχύ (αν έχει), τα καλύτερα exclusives, υβριδική τεχνολογία και τις καινοτομίες στις οποίες μας έχει συνηθίσει η Nintendo υπάρχει άραγε ένας λόγος για να πάει κάποιος σε xbox series x ή ps5;

Ήρεμα ρωτάω...

Διότι οι άλλοι δύο έχουν καλύτερο hardware, καλύτερες υπηρεσίες, καλύτερο online περιεχόμενο, καλύτερες επιδόσεις σε όλο το third party content, μείωση τιμής των παιχνιδιών σε σύντομο χρονικό διάστημα, πιο συχνές και μεγαλύτερες προσφορές σε digital περιεχόμενο και συνολικά είναι πιο wallet friendly από την Nintendo και φυσικά δεν χρεώνουν τα λεγομένα remasters, remakes και ξαναζεσταμένο φαγητό όσο ένα νεφρό. Τα exclusives της κάθε εταιρείας είναι διαφορετικά και καλύπτουν ποικίλλα γούστα. Δεν είναι επιχείρημα ότι επειδή κάτι πουλάει πολύ είναι καλύτερο από κάτι άλλο.

Επεξ/σία από Ren_of_Heavens
  • Like 1
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Konstantinos92 είπε

Χίλιες φορές να καείς στο Diablo παρά σε Animal Crossing. Και αυτό από κάποιον με πάνω από 1000 ώρες στο New Leaf.

Δεν φαίνονται ΕΙΝΑΙ γελοία. Γενικά στη Ελλάδα τα βλέπουμε όλα απλοϊκά και υπερασπιζόμαστε τους πάντες σαν χαζούληδες. Δεν υπάρχει ορθή κριτική και απαίτηση ως καταναλωτές. Τι θέλω να πω. Δεν μπορεί να πουλάς, Nintendo, $60 το Super Mario 64 και το Sunshine ενώ η Sony σου δίνει με €20 τα 3 Uncharted. 
 

Ως καταναλωτής κοιτάω την τσέπη μου. Και δεν μασάω από προπαγάνδα ούτε από πληρωμένα Reddit forums.

Δε μασάς απο προπαγάνδα αλλά αναφέρεις το uncharted ως παιχνιδάρα :)

Έχω και ps4 να πω.Είμαι gamer πάνω απο 3 δεκαετίες και αυτή η θεοποίηση παντελώς μέτριων τίτλων που γίνεται με κάτι sony exclusives δεν την έχω ξαναζήσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Νιντέντο έχει τα περισσότερα ποιοτικά exclusiveς στα συστήματά της. Εδώ και πολλά χρόνια και ειδικά στα φορητά της συστήματα.

Όποιος ισχυρίζεται κάτι διαφορετικό, απλά δεν ασχολήθηκε σοβαρά με τα συστήματα της Νιντέντο.

Το πρόβλημα της Νιντέντο μέχρι και το Switch ήταν η υποστήριξη multiplatform τίτλων. Με το Switch αυτό διορθώθηκε σε τεράστιο βαθμό.

Το νέο Switch το μόνο που χρειάζεται είναι να παίζει αξιοπρεπώς τα νέα multiplatforms , και το πιό σημαντικό όλων: Να υπάρχει διαθεσιμότητα.

Είναι απόλυτα λογικό κάποιος να προτιμάει ΧΒΟΧ, Playstation, PC. Δεν μπορείς όμως να αποκαλείς τον εαυτό σου gamer και να μήν ασχολήθηκες με Νιντέντο, ή ακόμα χειρότερα να την σνομπάρεις. Έχασες και χάνεις απίστευτα παιχνίδια.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι και εγώ για τους δύο γιούς μου (8 και 5 ετών) επειδή έχει ποιοτικά και διασκεδαστικά παιδικά παιχνίδια για co-op που δυσκολεύομαι να βρώ σε άλλες πλατφόρμες. Αυτό που με αποτρέπει μέχρι στιγμής είναι οι τιμές των παιχνιδιών που παραμένουν υψηλές ακόμα και μετά από πόσα χρόνια, κάτι στο οποίο δεν έχω συνηθίσει αλλού, δυσκολεύομαι να χωνέψω και το θεωρώ υπερβολή από μεριά της nindendo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Φυσικά και υπάρχει. Το 99% των 3rd party games που είτε παρακάμτουν τις κονσολες τις Nintendo είτε βγαινουν χρόνια μετά.

