Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Νέο Nintendo Switch με OLED οθόνη 7 ιντσών και έξοδο 4Κ


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Crash Bandicoot Trilogy, η οποία δεν είναι exclusive, κατ'ακρίβεια κυκλοφορεί σε όλες τις πλατφόρμες (PC, XBOX, PS4, Switch) είναι στα €40.

Για reference σε σχέση με την τριλογία του Mario, η οποία είναι exclusive.

Αν η τριλογία του Crash ήταν exclusive, άνετα πήγαινε €59,99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SUBZERO1231 είπε

Με αυτά που κάθομαι και δυστυχώς διαβάζω για να περάσει η ώρα θα μου βγούνε τα μάτια σε λίγο. Απορώ τι ηλικία έχει ο καθένας εδώ μέσα, γιατί μονο gamers δεν είναι κάποιοι...

Σχετικά με την Nintendo, θα πρέπει κάποια στιγμή κάποιοι να αφήσουν το παγωτό και το γλύψιμο γιατί ΜΌΝΟ καλή εταιρία δεν είναι πλέον... πραγματικά δηλαδή. 

Ο άλλος από επάνω έδινε μια λίστα με games από μεριά Nintendo που το 40% είναι άκυρα indies, κάποια ακόμη "φτιάχνονται" (αχ ρε Metroid), όσο για το tetris απλά ΛΟΛ ρε φίλε.

Η Nintendo αντί να βγάλει κάνα παιχνίδι προκοπής, πάει και κάνει ανούσιες αναβαθμίσεις. Γενικά από παιχνίδια τι καλό εχει; Ένα zelda όπου και αυτό σε σχέση με το Ocarina και το majora's ήταν μέτριο.. απλός κόσμος, σχεδόν 0 αρχηγούς, ποικιλία εχθρών και αυτό zero, από story καλημέρα..

Μεγάλωσα με Nintendo και όντως κάποια παιχνίδια έκαναν ιστορία όπως το Ocarina of Time, Super Mario 64 κ.τ.λ. κ.τ.λ. 

Όμως και άλλοι έχουν γράψει ιστορία με άλλα games. 

Με λίγα λόγια:

Sony-> Quality exclusives

Microsoft-> All in one top of game list με λίγα χρήματα (boss of the field).

Nintendo-> Δεν έχω ιδέα τι κάνει μετά το Snes, Nintendo 64 και Wii, κρίμα  ...

Αυτά, πιάστε 🍿 τώρα.

 

 

Δεν εχεις ιδεα αλλά γράφεις ενα κατεβατό ανυπόστατες βλακείες. Αυτο ακριβώς ειναι και το πρόβλημα. Εχετε κολησει στις γελοιοτητες και στις απιστευτες anti-consumer βλακειες της Sony. Και της MS. Μην κοιτάτε που πατωσε το One και τώρα μας παριστάνει την φιλη. Αν ηταν πρώτη ειδαμε με το One τι θα εκανε. Κολησατε σε 15 ιδια exclusive με την sony, και ακομα και αν καποιος τολμησει να πει οτι κατι αλλο αξιζει πεφτετε να τον φατε. Οχι μάγκες. Δεν ειμαστε ολοι γιουσουφακια της Sony και ουτε καιγομαστε για τα υπερεκτιμημενα games της. Γιατι ενα Zelda game (δεν αναφερω συγκεκριμενα το Breath γιατι δεν το εχω παιξει ακομα), ειναι καλύτερο απο τα περισσοτερα exclusive της SONY. Αντε, γραψε τωρα ενα κατεβατο για το ποσο βλακας και ασχετος ειμαι επειδη εχω διαφορετική γνωμη για ενα ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ. Fanboys παντου

Επεξ/σία από WolvesInTheThroneRoom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

To Horizon Zero Dawn ειναι αριστούργημα.

Έχει θεωρώ την καλύτερη ιστορία που έχω δει ποτέ δε παιχνίδι.Εναν απο τους καλύτερους πρωταγωνιστές (Aloy) και παρα παρα πολύ ωραίο combat.

