Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 και θερμοκρασίες


stormcraft

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, MrHavoC είπε

 

Αγαπητέ φίλε Insomniac,

έχω τον Ryzen 3600X που είναι λίγο πιο δυνατός και έχω να σου πω από την δική μου εμπειρία ότι το <<μαμίσιο>> ανεμιστήρι του επεξεργαστή ήταν ανεπαρκές για να ψύχει καλά. Η συμπεριφορά του που ανεβοκατεβάζει συχνότητες δεν είμαι σίγουρος αν οφείλεται στην κατασκευή του ή τον ελέγχει η μητρική από το bios. Προσωπικά πήγα στα bios της μητρικής και τον έβαλα σε ECO MODE και έχω απενεργοποιημένο το PRECISION BOOST. Δεν τρέχω απαιτητικά παιχνίδια προς το παρών οπότε δεν έχει νόημα να ζεσταίνεται και να καίει παραπάνω ρεύμα ο επεξεργαστής. Επιπλέον πήρα aftermarket ψύχτρα, την Coolermaster Hyper 212 Evo Black Edition και οι θερμοκρασίες έπεσαν σε κανονικά επίπεδα 38-71 βαθμούς Κελσίου. Υπάρχουν και άλλες φθηνές λύσεις στο εμπόριο οι οποίες θα σε καλύψουν πλήρως, όπως: Arctic Freezer 34 eSports Duο, CoolerMaster Hyper 212 RGB, Be Quiet Pure Rock 2 Black, Arctic Freezer 50 - Dual Tower, Scythe Fuma 2, CoolerMaster MasterAir MA410M RGB, Scythe Mugen 5 Rev.b, Scythe NINJA 5, Scythe Mugen 5 TUF Gaming Alliance, Cryorig H7 κτλ. Επίσης το κουτί σου πρώτη φορά το βλέπω πολύ ωραίο και κομψό το μόνο που με προβλημάτισε λίγο είναι το μπροστινό μέρος που ρουφάει αέρα, είναι περιορισμένο. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Δεν είναι πιο δυνατός είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο chip με λίγο καλύτερη ψύκτρα.Τα συγκεκριμένα chip ανεβάζουν συχνότητα όσο τους το επιτρέπει η θερμοκρασία τους.που σημαίνει οτι βάζοντας μια καλύτερη ψύκτρα στον απλό 3600 ανεβάζεις τις επιδόσεις του σε αντίστοιχα επίπεδα με τον x. Ένα απλό google search θα στο επιβεβαιώσει

https://www.pcgamesn.com/amd/amd-ryzen-5-3600x-versus-ryzen-5-3600-which-is-the-better-buy πρακτικά είναι 200hz παραπάνω ο 3600x γιατί έχει καλύτερο thermal solution (δλδ ψύκτρα)

Επεξ/σία από s1nestro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

s1nestro, drivers για το chipset εννοεις απο την σελιδα της μητρικης;  σωστα; χαζη ερώτηση αλλα καπου μπερδεύτηκα.

ακυρο... its ok.

Επεξ/σία από stormcraft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stormcraft είπε

sinestro, drivers για το chipset εννοεις απο την σελιδα της μητρικης η του επεξεργαστη; χαζη ερώτηση αλλα καπου μπερδεύτηκα.

Ο επεξεργαστής δεν έχει drivers. Κατεβάζεις chipset drivers από το site της amd, και εκεί υπάρχουν και κάποια επιπρόσθετα power plans. Είτε βάλεις το ryzen balanced είτε το windows balanced (εξισορρόπηση αν το έχεις στα ελληνικά) είσαι οκ.

Προσοχή στο bios να κάνεις disable το pbo (precision boost overdrive) και όχι το core boost ή core performance boost (αυτό το θέλεις να είναι στο auto).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση ακομα για τους γνωστες ,για να μην ανοίγω νέο θέμα.

έχω 3 fans, 2 μπροστα που τραβανε αερα και 1 πισω που βγαζει . θα αξιζε να παρω αλλα δυο και να κανω τραμπα ετσι ωστε απο πανω να βαζει αερα και απο μπροστα να βγαζει η το αντιθετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stormcraft είπε

μια ερωτηση ακομα για τους γνωστες ,για να μην ανοίγω νέο θέμα.