Η διαφορά Nintendo με SONY/MS είναι απλή. Οι αλλοι 2 εχουν τι νοοτροπια θα βγαλω 50 RPG. Τα 40 θα ειναι σαβουρες, τα 5 πολυ καλα και τα 5 εκπληκτικα. Η Nintendo ακουλοθεί αλλη λογική. Θα βγάλω ΕΝΑ, αλλά θα ειναι ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια στην ιστορία του gaming. Σε 20 χρονια ολοι θα θυμουνται το Breath of the Wild. Κανενας δεν θα θυμαται το Days Gone και το Horizon

To Horizon Zero Dawn ειναι αριστούργημα.

Έχει θεωρώ την καλύτερη ιστορία που έχω δει ποτέ δε παιχνίδι.Εναν απο τους καλύτερους πρωταγωνιστές (Aloy) και παρα παρα πολύ ωραίο combat.

Εχω παίξει και τερματίσει πλήρως και τα δυο (εκτός απο ολα τα korok seeds) και προσωπικά νομίζω οτι το Zelda BOTW αν και πολύ καλό είναι και πολύ overrated.

Δεν νομίζω ότι είναι Best game of all times.Δεν νομίζω οτι είναι καν κοντά στο να πάρει αυτόν τον τίτλο.

Zelda Breath of The Wile:8/10

Horizon Zero Dawn 9/10

Αφήνω ένα γιατί δεν είχε μεγάλο βάθος η replay value.Ηταν τέλειο αλλα κάπως straight forward.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηρεμήστε. Μια απλή φήμη είναι... Αν δεν βγει επίσημη ανακοίνωση, πως μπορούμε να σχολιάσουμε τα χαρακτηριστικά ;  Πιστεύω μόνο ότι θα πραμέινουν και τα 3 μοντέλα στην αγορά για όλα τα βαλάντια ( Lite, V2, Pro) . Όπως εδω και χρόνια σχολιάζουμε, η Nintendo πρέπει να φτιάξει αρκετά το Online κομμάτι της σε σχέση με τους ανταγωνιστές της. Τέλος οι συγκρίσεις με τις αλλες κονσόλες δεν πρέπει να γίνονται γιατι μιλάμε για ΦΟΡΗΤΟ !!! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Konstantinos92 είπε


Σε ποιο παιχνίδι της Nintendo βρήκες το Chocobo;

Chocobo's mystery Dungeon?

Είχε βγεί στο Wii και το remaster του σε Switch και PS4.

6 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

To Horizon Zero Dawn ειναι αριστούργημα.

Έχει θεωρώ την καλύτερη ιστορία που έχω δει ποτέ δε παιχνίδι.Εναν απο τους καλύτερους πρωταγωνιστές (Aloy) και παρα παρα πολύ ωραίο combat.

Καλύτερη ιστορία ever? To setting και το lore ναί, ήταν καταπληκτικά, η εκτέλεση όμως θεωρώ ήταν απλώς καλή. Το παιχνίδι διψούσε για περισσότερη ιστορία και meaningful quests.

Παιχνίδια όπως Witcher 3, Xenoblade Chronicles, ίσως και το Dragon Quest XI  θεωρώ ότι στο θέμα της ιστορίας βρίσκονται πάρα πολύ πολύ πιό ψηλά. Πλούσιες επικές ιστορίες, με την διάρκεια που τους αξίζει.

Αλλά και εγώ, παρά το τεράστιο κόσμο του BOTW και την απίστευτη αλληλεπιδραση του χαρακτήρα με τον κόσμο του, το θεωρώ απλώς ένα πολύ όμορφο game, το οποίο αν το Horizon διψούσε μία φορά για περισσότερη ιστορία, το BOTW διψούσε 100.

Με τη Νιντέντο όμως στην Ελλάδα έχουμε θέμα. Έχουμε βάλει μία ταμπέλα ότι δεν έχει παιχνίδια, απευθύνεται σε παιδάκια και δεν λέμε να την πετάξουμε. Αυτές οι αντιλήψεις είναι εκτός πραγματικότητας και δεν μπορεί να εκφράζουν κάποιον που αποκαλεί τον εαυτό του gamer.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Chocobo's mystery Dungeon?