Εχω παίξει και τερματίσει πλήρως και τα δυο (εκτός απο ολα τα korok seeds) και προσωπικά νομίζω οτι το Zelda BOTW αν και πολύ καλό είναι και πολύ overrated.

Δεν νομίζω ότι είναι Best game of all times.Δεν νομίζω οτι είναι καν κοντά στο να πάρει αυτόν τον τίτλο.

Zelda Breath of The Wile:8/10

Horizon Zero Dawn 9/10

Αφήνω ένα γιατί δεν είχε μεγάλο βάθος η replay value.Ηταν τέλειο αλλα κάπως straight forward.

Συμφωνώ για botw.Ένα τεράστιο άδειο map με ίδια shrines αντί dungeon και korok πίσω απο κάθε μυστήριο δεν με γέμισε.Το 8/10 με επιείκεια και απο μένα.

Διαφωνώ για hzd όμως.Ένα πολύ ωραίο plot ναι.Μια συμπαθητική κεντρική ΙΣΩΣ...Και ως εδώ είναι τα καλά για μένα.Το map μεγάλο και άδειο , τα sidequest αδιάφορα στη καλύτερη , ένα dlc που για μένα είναι απο τα πιο αδύναμα που έχω παίξει σε game και τέλος το κερασάκι στη τούρτα το τεχνικό κομμάτι....Τι να πρωτοπείς εκεί.Θα πω απλά ότι η κάμερα είναι οτι χειρότερο έχω δει σε game.Σε σημείο να είμαι στο όριο να το παρατήσω επειδή συνέχεια ήταν πίσω απο βλάστηση ή πέτρες κλπ εμπόδια(τα οποία θα έπρεπε να είναι αόρατα όταν πας πίσω τους ή εστω see through.

Μετά βίας το 8/10 και για αυτό.     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Συμφωνώ για botw.Ένα τεράστιο άδειο map με ίδια shrines αντί dungeon και korok πίσω απο κάθε μυστήριο δεν με γέμισε.Το 8/10 με επιείκεια και απο μένα.

Διαφωνώ για hzd όμως.Ένα πολύ ωραίο plot ναι.Μια συμπαθητική κεντρική ΙΣΩΣ...Και ως εδώ είναι τα καλά για μένα.Το map μεγάλο και άδειο , τα sidequest αδιάφορα στη καλύτερη , ένα dlc που για μένα είναι απο τα πιο αδύναμα που έχω παίξει σε game και τέλος το κερασάκι στη τούρτα το τεχνικό κομμάτι....Τι να πρωτοπείς εκεί.Θα πω απλά ότι η κάμερα είναι οτι χειρότερο έχω δει σε game.Σε σημείο να είμαι στο όριο να το παρατήσω επειδή συνέχεια ήταν πίσω απο βλάστηση ή πέτρες κλπ εμπόδια(τα οποία θα έπρεπε να είναι αόρατα όταν πας πίσω τους ή εστω see through.

Μετά βίας το 8/10 και για αυτό.     

εγώ όταν πήρα το ps4 τέλη 17 δεν είχα παίξει games αυτής της γενιάς.

Βασικά είχα παίξει ps2 games και σκαιριμ/borderlands apo ps3

Οπότε μόλις έπαιξα Horizon Zero Dawn είχα και ένα τεράστιο WOW effect λόγω γραφικών και μόνο.

Ίσως αν το έπαιζα τώρα να αλλαζα γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasos_orf είπε

Έτσι! Για πάμε δυναμικά! αλλά κάντε και καμία καλή τιμή στο λαό

Δυστυχως οι τιμές θα παραμεινουν ψηλές. Δεν εχει λογο η Nintendo να ριξει τιμές γιατι πουλάει σαν τρελή. Θα σου πω ενα χαρακτηριστικο παραάδειγμα (τιμές Σκρουτζ).