έχω 3 fans, 2 μπροστα που τραβανε αερα και 1 πισω που βγαζει . θα αξιζε να παρω αλλα δυο και να κανω τραμπα ετσι ωστε απο πανω να βαζει αερα και απο μπροστα να βγαζει η το αντιθετο;

Ιδανικά θέλεις από μπροστά να βάζει αέρα, από πίσω και πάνω να βγάζει αέρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, raul7 είπε

Ο επεξεργαστής δεν έχει drivers. Κατεβάζεις chipset drivers από το site της amd, και εκεί υπάρχουν και κάποια επιπρόσθετα power plans. Είτε βάλεις το ryzen balanced είτε το windows balanced (εξισορρόπηση αν το έχεις στα ελληνικά) είσαι οκ.

Προσοχή στο bios να κάνεις disable το pbo (precision boost overdrive) και όχι το core boost ή core performance boost (αυτό το θέλεις να είναι στο auto).

 

οκ. ναι το τσεκαρα και βρηκα οδηγιες.

3 λεπτά πριν, raul7 είπε

Ιδανικά θέλεις από μπροστά να βάζει αέρα, από πίσω και πάνω να βγάζει αέρα.

αρα κοιταω  για αλλα δυο για πανω

Επεξ/σία από stormcraft
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάει αναλόγως τι μητρική έχεις..εγώ πχ έχω b350 οπότε κατέβασα απο εδώ https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b350.

Μεγάλη προσοχή να κατεβάσεις κατάλληλους drivers

Γενικά στα forums προτείνουν να χρησιμοποιήσεις το ryzen power plan έναντι των windows balanced.ο λόγος είναι οτι το windows power plan κάνει έλεγχο για το αν θα χρησιμοποιήσει το overboost κάθε 15 ms ενώ το ryzen pp (σε συνδιασμό με τα enable του bios που σου πρότεινα παραπάνω) έχει απόκριση 1 ms και άρα έχει πιο άμεσο monitor και reaction time (με το reaction εννοώ οτι αποφασίζει γρηγορότερα για το αν θα ανεβάσει ή θα κατεβάσει τη συχνότητα ανάλογα με το throtle) των θερμοκρασιών. (επίσης σημαντικό μήν πειράξεις το minimum cpu του power plan σε 5-10% όπως κάνανε στις προηγούμενες γενιές αλλά άστο 99% όπως το έχει ρυθμισμένο η amd.)

2 ώρες πριν, raul7 είπε

Ο επεξεργαστής δεν έχει drivers. Κατεβάζεις chipset drivers από το site της amd, και εκεί υπάρχουν και κάποια επιπρόσθετα power plans. Είτε βάλεις το ryzen balanced είτε το windows balanced (εξισορρόπηση αν το έχεις στα ελληνικά) είσαι οκ.

Προσοχή στο bios να κάνεις disable το pbo (precision boost overdrive) και όχι το core boost ή core performance boost (αυτό το θέλεις να είναι στο auto).

 

Δε τα θέλεις στο auto τα θέλεις στο enable..Στο auto παίρνουν εντολή απο το OS ενώ στο enable παίρνουν εντολή απο τον αλγόριθμο της AMD (που είναι και το ζητούμενο).Επίσης αν ο στόχος είναι καλύτερες θερμοκρασίες και επιδόσεις προτείνω να μη χρησιμοποιήσεις το power plan ton windows αλλα το ryzen powerplan (για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή).

Επεξ/σία από s1nestro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, s1nestro είπε

Πάει αναλόγως τι μητρική έχεις..εγώ πχ έχω b350 οπότε κατέβασα απο εδώ https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b350.

Μεγάλη προσοχή να κατεβάσεις κατάλληλους drivers

Γενικά στα forums προτείνουν να χρησιμοποιήσεις το ryzen power plan έναντι των windows balanced.ο λόγος είναι οτι το windows power plan κάνει έλεγχο για το αν θα χρησιμοποιήσει το overboost κάθε 15 ms ενώ το ryzen pp (σε συνδιασμό με τα enable του bios που σου πρότεινα παραπάνω) έχει απόκριση 1 ms και άρα έχει πιο άμεσο monitor και reaction time (με το reaction εννοώ οτι αποφασίζει γρηγορότερα για το αν θα ανεβάσει ή θα κατεβάσει τη συχνότητα ανάλογα με το throtle) των θερμοκρασιών. (επίσης σημαντικό μήν πειράξεις το minimum cpu του power plan σε 5-10% όπως κάνανε στις προηγούμενες γενιές αλλά άστο 99% όπως το έχει ρυθμισμένο η amd.)