Είχε βγεί στο Wii και το remaster του σε Switch και PS4.

Καλύτερη ιστορία ever? To setting και το lore ναί, ήταν καταπληκτικά, η εκτέλεση όμως θεωρώ ήταν απλώς καλή. Το παιχνίδι διψούσε για περισσότερη ιστορία και meaningful quests.

Παιχνίδια όπως Witcher 3, Xenoblade Chronicles, ίσως και το Dragon Quest XI  θεωρώ ότι στο θέμα της ιστορίας βρίσκονται πάρα πολύ πολύ πιό ψηλά. Πλούσιες επικές ιστορίες, με την διάρκεια που τους αξίζει.

Αλλά και εγώ, παρά το τεράστιο κόσμο του BOTW και την απίστευτη αλληλεπιδραση του χαρακτήρα με τον κόσμο του, το θεωρώ απλώς ένα πολύ όμορφο game, το οποίο αν το Horizon διψούσε μία φορά για περισσότερη ιστορία, το BOTW διψούσε 100.

Με τη Νιντέντο όμως στην Ελλάδα έχουμε θέμα. Έχουμε βάλει μία ταμπέλα ότι δεν έχει παιχνίδια, απευθύνεται σε παιδάκια και δεν λέμε να την πετάξουμε. Αυτές οι αντιλήψεις είναι εκτός πραγματικότητας και δεν μπορεί να εκφράζουν κάποιον που αποκαλεί τον εαυτό του gamer.

Εγώ είμαι κυρίως Mario και Pokemon fan.

To Odyssey θεωρώ απο τα καλύτερα παιχνίδια εβερ.Επαιξα 70 ωρες με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά συνέχεια.

Τρομερό παιχνίδι.Απλως νομίζω ότι το switch είναι συμπληρωματική κονσόλα.

εγώ ειχα pc+switch αλλα τωρα με το yuzu έφυγε το switch.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Με τη Νιντέντο όμως στην Ελλάδα έχουμε θέμα. Έχουμε βάλει μία ταμπέλα ότι δεν έχει παιχνίδια, απευθύνεται σε παιδάκια και δεν λέμε να την πετάξουμε. Αυτές οι αντιλήψεις είναι εκτός πραγματικότητας και δεν μπορεί να εκφράζουν κάποιον που αποκαλεί τον εαυτό του gamer.

Επειδή δεν είχα ποτέ μου nintendo και όπως έγραψα ενδιαφέρομαι να το αγοράσω για τα παιδιά μου, μπορείς να μου προτείνεις μερικούς αποκλειστικούς της τίτλους που δεν μπορώ να βρω σε άλλες πλατφόρμες για μένα που πάτησα την 4η δεκαετία? Προσπαθώ να βρω κίνητρο ώστε να κάνω την κίνηση αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω κάτι στα υπόψιν μου από τους τίτλους της που θα μπορούσα να ασχολειθώ στην ηλικία που έφτασα. Δεν ήθελα φυσικά να την αδικήσω γράφοντας ότι έχει πολλά παιδικά παιχνίδια, αλλά διαφωνείς ότι έχει? Επειδή βρίσκω πολλά, ειδικά για τις ηλικίες των παιδιών μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Konstantinos92 είπε

Σε ποιο παιχνίδι της Nintendo βρήκες το Chocobo;

Hypocrite 9000+

Άρα επειδή έχω nick ένα πλάσμα απο το κόσμο του FF όλα τα sony games είναι τέλεια και πρέπει να την υποστηρίζω..ωραίο σκεπτικό..

Btw πολλά ff έχουν κυκλοφορήσει σε nintendo κονσόλες και PC , ποιος θα το περίμενε έ ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ατυχια ρε φιλε, πριν 3 μερες εκανα pre order απο Public το Nintendo Switch Monster Hunter edition στα 430 που εμπροκειτο να κυκλοφορησει 26 Μαρτιου!
αμα το ηξερα δεν θα εκανα καν παραγγελια και θα εκανα υπομονη μεχρι να βγει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...