Last of Us Part 2. Ημερομηνία κυκλοφορίας 19 Ιουνη 2020. Αρχική τιμή 69,99. Μέσα σε 4 μηνες το εβρισκες στα 42 ευρω. Αυτή την στιγμή ειναι στα 28. Ξέρεις γιατι; Γιατι εκανε τις αρχικές του πωλήσεις και μετα δεν ασχολειται κανεις. Οποτε η τιμή καταποντίστηκε

Mario Kart 8 Deluxe. Ημερομηνία κυκλοφορίας 27 Απρίλη 2017. Αρχική τιμή 69,99. Μετά απο 4 μηνες το εβρισκες στα 62. Αυτη την στιγμή μετά απο 4 χρονια κυκλοφορίας, ειναι στα 45. Γιατι; Γιατι συνεχιζει να πουλαει. Γιατι για να πιάσεις τις πωλήσεις του Mario Kart θες τις πωλήσεις και των 2 Last of Us μαζι. Οπ΄οτε λογικο ειναι να μην πεφτουν η να πεφτουν ελαχιστα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Μπορείς να τσεκάρεις το τοπ 100 του Switch στο metacritic, αλλά έχει κορυφαία παιχνίδια και στα 100-200

To ότι έχει πολλά παιχνίδια κάτάλληλα για μικρές ηλικίες, δε αναιρεί την ύπαρξη παιχνιδιών που απευθύνονται σε άτομα μεγαλύτερων ηλικιών.

Ενδεικτικά έχεις ΒΟΤW, Divinity Original Sin II (το οποίο είναι καταπληκτικό port), Dragon Quest XI (το οποίο είναι ο ορισμός του επικού ταξιδιού), Hollow Knight, Bayonetta 1+2, Xenoblade Chronicles, Into the Breach (μήν σε ξεγελάνε τα γραφικά),  Fire Emblem Three houses,  Astral Chain, Witcher 3 αν δεν το έπαιξες κάπου αλλού, Valkyria Chronicles 1 και 4, Ys VIII: Lacrimosa of Dana.

Μέχρι και το Warframe βγήκε, ενώ αναμένεται το Monster Hunter Rise.

Έχει πάρα πολλά παιχνίδια. Βοηθάει πάρα πολύ το γεγονός ότι βγαίνουν πολύ ποιοτικά ports από multiplatforms (βλέπε Doom, Divinity Original Sin II κ.α)

Βλέπεις ότι δεν έχω βάλει ούτε παιχνίδια Mario επάνω, ούτε Luigi's Mansion που είναι εκπληκτικό.

Εγω είμαι 42 χρονών, κάτοχος PC, PS4 Pro, Switch (όσον αφορά παρούσες γενιές) και αναμένω διαθεσιμότητα για PS5 και XBOX series X.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα κοιτάξω gameplay από όσα δεν είχα στα υπόψιν μου να δω αν μου αρέσουν κάποια απ' αυτά. Η αγορά πάει για το μέλλον βέβαια, λόγω των πληροφοριών για έκδοση Pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Konstantinos92 είπε

Δεν εχω Switch μεγαλε. Και ακομα και να ειχα δεν αγοράζω περιφερειακα εκτος απο controllers, δισκους κτλ. Προσωπικά εχω XBOX. Βέβαια το οτι εχω xbox δεν σημαινει οτι θα βγαζω αχρηστο το Switch οπως κανετε εσεις. Οσο για τετοια γελοια, κατα την γνώμη μου, αξεσουαρ εχω να πω ενα απλο πράγμα. Ειναι ΓΝΩΜΗ μου. Το οτι δεν αρεσουν σε μενα δεν σημαινει πως ειναι βλακας η προβατο οποιος του αρεσει. Γιατι ειμαι σιγουρος οτι ειπε wow οταν βγηκε το X με το Gears. Η οταν βγηκε το PS4 με το Death Stranding. Τι διαφορά εχεις απο αυτον που θα παρει αυτο που έδειξες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Konstantinos92 είπε