Δε τα θέλεις στο auto τα θέλεις στο enable..Στο auto παίρνουν εντολή απο το OS ενώ στο enable παίρνουν εντολή απο τον αλγόριθμο της AMD (που είναι και το ζητούμενο).Επίσης αν ο στόχος είναι καλύτερες θερμοκρασίες και επιδόσεις προτείνω να μη χρησιμοποιήσεις το power plan ton windows αλλα το ryzen powerplan (για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή).

Για το πρώτο σκέλος οκ. Στο δεύτερο σε έχασα. 

Τι θέλει disable, τι auto και τι enable

Επεξ/σία από stormcraft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stormcraft είπε

Για το πρώτο σκέλος οκ. Στο δεύτερο σε έχασα. 

Τι θέλει disable, τι auto και τι enable 

  • ΤΟ Global C-state Control  θέλει Enabled
  • ΤΟ CPPC θέλει Enabled
  • ΤΟ CPPC Preferred Cores Θέλει Enabled
  • ΤΟ AMD Cool'n'Quiet θέλει Enabled
  • ΤΟ PBO θέλει Desabled

Επειδή η κάθε κατασκευάστρια εταιρία μητρικών μπορεί να τα ονομάζει διαφορετικά πρέπει να βρεις για τη δικιά σου μητρική πως λέγεται η αντίστοιχη ρύθμιση. συνήθως είναι στην επιλογή advanced amd αλλά γενικά θέλει αρκετό ψάξιμο(μέχρι να εξοικειωθείς με τη μητρική σου)

 

Επεξ/σία από s1nestro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s1nestro είπε
  • ΤΟ Global C-state Control  θέλει Enabled
  • ΤΟ CPPC θέλει Enabled
  • ΤΟ CPPC Preferred Cores Θέλει Enabled
  • ΤΟ AMD Cool'n'Quiet θέλει Enabled
  • ΤΟ PBO θέλει Desabled

Άρα  για να συνοψίσουμε, κατεβάζω τους σωστούς  drivers, αλλάζω το Power plan και πραγματοποιω στο bios  τις αλλαγές που ανέφερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stormcraft είπε

Άρα  για να συνοψίσουμε, κατεβάζω τους σωστούς  drivers, αλλάζω το Power plan και πραγματοποιω στο bios  τις αλλαγές που ανέφερες. 

Σωστό.αν και νομίζω οτι κατεβάζοντας το chipset μπαίνει απο μόνο του το ryzen power plan οπότε γλυτώνεις αυτό το step ( αλλά καλού κακού βεβαιώσου οτι όντως είναι ticked)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s1nestro είπε

Σωστό.αν και νομίζω οτι κατεβάζοντας το chipset μπαίνει απο μόνο του το ryzen power plan οπότε γλυτώνεις αυτό το step ( αλλά καλού κακού βεβαιώσου οτι όντως είναι ticked)

Οκ, θα τα δοκιμάσω και θα ποσταρω αποτελεσματα. Σε ευχαριστώ πολύ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, s1nestro είπε

Δε τα θέλεις στο auto τα θέλεις στο enable..Στο auto παίρνουν εντολή απο το OS ενώ στο enable παίρνουν εντολή απο τον αλγόριθμο της AMD (που είναι και το ζητούμενο).Επίσης αν ο στόχος είναι καλύτερες θερμοκρασίες και επιδόσεις προτείνω να μη χρησιμοποιήσεις το power plan ton windows αλλα το ryzen powerplan (για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή).

Αυτό που γράφω είναι το core boost που πρέπει να είναι πάντα στο auto (που σημαίνει σε αυτή την περίπτωση και enabled) ή στο enabled. Μιλάω για το core performance boost, όχι για το pbo. Αυτό αν είναι disabled δεν boostάρει καθόλου ο cpu και μένει στα 3600 mhz.

Γιαυτό του έγραψα να προσέξει, μήπως στη διάρκεια του ψαξίματος για να απενεργοποιήσει το pbo βρει το core performance boost και βγάλει εκείνο.