ανοιξτε τα ματια σας  

Tι επιχείρημα ότι πληρώνετε $60 gia Super Mario 64 in 2020 και λετε ευχαριστω;  

αν δεν καταλαβαίνεις τι να σου κάνω

Μήπως πρέπει να ξεχωρίσεις την διαφορά τιμής - αξίας; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Konstantinos92 είπε

. Δεν μπορεί να πουλάς, Nintendo, $60 το Super Mario 64

Καλά για την τιμολογιακή πολιτική της Nintendo ας μην αρχίσω καλύτερα. Θα πω μόνο πως το Zeld BotW 4 χρόνια μετά την κυκλοφορία του κοστίζει ακόμα 60€. 

Το Last of Us Part II, το φετινό GOTY σε 4 χρόνια παίζει να το βρίσκεις 9.99€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Καλά για την τιμολογιακή πολιτική της Nintendo ας μην αρχίσω καλύτερα. Θα πω μόνο πως το Zeld BotW 4 χρόνια μετά την κυκλοφορία του κοστίζει ακόμα 60€. 

Το Last of Us Part II, το φετινό GOTY σε 4 χρόνια παίζει να το βρίσκεις 9.99€

Ναι γιατι οπως ειπα σε φιλο παραπάνω, το Last of Us 2 μετα απο 4 μηνες δεν ενδιεφερε κανενα. Το Zelda μετα απο 4 χρονια ακομα πουλαει. Εσυ οταν φτιαξεις εταιρεια και ενα προιον σου πουλαει σαν τρελο στσ 60 ευρω, ριξτο στα 20 επειδη παλιωσε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Ναι γιατι οπως ειπα σε φιλο παραπάνω, το Last of Us 2 μετα απο 4 μηνες δεν ενδιεφερε κανενα. Το Zelda μετα απο 4 χρονια ακομα πουλαει. Εσυ οταν φτιαξεις εταιρεια και ενα προιον σου πουλαει σαν τρελο στσ 60 ευρω, ριξτο στα 20 επειδη παλιωσε

Και το GTA V πουλάει σαν να μην υπάρχει αύριο. Παρόλα αυτά η τιμή του έχει πάει χώμα εδώ και πολλά χρόνια.

Αλλά λόγου χάρη σου το δίνω. Το Zelda είναι παιχνιδάρα και αξίζει τα λεφτά ακόμα και χρόνια μετά.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια; Κάτι Remastered και κάτι Super mario ports από το WiiU; Και αυτά αξίζουν 50+€;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panther_512 είπε

H Νιντέντο έχει τα περισσότερα ποιοτικά exclusiveς στα συστήματά της. Εδώ και πολλά χρόνια και ειδικά στα φορητά της συστήματα.

Όποιος ισχυρίζεται κάτι διαφορετικό, απλά δεν ασχολήθηκε σοβαρά με τα συστήματα της Νιντέντο.

Το πρόβλημα της Νιντέντο μέχρι και το Switch ήταν η υποστήριξη multiplatform τίτλων. Με το Switch αυτό διορθώθηκε σε τεράστιο βαθμό.

Το νέο Switch το μόνο που χρειάζεται είναι να παίζει αξιοπρεπώς τα νέα multiplatforms , και το πιό σημαντικό όλων: Να υπάρχει διαθεσιμότητα.

Είναι απόλυτα λογικό κάποιος να προτιμάει ΧΒΟΧ, Playstation, PC. Δεν μπορείς όμως να αποκαλείς τον εαυτό σου gamer και να μήν ασχολήθηκες με Νιντέντο, ή ακόμα χειρότερα να την σνομπάρεις. Έχασες και χάνεις απίστευτα παιχνίδια.

 

Στο τι ειναι ποιοτικο και τι οχι υπαρχει βαθμος αντικειμενικοτητας και υποκειμενικοτητας. Πχ. breath of the wild ειναι αντικειμενικα ποιοτικο exclusive της Nintendo? Σαφως και ειναι. Ειναι ομως το ποιο ποιοτικο exclusive action/adventure? Εκει μπαινει η υποκειμενικοτητα, τα γουστα, η ηλικια και διαφοροι αλλοι παραγοντες που διαμορφωνουν την αποψη του καθενως.

Συνεπως το να διαβαζω το οτι "H Νιντέντο έχει τα περισσότερα ποιοτικά exclusiveς στα συστήματά της" ως επιχειρημα αιτιολογησης του 2013 lvl hardware που χρησιμοποιει, sorry αλλα ΔΕΝ στεκει. Και δεν στεκει ουτε αιτιολογειται ουτε απεναντι στο οτι σε χρεωνει 50-60 ευρω για Games που σε οποιαδηποτε αλλη κονσολα η/και PC δεν θα κοστιζαν ουτε 10 ευρω.

Αυτο ισχυει και θα επρεπε να αξιολογειται ανεξαρτητα του τι κανει η Microsoft και η Sony, τι games εχει, τι exclusives και παει λεγοντας. Εγω αν ημουν πελατης της Nintendo δεν θα μπορουσα να δικαιολογουσω τα παραπανω επειδη η Nintendo εχει βγαλει κατα το παρελθον και συνεχιζει να βγαζει παιχνιδαρες. Για αυτο δεν ειμαι και πελατης.

Θεωρω οτι εχω καθε δικαιωμα να θεωρω τον εαυτο μου Gamer και ας μην ειχα συνειδητα στην ζωη μου ποτε κονσολα της Nintendo, παρολο που εχω παιξει σαν πιτσιρικας αρκετα Games σε φιλαρακια μου. Μην γραφετε τετοιες μεγαλοστομιες ετσι ευκολα ρε σεις, ειναι σαν να λεω εγω οποιος δεν ειχε ποτε του Sega/Sony/Atari κονσολα, δεν ειναι σοβαρος gamer. Καποτε μεγαλωναμε με μια κονσολα για 10 χρονια, που πολλες φορες δεν ηταν καν δικια μας κονσολα αλλα αυτο που λεμε της "γειτονιας". Ενας ειχε master system, ενας αλλος nes, αλλος ειχε Atari ή Amiga. Μετά αυτα εγιναν SNES, Μega Drive, μετα Saturn, PS, Xbox και παει λεγοντας. Το οτι δεν εχει περασει απο τα χερια σου εστω μια κονσολα απο καθε μια απο αυτες τις εταιρειες δεν σε κανει αυτοματα αναξιο του να θεωρεισαι Gamer ή να εχεις αποψη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Και το GTA V πουλάει σαν να μην υπάρχει αύριο. Παρόλα αυτά η τιμή του έχει πάει χώμα εδώ και πολλά χρόνια.

Αλλά λόγου χάρη σου το δίνω. Το Zelda είναι παιχνιδάρα και αξίζει τα λεφτά ακόμα και χρόνια μετά.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια; Κάτι Remastered και κάτι Super mario ports από το WiiU; Και αυτά αξίζουν 50+€;

Ισχυει αλλα το GTA εδω και καιρο βγαζει τα λεφτα του απο το online. Επομενως λογικο να καταποντισει την τιμη για να φερει κοσμο στο online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

 

Mario Kart 8 Deluxe. Ημερομηνία κυκλοφορίας 27 Απρίλη 2017. Αρχική τιμή 69,99. Μετά απο 4 μηνες το εβρισκες στα 62. Αυτη την στιγμή μετά απο 4 χρονια κυκλοφορίας, ειναι στα 45. Γιατι; Γιατι συνεχιζει να πουλαει. Γιατι για να πιάσεις τις πωλήσεις του Mario Kart θες τις πωλήσεις και των 2 Last of Us μαζι. Οπ΄οτε λογικο ειναι να μην πεφτουν η να πεφτουν ελαχιστα

Αρχικη τιμη για το MK8DLX ηταν 59,99.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...