Σχετικά με τα power plans ναι το ryzen balanced είναι η πρώτη επιλογή, αλλά και το windows balanced να αφήσει δεν θα δει και καμιά τραγική διαφορά. Εγώ τουλάχιστον όταν δοκίμαζα μεταξύ αυτών αλλά και του 1usmus δεν είχα παρατηρήσει κάποια διαφορά (χωρίς να λέω ότι δεν υπάρχουν, αλλά δεν πιστεύω και ότι θα κατέβει πχ 5c η θερμοκρασία και θα ανέβουν 10% οι επιδόσεις ας πούμε).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

προχώρησα στις αλλαγές όπως είπατε, δείχνει  να έχει στρώσει ελάχιστα η κατάσταση.

( raul7 - στο fan speed up\down δεν ειχε τιμες 0,7 η 1 sec αλλα 2,6sec)

αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι,  όταν ανοίγει το pc και μπαίνει στα windows ο ανεμιστήρας του cpu δουλεύει στο φουλ και η θερμοκρασία πάει στους 70c, μετά απο απο 1 λεπτο περίπου πέφτουν οι στροφές και πεφτει η θερμοκρασια σε λογικα επιπεδα.

 Γενικά ομως εχει  σκαμπανεβάσματα χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

παραθέτω και τις εικόνες απο το power plan και το cinebench.

κατά την διάρκεια του test ειδα θερμοκρασία μέχρι 95c

Untitled.png

Untitled1.png

Untitled2.png

1696857210_Untitled3(2).thumb.png.2464aba3349e778f1f2bd8b6043e4896.pngκαι μια κατα την διαρκεια του τεστ

636872525_Untitled5(4).png.35712209faebb8449a1aa93216a6325b.png

Επεξ/σία από stormcraft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stormcraft είπε

( raul7 - στο fan speed up\down δεν ειχε τιμες 0,7 η 1 sec αλλα 2,6sec)

2,6 sec πολλά μου φαίνονται. Δεν έχει άλλες τιμές κοντά στο 1 sec για να το βάλεις; Με το fan curve και τα ποσοστά έπαιξες καθόλου για να δουλεύει σε κάπως χαμηλότερες στροφές;

Αυτά τα σκαμπανεβάσματα θα έπρεπε να λυθούν από το fan speed up delay, εφόσον είναι στιγμιαίο το ανέβασμα και κατεβαίνει η θερμοκρασία ξανά πριν προλάβει να ανεβάσει στροφές το fan. Ή μπορείς να δοκιμάσεις το delay μόνο στο speed up και όχι στο down ώστε να πέφτει γρηγορότερα. Τώρα αν δυσκολεύεται τόσο να ρίξει θερμοκρασία τι να πω..

Σε καθημερινή χρήση και gaming πάντως δεν θα έχεις τις θερμοκρασίες που βλέπεις σε cinebench. Στο gaming θα βγάζει θερμότητα και η gpu, αλλά η συγκεκριμένη που έχεις δεν βγάζει και πολύ.

Μια φθηνή αναβάθμιση σε ψύκτρα:

https://www.skroutz.gr/s/8179182/Deepcool-Gammaxx-200T.html

https://www.skroutz.gr/s/10106472/Be-Quiet-Pure-Rock-Slim.html

https://www.skroutz.gr/s/2794870/Deepcool-Gammaxx-400-Black.html

Αν χρειαστείς thermal paste για την ψύκτρα για να κάνεις δοκιμές και να έχεις καβάτζα:

https://www.skroutz.gr/s/17361920/Arctic-MX-2-2019-Edition-4gr.html

https://www.skroutz.gr/s/17274760/Arctic-MX-4-2019-Edition-4gr.html

Καλά ανεμιστηράκια για το case:

https://www.skroutz.gr/s/16754282/Arctic-P12-PWM-PST-Black.html

Εγώ θα έπαιρνα ένα τέτοιο, ώστε να έχω σύνολο 2 μπροστά να βάζουν, και 2 να βγάζουν (το καινούργιο στην πίσω μεριά, το fan που είχες ήδη πάει στο πάνω μέρος). Σε συνδυασμό με μια ψύκτρα που να φυσάει τον αέρα προς τα πίσω και όχι όπως η εργοστασιακή, η απαγωγή θερμότητας από το κουτί γίνεται πιο εύκολη.

Επίσης μετράει λίγο και η θερμοκρασία δωματίου που έχεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...